sadsad x
asdasd
Neden Hayvan Sahiplenmeliyiz

Neden Hayvan Sahiplenmeliyiz

15 Nisan 2020

Hayvan sahiplenme korunmaya muhtaç olan canlılar için çok önemlidir. Maalesef günümüzde insanlar bir hayvan sahibi olmak istediklerinde barınaklar yerine petshoplara başvuruyor. Hatta insanları hayvan pazarlamak için hayvan üreticiliği yapan kişiler bile bulunmaktadır. Sokakta ve barınaklarda sahipsiz, yiyecek ve içecek bulamayan o kadar çok canlı varken daha sevimli gözüktükleri için para ile hayvan almak hem sokaktaki hayvanlar için yanlıştır hem de hayvan ticaretini arttırdığı için uzak durmanız gereken bir seçenektir. Bir canlıyla sevgi paylaşmak istiyorsak bunu bakıma muhtaç olan hayvanlarla yapmalıyız. Onları kötü yaşam koşullarına terk etmemeliyiz. Hayvan sahiplenmeniz için diğer sebeplerden bahsedelim. 

Petshopların Kötü Koşulları

hayvan sahiplenmeniz için sebepler

Petshoplar insanlara zararsın gibi gözükebilir. Ancak hayvanlar için burada koşullar çok ağırdır. Hayvanların yavru vermeleri için insanlık dışı bir yöntem ile sistematik olarak çiftleştiriliyorlar. Kafeslerde üst üste yaşayan bu hayvanlar yeterli besini , sevgiyi ve ilgiyi alamıyorlar. Bu şartlarda bile petshoplarınkapanmamasının nedeni insanların hayvanları sahiplenmek yerine onları satın almaya devam etmeleridir. Hayvan sahiplenme barınaktaki hayvanlar için bir kurtuluştur. Sahibi tarafından terk edilen, açlık gibi zorluklar yaşayan barınakta kendine bir yer bulsada güzel sayılamayacakkoşullarda yaşayan bu canlılar kalıcı bir ailede yuva bulmayı bekliyorlar. Evlerimizi, sevgiye ve korunmaya muhtaç bu canlılarla paylaşmayı düşünüyorsak hayvan ticaretini durdurarak, sıcak bir yuva arayan barınak hayvanlarını sahiplenmeliyiz. 

Çocuklarınıza Dostluğu ve Karşılıksız Sevgiyi Öğretin

 hayvan sahiplenmeniz için sebepler

Yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı bir canlıyı sahiplenmeye karar verdiyseniz sadece ona iyilik yapmıyorsunuz . Özellikle ebeveynseniz ve çocuklarınıza insanı değerleri öğretmek istiyorsanızbir hayvan sahiplenme çocuğunuza da büyük bir iyilik olacaktır.Karşılıksız sevgiye ve dostluğu çocuklara öğretecek en güzel şey hayvan sahiplenmektir. Çocuğunuz yeni dostunu beslerken, başını okşarken, onunla birlikte oynarken ya da uyurken bir canlının sevgisiyle büyüyecek. Maddi bir beklentisi olmadan paylaştıkları tek şey derin bir sevgi bağı olacaktır. Sadece sevgi vermeyecek, sınırsız bir sevgi de hissedecek . Kendi gibi olmayan bir canlıyı seven bir çocuğun aslında tüm insanları da seveceğini unutmayın.

Kendinize Kıymetli Bir Arkadaş Edinin.

 hayvan sahiplenmeniz için sebepler

Barınakta hayvanlara ne kadar iyi bakılmaya çalışılsa da onlar hayatlarında her zaman zorluklar yaşamışlardır. Onlara bir yuva vererek aslında kıymetinizi ömür boyu bilecek bir arkadaş edinmiş olacaksınız. Hayvan sahiplenme insanların sadece hayvanlara yaptığı bir yardım değil, kendi hayatlarına da yaptığı bir yardımdır. Yalnızlığın, sahte sevginin çok uzağında gerçek duygularile tanışacaksınız.  Eve geldiğinizde sizi coşkuyla karşılayan bir köpek, kanepede tüylerini sevdiren bir kedi ile tadacağınız güven ve rahatlama hissi ile tüm günün zorluğunu üstünüzden atacaksınız. Onun sevgisiyle meşgul olurken üzüldüğünüz her şeyi size unutturacak,hayatı sevdiren sevimli bir dost sahibi olacak. 

Düzenli,Aktif, Sosyal Olmak için Rehbere Mi İhtiyacınız Var?

 hayvan sahiplenmeniz için sebepler

Sürekli sorumsuz ve dağınık olduğunuzdan yakınıyorsanız hayvanlar sizi sorumluluk sahibi yapacaklardır. Düzenli olarak mamasını vermek, temizlemek, gezdirmek, veteriner kontrollerini yaptırmak düzen ve sorumluluk isteyen işlerdir. Hayvan sahiplenme ister istemez size bu özellikleri katacaktır. Ayrıca hayvanlar tabiatları gereği hareket isteyen canlılardır. İnsanlar da öyledir ancak şuan doğalarından koptukları için hareketsiz ve yatay bir halde zamanlarını geçiriyorlar.

hayvan sahiplenmeniz için sebepler

Eğer sizde hareketsizlikten şikayetçiyseniz özellikle bir köpek arkadaş edinmelisiniz. Köpeğinizi  gezdirirken bol bol yürümüşolacaksanız. Daha aktif bir beden için bu yürüyüşlerden faydalanabilirsiniz. Hayvan sahiplenmeningüzelyanlarından bir diğeri ise başka köpek sahibi insanlarla tanışarak sosyalleşmeniz olacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.