sadsad x
asdasd
Anneler İçin Hayat Kurtaran İpuçları

Anneler İçin Hayat Kurtaran İpuçları

14 Nisan 2020

Annelere öneriler hem annelerin hem de anne adaylarının oldukça işine yarayabilecek ufak tefek ipuçlarından oluşan bir liste olarak düşünülebilir. Genelde birden fazla çocuğu olan anneler ne kendilerine ne de başka bir şeye zaman bulamaz ya da bu konuda oldukça zorlanırlar. O yüzden, işe yarayabilecek birkaç küçük tüyoyu sizler için derledik.

Şansınız Varken Uyuyun

annelerin çok işine yarayacak tüyolar

Annelere öneriler konusunda, belki de anne adayları için yapılabilecek en iyi öneri, şansları varken bol bol uyumaları olur. Doğumdan sonra, özellikle de ilk aşılar yapıldıktan sonra günlerce gecelerce sürecek ağlama krizleri sizi beklediği için, fırsat bulduğunuz her an uyumalı ve enerji toplamalısınız. Ayrıca, şişen ayaklarınız için tuzlu su ya da altına koymak gibi yöntemleri deneyebilir, nefes almakta zorlanıyorsanız sol tarafınıza doğru yatabilirsiniz. Son aylarda oluşan ve çok da fena kaşıntı yapan çatlaklara ise dokunmamanızı, doğal aynısefa kremleri ya da aloe vera jeli kullanmanızı önerebiliriz. 

Plan Yapın

Anneler İçin Hayat Kurtaran İpuçları

Belki de uyulması en zor ama en çok işe yarayacak tüyo, günü planlamaktır. Annelere öneriler konusunda, özellikle çok çocuklu annelerin uymakta en çok zorlanacağı ama uyabildiklerinde günü daha rahat geçirebilecekleri bir ipucu olan planlama, bir gece önceden yaptığınızda ve aksi bir durum çıkmadığında gerçek bir kurtarıcı olabilir. Pazar ya da market listeleri hazırlamak, temizlik için gün belirlemek, yapılacak yemeklerin malzemelerini bir gün önceden hazırlamak, bu planlamanın küçük adımlarını oluşturabilir. 

Çocukları Yorun!

annelerin çok işine yarayacak tüyolar

Belki de en eğlenceli ve en güvenilir yöntemlerden biri olan çocukları yormak, annelere öneriler konusunda yine başı çeken tavsiyelerden biri. Onlara spor yaptırın, şınav çektirin hatta evin içinde koşmalarına izin verin. Ellerine vereceğiniz büyük bir çarşafı katlamak bile, 3-4 yaş aralığındaki çocuklarınızı yeterince yormaya yetecektir.

Biricik Annem Duvar Saati

Böylece, deliksiz 2 saat öğle uykusu uyuyabilirler ve siz de bu arada işlerinizi halledebilirsiniz. Hatta, onları öğle uykusundan sonra da yormaya devam edin ve akşam da duş aldırıp yatırın. Deliksiz uyuyacakları için, siz de akşam rahatça kendinize vakit ayırabilirsiniz. 

Ev İşlerine Küçük Yardımcılar

annelerin çok işine yarayacak tüyolar

Çocuklar, anne babalarla vakit geçirmeyi onları taklit etmeyi ve onlardan bir şeyler öğrenmeyi çok severler. Oyun oynar gibi ellerine vereceğiniz toz bezi, ıslak mendil gibi eşyalarla ev işlerine katılmalarını sağlayarak sorumluluk duygularını geliştirirken, bir yandan da iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. 2 çocuğunuz varsa, önlerine bir sepet çamaşır koyun ve katlamalarına izin verin. 

Anneler İçin Hayat Kurtaran İpuçları

Onlara bir tablo tutun ve yardımcı oldukları her iş için mutlaka kocaman bir yıldız verin. Böylece, hem sorumluk ve yardımseverlik gibi bilinçleri işlemiş olacaksınız hem de çocuklar varken nasıl iş yaparım sorusuna cevap bulmuş olacaksınız. 

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırın

annelerin çok işine yarayacak tüyolar

Annelere öneriler konusunda hem annelerin hem çocukların biraz oturup sakince zaman geçirmesini sağlamanın belki de en iyi yolu, günde olmasa bile 2 ya da 3 günde bir defa, çocuklarla kitap okuma saati yapmaktır. Siz kahvenizi alın ve onlara da meyve sularını verin. Okuma yazmayı bilen yaşta bir çocuğunuz varsa kısa bir hikâye kitabı verin ve sizde bir kitap alarak, günün en azından yarım saatini kendinize ayırın. 

Anneler İçin Hayat Kurtaran İpuçları

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırarak okumasını geliştirmesine katkıda bulunurken, siz de kendinize zaman ayırmış ve dinlenmiş olursunuz. Unutmayın, çocuklar anne babalarını taklit ederler ve siz ne yaparsınız aynısını yapmaya ve dolayısıyla öğrenmeye meyillidirler. Ne kadar söylerseniz söyleyin, yapmasını istediğiniz davranışı sizin yaptığınızı görmek kadar etkili olmayacaktır.

 anneye hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.