sadsad x
asdasd
Yapraklardan Şekerlik Yapımı

Yapraklardan Şekerlik Yapımı

05 Nisan 2017

Isınan hava ile birlikte yeni proje fikirleri de canlanmaya başladı. Dışarıdan toplayacağınız sararmış, solmuş yapraklarla çok şık bir şekerlik yapabiliriz. Farklı hediye fikirleri arasında yer alan bu şekerlik çok dayanıklı değildir. Bu sebeple içerisine ağır olan malzemeleri dolduramayız. Ancak şekerlemeler hafiftir ve rahatlıkla bu şekerlik içinde kullanılabilir. Salon ve vitrinlere eşsiz ve özel bir dokunuş katmak veya yaklaşan Anneler günü için hediye sunumu yapmak için gayet güzel bir proje ile karşınızdayız. Yapımında bulunması zor olan hiçbir malzeme yoktur. Kullanacağımız en önemli malzeme sararmış ve solmuş yapraklardır. Bunu da dışarıda bir kır gezintisi eşliğinde yürüyüşümüz sırasında temin edebiliriz. Ya da arzu edenler yapay yaprak da satın alarak projelerinde kullanabilirler. Geriye kalan tüm malzemeler zaten her evde bulanan malzemeler olduğu için projemize başlamaya hazırız demektir.


Yaprak Şekerlik İçin Gerekli Malzemeler

• Sararmış ve solmuş yapraklar,
• Balon,
• Tutkal,
• Tutkal için bir kase ve
• Tutkalı balona sürebilmek için fırça.

doğal yaprak şekerlik yapımı


Yapraklardan Şekerlik Yapımı


1. Balonu şişiriyoruz.

yaprak şekerlik yapımı

Balonun şişmiş halinden şekerliğimizin şeklini vermek için faydalanacağız. Bunun için balonumuzu şişirerek projemize başlıyoruz. Balonun tam olarak şişmesine gerek yok. Şekerliğinizin ne kadar bir ebatta olmasını istiyorsunuz balonu da o kadar şişirmeniz yeterli olacaktır. Ancak balonun çok da sönük kalmasını önermiyoruz. Çünkü istediğiniz gibi kalıplı bir şekerlik elde edemezsiniz.


2. Balon yüzeyine tutkal sürüyoruz.

yapraklşardan şekerlik yapımı

Şişirdiğimiz balona yavaşça ve yumuşak bir fırça yardımı ile tutkal sürüyoruz. Tutkal çok çabuk kuruyacağı için sorun yaşamamak için mümkün olduğunca sürdüğünüz tutkal alanını dar tutmakta fayda var.


3. Tutkal üzerine yapraklarımızı diziyoruz.

yapraklardan ikramlık yapımı

Tutkal sürdüğümüz alanlara yapraklarımızı diziyoruz.

yaprak şekerlik el yapımı

Her eklediğimiz ve yapıştırdığımız yapraktan sonra yeni yaprağın alanı kadar tutkalı bir kez daha balonun üzerine sürüyoruz.

yaprak şekerlik

4. Diğer yapraklarımızı da balona ekliyoruz.

el yapımı yaprak şekerlik

Her eklediğimiz yaprak için tutkal sürerken yaprakların içeride kalacak bölgelerine de tutkal sürmeyi unutmuyoruz. Aksi halde yapraklar iyi bir şekilde tutunmadığı için balonu çıkardığımızda dağılacaktır.

yapraklardan el yapımı şekerlik

Şekerlik içerisinde ekleyeceğimiz şekerlerin dökülmemesi için de mümkün olduğunca yaprakları birbirine yakın olarak (hatta üst üste) uyguluyoruz.


5. Balonun yarısına ulaşmaya yakın işlemi sonlandırıyoruz.

el yapımı yaprak şekerlik

Her eklediğimiz yaprağın bir bölümü diğer yaprağa bir bölümü balona yapışacak şekilde tutkallamaya devam ediyoruz. Bu işlemi balonun yarısına yakın bir alana geldiğimizde sonlandırıyoruz.


6. Balonu patlatıyoruz.

el yapımı şekerlik ağaç yapraklarından

İşte projenin en güzel aşamasına geldik. Artık balon ile işimiz bittiğine göre iğne veya sivri bir şey ile balonumuzu patlatabiliriz.


7. Elimiz ile biraz yaprakları açıp şekillendiriyoruz.

yapraklardan şekerlik yapımı

İşte sonunda doğal şekerliğimiz hazır.

el yapımı şekerlik yaprak

İçerisine şekerlerimizi de eklersek kullanıma da hazır bir hale gelmiş olacaktır. Eve yorgun argın gelip üzerimizden çıkardığımız küpe gibi takılarımızı da içerisine atabiliriz. Yapımında kullanılan doğal yapraklar dekoratif olarak da ayrı bir değere sahip olacaktır.

yaprak şekerlik

Bu sebeple içerisine kozalak ve mum gibi doğal yaşamı ve romantizmi hatırlatan nesneler ekleyerek de ayrı bir hava kazandırabilirsiniz. Hayal gücünüzün sınırlarını biraz daha zorlayarak sizlerin çok farklı ve çok özel projeler ortaya çıkarabileceğinize eminiz. Farklı hediye fikirleri arayanlar için beğenilen ve tercihe dilen bir proje olması dileğiyle. 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.