sadsad x
asdasd
Kaktüs Modelleri ve İsimleri

Kaktüs Modelleri ve İsimleri

02 Eylül 2020

Çeşit konusunda çok farklılıklar içermektedir ve dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Yabani türlerinin de olmasıyla bilinen bu bitkiler dikenli yapısıyla tanınmıştır. Çöllerde yetişmesi için uygun bir yapıya sahiptir ve çöl ikliminde kendisine yer edinmiştir. Onun dışında yetiştiği alanlar kısıtlıdır ve bu anlamda ülkemizdeki çöl alanlarında bulunmaktadır. Boyları farklılık gösteren bu bitki türünün 15 metre civarı da olabileceği gözlemlenmiştir. Solunum mekanizması kendisine özeldir ve diğer bitkilerden farklı bir yapıya sahiptir. Kendi suyunu kullanma gibi özelliklerini farklı şekillerde gerçekleştirir ayrıca suyu aldığı zamanlar da farklıdır. Çölde yetişmesi onun suya karşı olan duyarlılığını etkilemiştir ve uzun süre su olmadan da yaşayabilmesi onun dikkat çeken özellikleri arasında yer almıştır. Kaktüsler evlerde de çok hoş bir dekorasyona imza atmakta ve botanik hava yaratması açısından çok sık tercih edilmektedir. Ofislerde ve masa üstlerinde de sık bir şekilde tercih edilen bir bitki türüdür.

kaktüs modelleri

Sıcak iklimlerde sık rastlanan bu bitki türü karanlık ortamları sevmez. Bu yüzden onun aydınlık yerlerde yetişmesi söz konusu olmuştur ve kaktüs yetiştirmek isteyenlerin de buna dikkat etmesi gerekmektedir. Toprağının havalandırılmasına dikkat etmeniz gereken bu bitki çeşidinde su konusunda ekstra özen göstermeniz gerekmez. Bu yüzden de su konusunda unutkan olmanız ya da dikkatli davranmanız çok fazla gerekmemektedir. Bu da zaten uzun aralıklarla yapıldığı için pek bir sıkıntı teşkil etmemiştir. Kış mevsiminde özellikle evin sıcak bölümlerinde bulunması gereken bu tür birçok evde kendisine yer edinmiştir. Sıcağı sevmesi yönüyle pek çok kişi kendisini yetiştirmeyi doğru ve uygun bulmuştur.

kaktüs çeşitleri

Karanlık ortamlardan uzak duran kaktüsleri aydınlık ortamda yetiştirmeniz gerekir ve bu yüzden bazı hususlarda özenli davranmanız lazımdır. Özellikle kış mevsiminde bulunduğu ortamın güneş alıp almamasına son derece dikkat etmeli ve onu soğuktan korumaya özen göstermelisiniz. Yine aynı şekilde kendisini çok karanlık ortamlarda bekletmemeniz ve bulunduğu yerin aydınlık olmasına özen göstermeniz şart olmuştur.

kaktüs çeşitleri

Sıcaklık ve su konusunda dayanıklı bitkiler olduğu için zor bıraktığınız anlarda da dayanma güçleri mevcuttur. Ancak yine de onların bulunduğu ortamın nitelikleri konusunda özenli davranmanız gerekecektir. Evlerde yetiştirilen bitki türleri hem evin havasını temizler hem de sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu anlamda bakıldığında evde bitki yetiştirmek sizi manevi anlamda rahatlatabilir. Hem de görüntüsü açısından huzur veren bitki türleri yeşil ve diğer renkleri barındırmasıyla oldukça iç açıcı bir görüntüye sahip olmuştur.

Kaktüs çeşitleri nelerdir?

kaktüs çeşitleri

Dikenli ve dikensiz türleri bulunan bu bitki farklı isimlere sahip olmuştur. Dikenli olmayan türü farklı bir isme sahiptir. Bu da Sukulenttir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta diken konusunda ne kadar ayrı olursa olsunlar yetiştirilme koşullarında bir fark gözlemlenmez. Yine aydınlık ve sıcak bölgelerde bulundurulmaları gerekmiştir aksi halde sağlıklı bir şekilde yetişmeleri söz konusu olmaz. Kumlu toprak tipinde rahat bir şekilde gelişim gösterir ve en çok bu toprak türünü severler. Gübreler ekmek onun daha iyi ve hızlı büyümesini sağlayacağı için bu tarz bakımlara dikkat etmelisiniz. Sağlıklı bir biçimde yetişmesi açısından saksıdaki suyun boşaltılmasına özen gösterin aksi halde bu su zarar verecektir. İki ya da 3 haftada bir sulama işlemini yaparsanız onun ihtiyacı olan suyu vermiş olursunuz ve böylece daha sağlıklı yetişen bir bitkiniz olur.

kaktüs çeşitleri

Bazı kaktüsler görüntüsü açısından birbirinden farklılık göstermektedir ve bu farklılıklar boyut açısından da birbirinden ayrılır. Örneğin bazı kaktüsler ince ve uzun bir yapıya sahipken bazıları kısa ve top şeklinde olmaktadır. Bazıları daha orantılı bir en ve boy ölçüsüne sahipken bazılarında aşırılıklar mevcut olmuştur. Bazı kaktüslerin diken yapısı ve diken sıklığı da farklılık göstermektedir. Çok sık halde bulunan dikenlerin yanında geniş aralıklara sahip dikenler de görülmektedir. ya da dikenlerin daha uzun olması mevcut olmuş ve bu kolay bir şekilde batmaya yol açmıştır. Yine kısa dikenler ve daha sık yapıdaki dikenler kaktüslerde görülen farklı özellikler arasında yer almaktadır.

  1. Afrika süt ağacı kaktüsü
  2. Sıçan kuyruğu kaktüsü
  3. Melek kanadı kaktüsü
  4. Saguaro kaktüsü
  5. Yaşlı kadın kaktüsü
  6. Papaz takkesi kaktüsü
  7. Varil kaktüsü
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.