sadsad x
asdasd
Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı

Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskısı

01 Nisan 2019

Merhaba; Bugünkü yazımızda size bir kaç adımda fotoğraflarınız ahşap yüzeyler üzerine nasıl uygulayacağınız resimler eşliğinde anlatacağız. Adım adım yönergeleri izlediğiniz takdirde siz de çok kolay bir şekilde fotoğraflarınızı ahşap yüzeyler üzerine uygulayabilirsiniz. Yöntemi uygulamak oldukça kolay olmakla birlikte biraz zaman alan ve zahmetli bir proje olduğunu fayda var. Ancak birazcık zahmet ve emek harcayarak sizde En sevdiğiniz fotoğrafları ahşap yüzeyler üzerine uygulayarak harika dekoratif eserlere dönüştürebilirsiniz. Ahşap plakalar üzerine uyguladığınız resimleri kendiniz için hazırlayabileceğiniz gibi sevdiklerinize de hazırlayarak hediye etme şansınız var. Anne, Baba, kardeş, arkadaş açıkçası bütün sevdikleriniz için hazırladığınızda onlara harika bir sürpriz yapmış olacaksınız. Sitemiz de daha çok sevgiliye hediye ağırlıklı el yapımı hediye anlatımları olduğu için bu projeyi sevgiliniz içinde hazırlayarak onu bir hayli mutlu edebilirisiniz. Kimin için hediye hazırlayacağınızı size bırakalım ve anlatımımıza devam edelim. Bu proje de kullandığınız fotoğraflar üzerine anlatacağımız yöntemleri uygulayarak onlara eskitme görüntü oluşturarak ve oldukça nostaljik hava katabilirsiniz. Bu projemiz sizi de etkilediyse gelin birlikte bu projeyi hayata geçirmek için işe koyulalım.

El yapımı fotoğraf baskılı ahşapEl Yapımı Fotoğraf Baskılı Ahşap İçin Gereken Malzemeler

** Ahşap Plaka (Dikdörtgen ya da kare biçiminde isteğe bağlı)
** A 4 Kâğıt
** Makas
** Mod Podge
** Sünger Fırça
** Mathport ve
** İnce Zımpara
** 2 Adet Bez


Yukarıda sıraladığımız bazı malzemeleri zanaat marketlerden ya da internet üzerinden sipariş vererek de temin edebilirsiniz.


1 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzda yüklü fotoğraflar arasından projenizi için kullanacağınız fotoğraf veya fotoğrafları seçin. Seçtiğiniz bu fotoğrafları herhangi bir resim düzenleme programı ile açın. Hangi ebatlarda çıktısını alacaksanız ona göre fotoğraflarınızı baskısını almak için yazıcınıza yollayın. Bu proje için kullanılacak yazıcının lazer yazıcı özelliğinde olması gerekmektedir. Mürekkep püskürtmeli olan yazıcılar ne yazık ki bu proje için kullanılamaz. Bir lazer yazıcı ile mürekkep püskürtmeli yazıcı arasındaki farkı merak edenler internet üzerinden araştırma yapabilirler. Bu aşamada söyleyebileceğimiz tek şey bu proje için kullanacağınız yazıcınızın lazer yazma özelliğinde olması gerektiğidir.

kişiye özel hediye

Yine dikkatinizi çekeceğimizi diğer bir hususta bu projede fotoğrafları basarken klasik fotoğraf kâğıdına değil normal bilinen A4 kâğıdına basılacak olmasıdır. Fotoğraf kâğıtları kâğıt tütünden ve hacım olarak ta kalın olmasından dolayı bu proje için en uygun değillerdir Bu sebeple bu projemiz için bilinen 80 gramlık A4 kâğıtları kullanılacaktır. Bu bilgileri verdikten sonra 2. adıma geçebiliriz

2 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Resimlerinizi ahşap plaka ebatlarına göre gerekli ayarlamaları yaparak fazlalık olan yerleri makas yardımı ile kesin. Fotoğrafınızı ahşap plakanın tamamına yayacağınız gibi kenarlardan bir miktar boşluklar bırakarak ta ayarlayabilirsiniz. Bu aşamada tercihi size bırakıyor ve bir diğer adıma geçiyoruz3 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Yazıcınızdan fotoğraf baskısını aldığınız A4 kâğıdının arka tarafını çevirin ve kâğıt yüzeyinin tamamına sünger fırça yardımı ile bir kat Mod Podge uygulayın.4 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Bu defada Mod podge uyguladığınız A4 fotoğrafınızı ahşap plakanızın üzerine yerleştirin. Akabinde ise fotoğraf kâğıdınızın üstüne ( Fotoğrafın görünür olan tarafı) kısmına bir kat daha Mod podge uygulayın. Fotoğraf kâğıdınız ile ahşap yüzey arasında kalan hava kabarcıklarını çıkartmak ve fotoğraf kâğıdının ahşap plaka üzerine daha iyi yapışması, nüfuz etmesini sağlayın.

İpucu: Daha iyi uygulama için; başka bir kâğıdı alıp fotoğraf kâğıdının üzerine yerleştirin. Kâğıt üzerinde artık kullanmadığınız bir kredi kartı ya da cetvel gibi altı düz olan cisimlerle fazla baskı yapmadan nazik dokunuşlarla hareket ettirerek hava kabarcıklarının köşelerden dışarı doğru çıkmasını sağlayın. Bu şekilde fotoğraflar ahşap plaka yüzeyine daha iyi yapışmış olacaktır. Kenarlardan Taşan yapıştırıcıyı. Kuru bir bez yardımıyla Tahtanın kenarlarını silin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra en az üç dört saat yapıştırıcının kuruması için bekletin.

5 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Fotoğraf kâğıdınız ahşap plaka yüzeyine iyice yapıştığından ve yapıştırıcının da iyice kuruduğundan emin olduktan sonra bu defa sıra fotoğraf kâğıdı üzerine uygulamış olduğunuz Mod Podge katmanını kaldırmaya geldi. Bu işlemi daha kolay yapabilmek için Su ile nemlendirilmiş bir bezi Fotoğraf kâğıdının üzerine serin ve yaklaşık 5 dakika kadar alttaki yapışkan tabanın yumuşaması için nemli bezi bekletin.

6 Adım:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Şimdi yapacağımız işlem birazcık zahmetli ancak bir o kadar da keyifli. Banyoya veya mutfağınıza gidin ve bir lavabonun önünde durun. Parmaklarınızı hafifçe ıslatın. Ardından parmaklarınızı adeta zımpara gibi kullanarak, fotoğraf kâğıdınız üzerindeki artık kurumuş olan Mod Podge yapıştırıcısını ovarak kaldırmaya çalışın. Tırnaklarınızla fotoğraf kâğıdına zarar vermemeye çalışın. Aksi takdirde ahşap yüzey üzerinde küçük darbeler oluşarak kötü görünüme sebebiyet verebilir. Bu sebeple parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak yapıştırıcıdan kurtulmaya çalışın. Bu işlem yavaş ve nazik olmalı. Kulağa zahmetli biir işmiş gibi gelebilir, ancak birazcık sabırla projeniz tamamlandığında sizi oldukça tatmin edeceğinden eminiz.

7 Adım:

Projenizi tamamladıktan sonra fotoğrafınızın kenar kısımlarında eskitme bir hava katmak istiyorsanız o kısımlarını ince bir zımpara yardımı ile törpüleyerek istediğiniz efekti verebilirsiniz. Bu şekilde eserinize daha nostaljik bir hava katabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

Ve sonuç:

El yapımı fotoğraf baskılı ahşap

Ve Tebrikler! Zahmetli bir uğraşın sonunda fotoğraflarınızdan oluşmuş ve evinize yaraşır harika bir dekoratif eser oluşturdunuz. Emek verilmiş, zaman harcanmış, kısacası alın teri dökülmüş her iş bitiminde, o işi gururla seyretmenin verdiği haz gibisi yoktur. İşte bu el yapımı projemizde her gördüğünüzde sizi gururlandıracak ve keyif duymanızı sağlayacaktır. Bu dekoratif eserinizi gören tüm sevdikleriniz kendileri içinde yapmalarında size ısrarcı olacaklar. Ve bu sebeple diyoruz ki hazır eliniz değmişken sevdikleriniz içinde hazırlayın. Onlara da unutamayacakları harika bir el yapımı hediye hazırlamış olun. Sanki en çokta sevgiliye hediye edilecek gibi görünüyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.