sadsad x
asdasd
Yıldız Haritası Nedir? Geleceği Söyler mi?

Yıldız Haritası Nedir? Geleceği Söyler mi?

14 Nisan 2020

Yıldız haritası için basit tanımıyla, gök cisimlerinin konumlarının belli bir an için oluşturduğu diyagramdır diyebiliriz. Kişinin doğduğu tarih ve saatte gökteki cisimlerin konumları sembolik olarak bir şemada gösterilmektedir. Grekçe’den diğer dillere geçen horoskop kelimesinin de doğum haritası ile aynı anlamda kullanıldığı görülmektedir. Herkes için farklı neticeler veren doğum haritalarının oluşturulması için doğum tarihi, saati ve doğum yerinin bilinmesi gerekmektedir. Doğum haritasını merak eden pek çok kişi bulunmaktadır. Yıldız haritasının öğeleri ve nasıl çıkarıldığı gibi, astrolojiye ilişkin konuları merak ediyorsanız, yazının devamını dikkatlice okuyunuz.

Yıldız Haritası

yıldız haritası

Yıldız haritasını yıldızname ya da doğum haritası şeklinde görmek de mümkündür. Astrologların deyimi ile de Natal harita olarak anılmaktadır.Yıldıznamekişinin doğduğu anda, solar sistemdeki tüm gezegenlerin konumunu gösteren şemalardır.

Yıldız Haritası Öğeleri

yıldız haritası

Doğum haritasının öğelerine bakıldığında üç temel öğeden bahsetmek mümkündür. Bunlar burçlar, evler ve gezegenlerdir. Sıklıkla takip edilen astrolojide bu 12 burcun özelliklerinden bahsettiğini görmüşsünüzdür. Son zamanlarda Moyra yıldız haritası gibi çevrimiçi uygulamalar dabu anlamda gelişmiştir.Bu burçlar, doğum haritasındaki Güneş’in üzerinde bulunduğu takım yıldızlara denmektedir. Burçlar; Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay,Oğlak , Kova,  Balık olarak sıralanmaktadır. Gezegenler ise Merkür, Jüpiter, Venüs, Mars, Uranüs, Satürn, Neptün, Plüton. Plüton’un gezegen olarak sayılmasa da astrologlar tarafından hesaplanmayı sürdürmektedir. Doğum haritalarında en önemli unsurlara bakıldığında ise Güneş ve Ay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğum Haritasında Evler

yıldız haritası

Bazı kişiler tarafından yıldız falıolarak da bilinen yıldıznamede, burçlar gibi 12 adet ev bulunmaktadır. Şarktan başlanır ve saat yönünde değil, tersine doğru sıralanırlar. Bunlar ise basitçe aşağıdaki gibidir.

 1. Ev: Dışarıya oluşturulan imaj, kişinin farkındalığı, kişiliği
 2. Ev: Maddiyat, para harcama ve kazanma
 3. Ev: Kısa seyahatler, akraba ve komşular, iletişim, ilk öğretim
 4. Ev: Ev, dünyaya gözlerimizi açtığımız yer, yuva ve ebeveynler
 5. Ev: Kreatif, aşk, sanat ve eğlence, çocuklar, yaratıcılık
 6. Ev: Mesleki durumlar, çalışma, iş, hizmet etme, günlük hayat ve sağlık, kişisel gelişim
 7. Ev: Anlaşmalar ve ikili ilişkiler, ortaklıklar, evlilik, eş
 8. Ev: Dönüşüm, gizli ilimler, ortak paralar, miras, ölüm ve yeniden doğma
 9. Ev: Yolculuklar, yurt dışına yapılan yolculuklar, uzak mesafeler, yüksek öğrenim, felsefe, din
 10. Ev: Başarı, yükselmeler ve kariyer, sorumluluklar, şöhreti
 11. Ev: Organizasyonlar ve grup çalışmaları, arkadaşlar
 12. Ev: Kolektik bilinç, rüyalar ve ruhsal çalışmalar, bilinçdışı, hapishaneler, hastaneler

Aslına bakılırsa doğum haritaları yalnızca insana mahsus değillerdir. Doğum bir başlangıç kabul edilmektedir ve bir ülkenin, evliliğin, şirketin ya da başlangıç tarihi olan herhangi bir şeyin başladığı yerine göre çizilen, bir gökyüzü haritasıdır. Geleceği bilmek tamamı ile mümkün olmasa da doğum haritaları yaşamınızın sonuna dek sürecek pek çok bilgiyi içermektedir.

Doğum Haritası Nasıl Çıkarılır?

yıldız haritası

En iyi doğum haritası ücretsiz olarak çıkarılır mı konusu oldukça merak edilmektedir. Fakat bu ihtimalin düşük olduğunu ve pek güvenilir olmadığını ya da çıkarılsa bile detaylı bir şekilde olmayacağını söylemek mümkündür. Genelde uzman kişiler bunu mesailerinin karşılığında ücretli olarak çıkarmaktadır.

Yukarıda belirtilmiş olan üç temel öğe, gezegenler, evler ve burçla göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Fakat bunun dışında transitler, Güneş dönüşkeri, progresyonlar, Güneş arkı iletim tekniği gibi durumlar da analiz edilebilmektedir. Güneş doğum haritası çıkarılırken kişinin dünyadaki rolünü göstermektedir. Kişinin irade gücünü, hırs ve kararlılığını ya da gururunu yansıtmaktadır. Bunlar dönemsel olarak iniş çıkışlar gösterebilmektedir. Bu sebeple astrologlar haritadaki içsel özelliklere bakar ve güneş haritası dönüşü gibi başka yollarla gözlemlerini sürdürmektedirler.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak uzman bir astrolog tarafından yorumlanmaktadır. Kişiye ait tüm potansiyeller doğum haritasında gizlidir. Onun değiştirilmesi mümkün değildir. Kişinin doğum haritası hazırlanıp detaylıca incelendikten sonra danışanın tüm potansiyelleri aktarılmaktadır. Astrologlar, kişinin doğumu ile birlikte gelen tüm potansiyellerini aktarmaktadır. Böylelikle kişinin geleceğine ışık tutmaktadırlar. Kimse tam olarak insanların neler yapabileceğini bilemez bu yüzden astroloji falcılıkla karıştırılmamalıdır.

Uranyen Astroloji

yıldız haritası

Uranyen astrolojiye bakıldığına birinci dünya savaşında astrolog ve aynı zamanda matematik profesörü olan Alman asıllı AlfredWitte tarafından çıkarıldığını söylemek mümkündür.Uranyen astroloji bir astroloji tekniğidir. Astronomik veriler ile matematik birleştirilerek astrolojinin kullanılması hedeflenmiştir. Simetri kullanılarak gökyüzündeki gezegenlerin birbiri ile olan yerleşimlerini ele almakla birlikte bunlar arasındaki orta noktaları hesaplamaktadır. Asteroitleri ve transneptünyenleri doğum haritalarına ilave ettiği için Uranyen doğum haritası çıkarma ile bütün konular detaylıca gözlemlenmektedir. Böylece kişinin doğum haritası daha geniş kapsamlı incelenmektedir. Kişilerin doğumundan 90 yaşına kadar olanları neredeyse tümüyle göstermektedir.

Doğum Haritası ve Evlilik

yıldız haritası

Astrolojide burçların, evlerin ve gezegenlerin olduğundan bahsetmiştik.  Astrolojideki evlerden 7. Ev evlilik ile ilgili olan evdir. Yükselen burç ile hesaplanmaktadır. Yükselen burcunu öğrenmek isteyen kişilerin doğum yeri, tarihi ve doğum saatinibilmesi gerekmektedir. Doğum saatinin tam olarak bilinmemesi durumunda ise, yükselen burç2-3 saatte bir değiştiği için tahmini saatlerde art arda gelen burçlardan herhangi biridir denilebilir.

yıldız haritası

Yükselen burcun zıt burcu evliliğe denk düşmektedir. Örnek verecek olursak Başakların evlilik evi Balık burcuna düşmektedir. Zıt burç olmasının sebebi ise, ruhun eksik parçasını aramasından kaynaklanmaktadır. Bu anlamda Doğum haritası evlilik açısından da bilgi veren bir uygulamadır diyebiliriz. Başak burçlarının kontrolcü ve organizatör olan ruhları, daha sevecen olan, olayları akışına bırakabilen Balık burcuna doğru çekim duymaktadır. Fakat 7. Ev balık diye evliliğin yalnızca balık burcu ile olacağı düşünülmemelidir.

burçların özellikleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.