sadsad x
asdasd
Dondurma Çubuklarından Fotoğraf Çerçevesi Yapımı

Dondurma Çubuklarından Fotoğraf Çerçevesi Yapımı

11 Aralık 2017

Yeni yıla çok az bir zaman kaldı ve sevdiklerinize hala alacak bir hediye bulamadınız mı? DIY hediye fikirleri arasında hem pratikliği hem de güzelliği ile dikkat çeken dondurma çubukları ile fotoğraf çerçevesi yapımı fikrini deneyebilirsiniz. Bu hediyeyi özellikle aile üyeleriniz için yapabilirsiniz. Annelerinize, babalarınıza, kardeşlerinize, teyzelerinize, amcalarınıza kısacası tüm ailenize ayrı ayrı birer fotoğraf çerçevesi hediye edebilirsiniz. Üstelik yeni yıla girerken aile olmanın önemini de hatırlamış olacak ve yeni yıla sevdikleriniz ile mutlu bir şekilde girebileceksiniz.

el yapımı dondurma çubuklarından fotoğraf çerçevesi

Gerekli Olan Malzemeler:


• Dondurma çubukları
• Siyah beyaz veya renkli fotoğraf baskıları
• Çubukları kaplamak için renkli bantlar
• Süslemek için çeşitli sticker tarzı aksesuarlar
• Yapıştırıcı

1. Adım: Çubukları Kaplama

el yapımı fotoğraf çerçevesi

Kırtasiyelerden kolayca bulabileceğiniz renkli bantlar ile çubuklarınızı kaplamak bu el yapımı hediye fikrinin ilk adımı olacaktır. Bu hediyeleri ailenizdeki her üyeye yapabileceğinizden birden fazla renkli bant almanız sizler için iyi olacaktır. Çubuklarınızı dilerseniz aynı renkte bantlayabilir dilerseniz de farklı renklerde kaplayarak kendinize özgü bir çerçeve oluşturabilirsiniz. Bantlar ile çubukları kaplarken pürüzsüz bir şekilde kaplama yapmanız oldukça önemlidir. Bunun için çubuk uzunluğunda bant koparıp yapıştırmamalısınız. Adım Adım bandınızı çubuk üzerinde ilerleterek kaplama işlemi yapmalısınız. Bu sayede pürüzsüz bir yüzeye sahip olan çubuklar elde edeceksiniz. Yaklaşık olarak 8-10 adet çubuk yapmanız bir çerçeve için yeterli olacaktır.

2. Adım: Çubukları Birbirine Yapıştırma

dondurma çubuklarından fotoğraf çerçevesi nasıl yapılır

Çubuklarınızı hazırladıktan sonra yapacağınız diğer bir adım çubukları birbirine yapıştırmak olacaktır. Çok farklı yapıştırma stillerine sahip olabilen bu yılbaşına el yapımı hediye fikri için kendi hayal gücünüzdeki çerçeve modelini bile yapabilirsiniz. Bizler sizlere iki adet çerçeve örneği vereceğiz. Bu çerçeve örneklerinden yola çıkarak kendi çerçevenizi de oluşturabilirsiniz. İlk çerçeve örneğinde çubuklarımızı sıralı bir şekilde birbirine yapıştırıyoruz. Bunun için kaplama yaparken çubuklarımızın sadece ön ve arka yüzlerine bandımız ile kaplama yapıyoruz. Bu sayede çubukların yan kısımları açıkta kalacak ve tahta kısımların birbirine yapışması sağlanacaktır. İkinci çerçeve örneğinde ise çubuklarımızı kare şekli verecek şekilde yapıştırma işlemi uyguluyoruz. Bunun için çubuklarımızın uç kısımlarına yapıştırıcı sürdükten sonra yapıştırma işlemini yapıyoruz. Kare şekli dışında dikdörtgen, üçgen gibi şekiller de yaparak çerçevelerinizi kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

3. Adım: Fotoğrafları Yapıştırma

el yağımı kolay fotoğraf çerçevesi

Renkli baskı veya siyah beyaz baskı ile çıkartmış olduğunuz fotoğrafları bu çubuklara nasıl yapıştıracağınızı merak ediyorsanız, oldukça basit bir işlem uygulayacağınızı belirtmek isteriz. Hem pratikliği hem kolaylığı hem de manevi açıdan değeri yüksek olan bu hediyeyi özellikle annelere özel yılbaşı hediyesi olarak yapabilirsiniz. Anneleriniz ile birlikte çekilmiş olduğunuz fotoğraflarınızı bir fotoğrafçı aracılığı ile çıkarttırabilirsiniz. Eğer evlerinizde yazıcı kullanıyorsanız, fotoğraflarınızı oradan da çıkartabilirsiniz. İlk çerçeve modelimiz için çıkartmış olduğumuz fotoğrafların boyutunu ayarladıktan sonra çubuklarımızın üzerine yapıştırma işlemi uyguluyoruz. Bunun için fotoğraflarınızın köşesine denk gelecek şekilde yapıştırıcı sürmelisiniz. Bu sayede fotoğraflarınız çubuklarınızın üzerine tam anlamıyla yapışacaktır. Eğer çubuklarınızı yap-boz modelde yapmayı düşünüyorsanız fotoğrafınızı yapıştırdıktan sonra bir maket bıçağı yardımı ile çubukların arasından kesebilir bu sayede yap-boz fotoğraf çubukları oluşturabilirsiniz. İkinci çerçeve modeli için ise fotoğrafınızın boyutunu makas yardımı ile ayarladıktan sonra çerçevenizin arkasından yapıştırma işlemi yapmanız gerekecektir. Bu çerçeve modelinde çubuklar ön planda, fotoğrafınız arka planda duracaktır. Yine ilk modeldeki yapıştırma işleminin aynısını bu fotoğrafa da uygulayabilirsiniz. Köşelerine yapışkan sürüp, çubuklara yapıştırabilirsiniz.

4. Adım: Çerçeveleri Süsleme

evde fotoğraf çerçevesi yapımı

El yapımı yılbaşı hediye fikirleri içerisinde yer alan dondurma çubuklarından fotoğraf çerçevesi yapımını tüm sevdikleriniz için yapabilirsiniz. Farklı çerçeve modelleri oluşturarak evinizin her yerini bu çerçeveler ile süsleyebilirsiniz. Dilerseniz çubuklarınızın arkasında mıknatıs yapıştırarak bu çerçeveleri buzdolaplarınızın üzerinde de kullanabilirsiniz. Süsleme işi için kırtasiyelerden satın alacağınız renkli kalemleri ve stickerları kullanabilirsiniz. Stickerlarınızın fotoğraftan çok çubuklarınızın bölümüne denk gelmesini sağlarsanız, daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz siyah marker bir kalem kullanarak fotoğraf çerçevenizin üzerine kendi el yazınız ile notlar yazabilirsiniz. Bu sayede daha anlamlı bir hediye elde etmiş olacaksınız. Aynı şekilde anneniz ile isminizi el yazısı ile yazabilir veya fotoğrafların tarihlerini belirterek güzel birer fotoğraf çerçevesi elde edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.