sadsad x
asdasd
Mükemmel İlişkinin Altın Kuralları Nedir?

Mükemmel İlişkinin Altın Kuralları Nedir?

21 Kasım 2018

Sevgiliniz, nişanlınız ya da eşiniz… İkili ilişkilerde bazı zamanlar her ne kadar doğruyu yaptığınızı düşünseniz de yaptığınız şey doğru olmayabilir. Doğru; kişiye göre göreceli bir kavram olabildiği gibi zamana göre de değişim gösterebilmektedir. İçinde bulunduğumuz durum ve zaman açısından değerlendirerek en doğru kararı verebilmek ise öncelikle soğukkanlılık ve mantıklı düşünme payını kendine bırakabilmeyi gerektirir. Göz ardı edilen birçok konu ileride daha büyük problemler yarattığı için ikili ilişkilerinizin temelini sağlam atmanız gerekiyor. Bu nedenle sizlerle mükemmel ilişkide olması gerekenler hakkında bilgiler paylaşacak ve sizlerin ufkunu açacağız.


Birbirinize Saygı Gösterin

mükemmel aşk nasıl yaşanır

Mükemmel ilişkide olması gereken ilk ve en önemli altın kural birbirine saygı duymaktan geçmektedir. Saygı olmayan bir ilişkide güven olmaz, sevgi olmaz. Bu nedenle saygı duymayı öğrenmeniz gerekiyor. Saygı duymak derken birbirinizin kişisel hayatına, özel hayatına, geçmişte yaşamış olduğu problemlere, sevdiği ve sevmediği ilgi alanlarına, hobilerine saygı duymaktan bahsediyoruz… İşinize gelmeyen kısımları görmezden gelmek yok. Saygı her anlamda var olmalı ve ilişkinizin temelini oluşturmalı.

hediye

fiyat

Örneğin eşiniz kırmızı rengi sevmiyorsa ona kırmızıyı sevdirmek zorunda değilsiniz. Bu ona saygı duyduğunuzu göstermenin bir yoludur. Eğer futbol izlemekten hoşlanmıyorsanız ve o gün televizyonda yayınlanacak bir maç varsa ona saygı duyup televizyonla baş başa bırakabilir ve kendi ilgi alanınıza yönelebilirsiniz. Hatta sevgilinizin tuttuğu takımın önemli bir karşılaşmasına maç bileti hediye bile etmeyi düşünebilirsiniz.

mükemmel aşk nasıl yaşanır

Saygı duymayı kolaylaştırmak ise empati yeteneğinizi geliştirmek ile mümkündür. ‘Ya onun yerinde ben olsaydım?’ sorusunu kendinize sık sık sormanızı tavsiye ediyoruz. Sizin takip ettiğiniz ve favoriniz olan bir dizinizin yayın günü olsun. Bir kız arkadaşınız ile sözleştiniz ve size gelecek. Birlikte en sevdiğiniz diziyi izleyeceksiniz. Ancak bir anda sadece sevgiliniz istemiyor diye tüm günlük planınızı yok edebilir miydiniz?

hediye sevgili için

fiyat

Kız arkadaşınızı arayıp ‘Sevgilim ile başka bir plan yaptım’ diyebilir miydiniz? Farz edelim ki dediniz. Bunu gerçekten yapmak ister miydiniz? Belli bir süre sonra emin olun bu durumu hiç hoş karşılayamaz duruma geleceksiniz. Karşınızdaki partneriniz için de aynı durumun geçerli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.


Her Zaman Eşlik Etmek Zorunda Değilsiniz

mükemmel aşk nasıl yaşanır

Sevgiliniz, nişanlınız ya da eşiniz kim olursa olsun ona her zaman eşlik etmek zorunda olmadığınızı bilmelisiniz. Eğer ailesi ile bir yemek yiyor ve siz hasta iseniz ona eşlik etmek zorunda değilsiniz. Kendinizi huzursuz, mutsuz ya da hasta hissediyorsanız evde kalmayı tercih edebilirsiniz. İş davetlerinde veya özel günlerde de onun yanında bulunmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatmalısınız. Karşınızdakinin de bir birey olduğunu hatırlayın ve endişelenmekten vazgeçin.


Anı Anında Yaşayın

anı yaşayın

Problemleri ya da sorunları büyütmek, ertelemek yerine her şeyi anında yaşamayı deneyin. Kavga ettiğiniz zamanlarda susmak ya da konuşmamayı tercih etmek yerine neden sinirlendiğinizi ve böyle bir kavga yaşadığınızı onunla paylaşın. Sizi dinlemek istemiyorsa bile bunu yapmaya devam edin. Bir süre sonra onun da siniri hafifleyecek ve sizi dinlemeye başlayacaktır. Bu nedenle bazı durumlarda olayları akışına bırakmak ve anı anında yaşamak daha iyidir.


Yapabileceğiniz Kadarını Üstlenin

mükemmel aşk nasıl olur

Sorumluluk almak güzel bir duygudur. Fakat uzun ilişki için tavsiyeler arıyorsanız kendinize vermeniz gereken ilk öğüt her konuda yapabileceğiniz kadar sorumluluğu üstlenmeniz gerektiği olmalıdır. Yapamadığınız ya da becerinizin, yeteneğinizin olmadığı bir konuda “ben yapıyorum” demek yerine “bana yardımcı olur musun?” demeyi tercih etmelisiniz. Bu sayede hem birlikte zaman geçirebilir hem de fazla sorumluluk almanın getirdiği sinir ve stresten uzak durabilirsiniz. Böylece ilişkinizin daha sağlıklı bir hale dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Hayatın müşterek olduğunu kabullenmek ve en zor anlarda birbirinin yanında ona destek verebiliyor olmak demek aslında mutlu bir ilişki kurmak için en temel unsurlardan birini yakalamış olmak demektir.


Her Zaman Birbirinize İhtiyacınız Yok

mükemmel aşkın püf noktaları

İlişkide yapılan hatalar listesini düzenlersek belki de ilk sırada bu madde yer alacaktır. Çoğu çift her şeyi birlikte yapmaları gerektiğini düşünerek kendilerine ait bir zaman bırakmaz. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Hayatınızın her saniyesinde, her dakikasında veya saatinde onu görmenize gerek yok. Birbirinizi özleyecek zamanlar da olmalıdır. Bu nedenle arada bir uzak kalmak, arada özlenecek kadar mesafe bırakmak daha iyidir. Birbirinizi özleyecek kadar fırsat vermeli fakat daima yanında olduğunuzu hissettirdiğiniz ilişki mükemmel ilişkiye aday olacaktır.

Küçük Sırlar Tutabilirsiniz

mükemmel aşk nasıl yaşanır

Hayatınızdaki insana daima her şeyi anlatacak ve onunla her şeyi paylaşacaksınız diye bir durum söz konusu değildir. Kimi zaman ona söylememeniz gereken durumlar içerisinde kalabilirsiniz. Eğer annesi giymiş olduğunuz ayakkabıları beğenmediğini size söylediyse, sizin de bunu ona anlatmanıza gerek yoktur. Bu durumda karşınızdaki insan kötü duygu ve düşüncelere kapılabilir. Böyle bir duruma mahal vermemek için arada bir küçük sırlar tutmanız, ondan saklamanız ilişkinize üzüntü yerine mutluluk getirecektir. Ancak küçük sırlar saklamak adına yalan söyleme boyutuna geçmekten de kaçınmanız gerekiyor. Güven bir defa kaybedilirse geri kazanmanın neredeyse imkansız bir şey olduğunu unutmayın. Küçük sırları önemli konularda yalan söylemek ile asla karıştırmayın.

EDİTÖR: Canan Okumuş

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.