sadsad x
asdasd
El Emeği ile Okula Başlama Hediyeleri Yapmak

El Emeği ile Okula Başlama Hediyeleri Yapmak

04 Ağustos 2017

Okula başlama günleri öğrenciler için oldukça önemlidir. Özellikle ilk kez okula gidecek küçük çocuklar için daha da özel bir hale gelmektedir. Bu özel günlerde ailelere çocuklarını desteklemek ve okulu daha çok sevdirmek adına fazlaca görev düşer. Bu çerçevede çocukları okula ısındırmak için çeşitli hediyelik eşyalar verilebilir. Bu hediyelerin el yapımı olanları tercihler arasındadır. Hazırlayacağınız el yapımı okula başlama hediyesi çocukların daha çok hoşuna gidecektir. Ayrıca hediyeleri çocukların okulda kullanabileceği eşyalardan seçmek akılıca olacaktır. Böylece okula gittiklerinde bu eşyalardan faydalanabilir. Sizde kendi çocuğunuz ya da yakınınızın çocuğu için el yapımı okula başlama hediyesi hazırlamak isterseniz yazımızın devamındaki hediyelere göz atabilirsiniz.

Kolay Sırt Çantası

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

İlk hediyemiz çocukların okul hayatında en çok faydalanacağı hediye diyebiliriz. Çünkü bu hediye bir sırt çantası. Çocuklar sırt çantasını okula giderken kullanabilir tüm okul eşyalarını muhafaza edebilirler. Sırt çantasını hazırlamak için sadece temel dikiş bilgisine sahip olmanız yeterli olacaktır. Kolay sırt çantası hazırlamak için gerekli malzemelerle işe başlayabilirsiniz. Bunlar: birbirine uyumlu renklerde iki tane desenli kumaş, uygun renkte kalın kurdele, ip ve iğne. Bu malzemeleri temin ettikten sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikle istediğiniz çanta boyutunda iki kumaştan da kesmelisiniz. Kumaşın biri çantanın yüzünü diğeri ise astarını oluşturacak.

Çocuklara Özel Fotoğraflı Ahşap Kalemlik

Ayrıca ön göz için astar için kullandığınız kumaştan bir küçük parça kesin. Daha sonra dikme işlemine geçebilirsiniz. Dikme işleminde ilk önce çantanın kenarlarını birleştirin. Daha sonra kulplarını çantaya uygun şekilde monte edin ve dikin. En son çantanın ağız kısmını büzgülü yapmak için yine kurdeleyi kullanın ve ağzını bağlayın. Böylece çantanız son halini alacaktır. Keni el emeğinizle hazırlayacağınız sırt çantasını okula başlama hediyesi olarak düşünebileceğiniz gibi, çocuklara doğum günü hediyeleri olarak da düşünebilirsiniz.

Kitap ve Defter Kutusu

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Sıradaki hediye bir geri dönüşüm hediye fikri. Sadece bir karton kutu kullanarak şık bir kitap ve defter kutusu elde edebilirsiniz. Bu hediyeyi hazırlamaksa çok az zamanınızı alacaktır. Bunun için öncelikle istediğiniz boyutta bir karton kutu ve kaplamak için desenli bir kaplama kâğıdı edinin. Sonrasında kartonu kesmeye başlayabilirsiniz. Öncelikle kartonun tam orta noktasından yukarısını kesin. Daha sonra yanlardan iki tane üçgen şeklinde parça kesin. Kestiğiniz parçalardan orta kısma bir bölme oluşturun ve iyice yapıştırın. Sonrasında kartonun kenar kısımlarını sağlamlaştırmak için koli bandı kullanın. Daha sonra kaplama işlemine geçin. Kutunun içini ve dışını seçtiğiniz kaplama kâğıdı ile iyice sarın. Böylece görünümü daha güzel olacaktır. Bu son işlemle okula başlama hediyesiniz hazır olacaktır.

Küreden Tavan Lambası

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Sizin için hazırladığımız diğer bir hediye fikri küreden tavan lambası. Ancak bu hediyeyi özel hale getiren bir tavan lambası olarak kullanılması. Bu aşamada kullanmadığınız dünya küresini değerlendirerek bir okula başlama hediyesine büründürmüş olacaksınız. Bunun için dünya küresi dışında lamba ve tavana sabitlemek için bağlantı kablosuna ihtiyacınız olacak. Bunları da hazırladıktan sonra hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. Önecelikle dünya küresinin alt kısmını yuvarlak olarak muntazam şekilde kesin. Sonrasında bağlantı kablosunu kürenin üst kısmına monte edin ve lambayı takın. Böylelikle hediyeniz okula başlayan çocuğun odasına monte edilmek üzere hazır olacaktır.

Çanta Aksesuarı

çocuklara el Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Çocukların okul çantaları vazgeçilmez eşyalarıdır. Bu yüzden çantalarını daha eğlendirici hale getirerek çocukları okula sevmeleri için teşvik edebilirsiniz. Sıradaki hediyemizde bu doğrultuda hazırlayacağımız bir çanta aksesuarı. Bu hediye çocukların çok hoşuna gidecek bir hediye. Hazırlayacağınız çanta aksesuarı için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Bunlar: çeşitli desenlerde kalın plastik malzeme, süsleme için çeşitli renklerde boncuk ve çantaya takmak için anahtar aparatı.

Kişiye Özel Öğrenci Defteri

İsterseniz desenli plastik malzeme yerine eski bir defter kabını kullanabilirsiniz. Tüm malzemelerin hazırlanmasıyla çanta aksesuarı hazırlanabilir. Öncelikle desenli defter kabını yuvarlak şekil vererek kesin. Sonrasında delgeç ile üst kısmına bir delik açın. Sonrasında bir ipin üzerine boncukları dizin ve bir ucunu anahtar aparatına bir ucunu da kestiğiniz desenli malzemeye bağlayın. Bu son işlemle çanta aksesuarı hazır hale gelecektir.

Ev Ayakkabısı

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Sıradaki hediyemiz okula yeni başlayan anaokulu öğrencileri için hazırlanacak bir el yapımı hediye. Ev ayakkabısı kullanılan anaokulu ortamı için bu hediyeyi hazırlayabilirsiniz. Böylece okula yeni başlayan çocuğun ayaklarının üşümemesini sağlamış olursunuz. Ev ayakkabısı hazırlamak için öncelikle kalın yapıda bir kumaşa ihtiyacınız olacak. Bu bir keçe, örme, polar ya da tüylü bir kumaş olabilir. Bunlardan birini edindikten sonra kumaşı kesin. Ev ayakkabısını kesmek için bir çocuk patiğini kalıp olarak kullanabilirsiniz. Sonrasında kenarlarını bir iğne ve iplik yardımıyla dikin. En son aşamada ise ev ayakkabısının boğaz kısmına farklı bir renkte kumaşla biye yapın. Böylece ev ayakkabısı daha sağlam bir hal alacaktır. Bu son aşamayla ayakkabıya son halini vermiş olacaksınız.

Okul Malzemelerinden Hediye Paketi

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Çocukların okulda en çok ihtiyacı olan eşyalardan oluşan sıradaki hediyemiz oldukça işlevli bir hediye olmaya aday. Bu malzemelerle çocuklar okul için tam olarak hazır bir hale gelecektir. Okul malzemelerinden hediye paketi için öncelikle temel elişi malzemeleri edinmeniz gerekiyor. Sonrasında hediyeyi sahibine vermek için bir hediye paketi alın. Bu hediye paketini kendiniz hazırlamanızda hediyeyi daha özel bir hale getirecektir. Daha sonra el işi malzemelerini hediye paketinin içine yerleştirin. En son aşamada hediyeyi vereceğiniz kişi için hazırlanmış notu hediyenin üzerine yazın. Böylece okul malzemelerinde hazırladığınız hediyeniz son halini alacaktır.

Kazaktan Eldiven

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Bilindiği gibi okul zamanı çoğunlukla kış mevsimine denk gelmektedir. Bu açıdan baktığımız zaman çocukların elleri okula gidip gelirken üşüyecektir. Tam da bu düşünceden hareketle okula hazırlanan çocuklar için bir eldiven hediye edebilirsiniz. Bu eldivenin tamamen el yapımı olması daha da güzel olacaktır. Bunun yanı sıra el yapımı hediyenizin bir geri dönüşüm fikri olması daha da iyi bir tercih.

Çocuklara Özel Fotoğraflı Yastık

Bu hediye için kullanmadığınız bir kazağınızı ayırmanız yeterli olacaktır. Hazırlama aşamasında ise hediyeyi vereceğiniz çocuğun el ölçüsü alın. Bu ölçüyü aldıktan sonra kazaktan çift kat olmak üzere iki tane eldiven şekli kesin. Sonrasında sadece uygun renkte bir iplik ve iğne ile dikme işlemine geçebilirsiniz. Sağlam bir şekilde diktiğiniz eldivenin yüzünü çevirin ve eldiveni kullanıma hazır hale getirin. Daha sonra istediğiniz bir hediye notunu kurdele yardımıyla eldivenin üzerine iliştirebilir kazaktan eldiven hediyenizi son haline getirebilirsiniz.

Kot Kalem Kutusu

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Kot kalem kutusu kot kumaştan veya eski kot pantolonlarınızın sağlam kısımlarından hazırlayabileceğiniz bir hediye olacak. Böylece okula giden bir çocuğun en çok ihtiyacı olacak bir hediye hazırlayabilirsiniz. Kot kalem kutusu için öncelikle 26 ya 24 ölçülerinde bir kumaş parçası kesin. Bu kumaşın iki uzun ucunu bir araya getirerek ortalarına uygun boyda bir fermuar dikin. Sonrasında küçük kenarları dikin. En son aşamada ise köşe kısımlarını diğer dikişlerin tersine dikin. Böylece köşelerle bir dikdörtgen prizması oluşacaktır. Bu aşamadan sonra kalemliği ters çevirebilirsiniz. Üzerine istediğiniz çıkartma ya da süslemeleri de eklemenizle beraber hazır hale gelecektir.

Kalpli Kitap Ayracı

El Yapımı Okula Başlama Hediyesi

Okula başlayan çocuklar için son hediye fikrimiz bir kitap ayracı. Bu kitap ayracının en önemli özelliği yine el yapımı bir hediye olması olacak. Kalpli kitap ayracı hazırlamak oldukça kolay ve kısa zamanda hazır hale gelebiliyor. Öncelikle kitap ayracı için çeşitli renklerde keçe kumaşlar hazırlayın. Sonrasında keçe kumaş üzerine kalp, yaprak ve yuvarlak şekiller çizin ve kesin. Kalp şeklindeki büyük parçanın kenarlarına 5 mm den farklı bir renk iple küçük dikişler gidin. Daha sonra diğer parçaları bu kalbin üzerine yapıştırabilirsiniz. Yapıştırdığınız yaprağın üzerine çizgi, yuvarlak şeklin ortasına ise bir nokta çizin. En son aşamadaysa bir defter atacını kalbin alt kısmına yapıştırın. Böylece hediyeniz son halini alacaktır.

çocuklara hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.