sadsad x
asdasd
Alternatif Hediyelik Turşu Tarifleri

Alternatif Hediyelik Turşu Tarifleri

15 Nisan 2020

Turşu tüm çeşitleri ile birlikte sofralarda kendine genişçe bir alan bulan oldukça önemli bir lezzet kaynağı olmuştur. Marketler ve ilgili satış noktalarında çok çeşitli ve lezzetli turşular bulmak mümkün olmakta fakat ev yapımı turşunun yeri her zaman başka olmaktadır. Evde turşu yapımı ile ilgili bazı noktaların altını çizebiliriz. Turşu yapımı için en yaygın olarak kullanılan malzemeler lahana, salatalık, yeşil domates, pancar, biber ve kelek gibi malzemelerdir fakat kırmızı soğan, erik, domates, çağla, limon, patlıcan hatta levrek gibi çok farklı turşularda yapılmaktadır.

Kolay Turşu Tarifi İle Vakit Kazanın

hediyelik turşu

Turşu tarifi,en basit şekilde evde yapabileceğiniz kolay turşu için biber, patlıcan, domates, salatalık, lahana, havuç gibi turşuluk malzemelerle birlikte sirke, su, deniz veya kaya tuzu gerekmektedir. Hazırlanışı için aşağıdaki adımlar izlenebilir;

** 1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı kadar sirke ve 2 buçuk çorba kaşığı kadar deniz ya da kaya tuzu.
** Turşu kavanozunun içine alternatif olarak dereotu, nohut, maydanoz ve sarımsak ekleyebilirsiniz. Kavanozun dibine de nohut ekleyin, mayalanma süresi hızlanacaktır.
** Turşu yapacağınız bütün malzemeleri kavanoz içerisine dizdikten sonra sıkıca kapatın.
** Yaklaşık 7 ila 10 gün arasında turşunuz hazır olacaktır. 

Lezzetli Bir Hediye Alternatifi

hediyelik turşu

Hediyelik turşu, alternatif bir hediye çeşidi olarak düşünebileceğiniz ilgi çekici ve lezzetli bir konudur. Pratik bir şekilde kornişon, acı biber, limon, pancar hatta kırmızı soğan gibi materyallerden turşu yapabilir ve hediyelik olarak düşünebilirsiniz. Hediye turşu şirin ve lezzetli bir alternatif olacaktır. Dostlarınız bu lezzeti tattıkça sizi anımsayacaktır. İçeriğine kendi tarzınızı da katarak dereotu, maydanoz gibi değişik lezzetler ekleyerek değişik tarzda tatlar yaratmanız da mümkündür.

Evinizde Kendi Turşunuzu Yapın

hediyelik turşu

Turşu nasıl yapılırkonusuna gelecek olursak, çok farklı ürünler kullanarak değişik lezzetlerde ve tarzlarda turşular yapmak mümkündür. Bir örnek olarak hemen hemen herkes tarafından sevilerek yenen bir turşu çeşidi olan, kıtır kornişon turşudan bahsedersek ilgi çekici olacaktır.

Kıtır kornişon turşu için gerekli olacak malzemeler;

** 3 kilo küçük boyda kornişon salatalık
** 1 su bardağı kadar turşuluk tuz
** 3 su bardağı kadar sirke
** 2 baş kadar sarımsak
** 15 bardak civarında içme suyu (3 litre)
** 1 avuç kadar nohut
** 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu

Öncelikli olarak salatalıkların dikkatli bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Daha sonra bir bıçağın ucunu kullanarak delmeye başlanmalıdır. Ayrı bir noktada su, tuz, sirke ve limon tuzunu dikkatli bir şekilde tamamen eriyene kadar eritilmeli, sonrasında kavanozun en altına soyup ayıklanan sarımsakları koyulmalıdır. Ardından nohutlar ilave edilmelidir. Bilindiği üzere nohutlar mayalanma sürecini hızlandıracaklardır. Sonrasında deldiğimiz salatalıkları içine sıkı bir şekilde doldurup en son üstlerine hazırlana turşu suyunun hepsi yavaşça dökülmelidir. Ağzını sıkı bir şekilde kapattıktan sonra en az 10 gün boyunca hiç açmadan beklenmesigerekmektedir. Lezzetleriyle bütün sofralara ayrı bir renk katan turşuların yapımı prensip olarak bu kadar kolaydır. 

hediyelik turşu

Yaptığınız kornişon turşusunun çok lezzetli olması için püf noktaları da belirtmek gerekmektedir:

** Turşunuzun ismi gibi kıtır olabilmesi için öncelikli olarak kullanacağınız salatalığın taze olması gerekmektedir. Salata, ne kadar taze olursa turşu da o kadar kıtır olacaktır.
** Salatalıkları bıçak ucuyla delme işlemi, turşunun çok daha kolay olmasını ve olgunlaşmasını sağlayacaktır.
** Turşunun içerisine koyduğunuz nohutlar mayalanmasını hızlandıracaktır.
** Turşuya eklediğiniz tuzun iri tuz olması çok önemlidir. Aksi halde yemeklik tuz ile yapılırsa turşu çok süre geçmeden erimeye geçecektir.
** Turşu mutlaka güneş ışınlarına maruz kalmayan serin bir yerde saklanmalıdır.

anneye hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.