sadsad x
asdasd
İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

24 Nisan 2018

Ülkemizde olmakla beraber, dünyanın bile göz bebeği olan, tarihi ve kutsal yeri İstanbul’un içinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan, başkent olan, çağ açarak ve çağ kapatan şehidridir. Ülkemizdeki en kalabalık nüfusa sahip olmasıyla dünya genelinde de en kalabalık olan şehirlerden birisi olmasından dikkat çeker. Tarihi ve doğal güzellikleriyle burada yaşamak ve burada gezmenin de ayrı bir keyfi bulunmaktadır. İstanbul’da gezilecek olan yerler çok fazladır. Tarihi yerleri hele gezdiğiniz zaman can yakacak güzellikte olduğundan sizleri kendine hayran bırakacaktır. Birbirinden güzel olan eşsiz tasarımları ile tarih kokan duvarlarıyla sizleri kendine aşık edecek İstanbul semtlerini bir defa gördüğünüzde bağımlılık yaratacak ve hep gezmek için zamanı kovalayacaksınız. Harika manzaralara sahip olan İstanbul’un o eşsiz yerlerini gezerek, ruhunuzu rahatlatabilir ve düşüncelerinizi de tamamen değiştirebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul'un tarihi yerleri

Dünya’da bulunan güzel manzaralı sarayların yer aldığı İstanbul denize sıfır konumundaki Dolmabahçe Sarayı hala günümüzde eskisi gibi o ihtişamını korumakta ve boğazdan geçen vapurları selamlıyor. Kara tarafında bulvarı ve ihtişamlı kapısını görürken, deniz tarafına baktığımız zaman harika manzarası olan sarayın yapımı, Topkapı Sarayı’nı bile geri de bıraktırmıştır. Günümüzden 400 sene öncesinde Osmanlı Kaptan-ı Deryasının gemilerini demirlenmiş gösteriler yapılacaktı. Sonralarındaysa bu ismi olan eşsiz eserlerden olan saray, Dünya’da sadece en büyük lider olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son nefesini vermiş olduğu saray olarak da Türkler için önemlidir.Yedi Kule Zindanları

İstanbul'da gezilebilecek tarihi yerler

2. Teodosios olan 413-439 senelerin arasında şimdiki Yedi Kule Zindanlarınıı yaptırdığı zaman ne 7 kulesi ne de zindan olarak kullanılmaktaydı. Bizans’a gelen önemli misafirlerden karşılanması ve konuk edilebilmesi için yaptırılmış olan Yedi Kule Zindanlarında ilk kule, 2. Teodosios’un oğlu dört kule yaptırmış. Amacı ise gözlem kulesi kurmaktı. İstanbul feth edildikten sonra çağı değiştirmiş olan Fatih Sultan Mehmed, yedi kule zindanını değiştirerek 3 Kule daha ekletmiş olduğu kuleleri, surlar ile birleştirip şimdi ki ismine neden olan 7 kuleyi tamamladı. Bu kulelerin ise isimleri farklıdır.

sevgili saatleri

fiyat

Genç Osman, 3. Ahmet, Cephanelik, Zindan, Hazine, Top, Bayrak kulesi olmakla beraber isimlendirilirken, bazı bilgilerimizdeyse Güney Pylon Kulesi, Kuzey Pylon Kulesi, Kitabeler Kulesi olarak adlandırılmaktaydı. Değişmesine neden olan zaman koşulları, Genç Osman’ın katledilmesindeki gibi tarihi olayları gösterebilmek mümkündür. Bu zamanlarda yedi kule zindanları devletin hazinedesin de saklamış oldukları yer olarak kullanılmaktaydı. Daha sonrasında hapishane olarak kullanılacakken ünlü mahkumların hapishanesi şeklinde düşünüldü. En ünlü mahkumuysa genç yaşta tahta oturan ve Yedi Kule zindanlarında yeniçerilerden acımasızca öldürülmüş olan Genç Osman, diğer adıyla 2. Osman’dır. 


Selimiye Kışlası

İstanbul tarihi mekanlar

İstanbul Anadolu yakasından tarihin yarımadasını üzerine alan ve gövde gösterisini yapan Selimiye Kışlası’nın öncesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırmış olduğu saray vardı. Sarayın yerineyse 3. Selin tarafından da kurulmuş olan düzenli ordu Nizam-ı Cedid askerleri içinde 1794-1799 senelerinde yaptırılmış olan ahşap kışlayla başlamaktadır. 1807 senesindeki Yeniçeri ayaklanması ile yıkılmış olan ahşap kış ile günümüze ulaşamıyorken, Sultan 2. Mahmud 1827-1829 seneleri arasında da kışlanın yerine de dönemin ünlü mimar ailesinden olan Baylanlardan Mimar Krikor Balyan’a kışla yaptırıldı. Sultan Abdülmecid zamanında ypılmış olan düzenlemeler ve 4 köşesine de eklenmiş olan 7’şer katlı kulelerin sonrasında Selimiye Kışlası şimdiki halini aldı.


Yerebatan Sarnıcı

İstanbul tarihi güzel yerler

İstanbul’da bulunan özellikle de sarayların olduğu bölgedeki su ihtiyacının karşılanması için yapılmış olan sarnıç, içinde yer alan sütunlar ve medusa başlarıyla ünlü olmaktadır. Su, sütun konumları, ışıklar ve görsellikle insanları kendine hayran bırakmış olan Yerabatan Sarnıcı günümüzde müze ve birçok etkinliğinde yapılmış olduğu yer olarak ziyarete de açıktır. İstanbul’da bulunan tarihi eserler arasında görülmesi gereken yerlerden biridir.


Galata Kulesi

İstanbul'un tarihi gezilecek yerleri

İstanbul’un sülietine baktığımız zaman ilk gözümüze çarpan simgelerden birisi de Galata Kulesi, tarihi yarımadası ve İstanbul Boğazını harika bir şekilde gösteren manzarasıyla Cenevizliler, Osmanlı ve Bizans geçmişine tanıklık eden tarihi yapıdır. Günümüzdeyse cafe, restoran ve bar olmak ile beraber görsel bir müze olarak gezmeye açıktır.

sevgiliye hediyeler

fiyat

Balkonundan İstanbul’u izlemek çok ayrı bir keyif vermekte. İsterseniz tarihi Galata Kulesi’nde yer alan restoran kısmında yemeklerinizi yerken, eşsiz manzaranın da keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Galata Kulesi’nde restoran bölümünde ramazan ayında çok daha fazla organizasyon olmak ile beraber ziyaretçilerine de ağızlarında kalan bir tat bırakmakta.Topkapı Sarayı

İstanbul'un tarihi yerleri Topkapı sarayı

700 senelik olan Osmanlı İmparatorluğunun birçok sırrını ve geçmişini içinde taşımış oolan ve uzun seneler devletin merkezi şeklinde kullanılmış olan Topkapı Sarayı, Sarayburnundan İstanbu’un neredeyse her yerine hakim bir konumda bulunmaktadır. Padişahların, şehzadelerin ve sultanların yaşamış olmasının dışında hazine ve harem gibi de özel alanlar olarak kullanılmıştır.İstanbul Arkeoloji Müzesi

Tarihi yerler İstanbul'da

Dünya da bulunan ilk aşk şiirinden, Büyük İskender’in lahitine kadar da dünya geçmişine ait olan birçok eserin toplanmış olduğu Arkeoloji Müzesi yalnızca Anadolu da değil dünyanın da geçmişinde büyük ve önemli eserlerine ev sahipliği yaptı. Yaş ne olursa olsun her insanın ilgisini çekebilecek bir zenginliğe sahip.Pierre Loti Tepesi

İstanbul'un en güzel tarihi yerleri

Çok uzun seneler boyunca kahvehane olarak işletilmiş olan mekan Fransız yazarların mekana müdavım olmasıyla beraber çok daha fazla ünlenmiştir. İstanbul ve Hali çevresini çok özel bir bakışla görüntüleyen tepeye teleferik ile çıkılmaktadır. Feshane ve Eyüp Sultan camisine de oldukça yakındır.


Miniatürk

İstanbul'un en güzel turistik yerleri

Türkiye’de yer alan coğrafi ve tarihi yerlerin dışında Dünya’da Türklerin izlerini bıraktıkları minyatürlerin kocaman açık havada sergilenmesinden oluşmuş olan Miniatürk yeri sizlere ayrı bir tur yaşatacaktır. Haliç kıyısında bulunan Miniatürk herkesin ilgisini çekmektedir.Atatürk Arboretumu

İstanbul'un en güzel turistik yerleri

Atatürk Arboretumu İstanbul da Bahçeköy tarafından bulunan Belgrad Ormanı’nın yanında bulunan İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel araştırma ve gözlem amacı ile uzun uğraşlarla oluşturmuş olduğu harika bir müzedir. Canlı çeşitliliğinin doğaya uygun bir şekilde yetiştirilmiş olduğu ve geliştirdikleri aboretum özellikle de İstanbul da sonbaharın tadını iyi bir şekilde çıkartabilmek içindir.


Çemberlitaş Sütunu

İstanbul'da gezilebilecek tarihi yerler

Konstantin Roma da Apollon tapınağından söktürmüş olduğu 57 metre uzunluğunda Apollon Sütununu, bugünkü adı ile Forum Konstantin ismi verilmiş olan yerindedir. Rivayete göre de Çemberlitaş’ın altına yapıldığı zamanlarda Hz. İsa’nın mezarından getirilmiş olan beyaz eşyalar da konulmuş.Rahmi Koç müzesi

İstanbul'un tarihi gezilecek yerleri

İstanbul’da bulunan en büyük müzelerden olan Rahmi Koç Müzesinde Sanayi ve mekanikle alakalı geçmişten bugüne kadar birçok eserin sergilenip bilim, genel kültür ve araştırma gibi birçok insan geçmişiyle alakalı olarak geleceğe ışık tutmaktadırlar. Eski araçlar, gerçek denizaltı, şehir hatları vapuru ve birçok mekanik aletlerin detaylı şekilde anlatılmış olduğu müzenin ilk adımları da Koç’un çocukluk zamandan Almanya’dan gelmiş olan oyuncak bir tren ile başlamaktadır.Ayasofya Cami Müzesi

İstanbul'un en güzel turistik yerleri

İstanbul’da yer alan Ayasofya’nın geçmişi çok eski Bizans günlerine dayanır. İstanbul’un feth edilmesinden sonra ilk Cuma namazının kılınmış olduğu yerdir. Camiye dönüştürülse de günümüzde müze olarak ziyaret ediliyor.

İstiklal Caddesi

İstanbul'da gezilebilecek tarihi yerler

İstanbul’un tarihinde yer alan ve önemli noktalardan olan biri de İstiklal Caddesidir. Festivallere, işgallere ev sahipliği yapmış olsa da günümüzde eğlence, alışveriş olarak en önemli yerlerden biridir. İster üzüntülü olun isterseniz çaresiz ama kendinizi iyi hissedeceğiniz yerlerden birisi İstiklal Caddesi.


Kız Kulesi

Kız kulesi İstanbul

Mavi gözlü kız olarak adından sık bir şekilde bahsedilmiş olan İstanbul’un mavi gözlerindeki boğazın serin sularıysa gözün bebeği de burada Kız Kulesi oluyor. Kız Kulesi hikayelerinde Hero ve Leandros, yılanın öldürmüş olduğu kız ve Battal Gazi hikayelerini anlatsa da bunların hepsi birer efsane olma olasılığı yüksek. Fakat burada bir kızın olması da adının Kız Kulesi olmasından kaçınılmazlığını sağlamakta. Kız Kulesi bazı zamanlarda gözetleme kulesi, bazen de bir kontrol noktası olmuştur. Günümüzdeyse kutlama yeri olarak ve restoran olarak da hizmet vermektedir.


Kapalı Çarşı

kapalı çarşı istanbul

Dünya da en eski olan ve büyük kapalı çarşısı olan Kapalı Çarşı Mercan, Beyazıt ve Nuriosmaniye arasında yer almaktadır. İçinde 24 kapısı, 5 camisi, 10 kuyusu, 7 çeşmesi, 1 şadırvanı, 1 mektebi, 4 bin kadar da dükkanı, yaklaşık olarak da 66 caddesi ve sokağı bulunmakta. 11 ana kapıdan en bçok bilineni ise Beyazıt, Mahmut paşa ve Kuyumcular. Gün iççinde en yoğun anlarda bile yarım milyon insanı karşılamakta olan Kapalı Çarşı’nın temeliyse 1461 senesinde Fatih Sulta Mehmed tarafından başlanmış fakat asıl büyük bölümlerini de Kanuni sultan Süleyman yaptırmıştır.


Mısır Çarşısı

İstanbul'un tarihi gezilecek yerleri

Mısır çarşısı, genellikle şifalı bitki satan aktarlardan tutun, kurutulmuş bitkiler, organik besinleriyle, kuruyemişçilerinin dışında çeşitli gıdalarıyla ve şarküterileriyle bulacağınız sağlıklı bir pazar alışverişi yapabilirsiniz. Organik beslenmek isteyenler için tam yeri diyebiliriz. Harika kokularıyla kendine çekebilen cazibeli bitkiler ile çayları denemek isterseniz adresiniz burası olmalı. Geçmişte yaşayan insanlar için normal sayılacak doğal ürünleriyle bugün Mısır Çarşısı gibi de ender bulunabilecek Organik pazarlar da yer bularak, sağlıklı beslenme ve mevcut hastalıkları da şifalı bitkiler yardımıyla vücutlarımıza giren kimyasal zehirleri atmaya çalışmaktayız.


Süleymaniye Camii

İstanbul'da gezilebilecek tarihi yerler

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Dünya’nın harikasını ve Osmanlı’nın Kanunisi yaptırmak istemiş olduğu camii için Mimar Sinan’ı görevlendirmiş olduğu zaman İstanbul’un siluetine de böyle bir damga vurulacağı düşünülemezdi. Fakat Mimar Sinan bu eserini bitirdiği zaman Sülemaniye Camii için kalfalık eserim bu benim diyecekti. 1557 senesinde yapımı tamamlanmış olan Süleymaniye Camiisi, hammam, kervansaray, dükkan, kütüphane, okul ve Aşevi’nden oluşmuş olan parçalardır. Osmanlı da yer alan görkemli zamanlarında inşa edilmiş ola cami Osmanlı mimarisinin de özelliklerini taşıyarak en nadide eserlerden biri haline gelmiştir.


Eminönü Yeni Cami

İstanbul'un en güzel tarihi yerleri

İstanbul’da en kalabalık yerlerden olan Eminönü meydan da yer alan Eminönü yeni cami, diğer adıyla Valide Sultan Camisi önünden birçok defa geçmiş olduğunuz yapıdır. Osmanlı Devleti zamanında yapımı çok uzun sürmüş olan yapı olsa da tarihe geçen yapılardan biridir. Osmanlı Devleti Tahtından başlayarak 3. Murat, 3. Mehmet, 1. Ahmet, 1. Mustafa bu sürede 1. Mustafa 2 defa tahta çıkar, 2. Osman, 4. Murat, 1. İbrahim, 4. Mehmet olmakla beraber 8 Osmanlı Pahişahı değişmiştir.


İlk Fabrika Feshane

İstanbul'un tarihi gezilecek yerleri

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde Haliç’e renk katmış olan projelerden biridir. Ramazan ayında etkinlikleriyle beraber Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi gelir. Feshane ramazan şenliklerinde merkezi bir yer haline geldi. Bununla beraber de sergi, fuar, toplantılar, uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapabilen Feshane de genel olarak Anadolu şehirlerin kültür günlerinde ziyaret edilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.