sadsad x
asdasd
PVC Borudan El Yapımı Fotoğraflı Vazo

PVC Borudan El Yapımı Fotoğraflı Vazo

20 Nisan 2017

Anneler Günü için hem çok özel hem de çok orijinal bir hediye arıyorsanız tam yerine geldiniz.  Bayanlar baylar bu yıl ki Anneler gününün en güzel el yapımı hediye fikri işte karşınızda. Her şeyi ile sıra dışı ve orijinal. Başka hiçbir yerde bulunamayacak derecede de özel. Çok mu abartıyoruz. Bize göre tamda Anneler Gününe yaraşır bir hediye projesi. Yapımını birazdan anlatacağımız bu harika projeden kısaca bahs edecek olursak; Her boydan pvc borular üzerine siyah beyaz (renklide olabilir)  sarılarak yapıştırılır ve içine de birbirinden renkli çiçekler konular tamamlanmış olur. Nasıl?  Sizce de tamda Anneler Günü için uygun bir hediye değil mi?  Tabi ki de evet! Bütün anneler bu tarz hediyelere bayılır. Özellikle annenizle geçmiş yıllarda yaşadığınız anılarınızı yansıttığınız fotoğraflar ile hazırlamanız halinde orta ya oldukça duygusal bir hediye çıkarmış olacaksınız. Adeta nostalji rüzgarları estirmiş olacaksınız. Çok mu fazla övdük projemizi? Ama gerçekten övecek, övünülecek bir hediye fikri… Öyle…J Şaka bir tarafa dilerseniz bu harika Anneler Günü projesini nasıl hazırlayabileceğinizi resimler eşliğinde yazalım. Ama önce bu proje için gerekli malzemeleri  yazalım.

Bu proje için gerekli malzemeler:

1 -) Çeşitli genişliklerde PVC Borular

2 -) Boruları üst ve alt kapaklar

3 -) Pvc için yapıştırıcı

4 -) Ahşaptan taban

5 -) Eski fotoğrafların çıktıları

6 -) Maket bıçağı ve matkap

7 -) Mod podge yapıştırıcı

 PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Bu projeyi hazırlamanız için yukarıda sıraladığımız malzemeler ile ilgili birkaç bilgi yazalım. Pvc boruları size en yakın nalburlardan veya yapı marketlerden satın alabilirisiniz. Pvc boruların çapı sizin tercihinize bağlıdır. Dilerseniz daha geniş çaplı pvc borular üzerine fotoğraf uygulayabilirisiniz. Resimde gördüğünüz gibi dar pvc de tercih edebilirisiniz. Boruların alt kısmını oturtacağınız düz ahşap zemini kullanıp kullanmama tercihi de yine size bağlıdır. Ahşap zemine oturtmayı düşünmüyorsanız pvc vazoları dolayısı ile matkap kullanmanızda gerekmeyecektir. Matkap elinizin altında yoksa veya temininde sıkıntı duyarsanız ahşap zemin kullanmazsınız. Diğer malzemelere baktığımızda birçok malzemeyi bulabileceğinizi düşünüyoruz.  Bu hatırlatmaları yaptıktan sonra yapım aşamalarına geçelim.

PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Elinizde mevcut fotoğraflardan projeniz için uygun olanların çıktılarını alarak işe koyulalım. Dijital haldeki fotoğraflarınız direkt bastırabilirsiniz. Dijital olmayan fotoğraflarınızı ise tarayıcınızdan taratarak kopyasını oluşturabilirisiniz. Bu proje Anneler gününe özel bir proje olduğu için çıktısını alacağınız fotoğrafları siyah beyaz yani mazi havası katarak çıktınızı almanızı öneririz. Gerçekten siyah beyaz fotoğrafların her zaman farklı bir havası vardır. Bunu kullanmalısınız. Yani açıkçası anneler gününde annenizi duygu seline boğmayı ve ille de mutluluk gözyaşı dökmesini istiyorsanız resimleri siyah beyaz bastırın J Ayrıca resimlerinizin kontrastını bir miktar artırmanız görsel açıdan daha iyi bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Resim düzenleme programı kullanarak kontrastını artırabilirisiniz. Bu arada pvc boruların ebadına göre resimlerinizi boyutlandırmanız gerekir. Çıktısını aldığınız fotoğraf kâğıdı bir birkaç dakika su içinde bekletin. Bu sayede pvc boru etrafına daha iyi saracaktır.

PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Anneler günü için düşündüğünüz bu vazoların içini canlı çiçekler ile süsleyecekseniz pvc boruların alt kısımlarını kapakları ile kapatmanız gerekecektir. Bu şekilde çiçekleri canlı tutmak için vazonun içine su koyabileceksiniz. Eğer yapay çiçekler kullanacaksanız zaten bu adımı uygulamanıza gerek kalmayacaktır.

 PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Bu adımı Pvc vazoyu ahşap bir kaide üzerine illede oturtmak, isteyen okurlarımızı ilgilendiriyor. Matkap ucuna ahşap yüzeyde dairesel oyuklar açmak için geliştirilmiş aparatları takarak yuvarlak delikler açarak devam edelim. Pvc boruların çapına göre matkap uçlarını değiştirmeniz gerekebilir. Dilerseniz hep aynı çaplarda yuvarlak delikler açabilirisiniz. Kaç tane pvc vazo uygulamak istiyorsanız o kadar sayıda delikler açın. Bu arada pvc boruları asker gibi yan yana dizilmiş şekilde değil de simetrik olmayacak şekilde yan yana dizerseniz daha estetik bir görüntü oluşturabilirisiniz. Pvc borularının da değişik boylarda olması yine farklı ve güzel bir görüntü oluşturacaktır.

Anneler günü için düşündüğünüz bu vazoların içini canlı çiçekler ile süsleyecekseniz pvec boruların alt kısımlarını kapakları ile kapatmanız gerekecektir. Bu şekilde çiçekleri canlı tutmak için vazonun içine su koyabileceksiniz. Eğer yapay çiçekler kullanacaksanız zaten bu adımı uygulamanıza gerek kalmayacaktır

 PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Şimdi sıra çıktısını aldığınız fotoğraflarınızı pvc borular üzerine mod podge ile yapıştırmaya geldi. Mod podge yapıştırıcı el yapımı hediyelerde en çok tercih edilen yapıştırıcılardan biridir. Bunun sebebi kuruduktan sonra her hangi bir leke veya iz bırakmamış olmasıdır. Bu sebeple bu projemiz içinde mod podge kullanacağız. Önceden pvc borular üzerine yapıştırıcı sürün bir müddet bekledikten sonra fotoğraf kâğıtlarını pvc borular üzerine yapıştırın. Fotoğraf kâğıdı ile pvc boru arasında hava kabarcığı kalmaması içen fotoğraf kâğıdının yüzeyinden iyice baskı uygulayarak yapıştırmayı sağlayın. Baskı şiddetiniz fotoğraflarınıza zarar verecek ölçüde olmamalıdır. Fotoğrafları yapıştırdıktan sonra sıra pvc boruları ahşap tabanına yapıştırmaya geldi. Plastik cam veya metal malzemeleri güçlü bir şekilde yapıştırabilen her hangi bir yapıştırıcı kullanarak bu adımı gerçekleştirebilirsiniz.

 PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Pvc borular kestikten sonra uç kısımlarında hafif çapaklar olabilir. Bu sebeple bir miktar boruların uçlarını törpülemek daha pürüzsüz ve etkileyici görünmesini sağlayacaktır. Bütün bu işleri tamamladıktan sonra sıra bu vazo içine yerleştireceğiniz veya süsleyeceğiniz çiçeklere geldi. Çiçeklerin renkleri ve türleri tamamen sizin tercihinize kalmış durumda. Dişlerseniz canlı çiçekler tercih edebileceğiniz gibi yapay çiçeklerde kullanabilirisiniz. Ama siz yinede Anneler Gününe özel ve o güne yaraşır çiçekler tercih etmeye çalışın.

PVC borudan el yapımı fotoğarflı vazo

Ve işte final… Gördüğünüzü gibi işin sonunda ortaya son derece nostaljik, harika bir hediye çıkarmış oldunuz. Gerçektende Anneler Günü için adeta biçilmiş kaftan. Bu şekilde hediye edeceğiniz bu vazoyu anneniz evinin en güzel köşesinde sergileyeceğinden emin olun. Bu hediye ile annenizi çok mutlu etmekle kalmayacak, sizinle gurur duymasını da sağlamış olacaksınız. Yapım aşamları biraz zahmetli görünsede gelin bu Anneler Gününde bir farklılık yapın ve her yıl satın aldığınız hazır hediyelerden vazgeçin ve kendi elinizle annenize bu harika vazolardan hazırlayın!  Ne dersiniz, sizce de harika olmaz mı? Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki el yapımı hediye anlatımlılarında daha birlikte olmak dileğiyle hoş çakalın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.