El Yapımı Dekoratif Gül

El Yapımı Dekoratif Gül

06 Nisan 2019

Soğuk, sıkıcı ve kasvetli bir kış mevsimini daha geride bırakıyoruz. Mevsimlerin beklide en güzeli sayılabilecek ilkbahar mevsimine artık “merhaba” diyebiliriz. İlkbaharın gelişi ile birlikte yeryüzündeki bütün bitkiler ve canlılar adeta yeniden dirilmeye ve canlanmaya başlar. Tabiat aylar süren sıkıcı halini bırakarak, tabiri caizse bin bir renge boyanarak, süslenerek karşımıza çıkar. Bu renk cümbüşünün en önemli unsurlarının başında çiçekler gelir. Çiçekler üzerinde bin bir mana yüklenen ve en çok da sevgililerin birbirlerine sundukları en güzel hediyeler arasında yer alır. Binlerce yıldır insanlar birbirlerine olan sevgilerini rengârenk çiçeklerle göstermeye çalışmışlardır. Her fırsatı değerlendirerek sevdiklerine, özelikle de sevgilisine hediyeler sunmak isteyenler için bizde bu fırsatı değerlendirdik ve bugünkü yazımızın konusunu çiçekler ayırdık. Sevgilinize hediye olarak sunabileceğiniz Sevgiliye Hediye El yapımı Dekoratif Gül Yapımını okumanız sizin yararınıza olacak. Ancak hazırlayacağınız bu çiçekleri canlı çiçekler ile değil, tamamen yapay üretilen çiçekler ile hazırlayacaksınız. Adım adım yapımını anlatacağımız yöntemlerle siz de sevgilinize son derece gösterişli ve şık bir sunumla çiçek hediye etmiş olacaksınız. İstediğiniz renk ve türdeki çiçekleri hazırlayarak sevgilinize harika bir sürpriz yapabileceksiniz. Tam da mevsimi diyerek sizde Sevgiliye sürpriz hazırlamak peşindeyseniz daha fazla sözü uzatmadan Sevgiliye hediye olarak da hazırlayabileceğiniz projenin anlatımına başlayalım.


Bu proje için gereken malzemeler;

İstediğiniz türde ve adette Çiçek
Spatula
Köpük strafor
Zımpara
Akrilik Boya 
Makas
Maket Bıçağı
Yan keski
Ve Boya

El yapımı dekoratif gül

Bu projenin gerçekleşmesi için size sunduğumuz malzemelerin bazılarını kullanmanız zaruridir. Ancak bazılarını kullanmayabilir ya da yerine farklı bir alet tercih edebilirsiniz. Örneğin ıspatula yerine Siz maket bıçağını dikkatli kullanmak şartı ile tercih edebilirisiniz. Ayrıca projede kullanılan çiçek olarak siz pembe renkli gülleri değil de kırmızı renkteki gülleri tercih edebilirsiniz. Hatta tercihinizi gülden yana değil, “Orkide” den yana da kullanabilirsiniz. Bu tercihleri sizin zevkinize bırakıyor ve başlıyoruz.

el yapımı dekoratif gül

Bu adımda yapılması gereken ilk şey, köpük strafor içini Kare biçiminde oymak olacak. Daha iyi sonuç elde edebilmek için köpük straforu küp şeker dilimleri gibi küçük küçük kare dilimlere bölmek. Daha sonra, bu küp şeklinde dilimlediğiniz yerleri ıspatula ya da maket bıçağınızla ileri doğru iterek oymak, koparmak olacak.

el yapımı dekoratif gül

Şimdi sırada kare biçiminde hazırladığınız köpük straforun içini ve dışını boyamak var. Herhangi renkte bir akrilik boya yardımıyla dilerseniz köpük straforunuzun tamamını boyayabilirsiniz. Saksınızın farklı renklerde olmasını ve daha renkli görünmesini istiyorsanız, kâğıt maskeleme bandına ihtiyacınız olacak demektir. Maskeleme bandı ile kare saksınızın etrafını bir tur bantlayarak çevirin.

kişiye özel hediye

Bu şekilde boyama yaptığınızda hem renkler birbiri ile karışmamış olacak hem de cetvelle dümdüz çizilmiş gibi bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Ve işlem tamamlandığında ortaya oldukça estetik bir görüntü çıkacaktır.

el yapımı dekoratif gül

Görseldeki gibi hafif yosunlaşmış bir saksı görüntüsü sizi de etkiledi ise sizde önceden boyadığınız köpük strafor üzerine bir miktar yeşil renkle yosun efekti oluşturabilirsiniz. Bu adımın da yine isteğe bağlı olduğunu belirtiyor ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

el yapımı dekoratif gül

Sırada güllerin ( ya da siz hangi çiçekle projenizi gerçekleştiriyorsanız. ) boylarını hazırladığınız saksının boyutlarına göre ayarlamaya geldi. Bunun için herhangi bir yan keski ya da sağlam bir makas kullanarak çiçeklerinizi boyunu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca çiçeğinizin dal kısmında beğenmediğiniz kısımları budayarak istediğinizi hale getirebilirsiniz. 

el yapımı dekoratif gül

Budadığınız çiçeklerin dal kısımlarını uçları sivri olacak bir şekilde kesiniz akabinde köpük strafor içine batırın. Daha havalı bir görüntü elde edebilmek için budadığınız yaprakları da saksınızın içine yerleştirin ve kenarlardan sarkıtın. İçinden sarkarak yapraklar saksınıza daha havalı bir görüntü katacaktır.

el yapımı dekoratif gül

Ve işte mükemmel sonuç. Yeni yeni etkisini hissettiren bahar mevsiminde Sevgiliye ne hediye alınır? Diye internette araştırmalar yapan sevgililerin bu projeden etkileneceklerini ve hazırlamak için bir an önce işe başlayacaklarından eminiz. Sadece sevgililerin değil Ev dekorasyonuna önem veren hemen herkesin de bu el yapımı saksılardan hazırlayacaklarını düşünüyoruz. İçinde çiçekler arzı endam eden saksılarınız sergilenen her mekâna inanılmaz hava katacaklar. Gören herkesin etkileneceklerinden eminiz. Bu saksılar ne güzel nerden aldınız? Sorusuna da ayrıca cevabınız hazır olsun. Ya satın aldım der kurtulursunuz ya da ben yaptım der gururlanırsınız. Ancak ben yaptım demenin gurur kaynağı olmasının yanında bir de sorumluluğu ve maliyeti olacak! Hemen akabinde duyacağınız cümle de büyük bir ihtimalle Bu saksılardan bende istiyorum olacaktır. Bu sebeple şimdi karar verme zamanı. Eğer “Ben yaptım” diyecekseniz birden fazla bu harika saksılardan hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu saksılardan önceden fazladan hazırlamanız durumunda, anında sevdiklerinize hediye etme şansınız olacak. Böylelikle daha sonra hazırlama durumunda kalmayarak ikinci bir zahmetten kurtulmuş olacaksınız. Yani anlayacağınız bu yapay saksılar o kadar beğenilecek ki hem sevgilinize hediye olarak hazırlayın, hem sevdiklerinize hazırlayın. Kısacası eliniz değmişken birkaç tane hazırlayın. Nasıl olsa hazırlamaktan başka şansınız yok! Yoksa elinizde ki saksınızdan olursunuz. 

Editör: Canan Kurtul

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.