sadsad x
asdasd
Parmak Filmi Nasıl Yapılır

Parmak Filmi Nasıl Yapılır

09 Nisan 2018

Merhaba; Günümüz teknolojisi baş döndürücü bir hızlı ilerlese de bazı şeylerin zamanı ve modası geçmek bilmiyor. Hatta kıymeti ve anlamı modern zaman içinde daha da anlamlı bir hale gelebiliyor. Günümüzde hemen her şeyin hazır bir şekilde alınıp hızlı bir şekilde tüketilmesi Emek verilerek ve zaman harcanarak hazırlanan ürünleri daha kıymetli anlamlı bir hale getiriyor. Bunlardan biri de hepimizin çocukluğunda ya da gençliğinde bir şekilde yapmaya çalıştığı birkaç saniye süren kısa çizgi film yapma maceramız vardır. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse; elli veya daha fazla defter sayfası üzerine, birkaç saniye sürecek bir çizgi film kahramanın, birkaç saniyelik bir hareketini ( Örneğin; Süpermen gibi bir süper kahramanın gökyüzünde uçuyormuş gibi çizilmesi gibi… Bir penaltı atışının gole çevrilmesi gibi…) birkaç saniyelik bir anının tek tek sayfalara çizilmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Çizimler tamamlanınca defter sayfaları hızlı bir biçimde hareket ettirilir, çizimler sanki hareket ediyormuş gibi bir izlenim yaratılırdı. Bildiğimiz klasik çizgi film mantığının temelidir bu. Az çok çizim kabiliyeti olan hemen herkesin çocukluk ve gençlik dönemlerinde saatlerce uğraşarak ortaya çıkardığı kısa süren bir çizgi filmi mutlaka vardır. Çizim aşaması ne kadar zahmetli olsa da finalde sayfalar hareket ettirildiğinde ortaya çıkan kısa çizgi film küçük büyük herkesin ilgisini çeker ve hazırlayan kişi için mutluluk sebebi olurdu.

parmak filmi nasıl yapılır

İşte geçmişte küçük büyük herkesin şaşkınlık ve hayranlık içinde izlediği o küçük ev yapımı çizgi sinemasının günümüz versiyonunu sizlerle sunmak bugünkü yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Tabi bu defa elimize eskisi gibi kalemi alıp tek tek sayfalara çizim yapmayacağız. Bu kadar zahmete günümüz insanının katlı anlayacağını biliyoruz. Biraz daha zahmetsiz bir teklifimiz olacak. Size veya sevdiklerinize ait kısa bir videodan ( Yapımını ve tekniğini birazdan detaylı bir biçimde anlatacağız.) veya otomatik bir fotoğraf makinesiyle birkaç dakikalık seri bir biçimde ardarda çektiğiniz fotoğraf karelerinden oluşan kısa filmi nasıl Yapabileceğinizi bu yazımızda Ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Kulağa biraz karışık gibi gelebilir Ancak yazımızın devamında ve resimlerimizi incelediğinizde ne demek istediğimizi anlamış olacaksınız. Bu sürpriz hediye projesine başlamadan önce uyarımızı yapalım. Bu, emek ve zaman isteyen, zahmetli bir proje. Öyle çabuk sıkılan, hemen bunalan bir yapınız var ise; sitemizde yer alan başka el yapımı hediyeler veya el yapımı sürprizler yazılarımıza Bir göz atabilir ve sizin için daha uygun olanları seçebilirsiniz. Yani Bu proje size göre değil Belki biraz ağır oldu ama maalesef gerçek böyle :) Hareketli fotoğraf fikrini beğenen ve hazırlanmak için sabırsızlanan ziyaretçilerimizin bunu kendilerinden çok sevdiklerine, özellikle de sevgililerine sürpriz yapmak için hazırlayacaklarından eminiz. Özellikle Özellikle sevgilisine kısa bir mesaj vermek isteyen ya da Birazcık abartalım, sevgilisini evlilik teklifi yapmak için bile Hareketli fotoğraf hazırlamak için sevgililerin can atacaklarından eminiz. Gerçekten de bu harika bir fikir. Sevgiliye sürpriz yapmak için birebir mükemmel bir fikir bu. Evet, konuyu daha fazla uzatmadan yazımızın hareketli fotoğrafları nasıl hazırlayabileceğinizi anlatan kısmına geçelim.

Bu proje için gerekli malzemeler


• Profesyonel fotoğraf makinesi
• veya cep telefonu kamerası
• Fotoğraf Yazıcısı
• Kâğıt kesme tahtası
• Kıskaç, Delgeç, veya Zımba
• Cetvel
• Makas
• Çift taraflı bant

parmak filmi nasıl yapılır

Parmak filmi ne amaçla ve kimin için yapacağınıza karar vererek işe başlayın. Örnek resimlerimizi de gördüğünüz gibi, bu şekilde sevgilinize “Seni seviyorum” mesajı gönderebileceğiniz gibi, “Anneler Günü'nde” de Annenize “Seni seviyorum anneciğim” yazılı mesaj da hazırlayabilirsiniz. Birçok özel gün için tasarlıyabileceğiniz “Parmak Film” hazırlayabilirsiniz. Sadece bir kişi için değil, birçok sevdiğiniz için bu yöntemle sürprizler hazırlayabilirsiniz. İyisi mi siz eliniz değmişken sevdikleriniz için özellikle de sevgilinize, hazırlayabileceğiniz kadar “parmak film” hazırlayarak sonraki günler içinde ön bir hazırlık yapın! Evet, bu önerimizide yaptıktan sonra artık parmak film nasıl yapılır sorusuna hakkatten bir cevap verelim. Parmak film yapmanın iki yolu var. Bunlardan ilki;

el yapımı parmak filmi


1:) Videodan kare kare fotoğraf çıkararak parmak film oluşturma; Örneğin; elinizde sevgilinizle birlikteyken çektiğiniz, sizin için oldukça önemi olan video görüntüsü mevcut. Ve siz bu videodaki görüntülerden oluşturulmuş bir “parmak film” yapmayı düşünüyorsunuz. Bu durumda İlk olarak, videonuzdaki en beğendiğiniz birkaç dakikalık sahneyi, video düzenleme programlarından biri ile veya photoshop gibi mükemmel bir programın içine sürükle bırak yöntemi ile açarak video yu oluşturan görüntüleri kare kare program dışına çıkarabilrsiniz. Photoshop bu konuda sizin ihtiyacınız olacak her adımı karşılayacaktır. Eğer elinizdeki Videonun süresi biraz uzun ise film şeridi içinde yer alan görüntüleri anlamı bozmayacak şekilde birkaç kare atlayarak ve seçim yaparak dışarı aktarabilirsiniz. Bu şekilde belki çok akıcı bir parmak film ortaya çıkmaz ama yinede filmin anlatmak istediği yani mesajı iletilmiş olacaktır.

parmak filmi

2:) Fotoğraf makinesi ile veya cep telefonundan seri fotoğraf çekerek parmak film oluşturmak; Evet, adından da anlaşılacağı üzere bu adımda ya kaliteli bir fotoğraf makinesinden veya iyi fotoğraf çekebilen cep telefonunuzdan yardım alarak parmak film yapabilirsiniz. Son dönemde piyasaya sürülen cep telefonlarının fotoğraf makinelerinin geri kalır bir tarafı yok çok şükür. Muhtemelende birçoğumuz cep telefonunu kullanarak “parmak filmini” oluşturacaktır. Olsun, zararı yok. Her iki cihazla da amcımıza ulaşmış olacağız. Sadece burada dikkat edilmesi gereken birkaç husus olacak, bunların altını çizerek devam edelim. Fotoğraf makinelerinde de, cep telefonlarının birçoğunda da, kısa aralıklarda fotoğraf çekme modu var. İşte bu cihazların ayarını seri çekme modu'na getirin. Daha net ve kaliteli çekim yapmak için, mümkünse cihazınızı tripod üzerine sabitleyin. Yâda başka bir zemin üzerinde sabit duracak şekilde ayarlayın. İşin teknik kısımlarını halletiğinizi sayarak bir sonraki adıma geçelim. Şimdi, işin en önemli kısmı beklide burası… Parmak film yapacağız ve biz çok kısa sürecek olan bu filmimizde ne yapmayı istiyoruz? Yani amacımız ne? İşte buna karar vermeniz gerekiyor. Şimdi süre çok kısa olunca kısa ve net bir hareket yapmak gerekiyor. Tahminizce en çok tercih edilecek kısa film, sevgiliye “ Seni Çok Seviyorum Aşkım” gibi sevgiliye en romantik kısa mesajlardan bir film yapılır. Tabiki de bu film başka kime itaf edilir ki değil mi? Bu sebebple bir işi düzgün yapalım bari.

parmak filmi yapımı

Fotoğrafların çıktısını aldınız. Şimdi fotoğrafları kesme tahtası veya makas yardımı ile keserek devam edelim. Düzgün bir sıralama ile fotoğrafların her biri kesildi ve şimdi bir araya getirilip yapıştırılmak üzere bekliyorlar. Fotoğrafları bir araya getirmenin ve tutturmanın en kolay ve zahmetsiz yolu basit bir kıskaçla tutturmak olacaktır. Bu yöntem ile hızlı bir şekilde albümümünüzü tamamlamış olacaksınız. Ancak daha sağlam ve uzun ömürlü olsun istiyorsanız, işte size albümünüzü toparlamanızın başka yolları daha… Fotoğraflarınızın hepsini, varsa zımbalama makinesi ile zımbalayarak yapıştırabilir, Delgeç yardımı ile kestiğiniz fotoğraf kâğıtlarının hepsinin aynı noktalarından delerek ve daha sonra ip veya kurdele yardımı ile bağlayarak bir araya getirebilir, Yâda daha profesyonel bir iş çıkarmak istiyorsanız bazı kırtasiyelerde ciltleyerek de albümünüzü tamamlayabilirisiniz. Nasıl bir araya getirmiş olursanız olun, fotoğraf kâğıtları hepsi bir hizada ve düzgün bir şekilde görünmüş olsun. Dilerseniz filminizin kapağınıda hazırlayabilirsiniz. Eğer Sevgiliye Hediye olarak düşünüyorsanız mutlaka albümünüzün kapağı olsun. Daha havalı olacaktır.

Evet, işte budur… Sevgilisine havalı ve Nostaljik bir sürpriz yapmak isteyen, uzunca zamandır aklında şöyle sevgiliye romantik hediye vermeyi planlayanlar; İşte bu Parmak film tam sizin aradaığınız şey olabilir. En azından bize göre böyle…” Sevgiliye El yapımı Hediye” veya “Sevgiliye El Yapımı Sürpriz” yapmak isteyenler, bu yazımız size özeldi. Artık tercih sizin... İster kös kös oturup cep telefonu ile vakit öldürün, istersenizde sevgilinize bu yöntemi kullanarak unutamayacağı harika bir sürpriz yapın. İkinci seçenek daha akıllıca.

Kaynak: https://camillestyles.com

EDİTÖR : Canan Subaşı

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.