sadsad x
asdasd
Flat White Nedir?

Flat White Nedir?

12 Nisan 2020

Flat White nedir? isimli yazımız, son zamanların kahve trendlerinden biri olarak ünlenen Flat White kahve türüne ilişkin bilgileri içermektedir. Avustralya kahve çeşitleriyle en çok bilinen ülkelerden birisidir ve Flat White da köken olarak buradan çıkmış en ünlü kahve türlerinden birisidir. Avustralya’da 1980lerde yapılmaya başlanmıştır. Yazının devamında Flat white nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ile evde Flat White yapımı için harika bir Flat white tarifi hazırladık. Tüm bunlar için yazının devamını dikkatlice okuyunuz.

Flat White Tarifi

Flat White Nedir

1 veya 2 shotristretto ile hazırlanmaktadır ve mikro süt ile mikro köpük karıştırılarak hazırlanır. Daha yumuşak ve ince olan mikro köpük, kalın dokulu süt köpüğüne göre daha keyifli bir içim sağlamaktadır. Porsiyonu ise macchiatodan büyük ve latteden küçük olarak hazırlanıyor.

** 2 ölçek espresso ya da ristretto hazırlandıktan sonra, süt köpürtme makinesine süt konur. Bu aşamada kabı sabit tutmanız oldukça önemlidir.
** Süt köpüğü hazırlandıktan sonra, fincanın içerisindeki espressoya yavaşça süt ilave edilir. Bunu yaparken tek bir noktadan dökmeye özen gösteriniz.

Evde Flat White Yapımı

Flat White Nedir

Flat White nedir ve Flat White Nasıl yapılır sorularından sonra, Evde Flat White yapımı hakkında dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu vermekte fayda görüyoruz. Öncelikle bardağın önceden ısıtılması gerekmektedir. Bunun sebebi ise sıcak kahvenin soğuk fincana temas ettiğinde aromasını kaybediyor oluşudur. Fincanın boyutuna göre ölçüyü bir ya da iki shot olarak değiştirebilirsiniz, süt ise kahvenin üçte biri kadar olmalıdır.

Flat White ile Latte Farkı

Flat White Nedir

Kahve severlerin en çok tartıştığı konulardan biri ise Flat White ile Laffe benzerliğidir. Bu noktada Flat  White ile Latte farkından bahsetmek gerekiyor. Aslında iki kahve türü de espressobazlı olarak hazırlanıyor. Fakat ikisi birbirinden oldukça farklıdır. Bu fark ise, ölçüleri ve hazırlanma tekniklerinde açıksa ortaya çıkmaktadır. Aralarındaki en temel fark ikisinde farklı olarak karşımıza çıkan süt kullanımıdır.

Flat White ile Cappucino Farkı

Flat White Nedir

Flat White nedir, Flat White nasıl yapılır gibi konulardan sonra, latte ile benzerliği bilinen Flat White, Cappuciono ile aynı kahve türü müdür sorusu akıllarda merak konusu olmuştur. Bu noktada kesinlikle aynı olmadığını belirtmekte fayda var. Yoğun bir kahve tadı olan Flat White’ın içimi Cappuciono ile kıyaslandığında daha serttir.

Flat White Çeşitleri

Flat White Nedir

Son zamanların trendi, Avustralya kökenli bu kahve türünün çeşitlerine bakacak olursak, farklı hazırlanış şekilleri göze çarpmaktadır. Çoğunlukla doubleshotespresso ile hazırlansa da, asıl kökeni olan Avustalya’da singleshot olarak hazırlanıldığı da görülmektedir. Evde Flat White hazırlayacak kişiler için, kullanılacak bardak büyüklüğüne ya da kişinin kahveyi ne şekilde tüketmeyi sevdiğine göre ölçüleri bu anlamda çeşitlilik gösterir. Bu yazımızda Flat White’a ilişkin bilgilere yer verdik ve sizlere de bu lezzetli kahveyi evlerinizde denemenizi tavsiye ediyoruz, şimdiden afiyet olsun…

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.