sadsad x
asdasd
Keçeden Yılbaşı Ağacı Yapımı

Keçeden Yılbaşı Ağacı Yapımı

30 Kasım 2018

Bugün sizler ile paylaşacağımız el yapımı yılbaşı ağacı; malzemelerinin azlığı ve şık görüntüsü sebebi ile sizlerin de ilgisini çekeceğini umut ediyoruz. Bir diğer güzel yanı ise çocuklara aktivite olarak da değerlendirilebilen bir proje olmasıdır. Gün içerisinde sıkılıp farklı uğraşlar arayan çocuklarınız ile birlikte keçeden yılbaşı ağacı yapabilir ve böylelikle çocuklarınızın kişisel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Minik minik oluşturacağınız yılbaşı ağaçlarınızı, yılbaşı gecesi dekorasyon olarak kullanabilir veya sevdiklerinize yılbaşı hediyesi olarak da sunabilirsiniz. Hatta ebatlarını dilediğiniz forma getirerek ve çift taraflı yapıp içerisini doldurarak bir yastık bile elde edebilirsiniz. Ancak keçeden yılbaşı ağacı şeklinde yastık yapmayı düşünüyorsanız süsleme malzemesi olarak düğmelerden vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi halde yüzü rahatsız edecek olan düğmeler sebebi ile pek de kullanışlı olmayan bir eşya olacaktır. 

Çocuklarınızın kendi el emekleri ile elde ettikleri bu minik ağaçları onların kıyafetlerini süslemede de kullanabilirsiniz. Kendi yapmış oldukları süsleri üzerinde taşımak onlara büyük bir gurur kaynağı olacaktır. Böylelikle daha büyük işlere imza atmak için sağlam adımlar atmayı sürdüreceklerdir. Projemiz sırasında dikiş makinesine ihtiyaç duymayacak olmanız da büyük bir ayrıcalık. Evinde dikiş makinesi olmayanlar da bu projemiz sırasında bize katılabilir ve kendileri için ya da sevdikleri için şık Noel ağacı yapımı çalışmalarına hemen başlayabilir.

Keçeden Yılbaşı Ağacı İçin Gerekli Malzemeler

• Yeşil ve kahverengi keçe,
• Renkli düğmeler,
• Makas,
• İğne ve iplik.

1. Adım: Keçeleri Kesiyoruz

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

Tüm ağaçlarımızın düzgün ve bir örnek olması için karton üzerine bir ağaç figürü çizip kesiyoruz. Bu kartonumuz bizim kalıbımız olacak ve tüm ağaçları bu kalıp yardımı ile keseceğiz. Her bir ağaç için iki tane yeşil alan ve bir tane de kahverengi gövde alanını kesiyoruz. Keçelerin üzerine şablonunuzu koyun ve çizgilerinden takip ederek motiflerinizi kesin.


2. Adım: Düğmeleri Yerleştirme ve Dikme

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

Hangi renk düğmeleri kullanacağınıza ve hangi düğmenin nereye geleceğine karar verin. Dikmeden önce son haline bir göz atın. Sizin için son hali uygun olduğunda düğmeleriniz ile aynı renkte kullanacağınız ipler ile düğmelerinizi keçelerin üzerine dikin.


3. Adım: Ağacı ve Askı İpini Oluşturma

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

İki tane yeşil keçeyi üst üste getirerek yeşil renk ip kullanarak dış kenarlarından dikiyoruz. Ancak üst alanını dikerken içerisine bir ip yerleştirmemiz gerekiyor. Böylece asarak kullanabileceğimiz bir dekor olabilsin. En alt kısmına da köksüz ağaç olmayacağı için gövde kısmını dikmemiz gerekiyor. Bu gövde için ise kahverengi keçeleri kullanacağız. Tüm ağaçlar için bir tane aynı uzunlukta olmak kaydı ile dikdörtgen parça kesebilirsiniz.
NOT: Eğer yılbaşı ağacınızı asarak değil de bir yere sabitleyerek kullanmak isterseniz 3. adımı geçerek 4. Adımdan işlemlere devam edin.


4. Adım: Masaüstü Süsü Olarak Kullanmak İsterseniz

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

Keçeden yapılan yılbaşı ağacı asılarak değil de masaüstü gibi bir zeminde sabit olarak durarak kullanılacaksa o zaman üstteki ipi dikmiyoruz. (3. Adımı atlıyoruz.) Onun yerine bir tahta çubuk bulup onu ağacın altına yerleştiriyoruz. Bulduğunuz çubuk kahverengi değilse bile bir fırça ve boya yardımı ile kahverengi hale getirebilirsiniz. Son olarak ağacımızı kapatmadan önce dilerseniz içerisini elyaf ile doldurmak isteyebilirsiniz.

hediye

fiyat

Böylece daha dolgun bir ağaç elde etmiş olursunuz. Düğmeleri de ağacın sadece bir tarafına diktik. Fakat siz kendi zevkinize göre çift taraflı da dikmek isteyebilirsiniz.


5. Adım: Çubuğu Sabitleme

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

Çubuk eklemiş olsak da masaya bıraktığımızda bu hali ile ağacımız dik bir vaziyette durmayacaktır. Bunu sağlamak için de büyük boy boncuklardan, tahta boncuklardan ve hatta elinizde hiçbir şey yoksa bile ipi biten bobinlerden bile faydalanabilirsiniz.

keçe kumaştan yılbaşı ağacı süsü yapımı

Asılı olarak kullanacaksanız elde edeceğiniz minik yılbaşı ağaçlarınız şekildeki gibi olacaktır. Süslemek istediğiniz alanların durumuna göre hangisini yapmak istediğinize karar verebilirsiniz. Hatta her ikisinden de birkaç tane yapmak isteyebilirsiniz. Sevdiklerinize el yapımı hediye arıyorsanız malzeme temini ve yapımı oldukça kolay olan bu projeyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

KAYNAK: www.buddlycrafts.com

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.