sadsad x
asdasd
DIY Romantik Kitap Saat

DIY Romantik Kitap Saat

05 Kasım 2018

Sevgilinize özel bir gün münasebeti ile hediye almaya karar verirseniz bunun yolları ve yöntemleri bellidir. Ya bir internet sitesinden ya da herhangi bir mağazadan satın alarak hediyeleşme sürecini tamamlamış olurusunuz. Hediyenin mahiyeti değişmekle birlikte ( Örneğin Sevgililer Günü Hediyesi, Yılbaşı Hediyesi ya da Yıldönümü Hediyesi en çok bilinen özel günler arasında yer alırlar.) satın alma biçimi genelde hep aynıdır. Bu şekilde temin edilerek sunulan hediyeler doğal olarak Sevgililer tarafından büyük bir mutluluk ve hoş duygular içinde alınıp verilir. İnsanların birbirlerine karşı hissettikleri duyguları en güzel ifade etme yöntemlerinden biri binlerce yıldır hediye vermek olarak tanımlayabiliriz. Bu sebeple özel günlerde sevdiklerimize karşı hislerimizi en güzel hediye vererek göstermeyi çalışırız. Sevdiklerimizi ya da sevgililerimize karşı duyduğumuz yoğun hislerimizi en iyi şekilde nasıl hissettirebiliriz düşüncesiyle genellikle “Hangi hediyeyi almalıyım?”sorusuyla çok fazla meşgul oluruz. Gerçekten de bu soru çok haklı ve yerinde bir sorudur. Her sene yıl içinde var olan birçok özel gün için satın alınan hediye çeşitliliği zaman içinde daralmaya başlar ve artık her yıl birbirini tekrar eden hediyeleşme ye dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bu da hediye satın almak isteyen kişinin işini zorlaştırdığı gibi, hediye verilen kişinin de sevincini ya da mutluluğunu kısa zaman sonra monoton bir duruma dönüşmesine sebep olur. Bu gibi durumların içini düşmek istemeyen her insan özel günler yaklaştığında “Acaba farklı nasıl bir hediye verebilirim?” düşüncesi ile adeta kendini yer bitirir. Tabii hediye vereceğimiz kişinin cinsiyeti bize yakınlık derecesi kültür ve yaş durumu ve belki de en çok da hediyeyi sunmak isteyen kişinin ekonomik durumu hediye seçiminde en belirleyici unsur olabiliyor.

İşte bu ve bunun gibi birçok sebep yüzünden hediye seçimi yapmak aksine çok da kolay olmayan engelli ve sancılı bir süreçtir. Biz de bu yazımızda her yıl birbirini tekrar eden hediye monotonluğundan okuyucularımızı kurtarmak ve ekonomik sayılabilecek hediye alternatifleri sunmak maksadı ile bu tarz yazılar yazmak amacı gütmekteyiz. Monotonluktan kurtarmak diyoruz zira sunumunu yaptığımız hediye alternatifleri hemen herkesin evinde çok kolay bir şekilde hazırlayabileceği ve sonucunda ise nevi şahsına münhasır olabilecek ve hiç kimse de bulunamayan orijinal birer hediye dönüşebilecek hediye alternatiflerinden bahsediyoruz. Çok fazla ustalık gerektirmeyen birkaç basit malzeme, birkaç adımda hazırlayabileceğiniz ve tamamlandığında ise sevgilinizi oldukça mutlu edebilecek “El yapımı hediyeler” den bahsediyoruz. Daha önce el yapımı bir hediye yaptınız mı bilmiyoruz ama el emeği göz nuru hazırlanmış bir hediyenin sevgililer üzerindeki etkisini asla tahmin edemezsiniz. Satın alınarak sunulmuş bir hediye ile kıyaslandığında el yapımı hazırlanmış bir hediyenin etkisi kat be kat daha fazladır. Sevgili üzerinde isterseniz bunu bir denemeye kalkın ve sonucunu görün! İnternet sitemizde sevgililere hitaben hazırlanabilecek yapımı ve maliyeti oldukça basit birçok el yapımı Sürpriz önerimiz var. Onlara da bir göz atmanızı salık vererek bugünkü yazımızın konusuna artık geçelim! Evet değerli okuyucularımız bugünkü yazımızın konusu El yapımı Romantik Kitap Saat olacak. Kitap okumayı seven sevgilinize verebileceğiniz en anlamlı hediyelerden biri olmaya aday olacak bu romantik saati hazırlamak hem çok kolay hem de çok eğlenceli. Bu fikrimiz sizin için de cazip bir fikir olarak kabul edildiyse o halde lafı kısa keselim ve hemen yapım aşamasına geçelim. Tabi her zaman olduğu gibi yine önce malzemelerimizi sıralayalım...

Bu proje için gereken malzemeler:


Eski Ciltli bir kitap
Saat mekanizması
Sanat bıçağı
Tutkal
Makas
Ve bir adet 3A pil

el yapımı duvar saati

Birinci Adım:


Öncelikle yapmamız gereken ilk adım bu projemiz için uygun olabilecek ve harcamaktan imtina etmeyeceğimiz uygun bir kitabı belirlemek olacaktır. Kitaplığınızda artık kullanmadığınız ve artık gözden çıkardığınız kitaplarınızı ortaya dökerek içlerinden en uygun olanı seçmek olacaktır. (Tabi bütün kitaplar özeldir ve harcanmaması gerekir ama bu defa güzel bir amaç için kullanacağız  ) Seçim yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise; temin ettiğimiz saat mekanizması üzerinde yer alacak olan “yelkovan” ve “ akrep” malzemelerinin saat çalışır vaziyette iken döndüklerinde kitabın dışına taşmamaları için uygun büyüklükte kitap seçimi yapılmalıdır. Kitabın boyutu olduğu kadar rengi ve görüntüsü de hazırlanacak projeye uygun olmalıdır. 

el yapımı duvar saati

İkinci Adım:


Şimdi sıra kitap saatimize romantizm katacak olan kalp figürünü çizerek ve kapaktan bu figürü esas alarak maket bıçağı yardımı ile dikkatli bir şekilde keserek kapaktan ayırmaya ve oradan çıkarmaya geldi. Bu işlemi kusursuz bir şekilde yapmak için size tavsiyemiz internetten kalp figürü biçiminde yayınlanmış görsellerden birini indirip bunu yazıcınız vasıtasıyla elde ederek bir çıktısını almak ve bunu kitap kapağının üzerine düzgün bir şekilde yerleştirerek maket bıçağı yardımı ile kapağı kesmek yönünde olacaktır. Bu şekilde elde edeceğiniz kalp figürü çok daha kusursuz ve etkileyici olacaktır. Zaten bu Romantik Kitap Saati yapmaktaki gaye sıradan bir saat ortaya çıkarmak değil romantizm dozu yüksek olan bir saat ortaya çıkarmak olduğu için simetrik ve kusursuz bir şekil ortaya çıkarmak tatmin edici bir sonuç elde etmek açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu konuda anlaştığımıza göre diğer adımları anlatmaya geçelim. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise saatin mekanizmasının kitabın büyüklüğüne göre ortalanarak belirlenmesi gerektiğidir. Bunun için önceden bir cetvel yardımıyla kitap üzerinde belirli ölçümler yapılarak merkez noktası önceden seçilmiş olması ve ondan sonra diğer adımların uygulanması gerekir.

el yapımı duvar saati

Üçüncü Adım:


Kitabın kapağını açınız ve kitabın ilk sayfasına saat mekanizmasını oturtmak istediğiniz noktaya koyun. Mekanizmanın etrafını kurşun kalem yardımı ile dikkatlice çizin. Bu çizgiler daha sonra maket bıçağı yardımı ile kitap sayfalarının içini oyulacağı, mekanizmanın iyi yerleşmesi ve güzel görünmesi açısından kılavuz çizgisi olduğundan ne kadar mekanizmanın orijinal ebadı büyüklüğünde çizilmişse o kadar tatmin edici olacaktır. Bu şekilde yerleştirilen saat mekanizmasıda tabiri caizse “cuk” diye kitabın içine oturacaktır.

el yapımı duvar saati

Dördüncü Adım:


Maket bıçağı yardımıyla ilk sayfadan başlayarak dikkatli bir şekilde sayfaların belirlediğiniz yerlerinden açmaya, kesmeye başlayın. Tek bir kâğıdı makas ya da maket bıçağı ile kesmek çok kolay olabiliyorken kalınca bir kitabın sayfalarını maket bıçağı ile kesmek biraz zaman alacaktır. Bu işlem ortalama 1 saatinizi alabilir. Bu konuda biraz sabırlı ve dikkatli olmanızı öneririz.

el yapımı duvar saati

Beşinci Adım:


Maket bıçağı ile Kitabın sayfalarının içinde açtığınız derinlik saat mekanizmasını kalınlığı ölçüsünde olacağından her oyduğunuz 5-10 sayfada bir mekanizmayı kestiğiniz sayfaların içine yerleştirerek yeterli derinliği ulaşıp ulaşmadığınıza kanaat getirebilirisiniz. Ayrıca yelkovan ve akrep saat mekanizmasının uç kısmına takıldığı ve bu uç kısmının da kitabın kapağının dışında olacağından dolayı hesaplamalarınızı buna göre yaparak ilerlemeniz en sağlıklı yol olacaktır.

Altıncı Adım:


Şimdiki adım ise kitabın kapak kısmında saat mekanizmasının dışarı çıkacağı noktayı maket bıçağı yardımı ile dikkatli ve düzgün bir şekilde delerek açmak olacaktır. Belki de bu projenin en önemli noktasıdır burası.

el yapımı duvar saati

Maket bıçağının uç kısmını kitap kapağını çok fazla zorlamadan ve tabi en önemlisi de kendinize zarar vermeyecek bir şekilde hafifçe bastırarak delmeye çalışın. Özelikle küçük yaştaki ziyaretçilerimizin bu projeyi büyükleri yardımı ile gerçekleştirmeleri gerektiğini hatırlatarak yazımız devam edelim…

el yapımı duvar saati

Saat mekanizmasının uç kısmının geçeceği büyüklüğe ulaşıncaya kadar maket bıçağını kitap kapağının iç kısmında çevirerek açmaya çalışın. Bu şekilde iç kısımlardaki tırtıklı kısımlarda törpülenmiş ortadan kalkmış olacaktır. Açtığınız bu deliğin daha Pürüzsüz ve yuvarlak bir hale dönüştürmek için ortasından bir kalem geçiren ve kalemi sağa sola çevirerek iyice pürüzsüz bir hal almasını sağlayın.

el yapımı duvar saati

Son Adım:


Şimdi artık sıra mekanizmayı kitabın içine yerleştirmeye ve uç kısmının ise Kitap kapağının üzerinde açtığımız delikten çıkaramaya, ardından ise somon denilen basit bir parça ile sıkıştırmaya geldi. Bu şekilde saatin mekanizması kitap kapağına iyice sıkışacak ve sağlamlaşmış olacaktır. Eğer daha önce herhangi bir saat mekanizması montajı yapmadıysanız bu işlemin ne kadar kolay olduğunu şbu projeyi hazırlarken görmüş olacaksınız. Mekanizmanın uç kısmını önce akrep diye tabir edilen parçasını, Onun üst kısmına yelkovan diye tabir edilen parçasını ve en üstündeki küçücük noktasına da saniye parçasını yerleştirerek bu montajı tamamlayacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta parçaları mekanizmanın üzerine yerleştirirken çok fazla güç uygulamanız ve hassas bir şekilde baskı uygulayarak yerleştirmeniz olacaktır. Göreceksiniz ki hafif bir baskı ile parçalar mekanizmanın üzerine parçalar çok rahat bir şekilde oturmuş olacaktır. Parçalar oturduktan sonra pil takarak çalışmasını sağlayarak birbirlerini tam bir tur döndüklerinde birbirlerine engel olmadıklarını gözlemleyerek bu projeyi tamamlayabilirsiniz.

el yapımı duvar saati

Ve işte final. Tamda Sevgiliye hediye edilebilecek harika bir saat karşınızda. Sevgili okurlar sizce de öyle değil mi? Baksanıza ne kadarda romantik oldu! Sizde yaklaşan sevgililer gününde veya diğer özel günlerde Sevgilinize harika ve sıra dışı bir hediye arayışındaysanız işte size ilginç ve bir o kadarda güzel hediye fırsatı. Anlatması bizden hazırlaması sizden. Bir sonraki el yapımı hediyeler anlatımında daha görüşmek dileğiyle kalın sağlıcakla…

el yapımı duvar saati

Editör : Handan İşçil

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.