sadsad x
asdasd
El Yapımı Aşk Şekerleri

El Yapımı Aşk Şekerleri

27 Mart 2017

Çaylara Aşk Katma Vakti. İnsanlar aşık olduğunda nereye baksa aşk görür ve hangi havayı koklasa aslında aşkı solur. Madem her yerde aşk var, neden çayımızda ve kahvemizde de aşk olmasın ki? Hatta misafirlerimize ikram ettiğimiz çay ve kahve şekerleri bile çok renkli aynı zamanda da hayranlık bırakan bir şekle bürünebilir. Ya da elimizde böylesine renkli ve aşk dolu şekerler ile erkek sevgiliye hediye hazırladığımızda sevgilimizin kalbini bir kez daha hissetmesine yardımcı olabiliriz. Misafirliğe gittiğimizde çay ve kahvemize eklemek için resimlerdeki gibi renkli kalp taneleri bize sunulduğunda ne hissederiz? Hemen yüzümüze gülücük veya en azından bir tebessüm yerleşir değil mi? İşte amaçta bu zaten. Çevremizdeki insanların koşturmalı ve telaşeli hayatlarında ufak da olsa nefes almalarını sağlamak. Çünkü bu hayatta istemeden de olsa her geçen gün biraz daha robotlaşıyoruz. İnsani duygularımızla hareket etmeyi unutuyoruz. Var mısınız kolay bir işlem ile sofralarımıza aşk katmaya?

Dostlarımıza ve annelerimize de bu minik aşk şekerlerinden yaparak gönüllerini fethedebiliriz. Doğum günü hediyeleri arayışındaysanız ve bunu kendi el emeğinizle yaparak çok daha anlamlı bir halde sunum yapmak istiyorsanız buyurun size kalplere ulaşan şekerlemeler…


Aşk Şekerleri İçin Gerekli Malzemeler

• Kalp şeklinde kalıp,
• Şeker,
• Su,
• Kaşık,
• Çatal
• Sıvı ya da jel gıda boyası,
• Spatula ile uygulamaya hazırız.
1. Karışımı hazırlıyoruz.

Karıştırma kabımızın içerisine ½ fincan şeker, ¾ çay kaşığı su ve biraz da istediğimiz renk gıda boyasından ekliyoruz. Gıda boyasını eklerken biraz cimri davranmanız gerekiyor. Fazla olduğunda çözüm yok ancak azar azar ekleyerek gerekli miktarı tutturabiliriz. Bu sebeple biz gıda boyasını karşıma eklerken kürdan kullanmanızı öneriyoruz.

el yapımı aşk şekerleri

Tüm malzemelerimiz karıştırma kabında olduğuna göre bir çatal ile bu karışımı iyice karıştırabiliriz. Elde edeceğimiz kıvam macuna benzer bir kıvam olacak. O kıvama ulaşana kadar iyice karıştırma kabımızın içerisindeki malzemeleri harmanlıyoruz. Bu kıvamı anlamanın en iyi yolu da parmaklarımızla bir miktar şeker yığınını tutmaktır. Bu şekerler birbirlerine yapışıp bütünleşebiliyorsa artık karıştırma aşamasını bitirebiliriz.


2. Karışımı kalıplara döküyoruz.

aşk şekerleri el yapımı

Kalp kalıplarımızın içerisine elde ettiğimiz macun kıvamında olan şekerleri düzgünce ekliyoruz. Mümkün olduğunca kalıpların içerisindeki şekerler sıkı olmalıdır. Ayrıca dışarıya taşan parçaları da bütün olarak kalıbın içerisine ekleyebilmek için bir spatula kullanabiliriz. Bu işlemden sonra şekerlerin kalıp içerisinde oturup, istediğimiz şekli alması için 1 saat kadar bu şekilde bekletmemiz gerekiyor.

evde kalp şeker yapımı

3. Şekerleri kalıplarından çıkarıyoruz.

evde kalp şeker nasıl yapılır

1 saat kalıpların içerisinde dinlenmiş ve bütünlük kazanmış olan şekerleri şimdi bir parşömen kağıdına alacağız. Ama bunu tek tek içerisinden elimize çıkarmıyoruz. Aksi halde şekerler dağılır ve tüm emeğimiz boşa gider. Tüm kalıbı olduğu gibi parşömen kağıdına ters olarak çeviriyoruz. Kalıbı ters çevirdiğimizde tüm kalp şekerler kendiliğinden düşmelidir.

el yapımı hediyelik kalp şeker

Düşmüyorsa kalıba biraz dokunun ve çok az sallayın. (ani hareketler kalp şeklimizi yok edebilir dikkat). Kalıptan çıkmış olan kalpler birkaç saat boyunca dokunulmadan dışarıda, parşömen kağıdının üzerinde kurumaya bırakılmalıdır. Böylece istenen sertliğe ulaşacak ve dağılma oluşumu engellenmiş olacaktır.


4. Plastik kurabiye kalıbı ile yapmak

sevgiliye hediye el yapımı kalp şeker

Eğer kalp kalıplarınız yoksa tek tek kurabiyeleri kesmek için kullanılan plastik kalıplardan da faydalanabilirsiniz. Kesici plastik kalıbın içerisini macun kıvamındaki şeker ile sıkıcı doldurun.


5. Kalıptan çıkarma

kalp şeklinde el yapımı şekerler

Bir çatal veya spatula yardımı ile kalıba hafif vuruşlar yaparak içerisindeki şekerin çıkmasını sağlayın.


6. Birkaç saat bekleyin

sevgiliye hediye kalp şeker

Yine şekerlere dokunmadan önce birkaç saat beklememiz gerekiyor. Aksi halde daha hazır olmadıkları için dağılacaklardır.

kolay kalp şeker yapımı

Kalp Şeker Yapımı ile İlgili Notlar

hediyelik el yapımı şekerleme

• Yapmış olduğumuz kalp şekerlerimizi hava geçirmez bir kap içerisinde saklamalıyız.
• Kalp şekerleri yaparken kullanacağımız su miktarı, bulunduğumuz havanın nem seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Nemli bir yerde yaşıyorsanız 1 çay kaşığı su ile başlayın. Eğer hala şekeriniz hamur kıvamına ulaşmamışsa, karışımınıza ¼ çay kaşığı daha su ilave edin.
• Eğer zamanınız varsa minik renkli şekerlerinizi parşömen kağıdına kalıpla birlikte ters çevirmeden önce 1 saatten fazla bekleyin. Kalıpların içerisinde 1 yerine birkaç saat kalan kalp şekerler çok daha sert ve düzgün olacakları için kullanımları da çok daha rahat olacaktır.

aşk mektupları

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.