sadsad x
asdasd
Büyük Anneye El Yapımı Hediyeler

Büyük Anneye El Yapımı Hediyeler

13 Temmuz 2017

Büyükannelerimiz annelerimizden sonra bize şevkatla yaklaşan en yakın kişilerdir. Küçük yaşlarımızdan itibaren hep yanımızda olmuşlardır. Bunun yanı sıra en zor zamanlarımızda ve mutlu anlarımızda bizim yanımızda olurlar. Onların varlığını her an hissederiz. Babamız ya da annemizi yıllarca binbir emekle yetiştiren büyükannelerimiz şimdi de sevgi ve ilgileriyle bizim yanımızda yer alırlar. Buna karşılık onlara karşı minnettarlığımızı göstermek üzere küçük hediyeler hazırlayabiliriz. Bu hediyeler bizim için ne kadar önemli olduklarını onlara gösterecektir. Ayrıca bu hediyelerin el yapımı olması onlar için daha da değerli olacaktır. Bu nedenle siz de büyükanneye el yapımı hediye seçeneklerinden birini onlar için hazırlayabilirsiniz. Böylece her zaman yanınızda olan bu güzel insanlana sevgimizi ve minnettarlığınızı bir nebze de olsa göstermiş oluruz.

Fincan İğnelik Yapımı

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Büyükanneler ilerleyen yaşlarına rağmen birçok hobi ile uğraşmaktadır. Bunların başında ise dikişle ilgili hobiler gelir. Dikiş yaparken ise bol miktarda iğneye ihtiyaç duyulur. İşte ilk el yapımı hediye fikrimizde bu ihtiyaç üzerine hazırlanabilecek çok şık bir iğnelik. Bu iğneliğin şık görünümü kullanılan malzemeden geliyor. Bu malzeme bir fincan. Kullanmadığınız ya da bir kaçının kırılmasıyla takımdan geriye kalan fincanları değerlendirerek yapabileceğiniz bu iğnelik oldukça sevimli bir geri dönüşüm hediyesi olacaktır. Bu hediyeyi hazırlamak için fincan dışında birkaç malzemeye daha ihtiyacınız olacak. Bunlar: fincanın üstünü kaplayacak kadar büyüklükte yuvarlak kesilmiş kumaş, içine doldurmak için elyaf, dikmek için iğne, iplik ve süslemek için küçük çiçekler. Tüm malzemeleri temin ettikten sonra fincan iğnelik yapımı için işe koyulabiliriz. Öncelikle yuvarlak kumaşımızın içini elyafla doldurup, ağız kısmını büzme tekniği ile bir araya getirin ve dikin. Daha sonra içine elyaf doldurduğunuz kumaşı fincanın içine yerleştirin. İsterseniz sabitlemek için yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Sonrasında küçük çiçeklerimizi kumaşımızın etrafını saracak şekilde fincanın ağız kısmına yerleştirelim ve onları da yapıştırıcı veya dikiş yoluyla sabitleyelim. Bu son işlemle beraber el yapımı iğneliğiniz büyükannenizin kullanımına hazır hale gelecektir.

Kuş Yuvası Şeklinde Kolye

anneanneye el yapımı hediye

Sıradaki hediyemiz kuş yuvası görünümü verilmiş bir kolye. Bu anlamlı hediye ile büyükannenizi mutlu edebilirsiniz. Kuş yuvası şeklinde kolye şık olduğu kadar yapımı da kolay bir hediye seçeneği. Öncelikle bu hediye için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu malzemeler şunlar: takı yapımında kullanılan gümüş rengi orta kalınlıkta tel, dört adet renkli boncuk ve kuş şeklinde bir kolye ucu. Bunları hazırlayınca ilk önce telimize kuş yuvasını oluşturacak şekilde yuvarlak şekiller verelim. Bu şekillere kuş yuvası hali alana kadar devam edelim. Daha sonra telimizi koparmadan boncukları sırayla telden geçirip bu kuş yuvasının içine yerleştirelim. İyice sabitlendiğine emin olduktan sonra kolye zinciri ile bağlantı sağlayacak demir halkayı kuş yuvasına sararak sabitleyelim. Daha sonra bu demir halkaya kuş şeklindeki kolye ucunu da geçirelim. Son aşamada ise kolyemizin zincirini de bu halkadan geçirerek bağlantıyı oluşturmuş olalım . Böylelikle el yapımı kolyeniz büyükannenizin kullanımına hazır hale gelecektir.

Fotoğraflı Anahtarlık

babaanneye el yapımı hediyeler

Fotoğraflı anahtarlık hediye fikri büyükannenize sunabileceğiniz hem kolay hem de kullanışlı bir anneler günü hediyesi olacaktır. Bu hediyeyi büyükanneniz günlük hayatında sürekli kullanacak. Böylelikle ona daima sizi hatırlatacak bir hediye vermiş olacaksınız. Fotoğraflı anahtarlık hediyesini hazırlamak için sadece bir anahtar halkasına ve kendi fotoğrafınıza ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra resminizin kenarından kâğıt delici ile bir delik açıp anahtarlığı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu delikten anahtar halkasını dikkatlice geçirin. İşte hepsi bu kadar, el yapımı fotoğraflı anahtarlığınız büyükannenize verilmek üzere hazır bile.

Tabak Boyama

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Tabak boyama, özellikle küçük yaştaki çocukların büyükannelerine hazırlayabilecekleri hediyelerden biri. Bu hediyeyi hazırlamakla kendilerini tabak üzerine çizecek olan çocuklar, şüphesiz büyükannelerini kendi elleriyle hazırlayacakları bu hediye ile mutlu edeceklerdir. Belki de bu hediye büyükannelerine verecekleri ilk hediyeleri olacak ve büyükannelerini daha fazla mutlu edecektir. Hediyemizi hazırlamak ve gereken malzemelerse oldukça basit şeyler. Bu hediye için bir adet desensiz tabak ve çeşitli renklerde, porselen yüzeyler için kullanılan silinmez kaleme ihtiyacınız olacak. Bu malzemelerin hazırlanmasıyla tabağınıza resminizi çizmeye başlayabilirsiniz.

anneye hediye

Çizimi yaparken elinizden geldiğince hatasız bir çizim yapmaya özen gösterin. Aksi takdirde daha sonra silinmesi imkânsız olabilir. Resminiz tümüyle tamamlandıktan sonra çizdiğiniz resmin sabitlenmesi için bir süre fırınlamanızda fayda olacaktır. Böylece boya porselen tabak üzerinde kalıcı olacak. Bu işlemi bir büyüğünüzden yardım alarak yapabilirsiniz. Fırınlama işleminin tamamlanmasıyla el yapımı tabak boyama hediyeniz kullanıma hazır hale gelecektir.

Ayak Baskılı Saksı

annelere el yapımı hediyeler

Bu hediyemiz büyükannemize ilerleyen zamanlar için bir anı bırakmak amacıyla, küçük çocukların ayak izleriyle anneler tarafından hazırlanan bir hediye. Bu nedenle oluşturuluş itibariyle oldukça ilginç de bir hediye seçeneği. Daha çok küçük çocuk ya da bebekler tarafından büyükannelere veribilecek en güzel hediye olmaya aday. Çünkü torunları tarafından onu simgeleyen bir baskıyı üzerinde barındırıyor. Sizde çocuğunuz adına annenize bir büyükanne hediyesi hazırlamak isterseniz bu hediye çok anlamlı olacaktır. Ayak baskılı saksı hazırlamak için sadece bir büyük toprak saksı ve çocuklar tarafından el işi derslerinde kullanılan çeşitli renklerde parmak boyasına ihtiyacınız olacak. Tabi birde çocuğunuzun ayağına ihtiyacınız var. Bu malzemelerin hazırlanmasıyla çocuğunuzun ayağını parmak boyasıyla istediğiniz renkte iyice boyamalısınız. Sonrasında boya kurumadan saksı üzerine baskıyı uygulayın. Baskı şeklini istediğiniz her hangi bir tasarımda yapabilirsiniz. Bu aşamada baskının yanı sıra kalemle süsleme yapmanızda mümkün. Tüm bu işlemlerin yapılmasıyla el yapımı saksı hediyeniz hazır olacaktır.

Dondurma Çubuğundan Çiçek Saksısı

annelere el yapımı hediyeler

Sıradaki hediyemiz dondurma çubuklarından hazırlayabileceğiniz oldukça kolay bir çiçek saksısı. Bu hediye hem görsel olarak hem de kullanışlı olmasıyla iyi bir hediye seçeneği. Büyükanneniz için hazırlayacağınız dondurma çubuğundan çiçek saksısı her baktığında sizi hatırlatacak bir büyükanne hediyesi olacaktır. Öncelikle bu hediyeyi hazırlamak için 20-25 tane dondurma çubuğuna ihtiyacınız olacak. Bu çubukları boyayarak farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. İstediğiniz renkte boyadığınız çubukları yuvarlak şekildeki küçük saksı ya da teneke gibi bir dairesel kabın etrafına yapıştırın. Yapıştırma işleminin tamamlanmasıyla kurumasını beklemeniz gerekecek. Dondurma çubuklarının yeterince kuruduğuna emin olduktan sonra içine toprak ve seçtiğiniz bir çiçek fidesini yerleştirin. En son çiçek saksınızın etrafını bir kurdele yardımıyla süsleyerek hediyenizi tamamlamış olacaksınız.

Fotoğraflı Anı Nevresimi

büyükannelere el yapımı hediyeler

Bu hediyemiz belki de hediye fikirlerimiz arasında en ilginç olanı. Kumaş üzerine yapılan resim baskısıyla hazırlayabileceğiniz bu hediye sadece bir nevresim değil aynı zamanda bir anılar tablosu olacak. Büyükannenizin hatıralarından oluşan resimlerle hazırlanacak bu hediye şüphesiz onu çok duygulandıracak ve şaşırtacak. Sizde bu hediyeyi büyükanneniz için hazırlamak ve onu şaşırtmak isterseniz yazımınız devamını okumanız uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikle büyükannenizin eski fotoğraflarına bir göz atmalısınız. Bunların arasından onun için en önemli anları yansıtan fotoğrafları seçin.

anneye özel yastık

Sonrasında baskı yaptıracağınız nevresim kumaşını uygun ölçülerde kesin. Kesim işlemi tamamlanınca dikmeden önce baskıyı belirlediğiniz yerlere yaptırmanız gerekiyor. Yaptırdığınız fotoğraf baskılarının tamamlanmasıyla istediğiniz süslemeleri de dikme işlemine geçebilirsiniz. Süslemeleri de tamamlayınca nevresimi dikin ve içine uygun büyüklükteki yorganı yerleştirin. Böylece fotoğraflı anı nevresimi büyükannenize verilmek üzere hazır olacak.

Keçeden Çiçekli Tablo

anneannelere el yapımı hediyeler

Sıradaki hediyemiz bir dekorasyon eşyası hediye fikri. Bu hediyedeki çiçekler kolayca şekillenebilen keçeden oluşuyor. Ancak vereceğiniz şekiller itibariyle gerçek çiçekleri andırmakta. Bu durumda gerçek çiçek sapları kullanılması da etkili oluyor. Oldukça şık olan, bu hediye tabloyu hazırlamak ise çok kolay diyebiliriz. El yapımı keçeden çiçekli tablo hediyemizi hazırlamak için ihtiyacınız olan şeyler: çeşitli renklerde keçeler, gerçek çiçek sapları, zemin olarak kullanabileceğimiz bir düz tablo, yapıştırıcı. Tüm bu malzemeleri hazırlayınca keçeden çiçekli tablo yapım aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle keçelere istediğiniz çeşitli çiçek şekillerini verin ve yapıştırıcı vasıtasıyla yapıştırın. Daha sonra hazır olan çiçekleri çiçek sapları arka kısmında kalacak şekilde yapıştırın. En son aşamada çiçeklerinizi tablo üzerine istediğiniz düzene göre yerleştirin ve yapıştırın. Böylelikle büyükanneniz için hazırladığınız el yapımı hediye tablonuz hazır demektir.

Resimli Çiçeklerden Boyamalı Vazo

babaannelere el yapımı hediyeler


Resimli çiçeklerden vazo tamamen el emeğiniz ile hazırlayabileceğiniz ve sizi büyükannenize her daim hatırlatacak bir hediye olacaktır. Bu hediye sizin değişik zamanlardaki fotoğraflarınızı içeren çiçeklerden oluşuyor. Saksısı ise sizin kendi ellerinizle boyayacağınız bir tasarımla şekilleniyor. Bu değerli hediye için gerekli malzemeler: bir tek renk porselen vazo, çeşitli renklerde porselen yüzeyi boyamaya uygun boya kalemi, çiçek şekli verilmiş çeşitli renkte keçeden çiçekler, fotoğraflarınız, çöp şiş çubukları, saksının içine koymak için çim. Tüm bu malzemeler temin ettikten sonra ilk önce vazomuzu hazırlayabiliriz. Bunun için vazo üzerine çizeceğiniz yazı ve süslemeyi tasarlamanız gerekiyor. Daha sonra çizmeye başlayın. Vazoyu yazma ve süsleme işlemi bittikten sonra kuruduğuna emin olun. Sonrasında içine hazırladığınız çimleri yerleştirin. Daha sonra hazırladığınız keçeden çiçeklerin ortasına resimleri yapıştırın. Çöp şişleri de çiçeklerin arka kısmından yapıştırın. Sonrasında çiçekleri sırasıyla çimlere saplayarak vazoya yerleştirin. Böylelikle resimli çiçeklerden boyamalı vazo hediyeniz hazır hale gelecektir.

Düğme Süslemeli Peçete

büyükannelere el yapımı hediyeler

Sıradaki hediyemiz bir peçete süsleme şeklinden oluşuyor. Bu hediye göze hitap etmesinin yanı sıra büyükanneniz tarafından günlük hayatta kullanılabilecek bir hediye. Ayrıca hediyeyi hazırlamak ta hem kolay hem de eğlenceli olacaktır. Bunun yanı sıra düğme süslemeli peçete büyükannenizi çok mutlu edecek bir el yapımı hediye seçeneği. Bu hediye için istediğiniz sayıda servis peçetesi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız süslemeye göre çeşitli boylarda düğmeler ve yeşil işleme ipliği temin etmelisiniz. Birde iğne ve iplik, hazırlama aşamasına geçmek için yeterli olacaktır. Daha sonra düğmeleri istediğiniz meyve şekline uygun olarak peçetenin bir köşesine dikin.

Annem Hakkında Sevdiğim Şeyler Kitabı

Sonrasında meyvenin sap ve yaprak kısımlarını oluşturmak için yeşil işleme ipini kullanın. Bu işlemde sona erince diğer peçetelere ve meyve süslemelerine geçin. Peçeteler bitene kadar bu işlemi sürdürün. Peçetelerin hepsi hazır duruma gelince düğme ile peçete süslemeli hediyeniz hazır hale gelecektir. Artık hediyenizi büyükannenize verebilirsiniz.

İsimli Anahtarlık

büyük annelere el yapımı hediyeler

Büyükannenize hep kullanacağı bir el yapımı hediye hazırlamak isterseniz sıradaki hediyemiz tam da size göre. İsimli anahtarlık hediye fikrimiz büyükannenizin sürekli kullanabileceği unutulmaz bir hediye olacaktır. Zira hediyemiz büyükannenizin ismini taşıyor olacak. Ayrıca boncuklarla yapacağımız süslemede oldukça şık bir hediye ortaya çıkacaktır. Hediyemizi hazırlama işlemi ise çok fazla zamanınızı almayacaktır. Sadece ihtiyacınız olacak malzemeleri hazırlayın ve hemen işe koyulun. Öncelikle üzerinde harf olan boncuklardan edinin. Bunun yanı sıra çeşitli renklerdeki düz boncuklardan da edinmelisiniz.

anneanneye el yapımı hediye

Bu boncukları düzenli bir sıra şekilde istediğiniz ismi oluşturarak dizin. Sonrasında kalan boncuklarla yanına bir sıra daha oluşturun. Böylece daha güzel görünen bir anahtarlık oluşturacaksınız. Son aşamada ise bir anahtarlık halkasını üst kısımdan tutturarak hediyenizi tamamlayabilirsiniz.

Katlanabilen Fotoğraf Albümü

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Katlanabilen albüm, büyükannenize hazırlayabileceğiniz hatıralarla dolu bir el yapımı hediye. Bu hediye için büyükannenizle sizin ya da ailenizin diğer üyelerinin fotoğraflarını kullanabilirsiniz. Bu fotoğraflar sayesinde sizi her görmek istediğinde büyükannenizin hediyenize bakması yeterli olacaktır. Katlanabilen fotoğraf albümü için gerekli malzemeler; fotoğraflar, karton, yapıştırıcı, lastik ip ve süslemek için gerekli malzemeler. Öncelikle kartonu uzun bir şekilde kesin. Daha sonra ikiye sonra dörde sonra altıya katlayarak resimleri yapıştıracağınız alanları belli edecek çizgileri oluşturun.

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Sonrasında bu alanlara fotoğrafları yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Yapıştırma işlemi bitince kuruması için biraz bekleyin. Daha sonra dış kısımlarına çeşitli renkli kâğıt ya da kumaşlarla süsleyebilirsiniz. En son olarak lastik ip yardımıyla katlanan fotoğraf albümünün kapalı kalacak şekle gelmesini sağlayabilirsiniz. İsterseniz ipin üstüne bir de süs tutturabilirsiniz. Bu işlem de tamamlanınca fotoğraf albümünüz hazır olacaktır.

Kokulu Sabundan Kapı Süsü

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Kokulu sabunlar değişik hediyelik yapımlarında kullanıldığı gibi kapı süsü içinde kullanılmaktadır. Bu fikri sizde büyükanneniz için hazırlayacağınız hediye de kullanarak onun için hoş bir hediye hazırlayabilirsiniz. Bunun için ilk önce kalp, çiçek gibi sabun kalıpları kullanarak kokulu sabunlarınızı hazırlayın. Bunlara çeşitli koku esansları da katarak hediyenizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Hazırladığınız kokulu sabunları bir ip yardımıyla düzenli bir şekilde dizin.

anneye özel kanvas

Aralarına boncuk gibi süsleme malzemeleri katarak daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Daha sonra kokulu sabunların tümünü iple bir araya getirme işlemini tamamlayıp üzerine bir kurdeleyle süsleme yapın. Böylece bütünlük sağlanan bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bunların dışında isteğe göre farklı süslemelerde kokulu sabundan kapı süsü hediyesi üzerine eklenebilir. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra hediyeniz büyükannenize vermek üzere hazır olacaktır.

El Baskılı Mutfak Önlüğü

Büyük annelere el yapımı hediyeler

El baskısı ile yapılan sıradaki hediyemiz, sizden bir iz bulunan el yapımı hediye fikirlerinden biri. Bu hediye bir mutfak önlüğü üzerine hazırlandığı için büyükanneniz in günlük hayatında, mutfağında sürekli kullanabileceği bir hediye olacaktır. Bu hediye sizi büyükannenize hatırlatacak bir hediyedir aynı zamanda. Hediyeyi hazırlamak ise oldukça pratik bir yapım aşamasına sahiptir.

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Öncelikle düz renk bir mutfak önlüğü edinin. Daha sonra kumaş üzerinden silinmeyecek bir boya ile elinizin baskısını önlüğün üzerine düzenli bir şekilde geçirin. Bunun yanı sıra istediğiniz yazıları da bir fırça yardımıyla önlük üzerine yazabilirsiniz. Tüm yazı ve baskıları tamamladıktan sonra iyice kurumasını sağlayın. Daha sonra el baskılı mutfak önlüğü hediyenizi büyükannenize verebilirsiniz. 

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Kâğıttan Katlamalı Kalp Tablo

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Kâğıttan kalp tablo büyükanneniz için hazırlayabileceğiniz diğer bir hediye seçeneği. Bu hediye hem bir dekorasyon fikri hem de büyükannenize sevginizin göstergesi olacaktır. Kâğıttan katlamalı kalp tablo hazırlanışı ise oldukça kolay. Öncelikle çeşitli renklerde kuşe kâğıt denilen kalın ve sert yapıdaki kâğıtlara ihtiyacınız olacak. Bu kâğıtları temin ettikten sonra bir beyaz karton üzerine hediyenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Büyük annelere el yapımı hediyeler

Öncelikle kuşe kâğıttan büyük bir kalp oluşturun. Daha sonra kuşe kâğıttan, etrafına istediğiniz gibi çeşitli kıvrımlı şekiller verin. Bu şekilli kâğıtları sırayla hazırladığınız kalbin etrafına yapıştırın. Bu yaptığınız son işlemle beraber tablonuz duvara asılmak üzere hazır olacaktır. 

anneye hediye fikirleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.