sadsad x
asdasd
El Yapımı Minik Dikiş Seti Kavanozu

El Yapımı Minik Dikiş Seti Kavanozu

13 Mart 2017

Minicik bir dikiş setimiz olsa ve anında ihtiyaç duyabileceğimiz tüm malzemelerimiz içerisinde olsa çok güzel olmaz mıydı? Taşıması son derece kolay ve kullanımı son derece pratik olan dikiş setimizi kendimiz yapacağız.  Minik dikiş kavanozu annelere özel hediyeler alanında yer alabilecek muhteşem bir hediye fikridir. Her evde muhakkak bulunması gereken bu kavanozun yapımının kolay olması da bize büyük bir ayrıcalık sunuyor.  Hepimizin evinde atamadığımız ama bir gün belki kullanırız diye beklettiğimiz kavanozlarımız vardır. Şimdi o kavanozlardan en şirinlerini bu projemiz için seçerek değerlendirebiliriz. İçindeki malzemeleri de acil durumlarda ihtiyacımız olabilecek dikiş malzemeleri ile dolduracağız. Bunların haricinde ihtiyacımız olacak malzemeler, iğneleri saplamak için kullanacağımız bölümü dolduracağımız dolgu elyafı, makas ve silikon tabancası olacak. Bir de kumaş parçası lazım olacak. Bu kumaş parçası için yeni bir kumaş satın almamıza gerek yoktur. Hepimizin evlerinde bir gün değerlendirilmeyi bekleyen kalan kumaş parçaları vardır. İşte onları ortaya çıkarıp değerlendirmenin vaktidir.

Seyahat çantalarımızın içerisinde bile bu minik kavanoza yer bularak, gezimiz sırasında meydana gelebilecek aksaklıkları ortadan kaldırmayı başarabiliriz. Hem boyutunun ufak oluşu, hem de şirin görünümü sayesinde her daim elimizin altında bulunabilecek portatif bir dikiş setimize sahip olacağız. Bizler portatif olması açısından küçük bir cam kavanoz kullandık. Ancak sizler daha profesyonel bir dikiş seti oluşturmak isteyebilirsiniz. O zaman dilediğiniz boyuttaki bir cam kavanozu kullanarak istediğiniz boyutta dikiş setinizi elde edebilirsiniz. Anneler Günü Hediyesi sunmak isteyenler ve bunu kendi el emeği ile elde etmek isteyenler bu projemizden faydalanabilirler. Hamarat hanımlar, hazırsak projemize başlayalım.

EL yapımı Mini Dikiş Seti


Dikiş Seti Kavanozu İçin Neler Gerekli?

• Temiz bir cam kavanoz,
• Kumaş parçası,
• Silikon tabancası,
• Dolgu elyafı,
• Kurşun kalem ve
• Makas.


Dikiş Seti Kavanozu Nasıl Yapılır?


Malzemelerimizi tedarik ettiysek projemizin uygulamasına hazırız demektir.


1. Kumaşımızı kesiyoruz.

EL yapımı Mini Dikiş Seti

Kavanoz kapağımızı kumaşımızın üzerine yerleştiriyoruz. Ve kapaktan yaklaşık 2,5 cm daha geniş olacak şekilde kurşun kalemle çizgi çiziyoruz. Ardından makas ile bu daireyi takip ederek kumaşımızı kesiyoruz.


2. Kapağımızı kumaş ile kaplıyoruz.

Ev yapımı Mini Dikiş Seti Kavanozu

Daire şeklinde kesmiş olduğumuz kumaşın arka tarafı bize bakacak şekilde yerleştiriyoruz. Üzerine kapağımızı koyarak silikon ile yapıştıracağız. Ancak kapağı kumaşın üzerine yerleştirirken tam ortasına gelmesine dikkat ediyoruz. Silikon tabancası ile yapıştırırken kumaşı ara ara büzerek gidiyoruz ki üst tarafta potluk oluşmasın. Kapağın yaklaşık 4’te 1’lik alanı kalana kadar devam ediyoruz.


3. Kapağın 4’te 1’lik bölümünü dolgu malzemesi doldurabilmek için bırakıyoruz.

Ev yapımı Mini Dikiş Seti Kavanozu


4. Kapağımızın üst bölümünü silikon dolgu ile dolduruyoruz.

Ev yapımı Mini Dikiş Seti Kavanozu

Kapağın üst bölümünde puf oluşana kadar çok da sıkı olmamak kaydı ile elyaf dolgu malzememiz ile dolduruyoruz.


5. Kapağımızı tamamen silikon ile kapatıyoruz.

El yapımı mini dikiş seti kavanozu

Silikon dolgu malzememizi doldurduktan açıkta bıraktığımız kısmı da silikon ile yapıştırıyoruz.


6. Dış kapağın iç yüzeyini silikonluyoruz.

mini dkiş seti el yapımı

Dış kapağın iç tarafında kalan daire boyunca silikon tabancası ile silikonluyoruz.


7. İğne yastığımızı kapağa yerleştiriyoruz.

Ev yapımı Mini Dikiş Seti Kavanozu

Silikonladığımız bölüme iğne yastığımızı yerleştiriyoruz ve ardından silikonların kuruması için bir müddet bekliyoruz.


8. Kavanozumuzun içerisine gerekli malzemelerimizi ekliyoruz.

dikiş seti el yapımı

İğne, iplik, nakış ipi, küçük makas, mezura ve fermuar gibi acil durumda ihtiyaç duyabileceğimiz malzemeler ile kavanozumuzun içerisini dolduruyoruz. Kapağın altında kalan kumaş parçası fazla tutulursa kapağın açılıp kapatılması sırasında zorluk yaşanabilir. Böyle bir durum söz konusu ise yapışkan yerlerin bozulmamasına dikkat ederek dışarıda kalan kumaş parçaları kesilebilir. Eğer silikonlu kısım kesme işlemi sırasında zarar gördüyse ve atıyorsa hiç dert değil. Tekrar kapaktan ayrılan bölümleri, kapağın kapanıp açılmasına engel olmayacak şekilde silikonlayabilirsiniz. İşte her eve lazım el yapımı dikiş seti hazır. Hatta sadece ev de değil. Her ofise, her seyahate ve her anneye lazım bir dikiş seti olarak karşımızda. Anneler gününe özel hediye arayışlarında böyle bir şirin hediye yaparak annelerinizi sevindirebilirsiniz.

konsept hediye kutuları

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.