sadsad x
asdasd
Dantelli Vazo Nasıl Yapılır

Dantelli Vazo Nasıl Yapılır

04 Nisan 2017

Bu yazımıda sizlere, özellikle Anneler Günü şahane bir hediye seçeneği olan Dantelli Vazo Yapımını anlatmaya çalışacağız. Annelerimizin el emeği göz nuru olarak adlandırdığı dantellerden, vazo yapabileceğinizi biliyor muydunuz? O çok güzel dantel parçalarını kullanarak annenize Anneler Günü hediyesi yapabilirsiniz. Oldukça hoş bir görüntüye sahip olan bu hediyeyi annenize vermeden önce vazonun içerisini en sevdiği çiçekler ile süsleyebilir ve bu şekilde armağan edebilirsiniz. Dilediğiniz dantel parçasını bu proje uygulamasında kullanabilirsiniz. Dantelleri kullanmadan önce kumaş boyası satın alarak dantelleri boyayabilir ve renkli vazolar elde edebilirsiniz. Biz beyaz renk dantel kullanacağız. Beyaz renk saflığın ve temizliğin rengidir. Annelerimizin tüm saf ve temiz kalplerini yansıtacak olan bu hediyemizin yapımı oldukça kolaydır. Evinizde rahatça bu hediyeyi yapabilir ve dilerseniz kendi evinizde dekorasyon ürünü olarak da vazolarınız, bardaklarınız ve hatta ayna kenarlarınız için bile bu tekniği uygulayabilirsiniz.


Dantelli Vazo Hediyesi İçin Malzemeler:


• Çeşitli dantel modelleri
• Makas
• Tutkal
• Boya fırçası
• Düz renk bir vazo veya camdan vazo


1. Adım: Vazo Seçimi

el yapımı vazo

Hediyeyi yaparken düz renk bir vazo veya camdan bir vazo kullanmak bizler için daha iyi olacaktır. Hediyemizin daha güzel bir dekorasyona sahip olmasını sağlayacaktır. Annelerimizin el emeği göz nuru olarak adlandırdığı dantellerimizi bu vazonun üzerine yapıştıracağımız ve dantellerin üzerinde işleme olacağı için mutlaka düz renk bir vazo tercih etmeliyiz. Aksi halde modellemeler birbirine karışarak göz yoran bir görüntüye sebebiyet verebilirler. El yapımı hediye fikirleri olarak tasarlayabileceğimiz bu vazo hediyesini dilerseniz bardaklar için de yapabilirsiniz. Her türlü dekorasyona uygun olan bu teknikte önemli olan seçeceğiniz vazonun düz renk olması olacaktır.


2. Adım: Dantelleri Vazoya Uygun Kesme

el yapımı dantelli vazo

Zücaciye mağazalarından rahatlıkla bulabileceğiniz dantel parçalarını vazonuza uygun kesmek için dantellerinizi vazonuzun etrafından bir defa sarın. Bittiği noktalara işaret koyun. Bu sayede dantellerinizi vazonuza tam olarak uygun bir şekilde kesebilirsiniz. Yapıştırma işleminden önce olarak dantelleri uygun bir şekilde kesmek yararınıza olacaktır. Dantelleri kestikten sonra yapıştırma aşamasına geçebilirsiniz.


3. Adım: Dantelleri Yapıştırma

el yapımı dantelli vazo

Dantelleri yapıştırma aşaması bu hediyenin yapımında en zor aşama olacaktır. Dantelleri tutkal yardımı ile vazomuzun üzerine yapıştırıyoruz. Tutkalınızın görünmesini istemiyorsanız, beyaz renk vazo tercihi yapmalısınız. Dilerseniz silikon ile de yapıştırabilirsiniz. Silikon da şeffaf görünüme sahip olması sebebi ile vazonuzun aralarından görülmez.

el yapımı dantelli vazo

Tutkalımızı boya fırçası yardımı ile yapıştıracağımız dantelin arkasına boylu boyunca sürüyoruz. Sürme işleminden sonra dantelimizi vazomuza yapıştırabiliriz. Tutkalın kuruması 2 saatlik bir süreyi alacaktır. Yapıştırdığınız bir adet dantel parçası kurumadan ikincisini yapıştırmaya kalkmayın. Bu diğer dantelinizin bozulmasına sebep olabilir. Her yapıştırma işleminden sonra mutlaka tutkalınızın kurumasını bekleyin.


4. Adım: Arta Kalan Parçaları Kesin

el yapımı dantelli vazo

Tüm dantellerinizi yapıştırdıktan ve yapıştırdığınız dantellerinizin üzerinde bulunan tutkalınız kuruduktan sonra arta kalan parçaların kesimine başlayabilirsiniz. Yapıştırma işleminden sonra ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka birkaç kısımda fazlalık olacaktır. Fazlalık olarak kalan kısımları keskin bir makas yardımı ile kesin. Kestikten sonra kalan dantel parçalarını dilerseniz vazonuzun süsleme işleminde kullanabilirsiniz. Hatta bu parçaları önce kumaş boyası ile boyayıp, kurutup ardından renkli olarak da süsleme de kullanabilirsiniz. Böylece projeniz sırasında oluşan potluklar ya da gizlemeniz gereken detaylar var ise rahatlıkla bu yöntemle kapatmış olursunuz. Tüm bu işlemlerden sonra vazomuz kullanıma hazır. İçerisine annenizin sevdiği çiçeklerden doğal veya yapay olanlarını satın alıp eklediğinizde de hediyeniz sunuma hazır olacaktır. Ayrıca son zamanların modası olan kokulu taşları bu projede de kullanmanız çok daha özel bir hediye elde etmenizi sağlayacaktır. Anneleriniz, sizlerden hediye olarak aldığı bu şık vazoları muhakkak evin en değer verdiği ve eve gelenlere gururla sergileyebilmek için en dikkat çekici yerlerde tutmayı tercih edeceklerdir. Böylelikle vazonun içerisinden gelen hoş koku ile çok daha özel bir Anneler Günü hediyesi vermiş olacaksınız.

Anneler Günü İçin Hediye Önerilerimizi İnceleyin. https://www.hediyemen.com/anneler-gunu-hediyesi

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.