sadsad x
asdasd
Viski Çeşitleri Nelerdir? Viski Nasıl Elde Edilir?

Viski Çeşitleri Nelerdir? Viski Nasıl Elde Edilir?

28 Ağustos 2020

Bütün alkollü sıvılar arasında viski diğerlerinden daha özel bir konuma sahiptir. Kendisine ait keskin bir tadı ve içimi mevcuttur. Birçok farklı viski çeşitleri piyasada yer alır ve hepsinin tadı aynı değildir. Bu nedenle viskilerin nasıl yapıldığı ve tadımlarının nasıl olduğu bilinmelidir. Kişiler bazı küçük araştırmalar sonucunda kendilerine uykun viskiyi kolaylıkla bulabilirler.

Viski Nasıl Yapılır?

viski nasıl yapılır

Kişiler içtikleri sıvıyı araştırırken viski nasıl yapılır sorusunu da yöneltebilirler. Bu sorunun cevabı bilinir ise kişi viski çeşitlerini daha kolay bir şekilde kavrayabilir. Bu içki genel olarak üç ayrı maddenin birleşimi ile meydana gelir. Bu maddeler maya, su ve tahıl olarak yüzyıllardır kullanılmıştır. Tahıl ile üretilen bu içki, farklı tahıl türleri ile çeşitlerini oluşturur. Her tahıl türü farklı bir viski çeşidi olarak adlandırılmıştır. İskoçya’ya özgü olan türlerinde arpa kullanılır, ancak Amerika’da üretilen viskide ise mısır yer alır. Bunun yanı sıra Amerika viskinin içerisinde çavdara da yer vermiştir. Fakat viski yapımında bir tek tahıl seçimi önemli değildir.

Bu içki genel olarak damıtımevi adı verilen alanlarda yapılır. Bu alanlar suya oldukça yakın olacakları yerlerde konumlandırılırlar. Suyu en erken ne kadar işleme alabilirler ise bunu üretime artı olarak ifade ederler. Bu nedenle suya yakın olmak üretimde esas olan bir seçenektir. Suyun tadı da viski yapımında oldukça önemli bir yer tutar. Kaliteli ve lezzetli bir su sonucunda güzel bir viski elde edilebilir. Bu nedenle çok bilinen viski çeşitlerinin üretimini gerçekleştiren firmalar, her yerde üretim yapmazlar. Eğer üretim için klasik yöntemler tercih edilecek ise firmalar kullanacağı tahılı belirlerler. Tahılı en yakın hasat edebilecekleri bir yere firmanın üretim tesisi konumlandırılır. Bu sayede taze tahıldan üretilen alkollü içkiler meydana gelir. Mayanın kullanılacağı miktar oldukça önemlidir. Maya, içkinin alkol oranını belirleyecektir. Bu nedenle firma mayasını oldukça dikkatli ve özenli bir ölçüde üretime alır.

viski nasıl yapılır

Firma alkolü üretmeye başladığı ilk an maltlama işlemine adım atar. Bu işlem taze olarak toplanmış tahıl çeşitlerinin su içerisinde bekletilmesidir. Bu bekleme işlemi uzun günler boyunca gerçekleştirilir ve büyük tanklar bu işlem için kullanılır. Bu işlem sonucunda amaçlanan %45’lik bir nem oranını tahıl içerisinde tutmak olacaktır. Nem oranını yakalayan tahıllar uzun bir alan boyunca yere yayılırlar. Bu yayma sonucunda tahılların çimlendirilmesi gerçekleştirilir. Viski çeşitlerinin üretiminde bu işlem oldukça önemlidir. Günümüzde bazı firmalar yeni ve makineli yönteme geçmiştirler. Ancak bazı firmalar hala geçmiş üretim yöntemlerini kullanmayı tercih ederler. Yere yayılan tahıllar bir müddet sonra filiz verir ve filizleri büyür. 

Tahıllar havalandırılır ve filizleri birbiri ile geçmesi önlenir. Havalandırma işlemi sonucunda tahıllar başka bir işleme götürülür. Bu işleme lapalama adı verilir ve tahıllara fermantasyon işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem sonucunda ise damıtım kısmına da geçilerek viski yapımına devam edilir. Viski çeşitlerinin üretimi oldukça zahmetli ve emek isteyen bir süreçtir. Uzun süren bu zamanın ardından viski hemen içilebilecek bir hale gelmez. Bir süre viskinin tadının daha iyi bir hale gelmesi beklenir. Olgunlaşma ismi verilen bu aşama fıçılar içerisinde geçer. Bu aşamada viskinin tadını beklediği süre ve olgunlaşması etkiler. Diğer bir etken ise fıçının üretildiği ağaçtır, bu nedenle ürüne değen her şey tadında etkilidir.

Viski Çeşitleri Nelerdir?

viski çeşitleri nelerdir

Tahıl, tek malt, harman, malt harman ve çavdar gibi seçenekleri en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Bütün viski çeşitleri aynı değildir, her birisinin kendisine ait bir kokusu ve tadı mevcuttur.

Single Malt Viski

viski çeşitleri nelerdir

En çok tercih edilen viski çeşidi olarak isimlendirilebilir. Bu viskide yalnızca arpa maltı ve su kullanılır. Bütün hepsi tek bir arpa çeşidinden üretilir ve İskoçya’ya ait olduğu ifade edilir. Üretim aşamaları diğer içkiler ile aynı olarak ilerler. Fakat bu viski harman olmadığı için daha karakteristik bir tadı mevcuttur. Keskin olarak ifade edilen bir lezzeti vardır. İsli ve issiz olarak iki ayrı şekilde yapılır. Tek bir üretim alanından her yere dağıtımı sağlanır. Dünya çapında en çok tüketilen viskidir ve 10 yıl bekleme ile oldukça güzel bir tat elde edilir. En pahalı viski çeşidi olarak yerini almıştır ve baharatlı bir tat içerdiği de söylenebilir.

Tahıl Viski

viski çeşitleri nelerdir

Bu viski tek çeşit tahıl içermez. Birkaç farklı tahıl tek noktada toplanır ve bu viskinin yapımı sağlanır. Dünya üzerinde üretimi en fazla yapılan viski olarak adlandırılabilir. Yulaf, mısır, arpa ve çavdar gibi birçok farklı tahıl ile üretimi gerçekleştirilebilir. Coffet ismi verilen imbiklerden geçerek üretimi devam eder. Bu imbiklerden üretim yapmak oldukça karışıktır ve seri üretim için doğru tercih değildir. Bu malzemenin %90’dan fazla bir şekilde etil alkol içerebilme yerleri vardır. Bu viski çeşidinden en çok mısır, çavdar ve buğday kullanımı sağlanır.

Harman Viskiler

viski çeşitleri nelerdir

Bu viski blended olarak da isimlendirilebilir. Farklı birçok tahılı bir arada bulundurabilirler. Tahıl viski ile malt bir araya getirildiğinde bu alkolü oluşturur. Çoğunluğu tahıl olarak tercih edilse bile %40’lık kısmında mal bulunur. Bu içki, birkaç farklı üretim alanında meydana gelmiş viskilerden oluşur. Her firmanın kendisine ait özel bir harman reçetesi mevcuttur. Bu nedenle her harman viski çeşidi aynı tada sahip değildir. Genelde yumuşak bir içime sahip olan viskiler olarak bilinirler.

Malt Harman Viskiler

viski çeşitleri nelerdir

Bu viski yalnızca malt olan çeşidinden üretilir. Harman viski gibi bu viski de birkaç farklı üretim alanından gelen karışım ile meydana gelir. Bu viski çeşidi yalnızca malt olan kısımlarda üretilmelidir. Başka bir içki çeşidi kesinlikle içerisine karıştırılamaz. Yalnızca arpadan meydana gelirler ve aranın değişik olarak birkaç farklı şekilde işlenmesi ile oluşurlar.

Bourbon Viski

viski çeşitleri nelerdir

Bu viski birçok kişi tarafından oldukça sevilir. Amerikan viskisi olarak adlandırılabilir. En önemli özelliği içerisinde %51 oranında mısır barındırmasıdır. Diğer tahıllar ise arpa, buğday ya da çavdar olarak tercih edilir. Bu viski olgunlaşma için beklerken, daha önce işleme girmemiş fıçı ile bekletilir. Bu nedenle fıçılar yalnızca bir kez kullanılabilir. Ayrıca kullanılan fıçıların içleri yakılmış bir şekilde kullanılmalıdır. Bu viski çeşidinde alkol oranı %40 olarak belirlenmiştir. Oldukça yumuşak ve değişik baharatlı bir içki olarak tadılır.

Tennessee Viski

viski çeşitleri nelerdir

Bu viski Bourbon ile oldukça fazla benzerlik gösterir. Yapım aşamaları genellikle aynı olsa bile, bu viski farklı bir işleme daha girer. Kömür filtrasyonu ismi verilen bu aşamada direkt olarak olgunlaştırma işlemine geçilemez. Önce başka bir viski çeşidi ile harmanlandırılır ve damlalarla üretimi sağlanır. Üretiminin sağlanacağı yer kömür dolu bir tanktır ancak kömür herhangi bir kömür değildir. Yalnızca akçaağaç ağacından meydana gelen kömürler ile yavaşça üretilir. Kendisine ait isli bir tadı vardır ve birçok kişi bu karakteristik tadını oldukça beğenir. Kömürün viskide bırakmış olduğu bu tat viskiyi ayrı bir yere taşımıştır. 

viski bardağı

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.