sadsad x
asdasd
Cafe bombon nedir?

Cafe bombon nedir?

11 Nisan 2020

Cafe Bombon Nedir? Şekerli mi şekerli bir kahve olan Cafe Bombon İspanyol kültürüne ait ülkemizde pek de bilinmeyen kahve türlerinden birisidir. Gittikçe yaygınlaşan kahve kültürü ile kahve severlerin birbirinden farklı kahveleri araştırması ve bunları denemesi ile birlikte kökenleri birbirinden farklı kültürlere ait olan çeşitli kahveler bizim de gündemimize oturmuş ve yavaşça bilinmeye başlamıştır. Cafe Bombon’u kahve severlerin kesinlikle denemesi gerektiğini söylerken şekerli kahve sevmeyenlerin ise denerken çekineceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bu kahve tatlandırılmış süt ile ya da dış ülkelerde hazır olarak satılan ve adına “condensedmilk” denen yoğunlaştırılmış bir süt ile yapılıyor. Bu sütün yoğun şekerli olmasının sebebi ise bire bir oranda şeker kullanılmasıdır. Bununla birlikte öğütülmüş kahve kullanılıyor.

Cafe Bombon nereye aittir? Ne şekillerde yayılmıştır ve bilinmeye başlamıştır gibisorularınızın cevabını ve oldukça ilgi gören bu kahve türü, evde Cafe Bonbon yapımı konusundaki yanıtları bulabileceğiniz bu yazıyı keyifle okumanızı umarız.

Cafe Bombon Nereye Aittir?

Cafe bombon nedir

Cafe Bombon’un İspanyol kültürüne ait olduğunu ve dolayısıyla İspanya kökenli olduğunu yazının başlangıcında belirtmiştik. İspanya’da Cafébombón olarak bilinen bu kahve türü Valencia şehrinden ünlü olmaya başlamış ve buradan da tüm dünya ülkelerine yayıldığı bilinmektedir. Halihazırda Malezya’da Singapur’da ve Tayland’da var olan bir tarifin, Avrupa damak zevkine uymadığı gerekçesiyle Avrupa’ya uyarlanarak düzenlenmiş ve bu şekilde ortaya çıktığı görülmektedir. Tayland, Malezya ve Sinagpur’da bulunan ve buradan doğduğu düşünülen kahve türüne ise “kopısusupanas” ya da “gafehrorn” deniyor.

Cafe bombon nedir

Gerek İspanyollar gerekse diğer uluslar tarafından sıklıkla tercih edilen ve çok sevilen bu kahve Kanarya Adaları’nda farklı bir isimde karşımıza çıkıyor. Cafe Bombon Kanarya Adaları'nda caféproprio ya da largo condensada olan çeşitli türleri bulunmaktadır. Bu durumda da yoğunlaştırılmış süt ile espressolungo ya da cafe largo karıştırılmaktadır. 

Cafe Bombon Tarifi

Cafe bombon nedir

İspanyollar güne kahve içerek başlamasıyla bilinirler ve onların vazgeçilmez olan kahvelerinden Cafe Bombon, ezber bozan bir kahve olarak karşımıza çıkıyor. Tatlılığı sebebiyle kiminin hoşuna giderken kiminin tadına uymayabiliyor, sizler de bu lezzeti denemek isterseniz, yazının devamında yer alan Cafe Bombon nasıl yapılır ve vereceğimiz cafe bombon tarifi ile evde cafe bombon yapımı isimli kısımları okuyunuz. Cafe Bombon yapımı için condensedmilk kullanılmaktadır. Yoğunlaştırılmış süte denilen “condensedmilk” ülkemizde bulunmasa da yurt dışında hazır olarak paketlerde satılmaktadır. Yazının devamında condensedmilk yapımından bahsedilmiştir. Condensedmilk evde yapılabilecek kadar kolay olmasına karşın püf noktaları bulunmaktadır.

Cafe bombon nedir

Cam bardağa süt yavaşça eklenerek kahvenin altına yerleşmesi sağlanır ve böylelikle katmanlı bir görünüm oluşturulur. Bu şekilde güzel bir görünüm elde edildikten sonra kişinin isteğine göre karıştırılarak da tüketilebilir. Bazı zincir kahve dükkanları ise, espressonun yanında yoğunlaştırılmış süt sunarak, kişinin damak tadına göre kendi karışmını yapması için uygun servisi gerçekleştirmektedir. 

Evde Cafe Bombon Yapımı

Cafe bombon nedir

Cafe bombon nedir öğrendikten sonra, 1/2 espresso ve 1/2 şekerli yoğunlaştırılmış süt ile evde Cafe Bombon yapımı mümkündür. Sizler de yukarıda belirttiğimiz püf noktalara ve vermiş olduğumuz Cafe Bonbon tarifi göz önünde bulundurarak evdeki malzemeler doğrultusunda kendi Cafe Bonbon’uzu hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir bardağın alt kısmına condensedmilk dökülür ve üzerine doubleespresso ve kahve köpüğü eklenir. Sonucunda lezzetli bir kahve deneyimi yaşayacağınızı garanti ederiz. Kişinin tercihine göre dükkanların, kakao tozu ile görsellik yarattığı ya da condensedmilki çeşitli süt seçenekleriyle sunduğu da görülmüştür. Karıştırılarak içimi ise özellikle öneriliyor.

Bardakların genellikle küçük olarak servis edilse de sizler evlerinizde keyfinize göre sunabilir, tarifin çok dışına çıkmadan aslına uygun bir Cafe Bombon lezzeti deneyebilirsiniz. Bunun için condensedmilk yapımından bahsetmekte fayda görüyoruz ve condensedmilk yapımını aşağıda sizlere sunuyoruz.

Cafe bombon nedir

Evde CondensedMilk Yapımı

  1. Öncelikle geniş bir tencerenin içine 5 su bardağı sütü alın.
  2. Ateşi orta ateş olacak şekilde ayarlayın.
  3. İçerisine vanilya tanelerini ekleyin ve yaklaşık 5 dakika kadar bu şekilde karıştırarak ısıtın.
  4. Sütün içine 1 su bardağı şekeri ekleyin. Sürekli karıştırarak şekerin erimesini sağlayın.
  5. Süt kaynadıktan sonra karıştırıp kıvam almasını sağlayın ve ocağın altını kısın.
  6. 1 saat boyunca bu şekilde karıştırılması gerekmektedir ve daha sonra sütün oldukça azaldığı görülecektir.
  7. Tereyağı ekleyin ve yoğunlaştırılmış sütünüz hazır…
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.