sadsad x
asdasd
Çay İle İlgili Söylenmiş Güzel Sözler

Çay İle İlgili Söylenmiş Güzel Sözler

27 Ekim 2020

Türk toplumunda en çok bilinen ve en çok tercih edilen içeceği şüphesiz çaydır. Kırk yıl hatırı olan Türk kahvesi bile çaydan çok sonra gelir. Çay sadece bir içecek değil, adeta bir kültür, bir medeniyettir. En koyu sohbetlerin içinde mutlaka çay vardır. Dünyada kişi başına en çok çay tüketimi bizim toplumumuzda olması bir rastlantı değildir. Nerdeyse her duygu halinin yanında çay servis edilir. Biz de hayatımızın tam ortasında yer alan çay hakkında şimdiye kadar söylenmiş en güzel sözleri bir araya toplamaya çalıştık. Evet, bu yazımızın konusunu “Çay hakkında söylenmiş güzel sözlere” ayırdık. “Çay hakkında söylenmiş en güzel sözler” yazımızı okuduğunuzda sizde Çayın sadece bir içecek olmadığını ve Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olduğunu bu sözleri okuduktan sonra göreceksiniz.

İlginizi çekebilir » Özlü Sözler

Çay hemen hemen günün her saatinde tüketilir. Başka hiçbir içecek (Su hariç) günün her saati içilemez. En güzel keklerin, pastaların, böreklerin, çöreklerin, kısırların yanında, başucunda bir bardak çay yer alır. Çay tiryakisi olsun veya olmasın çaysız hemen hemen hiç kimse güne başlamaz. Türkiye'de çay kupa bardakta veya porselen bardakta içilmez, tamamen kendine özgü bir bardakta içilir. Ve bu bardağa “İnce belli bardak” denir. Çay mutluyken de, can sıkıntısında da en çok dost olarak tercih edilen içecektir. Çay Türk kültürünü yansıtan en güzel içecektir. Adeta içen kişi ile bir dost, arkadaş, sırdaş görevini görür. En çok dost sohbetlerinde, tercih edilen çay bugünkü yazımıza misafir ettik. Çay üzerine söylenmiş en güzel sözleri, sosyal medya ortamlarında sevdikleriniz ile paylaşmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okuyun. Sizi çay ile ilgili söylenmiş en güzel sözler ile baş başa bırakalım.

Çay Üzerine Söylenmiş Güzel Sözler

~ Acaba diyorum, çay tadını senden mi alıyor?

~ Ağzından ismimi duymak, ellerinden çayımı almak, gözlerinde huzuru bulmak Dokunduğun bir bardak çay kadar olabilmek isterdim.

~ Anne dedim, hadi çay koy da içelim.

~ Bakışların bana çarpınca gün doğar çay tarlalarına. Bana bir bardak çayın tadı, bu yüzden böyle güzel gelir.

çay ile ilgili sözler

~ Ben senin ellerinden hiç çay içmedim. Daha önce hiç böyle güzel dem vermedim. Tuttuğun bir bardak çayda eriyen şeker olmadım. Ve sen, daha önce hiç böyle sevilmedin.

~ Bulut ile toprağın aşkından doğmuştur çay. Hasreti azdıkça gözyaşı döken bulutun, toprağa armağanıdır. Bu yüzden ateşte pişer, bu yüzden sıcak içilir. Bu yüzden sadece aşıklar, çayın gerçek tadını bilir.

~ Çay benim en iyi halimdir… Demlede gel.

~ Ben senin için gönlüme çay tarlaları ektim. Her gülüşünle en güzel yapraklarını senin için seçtim. Yağmurlar topladım, daha yere değip kirlenmeden. En güzel çaylarımı senin için demledim.

~ Bir bardak çay kadar kolay aslında hayat. Suyu ısınanı demlemeye terk etmek, yeterince kararanı, bardak bardak tüketmek gerek.

~ Çay yoksulların, şairlerin, yalnızların, aşıkların ve yetinmeyi bilenlerin resmi içeceğidir.

~ Çayda ne buluyorsun diyorlar. İnsanlarda arayıp da bulamadığımı buluyorum. Sıcaklık ve samimiyet.

çay ile ilgili sözler

~ Bir bardak çayda gözlerinin yansımasını görmek, çok mu büyük bir hayal olurdu?

~ Bir bardak çayın hatırına kal ömrümde. Ellerinden dünyanın en güzel hasadını aldığım sevgilim.

~ Bir çay koysan suyu kaynayana kadar başını omzuma koysan, Demi oturana kadar elimi eline koysan, Karşılıklı iki çay bardağını aynı tepsiye koysan, Çay gibi ömrüme, bir ömür dem koysan.

çay ile ilgili sözler

~ Bir demli hüzün gibi bardağın dibine çöker. Üzerine mutluluklarından kalan suyu koyar, hüznünü açmaya çalışırsın. Ama ne kadar su koyarsan koy üzüntü denen çay üstüne, bardağın dibinde kalan tortularla anılırsın.

~ Bir nazlı sevgili gibi salınır sıcak sularda. Suyun sıcaklığını beğenmezse salmaz kendini. Suyunun kirecini görürse acılaşır, suyu da acıtır. Bu yüzden her insan için biraz sevgilidir çay. İstediği değeri vermezsen soğur, uzaklaşır.

~ Çayın da derdi var, dedi adam.

~ Çayın demi gibidir sorunlarımız, koydukça kararır hayatlarımız.

~ Daha fazla ne olabilir demeyin. Oluyor. Dahası da oluyor, daha fazlası da. Neyse, çay var mı?

çay ile ilgili sözler

~ Biz çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz.

~ Bize düşen dua edip çay içip beklemek…

~ Bu dünyada üzerine rivayet bulunmayan en gerçek masaldır çay. Her bir yaprağında kaç emek olduğunu dili olsa da anlatamaz. Uzanıp tutulmaya çalışan güneşin hevesi gibi yankılanır her hasat mevsimi. Kaç aşığın boğazından geçeceğini, kaç sevgiliye tepsiden sunulacağını düşünür.

çay ile ilgili sözler

~ Çay da hissediyordur gönlündeki merhameti. Belki bu yüzden demini en güzel senin sularında veriyordur.

~ Çay neredeyse mutluluk oradadır.

~ Çay sıvı bilgeliktir.

~ İnsan vücudunun %75'i suysa eğer, bizimki çay suyudur.

~ Kaç şeker atarsan at eğer yalnız içiyorsan çayı, acıdır hep tadı.

kupa bardaklar

~ Çay varsa umut var demektir.

~ Çay yalnızlığı sevmezmiş, benim çayım da seni istiyor yanında.

~ Çayı “açık” severim ama, seni çok “koyu” sevdim.

~ Hiç Çay koyayım mı? Diye soru mu olur muymuş? Ne kadar dem istiyon? Denilir!

~ Huyu mu güzel olsun, yüzü mü derseniz. Çayı derim. Çay önemli.

~ Hüzün de bir ilaçtır. Çay ile birlikte alınması gerekir.

çay ile ilgili sözler

~ Çayı közde, sevgiyi gözde, tebessümü yüzde, adamlığı özde, mutluluğu azda arayın!

~ Çayı ruhuna uygun emeklerle demlemeli. Her şeyi sallayan çaya elini sürmemeli.

~ Çayın bensiz hep acı olsun.

~ Dudaklarının bir bardak çayda bıraktığı iz kadarsın gönlümde. Her görüşüm ömrüme ayrı bir felaket. Bir bardak çay için konan dem kadarsın. Her gülüşün verdiğim tüm sözlere ihanet.

çay ile ilgili sözler

~ Dünyada ki 4 elementin meydana getirdiği en güzel karışım şüphesiz ki çaydır.

~ Dünyadaki tüm nimetleri alır, kendinde toplar çay. Güneşten beklemeyi görür. Sıcaklığını feda eder güneş her yaprağında. Yağmurdan merhameti görür, neşeyi bulur her damlasında. Ateşin güzelliğine aşık olur, bırakıverir demini bardaklarına. Bu yüzden en güzel nimettir çay.

~ Düşünsene; aynı bardakta çay içtiğimizi.

~ Elinden çay içmek gibi basit hayallerim vardı. Sen o çay tarlasının güneşini soldurdun.

çay ile ilgili sözler

~ Gel bir çay içelim seninle, şekeri muhabbetimiz olsun.

~ Güvenmek istiyorum, bir ömür çay içecek kadar.

~ Hayat bir çaydır, insan ise şeker. Sen karıştırdıkça hayattan tat aldığını sanırsın, hayatın seni erittiğini ise çay bitince anlarsın.

~ Her savaşımdan sonra bir demli çay gibi kederlenirim. Bir yaprak gibi sabırla bekler, önce geçen zamana demlenirim. Gel ömrüme, savaşlarım hiç bitmesin. Arkadaşım ol demli çaylarımda, bardaklar elinde titresin.

~ İnsan çaya benzer; sıcak suyun içinde demlenene kadar gerçek rengini bilemezsiniz.

~ İnsan sevmek aşırı yorucu ben sadece çayı seviyorum...

çay ile ilgili sözler

~ Kahve yalnızlık ister, Oysa çayın kalabalıkla arası iyidir.

~ Kahvenin 40 yıl hatırı oladursun, çayın hatırını ödemeye bir ömür yetmez.

~ Kim bilir bu sıcacık ellerinde bir yaprak çay nasıl demlenir. Kim bilir manzara senken bir demlik çay nasıl bitirilir. Ve kim bilir, belki bir ömrün demi senin yolunda tüketilir.

~ Masaya bırakılmış çay gibiyim, gittikçe soğuyorum hayattan.

~ Neyse ki çayın demi var, hayatın derdine inat…

~ Oksijeni bilmem ama yaşamak için çay şart!

çay ile ilgili sözler

~ Öyle güzel bir çay koy ki ben gelince, ellerinin güzelliğini gören bardak çatlasın.

~ Sen benim hayatımda, susuz gecelerime uzanmış bir bardak çay gibisin. Sen olmadan ne suyun değeri kalır gözümde, ne ateşin.

~ Sen gönlümün tarlasında ilk hasadımsın. Sen ilk şekersiz çayım, gönlümü ilk karıştıranımsın. Sen benim çay içtiğim en güzel manzaramsın.

~ Seni sevmek zulümse, çay içelim gülümse…

çay ile ilgili sözler

~ Senin ellerinden çay içmenin güzelliğini hiçbir zaman yaşayamayacak olanlara acırım. Hiçbir çay, senin kaynattığın sudaki gibi vermez demini. Hiçbir bardağın beli, senin kadar ince olmaz. Ve hiçbir mutluluk o çayın kokusu gibi kalmaz üzerimde. Gözlerinin manzarasına çay demlemeyene acırım.

~ Senin sesin güzeldir, iki çay söylesene.

~ Sensiz Çay olur mu?

~ Sevdiğinin elinden çay içmenin güzelliğini bilmeyen diller utansın. Ne çay daha önce böyle güzel demlendi, ne aşk bir bardakta böyle güzel göründü.

~ Sevgilinin nazına benzer çayın demi. Su aşkla kaynamadıysa güzel olmaz. Bardak ince belli değilse, gönle dokunmaz. Demleyenin eli güzel değilse, lezzetini vermez. Çay, nazını çekmeyene lezzetini göstermez.

çay ile ilgili sözler

~ Sıradaki çayım! Her şeye rağmen; gülmesini ve güçlü görünmesini bilen insanlara gelsin!

~ Sor bakalım çay içtiği biri var mıymış?

~ Su, aşıktır, her bir çay yaprağına. Sessizce kaynar durur, bir kat üzerindeki güzelliğe. Ateşlerde de yansa ses çıkarmaz. Bir an gelip su ile çay yaprağı birleştiğinde, dünyanın en güzel hasreti çıkar ortaya. Aşıklar ince belli bardaktan tüketir, kalbi kırıklar kalın, dar bir fincandan. Ama çay, her insana aynı güzel gelir. Ve aşk, her gönülde aynı lezzetle yaklaşır.

~ Su, çay yapraklarını gördükçe kıymetlendi, benim hayatım senin gözlerini görünce. Kuyudan yeni çekilmiş, bir kirli suydum. Sende demlendim, sende soldum.

çay ile ilgili sözler

~ Suyun nefis kaynadıkça ıslah olur. Üzerinde bekleyen her yaprak çay sabırsızlanır. Su yeterince kirinden arınınca, çay yaprağı ile tanışır. Vakti gelmeden su bile çay ile buluşmuyorsa, sen nasibinle nasıl bir olacaksın?

~ Şimdi sana çay söylesem, onu da soğutursun.

~ Şimdi uzağım belki Ama belli mi olur? Belki demli bir çay kokusuyla gelirim! Belki yağmur.

~ Uçsuz bucaksız tarlalarında, göğe baka baka büyür çay. Gök gören her şey gönlü bol olur. bu yüzdendir misafirlere ikram edilmesi. Çay içen misafire, ziyaret hoş olur.

~ Üç gün aç kalmak, bir gün çaysız kalmaktan daha iyidir.

çay ile ilgili sözler

~ Üzülünce demlisi, sevinince şekerlisi, âşıkken ince bellisi, Fincanın nazlı hevesi çay, biz yaratılırken hayatımıza girmiş olmalı!

~ Yağmur bereket. Çay umut getirir.

~ Yalnızlığına bir çay demle. Oturup için kalabalığa doğru.

~ Yapacak bir şey yok yine özler yine bekleriz. Çay içer, kitap okur, namaz kılar, dua ederiz.

~ Yaprağı yeşilken toplanır çay. Toplayanın makasında biriken dertleri alır. Gözünün yaşı güneşe vurur, kararır. Suyu görünce kaynamış, köpürmüş, dolmuş Tüm derdini anlayan suya demini bırakır.

Çay ile ilgili Güzel sözler

~ Yazsam okusam, okusam yazsam, biri devamlı çay verse bana – (Ömer Lütfi Mete)

~ Yalnızların yarenidir çay. – (Cihan Usta)

~ Ve oturdu mu bir masaya hakkını verir çay içmenin – (Cahit Zarifoğlu)

çay ile ilgili sözler

~ Şimdi diyorum; Şimdi, Bir deniz, Denizde vapur, Gökyüzünde martı, Semaverde çay olmalı. Bir de çaya yaren. – (Cemal Süreya)

~ Ömrün her anı nasihat, biri çay desin ve başlasın hayat. – (Fatih Çakmak)

~ Otoban dolusu gürültüyü sıkıştırıp beynime; anne dedim, hadi çay koy da içelim…– (Ali Lidar)

~ Ne kadar kibirli olursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye? Bu kibir bu gurur niçin? Mütevazı ol. Hatta bir adım bile geçme gurur kapısından. Bardağı insan bunun için öper daima alnından. – (Erkin Vahidov)

~ İki çay söylemiştik orda biri açık, keşke yalnız bunun için sevseydim seni. – (Cemal Süreyya)

çay ile ilgili sözler

~ Her gülümseyişinde tüm ülkeye çay ısmarlayayım, seninleyken bir yudum çay zenginleştirilmiş uranyum gibi enerji veriyor bana – (Murat Menteş)

~ Demli iki çay ver usta, biri bana diğeri gelmeyen dosta. – (Hakan Birol)

~ Çayın kalabalıkla arası iyidir, muhabbeti kuvvetlidir. Oysa kahve, ya yalnızlık ister ya da sevgili… – ( Haşmet Babaoğlu)

~ Çayın rengi ne kadar güzel, sabah sabah, açık havada. (Orhan Veli Kanık)

~ Çay içiyoruz mutlu bir sessizlik içinde – (Cevat Çapan)

~ Çay bardağında bırakılan dudak payı kadar bile uzak kalamam gözlerine – (Sunay Akın)

~ Bütün gün kahvede oturdum yedek kulübesinde ve bir kardeşim saf dışı kalsın diye çay söyledim kahveden – (İbrahim Tenekeci)

çay ile ilgili sözler

~ Biz, çayın yalnızlığa iyi gelen tarafını da severiz. Avuçlarken ince belli bardağı, hücrelere kadar hissettiren sıcaklığında unuttuk yalnızlığı. – (Oğuz Atay)

~ Biz sevdiğimize seni çok özledim diyemezdik, bir çay demler oturur şiir yazardık. – (Yusuf Mescioğlu)

~ Biraz çay soğuklarda Ne kadar acı şu dünya. – (Behçet Necatigil)

~ Bir insan efkârlıysa ve bunun üstüne bir de çay içiyorsa sessizce terk edin orayı. Çay bulaşıcıdır. Efkâr da. – (Bekir Erdoğan)

~ Bir gün çay içelim seninle, çaylar benden manzara senden olsun. –(Orhan Kemal)

~ Bir çay yalnızlığı Emirgan'dan öteye, değdikçe ısındığı yaldızlı bardağın. – (Attila İlhan)

~ Benim sana verebileceğim çok bir şey yok aslında. Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen. –(Aşık Veysel)

çay ile ilgili sözler

~ Benim çay bardağımda senin gözlerin olur, senin gözlerin sizin çay bardaklarınızda – (Sezai Karakoç)

~ Aşkınla demlenmiş sıcak bir çay içmeliyim. Küfürler saçıp etrafa, belalara bulaştırmalıyım ağrılı başımı. Yokluğuna alışmamalıyım. – (Tarık Tufan)

~ Anılarda kalırdı belki de zamanla ince bel, namussuz çay bile ince belli bardaktan verilmeseydi eğer – (Can Yücel)

~ Açık çay içerdi hep. Demli olunca bardağın diğer tarafından beni göremezmiş. Öyle derdi hep. – (Cemal Süreya)

~ Benim şiirlerin çay kokar, düşlerimde sade sen. Demlikten nefesin bardakta gamzen. – (Cemal Süreyya)

çay ile ilgili sözler

~ Bir çaya, bir de sana müptelayım bu sıra…– (Ozan Manas)

~ Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de, duruma uymak kısaltıyordu günlerini, artamayan eksilmeyen bir hüzünle… – (Turgut Uyar)

~ Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan Zindanda dakika farksız aydan.(Necip Fazıl Kısakürek)

~ Çayımın şekeri gitarımın teli. Yazımın sıcağı kışımın ocağı. Denizimin sesi melodimin esi. Her şeyimsin sen.(Ayna Grubu)

~ Umulmadık bir gün olabilir bugün. Bir çay söyle, yağmurların kokusunda…(Cemal Süreyya)

~ Sen bana mı soruyorsun yalnızlığı sever misin diye? Ben ki; çayı bile iki şekerle içerim, birlikte erisinler diye.(Sunay Akın)

çay ile ilgili sözler

~ Ne güzel demiş şair: 'Geleydin bir çay içimi; sen çay dökerdin, ben de içimi (Anonim)

~ Kimseyi sürekli görmek isteyecek kadar sevmeyin. Siz en iyisi kimseyi sevmeyin, çay için.(İsmail Abi)

~ Kim bilir belki bir gün, bir bardak çayın deminde demlenir gözlerimiz.(Neşe Ağaoğlu)

~ İnsanın kendi kendine çay demlemesi sonra tek başına içmesi başlı başına bi mücadele değil mi ya?(İsmail Abi)

~ Dünyanın bütün meşgalesine, acelesine ve anlamsızlığına verilecek en güzel cevaptır; Beş dakika çay molası.(Mehmet Deveci)

konsept kutular

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.