Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

05 Ağustos 2019

Çocuklar yapı itibarı ile oldukça meraklıdırlar. Zamanlarının çoğunu birçok şeyin nasıl yapıldığını, hangi maddeden yapıldığını merak ederek geçirirler. Ellerine geçirdikleri materyallerin inciğini cinciğini çıkararak adeta o maddenin (artık ellerine geçirdikleri zavallı madde her ne ise:)) canlarına okurlar. Bilinçli her yetişkin de bilir ki; bu durum onların dünyayı öğrenme biçimi, algılayış şekilleri ve merakları ile ilgilidir. Yetişkinlere düşen görev onların bu merakını köreltmemek, sordukları her soruya uygun dilde, sabırla cevaplandırmak ve onları cesaretlendirmektir. Bu yazımızın konusu birazda meraklı olan çocuklar ile ilgili olacak dersek yanılmış olmayız. Bu yazımızda “El yapımı oyun hamuru” yapımını anlatacağız. Evet, El yapımı oyun hamuru nasıl hazırlanır? Veya evde Oyun hamuru Yapımı nasıl olur? Gibi sorularla internetin altını üstüne getiren ziyaretçilerimizin aradıkları cevap bu yazımızda! Evde çok kolay bir şekilde yapabileceğiniz, çocuğunuzun sağlığına olumsuz hiçbir etkisi olmayan, oyun hamurlarını hazırlamaya var mısınız? Kısa bir sürede ve oldukçada ekonomik bir maliyet ile hazırlayabileceğiniz oyun hamuru önerimiz sizce de harika değil mi? Evinizde yapabileceğiniz oyun hamuru projesine dilerseniz çocukları da yapım aşamasına dâhil ederek kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirebilirisiniz. Bizim tavsiyemiz; adım adım el yapımı oyun hamuru yapımını anlattığımız bu projeyi çocuklarınızla beraber gerçekleştirmeniz olacaktır. Çünkü çocuklar, yapımında kendilerinin de etkisi oldukları faaliyetlere bayılırılar. Onlara bu fırsatı verelim ve fazla vakit kaybetmeden Çocuklara Sürpriz mahiyetine olan Evde oyun hamuru nasıl yapılır? Projemizin anlatımına başlayalım. Her zaman olduğu gibi gerekli malzemeleri sıralayalım.

Oyun Hamuru nasıl yapılr


Bu proje için gereken malzemeler;

** Su bardağı un
** Su bardağı su
** Çay kaşığı tartar kreması
** 1/3 su bardağı tuzu
** Sıvı yağ
** Jel gıda boyası

İlk olarak Orta boy bir tencereye 1 su bardağı un, 2 çay kaşığı tartar kreması ve 1/3 su bardağı tuz dökün. Tuz dökmemizin sebebi; tuz oyun hamurunun yapışmasını önlemeye ayrıca korunmasına yardımcı olacaktır. Hemen akabinde tencerenizin içine 1 bardak su ayrıca 1 çorba kaşığı sıvı yağ ekleyerek karıştırın. Karıştırma işlemini tahta bir kaşık veya plastik uçlu bir spatula yardımı ile yapabilirisiniz. Tabi bu işlemleri kısık derecede yanan bir ocak üzerinde ve sürekli bir biçimde karıştırarak yapmaya özen gösterin.( Çok uzun süremeyecek merak etmeyin)

oyun hamuru yapma

Oyun Hamurunuz kalınlaşmaya başlamadan önce (bu hızlı bir şekilde gerçekleşecek, bu yüzden hazır olun) istediğiniz renk gıda boyasını tencerenizin içine ekleyin. Gıda boyasını ekleme işlemini henüz hamurunuz kalınlaşmaya başlamadan önce yapmalısınız. Yoksa homojen bir renk elde etmeniz güçleşecektir. Bu adıma dikkat etmenizi öneriyoruz. Gıda boyasını ekledikten sonrada karıştırmaya işlemine devam edin, kalınlaşmaya başlayacaktır. Bu, ocağınızın / ocağınızın sıcaklığına bağlı olarak 30 saniye ile 2 dakika arasında bir süre alabilir.

oyun hamuru nasıl yapılır

Altını karıştırmaya ve hamur harcının altını üstüne çevirerek karıştırma işlemi sürsün. Karışım çok daha kalın hale gelene ve kaşık çevresinde toplanmaya başlayana kadar karıştırmaya devam edin. Hamurun artık ıslak veya cıvık olmadığına kanat getirdiğiniz zaman artık tencereden çıkarabilirisiniz. Halk arasındaki tabir ile kulak memesi kıvamına geldiği an işlem tamamdır. Anlatımımız bol resimler eşliğinde olduğu için aklınıza uzun saatler harcayacağınız sonucu gelmesin. Hep topu bu işlemlerin olma süresi 5- 10 dakika kadar sürecektir. Tabi bu anlatımımız tek bir renk oyun hamuru topu içindir. Diğer renklerin hepsi için ayrı ayrı bu işlemi yapmanız gerekecektir. Tencereden hamurunuzu çıkardıktan sonra sıra bu hamuru bir miktar balmumu kâğıda koymak ve soğumaya bırakmak olacaktır. Soğuma süresi yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar sürer. Soğuyan oyun hamuru topunu elinize alın ve otuz saniye kadar yoğurun. Sonrasında avuç içinde yuvarlak bir şekil aldıktan sonra fermuar kilitli torbada veya hava geçirmez bir kapta saklayın. Kurumamalıdır, ancak biraz kuruduğunu fark ederseniz, birkaç damla su ekleyebilir ve hamura yoğurarak yumuşatabilirsiniz. Kısa bir not olarak ta; Oyun hamurlarının güzel kokmasını isterseniz şayet içine bir damla veya 2 kokulu esans yağı ekleyebilirsiniz!

Talimatlar

evde oyun hamuru yapımı

** Gıda boyası hariç tüm malzemeleri orta bir tencerede karıştırın.
** Karıştırıp, düşük / orta ateşte pişirin. Kalınlaşmaya başladığında, gıda boyasını ekleyin.
** Hamur ıslanmadığında, çıkarın ve soğuması için balmumu kâğıdına veya bir tabağa koyun.
** Soğuduktan sonra (30 dakika) birkaç saniye yoğurun.
** Buzdolabında hava geçirmez bir kapta saklayın!

Çocuklarıyla birlikte çeşitli etkinlikler ve faaliyetlerde bulunmaktan büyük keyif duyan birçok insan var. Anlatımını yaptığımız bu projede tamda çocuklar ile beraber kaliteli vakit geçirmekten hoşlanan bireylere yönelik bir proje! Çocuklar ile birlikte zaman geçirmekten keyif alan ziyaretçilerimizin bu çalışmayı bir an evvel çocuklar ile birlikte gerçekleştirmek için can atacaklarına inanıyoruz. Çocuklar her zaman pahalı ürünlerden, sürprizlerden hoşlanmayabilirler. Bazen onlar için çok basit bir sürpriz veya küçük bir hediye bile onları dünyanın en mutlu insanı yapmaya yetebilir. Çocuklar her an mutlu olamaya hazır varlıklardır. Yeter ki onların dilinden anlayalım. Siz de çocukları sevindirmekten, onları mutlu etmekten mesut ve bahtiyar oluyorsanız işte önünüzde basit ama etkili bir fırsat! Böylelikle dünyanın en tatlı gülümseyişi olan o “çocuk gülümseyişine” şahit olursunuz. Bugünkü yazımızda “El yapımı Oyun Hamuru” yapımını anlattık. Umarız yazımızdan keyif almışsınızdır. Bir sonraki “El yapımı hediye” yazısında daha görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.