sadsad x
asdasd
Çiçek Bakımında Yapılan Yanlışlar

Çiçek Bakımında Yapılan Yanlışlar

02 Eylül 2020

Birçok kişi büyük bir hevesle çiçek yetiştirmeye başlasa da bu süreçte bilinçsiz şekilde hareket ettiği için sonu hüsranla sonuçlanmaktadır. Çiçek bakımında yapılan yanlışlar çiçeklerin çabuk bir şekilde solmasına ve bunların erken kararmasına neden olmaktadır. Kuruyan çiçekleriniz artık görüntü ve yetişme bakımından oldukça zor durumda kalmış olacaktır. Bu yüzden çiçek yetiştirme konusunda doğru bilinen yanlışları uygulamaktan uzak durmalısınız. Çiçek yetiştirirken yapmanız gerekenler arasında doğru bir uygulama belirlemek ve yalnızca duyduklarınızla hareket etmemektir. Bu konuda önemli ve doğru araştırmaları yaptıktan sonra çiçek yetiştirmeye başlamalısınız. Aksi takdirde bu bitkilere yanlış bakım uygulamak onların ömrünü kısaltacaktır. Bu da hem sizin için hem de canlı bir varlık için oldukça olumsuz bir durum doğuracaktır.

Çiçek Yetiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

çiçek bakımı

Saksıda çiçek yetiştirme konusunda pek çok kişi yanlış bilgilere sahiptir. Bu yüzden en doğru şekilde saksıda çiçek yetiştirmeyle alakalı ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız. Bu araştırmanızı gerçekleştirdikten sonra da artık çiçek yetiştirme konusunda daha bilinçli olduğunuzun farkına varacaksınız. Böylece eskiden yapmış olduğunuz yanlışları tekrarlamadan çiçek yetiştiriciliğini sağlamış olursunuz. Bu da sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır ve çiçek yetiştirmede daha rahat hareket etmenize destek olacaktır. Çiçek yetiştirme konusunda pek çok kişi çiçeklerin büyümesini ve gelişmesini etkileyen unsurları yanlış değerlendirmektedir. Şöyle ki çiçeklerin sulanması gerektiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir ancak bunun aşırı yapılması çiçeklere zarar verir.

1- Aşırı Su Kullanımından Kaçınılmalıdır

Çiçek yetiştirirken suyu aşırı tutmak ve sulama esnasında yapılan hatalar çiçeklerin yetişmesine engel olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde büyümeyen çiçekler de yeşermez ve çabuk bir şekilde kurur.  Bu yüzden yapmanız gerekenler arasında çiçeklerin sulanmasına çok özen göstermektir. Burada çiçeklerin hangi aralıklarla ve ne ölçüde sulandığı çok önemli bir detayı oluşturur.  Çünkü çiçek sulama işleminde birçok kişi ölçüyü fazla kaçırdığı için çiçeğin köklerine zarar vermektedir. Zaten aşırı ıslanan çiçek toprağı da çamur haline dönüşecektir. Bu yüzden ölçüye dikkat ederek çiçeklerinizi sulamalısınız ve bunu yaparken de suyun tüm toprağa ulaşmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde toprakta kuru kalan yerler çiçeklerinizin sağlıklı yetişmesinin önüne geçecektir.

çiçeklerin bakımı

2 - Bazı Çiçek Türleri Işığa ve Isıya Karşı Duyarlıdır

Sıcaklık konusunda bazı çiçek türleri ekstra özen gösterilmesi gereken çiçekler arasında yer almaktadır. Bazı insanlar çiçekleri gün ışığının tam olarak geldiği alana koymakta ve bitkiyle direkt olarak temas etmesine neden olmaktadır. Oysaki bu bazı çiçek türleri için oldukça yanlıştır çünkü çiçekler gün ışığını sevse de direkt gelmesiyle zarar görebilir. Bu yüzden aydınlık ancak tam olarak güneş ışığının altına da konulmamalıdır. Bunun yanında bazı insanlar çiçekleri karanlık ortamda bekletmektedir ve bu çok yanlıştır. Özellikle aleo vera bitkisinde bilinçsiz bakım bu konuda sorun oluşturmuştur. Çiçeklerin aydınlık bir yerde bulunması onların daha sağlıklı yetişmesine destek olacağı için karanlık ortamdan uzak durulmalıdır.

çiçeklerin bakımı nasıl olmalıdır

3- Budama Yaparken Dikkatli Davranılmalıdır

Çiçeklerin yapraklarının budama kısmında yapılan özensiz kesimler onun sağlıklı yapraklarının da kopmasına neden olmaktadır. Bu yüzden çiçek budama işleminde dikkatli olunması ve bu çiçeklerin sağlam yerlerinin zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Kopmuş ve kurumuş yaprakların budanması daha sağlıklı yeni çiçeklerin çıkması için en önemli detaylardan bir tanesini oluşturmaktadır. Eğer budama işlemini zamanında yapmazsanız çiçekleriniz git gide kuruyacak ve yeni çiçekler oluşmayacaktır. Bu da çiçeklerinizin verimsizleşmesine ve eski güzel görüntüsünden uzaklaşmasına neden olacaktır. Çiçekleri yetiştirirken  onların budama işlemi zamanında yapılmalıdır çünkü verimli sonuç alınması için bu eylemin düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

çiçek bakımı

4- Aşırı Sıcak Ortamlardan Uzak Tutulmalıdır 

Çiçeklerin aşırı sıcak alanlarda bırakılması son derece yanlış bir davranıştır bu yüzden çiçeklerinizin bulunduğu alanın sıcaklığına özen göstermeniz şarttır. Çiçeklerinizi serin ve güneş ışığından mahrum kalmamış bir alanda bekletmeniz gerekmektedir. Bu yüzden kapalı ve açık balkonlar çiçek yetiştirme konusunda en çok tercih edilen alanlardan biri haline gelmiştir. Yaz mevsiminde çiçek yetiştirme konusunda ekstra özen göstermeniz lazımdır çünkü bu mevsimde çiçekler susuzluğa ve aşırı sıcaklığa mahrum kalarak solabilir. Bu da çiçeklerinizin sağlıklı büyümesinin önüne geçerek onların kısa bir süre sonra yok olmasına neden olacaktır. Çiçeklerinizi tekrar canlandırmak için çaba sarf etmeye gerek kalmadan onların bakımını düzenli şekilde gerçekleştirmeniz daha doğru bir davranış olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.