sadsad x
asdasd
Atatürk İle İlgili İlham Veren Anlar

Atatürk İle İlgili İlham Veren Anlar

20 Nisan 2020

Atatürk ile ilgili şeyler yazımızda sizler için Ulu Önder Atatürk hakkında ilham veren anları ve hikâyeleri derledik. Bugün içinde yaşadığımız ülkemizi Atatürk ve onun önderliğinde savaşan pek çok isimsiz kahramana borçluyuz. Atatürk; pratik zekâsı, ileri görüşlülüğü ve lider vasfı ile kusursuz bir Komutan! Sevgi, saygı ve rahmetle andığımız Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hakkından bizlere ilham verecek ve Atatürk’e tekrar tekrar hayran kalmamızı sağlayacak hikâyelere hadi gelin hep birlikte bir göz atalım.

1.  Atatürk’ten Merhamet Dolu Bir Öykü

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk; 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Atatürk’ün aile hayatı; annesi Zübeyde Hanım,kız kardeşi Makbule ve babası Ali Rıza Bey etrafında geçti. Daha küçük yaşlarında bile zekâsı ve davranışları ile kendine hayran bırakan Atatürk; Şemsi Efendi Okulunda 4. Sınıf öğrencisi iken bir koşu yarışması düzenlenir. Mustafa; hızlı ve çevik bir çocuk olduğu için en iyi koşucudur. Okul etrafında iki tur koşulacak olan yarışmada kazanan sınıfını temsil edecektir.

Atatürk hediyeleri

Yarışmanın ilk turunu Mustafa birincilik ile bitirir. İkinci turda da önde giden Mustafa; yavru bir kuşun peşine düşmüş büyük bir kara kedi görünce hemen oraya doğru koşmaya başlar ve yarışmayı terk eder. Yavru kuşu kurtaran Mustafa; yarışmayı sonuncu olarak tamamlar. Bu duruma hiç üzülmeyen Mustafa; kuşu kurtarmanın gururunu yaşamaktadır. Ancak yaptığı bu davranış sayesinde birinci kabul edilir. 

2.  Atatürk Ve Çiftçi

Atatürk

Atatürk’ün hayatı sürekli demokratik işler ve savaşla geçiyor. Ancak Mustafa Kemal Atatürk; insanlığı ve merhameti ile de ön plana çıkan bir lider! Bunlardan en önemli örneği ise Atatürk ve çiftçi arasında yaşanan bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Atatürk; bir gün şoförü ile Florya köşküne gitmektedir. Yolda bir çiftçinin tarlayı sürdüğünü görür. Ancak öküzün yanına koştuğu hayvan bir eşektir. Bunu gören Atatürk şoföre arabayı durdurmasını söyler ve çiftçi adamın yanına gider. Neden öküzün yanında bir eşek olduğunu sorduğunda ise vergi memurlarının borcunu ödeyemeyen çiftçiden öküzün eşini haciz aldığını öğrenir.

Atatürk hediyeleri

Neden yetkili birimlere bildirmediğini sorar. Köylü ise yetkililerin yani muhtar, kaymakam, başbakan gibi mevkili insanların bir köylüyü dinlemediğini söyler. Atatürk bu duruma çok kızar. Köylüye 50 lira verir ve oradan uzaklaşır. İsmet Paşa diğer Bakanları toplar ertesi gün. Köylüyü de davet eder ve durumu açıklamasını ister. Sonra elini masaya vurur ve çiftçinin hakkının yenmeyeceği bir kanun tasarısı emreder. 

3.  Atatürk Ve Bilinmeyen Özellikleri

Atatürk

Atatürk ile ilgili şaşırtıcı bilgiler yazımızda sizlere Önderimiz Mustafa Kemal hakkında bilinmeyenleri anlatacağız. Bunlardan birincisi; bir devlet lideri olmasına rağmen başöğretmen olarak anılan tek kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Matematik konusunda olağanüstü bir yeteneği olan Ulu Önder’in kendi yazdığı bir geometri kitabı da var. Mustafa Kemal, en çok kuru fasulye ile pirinç pilavını severdi… Eğer ömrü yetseydi en büyük hayali dünya turuna çıkmaktı. Çalıkuşu kitabı Atatürk’ün en sevdiği kitaptı ve daima yanında taşırdı. Önderimiz Mustafa Kemal harika bir vals dansçısıydı. Bunun yanı sıra hayvan severliği ile de ön plana çıkan Atatürk’ün Fox adını verdiği bir köpeği vardı. Atatürk’ün ayrıca düzen hastalığı vardı. Eğri duran şeylere tahammül edemez ve düzeltirdi. 

4.  Samsun’da Bir Er

Atatürk

Atatürk’ün meslek hayatı oldukça yoğun çalışmalar, savaşlar, diplomatik işler ile geçti. Hepimizin bildiği üzere kendisi oldukça çalışkan ve disiplin bir kişiydi. Ancak en çok önem verdiği şey ise savaş meydanında vatan aşkı için yanıp tutuşan erlerdi. Bir gün Atatürk; Samsun’da bir er görür. Er’in üstü başı yırtıktır ve ağlamaktadır.

Atatürk hediyeleri

Neden ağlarsın erler ağlamaz dediği çocuk kafasını kaldırdığından karşısındakinin Gazi olduğunu görür. Hemen toparlanıp tekmil veren er; Atatürk’e yurdun işgal altında olduğunu ve savaşmak için silahlarını aldıklarını söyler. Bunun üzerine Atatürk; er’in omzunu okşar ve onun yanında gelmesini söyler. Ordu kıyafetleri ile donatıp eline silah verdiği bu er; Atatürk ile birlikte savaşan bir Mehmetçik olur.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.