sadsad x
asdasd
Aleo Vera Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Aleo Vera Bakımı Nasıl Olmalıdır?

02 Eylül 2020

Zarif görüntüsüyle birçok mekânda kendisine yer edinmiş olan bu çiçek türü özellikle son yıllarda çok popüler bir hal almıştır. İş yerlerinde, evlerde, ofislerde, mekanlarda, işletmelerde çok sık tercih edilen bu çiçek insanların bazı konuda faydalandığı bitkiler arasında yer almaktadır. Nemlendirici özelliğinden de faydalanılan bu çiçek güzel görüntüsüyle hemen hemen herkesin beğenisini kazanmıştır. Dayanıklı olması ve ömrünün uzun olması bu konuda tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Kendisinin farklı seçenekleri bulunmakla beraber özelliklerine dikkat edildiğinde türleri arasında ayrım söz konusu olmuştur. Yetiştirildiği yer konusunda uyum sıkıntısı çekmeyen bu çiçek türü rahat bir şekilde büyütülebilmektedir. Aynı şekilde her ortamla uyumludur ve yapraklarını düzenli bir şekilde yenilemeyi başarır.

Aleo vera bitkisi son dönemlerde çok popüler olmuş ve insanlar artık bu çiçekten faydalanarak bakım ürünleri meydana getirmeye başlamıştır. Bu bitki türü en sık tercih edilen bitkiler arasında yer almakla beraber artık pek çok kişi onu yetiştirme konusunda araştırmalar yapmaya başlamıştır. Özellikle cilt bakımı konusunda önemli işlevleri olan bu çiçek özellikleri keşfedildiğinden beri pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Doğal olması ve içeriğinin temiz olması onun cilde doğal bir nemlendirici sağlamasını kolaylaştırmıştır. Bazı bakım ürünleri kendisini içermekle beraber saf aleo vera kullanan insanlar da mevcuttur. Bu yüzden pek çok kişi onu evinde yetiştirerek özelliklerinden faydalanmaya devam etmiştir.

Aleo Vera Bitkisinin Bakımı

Aleo Vera Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gün ışığından faydalanması gereken bir bitkidir ancak bu direkt olarak yapılmamalıdır. Eğer onu güneşin  tam altına koyarsanız onun yetiştirilmesine uygun hareket etmemiş olursunuz. Ancak güneş ışınlarını dolaylı yoldan alması ve onsuz kalmaması gerekmektedir. Çünkü kendisi güneş ışınlarıyla yetişmektedir ve bu şekilde büyümesini sağlamaktadır. Aydınlık yerlerde yetiştirilmesi gereken bu bitki en çok güneş ışınlarından beslenmektedir. Ne taraftan güneş ışınlarını alıyorsa o tarafa doğru bir eğilim gerçekleştirebilir. Bu yüzden hangi kısmı gün ışığına maruz kalmamışsa o taraf günün belli saatlerinde çevrilmelidir. Doğru yöne çevrilen aleo vera bitkisinin bu kısmı da ışınların faydasını görmüş olur. Eğer sadece bir yönü gün ışığına çevirirseniz diğer yerler olan farklılıklar gözle görülür bir şekilde karşınıza çıkar ve çiçeğinizin doğru yetiştirilmemesine neden olur.

Kararma gibi durumlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız çiçeğinizin aydınlık yerde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde çiçeklerde meydana gelen solmalar da bu onun bulunduğu yerin ne derecede aydınlık olduğuyla yakından alakalıdır. Bu yüzden yapmanız gerekenler arasında onu doğru ve ölçülü bir aydınlık derecesinde bırakmaktadır.

Aleo Vera Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sulama konusunda bu çiçeğe ekstra özen göstermeniz ve özellikle yaz mevsiminde 2 günde bir sulama yaparak büyümesini sağlamalısınız. Sulama aralıklarınız çok uzun olmamakla beraber kış mevsiminde bu aralık daha da büyüyebilir. Ancak yine de 1 haftayı geçmemesi gerekir aksi halde yetersiz su alımı çiçeğinizin kurumasına ve solmasına yol açar. Sulama esnasında yapmanız gereken suyun her tarafa gitmesidir. Yani toprağın sadece bir bölümüne değil tamamına ve derinlerine kadar iletilmesi şarttır. Aksi halde kuru kalan bölgeler bu bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca taze su kullanılmalı ve beklenilmiş su toprağa dökülmemelidir. Ne kadar su kullandığınız hep aynı şekilde olmalı ve aynı dozda devam etmelidir. Düzen isteyen ve istikrarlı olunması gerektiren bir bitki türü olduğu için ufak ayrıntılara da dikkat etmenizde fayda vardır.

Toprağın kuru olmaması ve kuru olduğunu anladığınız esnada ölçülü bir sulama yapmanız onun hemen kurumadan tekrar büyümesine destek olacaktır. Sürekli sulamak da doğru bir davranış değildir bu yüzden birkaç günde bir sulama işlemini gerçekleştirirseniz çiçeğiniz daha sağlıklı olacaktır.

Aleo Vera Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaprakların düzenli bir şekilde budanması ve eğer bir kuruluk, solma gibi alanları varsa bunlar alınmalıdır. Havanın etkilemesinin önüne geçmek için kesilmiş olan yerler muhafaza edilmelidir. Solan yaprakların budanması tekrar yeşermesi ve çiçek açması açısından oldukça önemli olduğu için bu konunun takibinde olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde toprak değişimini de yapmanız ve bunu bahar ayında gerçekleştirmeniz bu çiçeğin yetişmesi açısından gereklidir. Senede 1 defa bunu yaparsanız çiçeğiniz daha sağlıklı bir zeminde yetişerek kolay bir şekilde büyüyecektir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.