sadsad x
asdasd
Affogato Nedir?

Affogato Nedir?

12 Nisan 2020

Affogato nedir diye soracak olursanız affogato İtalya’da ortaya çıkmış bir kahve türüdür. Kahvenin tarihçesine bakacak olursak M.S 850 yıllarına kadar dayandığı bilinir. Rivayetlere göre Kaldi adında bir çobanın kahveyi keşfetmesiyle yetiştirilmeye ardından da ticaretine başlanmıştır. Kahve hızla yayılmaya başlayıp, her kültürün damak zevkine göre şekil almıştır. Temelde kahve aynı olsa da, farklı coğrafyalarda çeşitlilik göstererek hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır.Kahve, ülkelerin kendi kültürüne göre çekirdekleri kavurma biçimleri, çekirdeklerin kalitesi ve sunumları değiştirilmiş sonrasında ilave tatlarla birleştirilip isimlendirilmiştir. Bu tatlardan biriside günümüzde trend haline gelen affogatodur. 

Yemeği Keyifle Sonlandırmak İçin Affogato

 Affogato Nedir

Evde affogato yapımı diğer kahve çeşitlerine göre biraz daha meşakkatlidir. Affogato, bir fincanın içine dondurma, dondurmanın üzerine ise sıcak espresso dökülmesiyle elde edilen muazzam bir tattır. Bu kahve hazırlanma esnasında, dondurma espressonun içerisinde yavaş yavaş eridiği için “boğulma” olarak nitelendirilmiş ve adını da hazırlanışından almıştır. Kimi kesim bu eşsiz kahveyi tatlı olarak nitelendirse de; affogato en nihayetinde bir içecektir. Güzel bir yemekten sonra  yemeği kahve, dondurma ikilisiyle bitirmek harika bir yol olacaktır. Böylelikle hem tatlı hem kahve ihtiyacınızı affogato sayesinde gidermiş olacaksınız.

Kalpleri Doyuran Affogato Sırları

 Affogato Nedir

Affogatotarifi hemen hemen herkes tarafından bilinir. Fakat herkes aynı lezzeti tutturamayabilir. Bu kahvenin püf noktası bir o kadar sert olan espresso miktarını dengede tutmaktır. Ne az ne de çok sadece dondurmanın üstünü kapatması tadını dengelemek adına iyi bir seçenek olacaktır. Lezzete göre farklı dondurma çeşitleri kullanılsa da vanilyalı dondurma affogato için vazgeçilmez bir tercihtir. Unutmayın ki vanilyalı dondurma ve espresso müthiş bir uyum sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. Dondurmanın üzerine eklenen ısıtılmış espressove yarattığı krema affogato’nun en önemli özelliği haline gelmiştir. 

Lezzet Şöleni Affogato Tarifi

 Affogato Nedir

Affogato tarifi gerekli malzemeleriniz olması halinde çok basittir. Asıl marifet hazırlarken gerekli ayarı bilmekten geçiyor. Klasik bir affogato yapmak tercihlerinin arasında ise, ihtiyacın olan bir bardak espresso ve vanilyalı dondurmadır.  Eğer espresso mevcut değilse aynı sertliğe sahip olan başka bir kahve kullanılabilir.  

Affogato Hazırlanışı

 Affogato Nedir

Affogato nasıl yapılır sorusuna gelirsek ilk olarak espressoyu hazırlamalısınız. Kahveyi, espresso makinesiyle beraber demleyebilir imkanınız yoksa bir bardak sıcak suyun içerisinde de demleyebilirsiniz. Kahve demlendiğinde sunulacak bardağın içerisine top şeklinde olan vanilyalı dondurma eklenir. Dondurmanın üzerine demlenmiş olan espresso yavaşça dökülür istek üzerine çikolata sosu veya başka soslarla süslenebilir. 

Affogato Nasıl İçilmeli?

 Affogato Nedir

Affogato nedir affogato sıcak ve soğuğu bir arada sunan bir lezzet şölenidir. Affogatoyu içmek için farklı farklı seçenekler vardır. Bu kişinin tamamen tercihine kalmış bulunmakta isteğe göre espressonun, içerisindeki dondurmayı tamamen eritmesini bekleyip sonrasında içebilirsiniz. Dilerseniz dondurmayı bir kaşık yardımıyla tüketebilir ve keyfini çıkartabilirsiniz. Böylelikle dondurma ve kahve ikilisinin müthiş uyumunu yakalama şansı bulabilirsiniz. 

Affogato Sunum Şekilleri

 Affogato Nedir

Evde affogato yapımı ne kadar zahmetli olsa da kendi tercihlerinizle birlikte süslediğinizde sonucu bir o kadar mükemmel olacaktır. Affogato içmek için bir yere gitmenize gerek kalmadan evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz affogato tercihe göre likörle sunulabilir ya da bir başka seçenek olarak kahveye süt ilave edilip daha yumuşak bir tat olması sağlanabilir. Dondurmanın üstüne tercihe bağlı olarak karamel sos, çikolata sos eklenebilir. Bir diğer seçenek ise dondurmayı bisküvi parçalarıyla süslemek görüldüğü üzere Affogato denilince birçok tercih yapma hakkına sahipsiniz size kalan ise damak zevkinize en uygun olanı seçip hazırlamak olacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.