+18 Ürün 18 yaşından küçüklerin bu sayfayı gezmeleri ve ürün satın almaları yasaktır. Eğer 18 yaşın altında ve yasal olarak yetişkin değilseniz lütfen bu ürünleri görüntülemeyin ve ürün satın almayın. 18 Yaşından Büyüğüm Çıkış
sadsad x
asdasd
Çikolatanın Tarihçesi

Çikolatanın Tarihçesi

14 Nisan 2020

Çikolatanın tarihçesi dediğimiz zaman tadının enfes olması dolayısıyla çoğumuzun bununla ilgilenmediğini görürüz. Çikolata kimi zaman neşesiz bir akşamı keyiflendiren, kimi zaman da yüzleri gülümseten bir hediye olarak karşımıza çıkmaktadır. Çikolatanın ilk kez Meksika topraklarında çıktığı yazıyor. Ancak Meksikalılar bunu sıvı olarak tüketiyor.

Mutluluk ve Huzur Getirdiğine İnanılıyor

çikolatanın tarihçesi

Mayalar ise kakao tanrısına inanmış bir uygarlık olarak karşımıza çıkıyor. Mayalar kakaonun mutluluk ve huzur getirdiğine inanıyor. 1700’lü yıllarda ise çikolatanın içerisine ilk kez süt katılıyor. Bu sayede çikolatanın popülaritesi artıyor. 1800’lü yıllara gelindiğinde de çikolataya çokolate denmeye başlanıyor. Günümüzdeki çikolata adını bulması ise 1988’i buluyor. Peki, binlerce yıldır hayatımızda olan çikolataya dair neler biliyoruz? Gelin hep birlikte bakalım…

Her Damak Zevkine Uygun Çeşitler

çikolatanın tarihçesi

Günümüzde çikolata çeşitleri saymakla bitmiyor. Milyonlarca yıldır insanların hayatlarında olan çikolatalar bugün sütlü, fındıklı, fıstıklı, yoğurtlu, bitter gibi birçok çeşide ayrılıyor. Çikolata türleri arasında dikkat çeken bitter çikolata yapısı itibarıyla daha farklı bir tada sahiptir. Yüzde 35’in üzerinde bir kakao hamuru içeriyor. İdeali ise yüzde 50 ile 70 arasındadır. Ancak malzemelerin hangi oranda kullanılacağı tamamen nerede değerlendirileceğiyle alakalıdır. Yüzde 70’in üzerinde bir çikolata hamuru kullanmak ise tadını bozuyor.  Ancak tüm bunların yanı sıra acı çikolata diye tabir edilen kullanımı kısıtlı bir çikolata çeşidi de bulunmaktadır. Bu çikolatada kullanılan kakao hamuru oranı yüzde 85 ile 99 arasında değişmektedir.

Beyaz Çikolataya Haksızlık mı Ediliyor?

çikolatanın tarihçesi

En çok tüketilen çikolata çeşitleri arasında beyaz çikolata da vardır. Renginden dolayı içerisinde kakao olmadığı düşünülse de bu yanlış bir bilgidir. Bu çikolata türü, kakao yağı, süt tozu ve şekerden oluşmaktadır. Beyaz çikolatanın lezzeti tamamıyla yağının kalitesiyle doğru orantılı olarak gelişmektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra kakaonun yetiştiği iklimdeki aroma da tat konusunda belirleyici bir unsurdur. Beyaz çikolatada kakao yağının oranı yüzde 20 ile 45 arasında değişmektedir. 

Çikolatanızı Nasıl Alırdınız?

çikolatanın tarihçesi

Çikolata önerileri arasında gösterilebilecek bir başka çeşidi ise sütlü çikolatadır. Hatta çikolatalar arasında en popüleridir diyebiliriz. Hafif tadı ve yumuşak aromasıyla gönülleri fethetmiş bir çikolata çeşididir. Bu çikolata türü en az yüzde 25 kakao hamuru içermektedir. Bunun yanı sıra yüzde 14 de süt tozu içermektedir. Çikolataya aromasını veren de süt tozudur. İçerisinde bulunan süt, bu tür çikolataları ısıya duyarlı hale getirdiği için kolayca yanan bir çikolata çeşididir. Mutfakta kullanımı bu yüzden yaygın değildir. Çünkü ısıya maruz kalan bu çikolatalar pütürlü hale gelmektedir. Yumuşak olduğu için kolayca şekil alabilen bu çikolatalar süslemelerde rahatça kullanılmaktadır. Dünya çikolata konusunda yol alabilmek için oldukça uzun bir mesafe kat etmiştir. Bununla birlikte zaman içerisinde birçok çikolata çeşidi ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de dolgulu çikolatadır. Çikolatalar genel olarak herkesin damak zevkine uyan bir tada sahiptir. Bu sebeple çoğu insan tarafından sevilmektedir. Çikolata çeşitlerinde öne çıkan bir diğer tat ise dolgulu çikolatadır. Bu çikolatanın dışı sütlü veya beyaz çikolatadan içi ise akışkan dolgudan meydana gelir. 

Çikolata Ye Mutluluk Seviyen Yükselsin

çikolatanın tarihçesi

Yöresel çikolata lezzetleri de öne çıkmaktadır. Bölgelere has lezzetlerle harmanlanan bu çikolatalar pek çoğumuzun ilgisini çekmektedir. Antep fıstıklı, fındıklı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bir zamanlar sadece kralların, askerlerin, din adamlarının ve soyluların tüketebildiği çikolata günümüzde ulaşılabilir bir gıdaya dönüşmüştür. Çikolata sadece tat olarak değil içerisinde barındırdığı maddeler sayesinde de sağlığa yararlıdır. Çikolatanın içerisinde bulunan anandamine maddesi sinir sistemini uyararak gevşeme ve rahatlama da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra pozitif düşünceye sevk ediyor.

kişiye özel çikolatalar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.