sadsad x
asdasd
Kendin Yap Defter

Kendin Yap Defter

23 Şubat 2020

Hediyelik defter tasarımı, evde tüm malzemeler ile kendinizin yapabileceği tasarımlar olarak bilinmenin yanı sıra, hazır olarak aldığınız bir defteri kişiselleştirerek yeni bir görünüme kavuşturma anlamına da gelmektedir. Bunun için pek çok malzemeden de yardım alabilmeniz mümkündür.

1. Çiçek Süslemeli Defter Tasarımı Yapımı

el yapımı defter

Defter tasarımı yaparken çeşitli eşyalardan destek alarak da farklı tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için kağıttan yapılmış çiçekleri kullanabileceğiniz gibi kendi kuruttuğunuz çiçekleri de kullanabilirsiniz. Kendi eliniz ile yaptığınız bir hediyeyi sevdiklerinize verebilir, onları daha da değerli hissettirebilirsiniz. Yapmanız gereken hoş bir defter alıp onun üzerini çiçekler ile süslemek!  Bu tasarımınızı annenize anneler günü hediyesi olarak bile verebilirsiniz. Çiçek vermenin farklı bir yolu… 

2. Kumaş Süslemeli Defter Tasarımı Yapımı

kendin yap defter

Evinizde bulunan fazla kumaşları kullanarak defterler tasarlayıp, sevdiklerinize el emeği bir hediye verebilirsiniz. Defter yapımı için gerekli olan malzemeler ise her evde bulunabilecek türden… Tasarımınıza öncelikle defterinizi seçerek başlayın. Sonrasında elinizdeki kumaşları istediğiniz şekilde defterinizin kapağına sabitleyin. Bu sabitleme işini silikon tabancası ya da yapıştırıcılar ile yapabileceğiniz gibi dikerek de yapabilirsiniz. Hediyeniz verilmeye hazır!

3. Keçe Süslemeli Defter Yapımı

kendin yap defter

El yapımı defter tasarımları yaparken keçe kumaşlardan da yardım alabilirsiniz. El emeğiniz ile tasarladığınız defterleri, istediğiniz kişiye hediye olarak verebilirsiniz. 

fotoğraflı sevgili defteri

Bunun için seçtiğiniz bir defterin üzerine keçeler ile şekil yapabilir ya da tamamen defteri keçe kumaş ile kaplayabilirsiniz. Renkli bir tasarım yapabileceğiniz gibi tek renk tasarımlar da yaparak hediyenizi tamamlayabilirsiniz.

4. Küçük Legolardan Süslemeli Defter Tasarımı Yapımı

kendin yap defter

Kendin yap defter tasarımlarından biri olan Legoları kullanarak bir hediye hazırlayabilirsiniz.  Eğlenceli ve farklı bir tasarım olarak tercih edebileceğiniz bu defter yapımını arkadaşlarınıza ya da farklılıktan hoşlanan yakın çevrenize hediye edebilirsiniz. Kullanmadığınız Legolarınızı, seçtiğiniz bir deftere yapıştırarak tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Bunun için kuvvetli bir yapıştırıcı kullanmanız gerekecektir. Silikon tabancası da kullanabilirsiniz. Ayrıca defter seçiminizi yaparken de kalın kapaklı olmasına ve ebatının büyük olmasına da dikkat edin. Büyük defterlerde bu tasarım hediyeler daha hoş durmaktadır.

5. Sticker Süslemeli Defter Yapımı

el yapımı defter

Kendin yap defter fikirleri arasında bulunan sticker ile defter tasarımı hediyesi, sevimli ve eğlenceli bir hediye fikri olarak tercih edilebilir. Bunun için istediğiniz boyutlarda bir defter almanız gerekiyor. Stickerları deftere boşluk kalmayacak şekilde yapıştırın. Tüm kaplamayı bitirdikten sonra artık hediyeniz hazır…

kişiye özel defter

Bu hediyeyi kalp seklindeki stickerlar ile yaparak sevgilinize de verebilirsiniz. Hatta ilk sayfasına da; güzel anılarınızı sevgilinizin bu deftere yazabileceğini anlatan kısa bir not da yazabilirsiniz. Bebek konseptli stickerları bebek günlüğü için hediye edebilir, sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

6. Deniz Kabuğundan Minik Defter Yapımı

el yapımı defter

Bu minik defter, el yapımı defter fikirleri arasında oldukça şık ve şirin gözüküyor değil mi? Üstelik yapımı da oldukça kolay! Öncelikle büyük ebatlarda iki adet eşit deniz kabuğuna ihtiyacınız olacak. Bu deniz kabukları defterinizin kapağını oluşturmanıza yarayacak. Deniz kabuklarını görseldeki gibi üç yerinden delin. Bu işlemi yaparken dikkat etmelisiniz ki deniz kabuğunuz kırılmasın. Sonrasında kabuğun şekline göre kağıtları kesin ve ikiye katlayın. Önce kabuğa açmış olduğunuz deliklerden ipliği iğne yardımı ile geçirerek sırayla kağıtları ortasından dikin. Tüm kağıtlar bittikten donra diğer deniz kabuğunu da dikin. İpi bağlayıp sabitleyin. İste el yapımı kişiye özel defteriniz hazır… İstediğiniz kişiye hediye olarak verebilirsiniz.

7. Renkli İplerle Dikilerek Tasarlanan Defter Yapımı

el yapımı defter

Kendin yap defter modelleri arasında bulunan bu renkli tasarım ile farklı bir defter yapabilmeniz mümkün! Nasıl mı? Hemen başlayalım… Bunun için öncelikle söylememiz gereken, seçtiğiniz renkli iplerin kalınlığına uyum sağlayacak kalınlıkta bir kağıt seçimi yapmanız olacaktır. Eğer ince bir kağıt seçerseniz, kağıtların yırtılma olasılığı çok yüksek olduğundan dolayı defteriniz deformasyona uğrayabilir.  Kapak için kalın bir karton ya da mukavva kullanabilirsiniz. Ya da eski bir defterinizin kalın kapağını da bu şekilde dönüştürebilirsiniz. Kartonun ve kağıtların üzerine eşit olacak şekilde ipliğinizin rahat geçeceği delikler açın. Sonrasında bu deliklerden ipliğinizi geçirerek sonunda düğüm atarak bağlayın. İşte defteriniz hazır… İstediğiniz kişiye istediğiniz özel gün için hediye edebilirsiniz.

8. Dantel Süslemeli Defter Tasarımı Yapımı

el yapımı defter

Gelinler için hatıra defteri yapmaya ne dersiniz? Etrafınızda yakın zamanda evlenecek bir tanıdığınız varsa ona bir gelin anı defteri hediye edebilirsiniz. Üstelik sizin el emeğiniz ile yaptığınız bir defteri… Bunun için Kraft kağıttan yapılmış bir defter alabileceğiniz gibi renkli sayfaları olan ya da gelinin sevdiği bir renkte defter alabilirsiniz. Bu defteri kendi tasarımınız haline dönüştürebilmeniz için bir takım malzemelere ihtiyacınız olacak. Öncelikle güzel ve hoş bir beyaz dantel bulmanız gerekiyor.

el yapımı defter

Motifleri belli olan ama çok da iri durmayan bir model seçmeniz yeterli olacaktır. Eğer Kraft kağıttan bir defter seçimi yaptıysanız bunun için kendir ipler daha uygun olacaktır. Renkli defterler için bu iplerin renkli olanlarını tercih edebilirsiniz. Danteli, defterin kenar kısmına gelecek şekilde ayarlayın ve bir makas yardımıyla kesin.  Danteli yerleştirdikten sonra ipler ile onu sabitleyin ve bir fiyonk yapın. Üzerine isterseniz kurutulmuş çiçeklerden de yerleştirebilirsiniz. Gelin hediyesi anı defteriniz hazır. İstediğiniz zaman hediyenizi takdim edebilirsiniz.

9. Renkli Kartonlardan İnce Defter Yapımı

el yapımı defter

Yine bir el emeği defter yapımı fikrini sizlere sunmak istiyoruz! Renkli kartonlardan pratik bir şekilde kendi defter hediye tasarımınızı yapabilmeniz mümkün… Öncelikle renkli kartonlar almanız gerekiyor. Bunun için kırtasiyelere bakabilirsiniz. Kartonunuzu aldıktan sonra defterinizin boyutunu belirleyin ve o boyutta kartonunuzu kesin. Karton kestikten sonra ikiye katlayıp defter formunu kazandırın. Aynı şekilde defterin içini de kağıtları eşit ölçülerde keserek ve ikiye katlayarak oluşturun. Kapağın içine tüm kağıtları koyduktan sonra bir ağaç zımbasıyla ya da kuvvetli bir matbaa zımbasıyla ortalarından zımbalayın. Eğer zımbanız yoksa bu işlemi ip ile dikerek de yapabilirsiniz. İşte defteriniz artık hazır… İster bir tane ter daha fazla olarak hediyenizi istediğiniz kişiye verebilirsiniz. 

10. Halkalı Defter Yapımı

el yapımı defter

El yapımı defter modelleri arasında bulunan halkaları kullanarak defter yapma fikri kulağa oldukça hoş geliyor öyle değil mi? Bunun için gerekli olan malzemeler ise; bir karton, defter içi için kağıtlar, makas, delgeç ve tabii ki metal ya da ahşap arası açılabilen halkalar… Öncelikle dış kapağı hazırlayın. Bunun için makas ve delgeçten yardım alabilirsiniz. Kapağın boyutlarında defter içinizi de hazırlayarak her kağıdı delgeç ile eşit bir oranda delin. Bu deliklerden halkanın geçmesini sağlayacağız.  Sonrasında ise halkayı sırayla önce kapaktan sonra da kağıtlardan geçirin. En son işlem için de arka kapağı halkadan geçirerek el yapımı defter hediyenizi tamamlayabilirsiniz. 

11. Posta Pulu İle Defter Tasarımı Yapımı

el yapımı defter

Evde biriktirdiğiniz posta bulları varsa ve bunları nasıl değerlendireceğinize karar veremiyorsanız, sevdiklerinize kişiye özel defter tasarımı yapabilirsiniz. Bunun için pul sayınıza orantılı bir büyükte defter seçimi yapmanız gerekiyor. Defterinizi seçin ve üzerini posta pulları ile kaplayın. Hem nostaljik hem de farklı bir hediye olarak sevdiklerinize sunabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.