sadsad x
asdasd
Boncuklardan Kolye Nasıl Yapılır

Boncuklardan Kolye Nasıl Yapılır

26 Ocak 2019

Eşsiz boncuk takıları sadece satın almak yerine, sizler de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Herhangi bir el yatkınlığınız olmasa bile, benzersiz el yapımı boncuklu kolye yapımı için birkaç ufak malzeme ile sizler de adım atabilirsiniz. Yapacağınız bu el yapımı kolyeleri de dilerseniz kendiniz kullanabilecek, dilerseniz de sevdiklerinize hediye ederek onların da mutlu olmasını sağlayabileceksiniz.

boncuklardan kolye yapımı adım 1

İlk olarak kolye yapımı için yukarıdaki resmi dikkate almanız gerekecektir. Bir misina, bir boncuk ve küçük boncuklar ile elde edebileceğiniz bu görsel, el yapımı boncuklu kolye için ilk adımınız olacaktır.

boncuklardan kolye yapımı adım 2

Çok basit bir şekilde yapacağınız bu boncuklar ile, birleştirme işlemi sonrasında küçük çiçekler elde edebileceksiniz. Çiçeğin yapraklarını yapmak için de;


• Misina telinizi hazırlayın ve küçük taşlarınızı bu misinalardan geçirmeye başlayın.
• Tel ucu yardımı ile iki ucu bir araya getirmek için merkezdeki incinin deliğinden küçüklerin misinasını geçirin.
• Yukarıdaki görselden de baz alınacağı gibi, küçük yaprak parçalarının misinasının ana merkezde bulunan boncuktan geçmesi gerekmektedir.

boncuklardan kolye yapımı adım 3

Küçük parçaları misina yardımı ile birbirinden geçirdiğinizde, kısa bir süre sonra yukarıdaki gibi bir görsel ortaya çıkacaktır. Burada iki adet 12/0 boyutunda cam tohum boncuğu kullanmış olacaksınız. Ardından buna doğrudan bitişik 4mm pembe cam inci boncuğundan geçirmeniz gerekmektedir. Sonrasında da iki ucu başka bir 4 mm açık cam göbeği inci boncuklarının içerisinden geçirmeniz gerekmektedir. 

boncuklardan kolye yapımı adım 4

El yapımı boncuklu kolye için bu teknikleri uygulamaya devam edin. Kolyenizin ön kısmına yaptığınız tüm bu dizme işlemini arka tarafı için de devam ettirmelisiniz.

boncuklardan kolye yapımı adım 5

Her telinizin üzerinden cam tohum boncukalrınızın geçmesi gerekmektedir. Ardından 4 mm çapındaki açık cam göbeği cam inci boncuklarınızın iki ucunu çaprazlayın. Aynı işlemi de üç kez tekrarlayın.

boncuklardan kolye yapımı adım 7

Yukarıdaki görseli bu aşamada iyi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İlk baştakinden farklı olarak burada ilk önce çiçek parçasının yaprak bölümlerini yani iç lastik ucuna tohum boncuklarından eklemeniz gerekmektedir. İki ucun bir araya gelmesi için de dış telin 4 mm çapında pembe cam inci boncuklarından kullanmanız gerekmektedir.

boncuklardan kolye yapımı adım 8

Oldukça detaylı olmasına karşın çok eğlenceli geçecek olan kolye yapım işleminde, çiçek bölümünü tamamladıktan sonra, her iki ucuna 12 mm pembe cam inci boncuklarından olacak şekilde dizme işlemine başlamalısınız. Son aşamada da bir düğümü sıkıca bağlayarak, fazlalık olan kısmı kesin. Burada el yapımı boncuklu kolyenizin en önemli iki parçasını da tamamlamış oluyorsunuz.

boncuklardan kolye yapımı adım 9

El yapımı boncuklu kolye için yukarıdaki aşamaları tamamlamanızın ardından, sona yaklaştığınızı bilmelisiniz. Burada naylon ipin yani misinanın kalitesi son derece önemlidir. Eğer dayanıklı olmaz ise, tek bir hata sonrasında yaptığınız tüm emekler boşa çıkabilecektir. Yapacağınız bu kolye ucunun dengede durması da oldukça önemlidir. Bundan dolayı eğer parçaları kontrol ettiğinizde boyut olarak birbirinden farklı olanlar var ise bunları onarmanız gerekmektedir. Aksi taktirde, kolye ucunuz doğrudan eşit durmayacak ve size de rahatsız edecektir.

boncuklardan kolye yapımı adım 10

El yapımı boncuklu kolye için yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra son aşamada bir zincir ve tutaç eklemeniz gerekmektedir. Birçok aksesuar mağazasında ya da hobi atölyelerinde kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu parçalar sayesinde, kendi el emeğiniz ile yaptığınız kolyenizi kullanmaya başlayabileceksiniz. Öncelikle, tutaç kısmını zincirinize takmakla işe başlamalısınız. Bunun haricinde, zincir tamamen hazır olduktan sonra, kolye ucunuza ekleyeceğiniz geçiş hattından ya da uygun olan arka kısmından doğrudan tutma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra hem şimdiki hem de bundan sonra yapacağınız tüm kolyeleriniz için aynı teknikleri kullanabileceksiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.