sadsad x
asdasd
Çocuklara El Yapımı Hediyeler

Çocuklara El Yapımı Hediyeler

03 Temmuz 2017

Çocuklar bizim hayata bağlanma nedenimizdir. Onlara her şeyin en güzelini sunmak isteriz. Bununla beraber onlara vereceğimiz hediyelerle çok mutlu olurlar. Bu hediye birde el yapımı olursa onlar için farklılık oluşturmuş oluruz. El yapımı hediyeler, çocuklar için hazır olarak sunulan hediyelerin aksine daha değerli ve dikkat çekici olacaktır. Ayrıca hazırlayacağınız çocuklar için el yapımı hediye fikirleri onları daha da mutlu edecek ve hayatlarının devamında unutulmaz bir hatıra olacaktır. El yapımı hediyeleri özellikle çocukların doğum günü gibi özel günlerinde hediye etmeniz mümkün. Hediyenizi çocuğunuz, yeğeniniz, torununuz ya da başka bir yakınınızın çocuğu için hazırlayabilirsiniz. Sizde bu el yapımı hediyelerden çocuklara hazırlamak isterseniz yazımızın devamını okuyup içinden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Yıldız Şekilli Yastık

Çocuklara el yapımı hediye

Yıldız şekilli yastık, az malzemeyle hazırlayabileceğiniz kolay bir hediye seçeneği. Çocukların odalarında kullanabilecekleri bu hediye onları çok mutlu edecek. Özellikle de yıldız şeklinde olması bu yastığı daha özel bir hale getiriyor. Bu el yapımı hediye çocuğun yastığa yatıp uykuya daldığında rüyalarını süsleyeceği bir hediye olacak. Yıldız şeklinde yastık hazırlamak ise oldukça kolay. Bunun için rengini kendinizin belirleyeceği yastıklık kumaş, elyaf, iplik, iğne ve makasa ihtiyacınız olacak. Öncelikle hazırlayacağınız yastık için kumaşınızı iki kat olarak yıldız şeklinde kesmeniz gerekiyor. Yastığınızı istediğiniz boyut ve büyüklükte kesebilirsiniz. Daha sonra kenarlarından iplik ve iğne yardımıyla dikin. Bu işlemi makine dikişi ile de yapmak mümkün. Dikme işlemini yaparken dikkat etmeniz gerekense elyafı yastığın içine yerleştirmek için kumaşın birazını dikmemeniz. Dikme işleminin bitmesiyle beraber elyafınızı yastığın içine doldurun. Daha sonra açık kalan kısmı da dikip yastığınızın hazırlanışını tamamlayabilirsiniz. Böylece yumuşacık yıldız yastığınız çocuklara hediye edilmek üzere hazır hale gelecektir.

Kumaştan Salıncak

çocuklar için el yapımı hediyeler

Sıradaki hediye fikrimiz, çocuklar için oldukça eğlendirici bir hediye. Çocukluğumuzda hepimizin zevk aldığı bir oyuncak olan salıncaklar, el emeği ile yapılarak ev ortamında da kullanılabiliyor. Bazı materyallere sahip olarak ev tavanına sabitleyebileceğiniz bu salıncakla çocukları mutlu edebilirsiniz. Salıncağı kullanabilecek safhaya getirmek için öncelikle bazı malzemeleri temin etmeniz gerekecek. Bunlar dayanıklı kalın kumaş, dört adet eşit kalınlık ve uzunlukta tahta çubuklar, eşit büyüklükte iki adet kırlent, dikim için iplik, iğne, makas. Ayrıca salıncağı tavana sabitlemek için sağlam, kalın ipler. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra salıncağın hazırlık aşamasına geçebilirsiniz.

çocuk hediyesi

İlk önce kumaştan salıncak alt kısmı için bir kare parça, salıncak yanları için iki dikdörtgen yan parça, ön ve arka kısımlar için dar iki parça kesin. Bunları hazırladıktan sonra birbirine dikerek birleştirin. Dikim işleminde çubukların geçirileceği yerleri hazırlamayı unutmayın. Bu işlemi dikiş makinesi ile de yapabilirsiniz. Ayrıca kırlent dikimini de kendiniz yapmanız mümkün. Sonrasında çubukları kumaşlardan geçirin. Daha sonra kırlentin birini salıncağın tabanına diğerini arka kısma yerleştirin. Bu işlemle beraber salıncağınız hazır duruma gelecektir. Hazırladığınız salıncağa birde asmak için kullanılacak kalın bir ip ekleyerek hediye edeceğiniz yakınınıza verebiliriz. Böylece salıncak kullanacak çocuk için, istenilen mekâna bu ip yardımıyla sabitlenebilir. Sabitleme işlemi sağlam bir şekilde yapıldıktan sonra kullanıma hazır olacaktır.

Tüylü İple Oyuncak Tavşan

el emeği çocuk hediyeleri

Tüylü iple yapılan oyuncak tavşanlar çocuklar tarafından çok beğenilen el yapımı oyuncakların başında geliyor. Bu oyuncak örgü olarak istenilen renkte hazırlanabilir. El yapımı tüylü iple oyuncak tavşan için basit örgü yapımını bilmeniz yeterli olacaktır. Gerekli malzemeler ise oldukça basittir. Koza ya da dut ip olarak adlandırılan dokulu ipler bu hediyeyi hazırlamak için uygun olabilir. Ayrıca hali hazırda elinizde bulunan bir tüylü ipte işinizi görecektir. İpinize uygun birde şiş, keçe, elyaf, oyuncaklar için kullanılan gözler ve burun gerekecek. Öncelikle tavşanımız için gerekli olan iki adet örgü parçasını örüyoruz. Bunlardan biri diğerinden daha büyük olup tavşanın vücudunu diğeri ise başını oluşturacak. Hazırladığımız örgüleri büzgü yöntemiyle yuvarlak hale getiriyoruz ve içlerini elyafla dolduruyoruz. Daha sonra büzdüğümüz kısımlarını dikiyoruz. Bu noktadan sonra iki parçayı birbirlerine birleştirerek de dikiyoruz. Böylece dikiş yerleri dış kısımdan görünmeyecektir. Sonrasında keçelerden kulak çizip kesiyoruz ve başın üstüne dikiyoruz. Son aşamada ise burun ve gözleri yerlerine dikiyoruz. Ayrıca isterseniz tavşanınız için misina ipten bıyıkta yapabilirsiniz. Böylece tavşanınız gerçek bir tavşanı aratmayacaktır.

Boyamalı Uçurtma

çocuğa el yapımı hediye

Uçurtma her çocuğun hayallerini süsler. Bizim hazırlayacağımız uçurtma ise boyamayla renkli bir hale getireceğimiz ve çocukların daha fazla seveceği bir uçurtma olacak. Uçurtmamızı hazırlamak ise oldukça kolay olacak. Hazırlık aşamasına geçmek için büyük boyutlarda bir kâğıt edinmemiz gerekiyor. Daha sonra bu kâğıda dörtgen bir uçurtma şekli veriyoruz. Sonrasında istediğimiz deseni üzerine çiziyoruz ve boyuyoruz. Deseni istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Ancak kullanacağınız renkler ne kadar canlı olursa uçurtmanız o kadar güzel görünecektir. Boyamayı da tamamladıktan sonra uçurtmanıza kuyruk süslemesi yapmayı unutmayın. Bunu fiyonk şekli verdiğiniz renkli kâğıtlarla yapmak mümkün. Sonrasında bir ip yardımıyla uçurtmanın ucuna kuyruğu bağlayabilirsiniz. Böylelikle boyamalı uçurtma hazır hale gelecektir.

Faaliyet Önlüğü

çocuklar için el yapımı faaliyet önlüğü

Çocuklar için hazırlayabileceğiniz bir diğer el yapımı hediye faaliyet önlüğü. Bu önlük çocukların resim yapma, oyun hamuruyla oynama, bahçe işleriyle uğraşma, parmak baskısı yapma gibi birçok faaliyette kullanabileceği kullanışlı bir önlüktür. Ayrıca mutfak işlerinde annesine yardım etmek amacıyla da bu önlüğü kullanabilir. Bu kullanışlı hediye çocuğu çok mutlu edecektir. Faaliyet önlüğü hazırlık aşamasına geçmeden önce malzemeleri hazırlamalısınız. Önlük yapımı için uygun bir kumaşa ve dikmek için iğne, ipliğe ihtiyacınız olacak. Bunları hazırlayın ve faaliyet önlüğünü hazırlamaya koyulun. İlk önce kumaşı çocuğun ölçülerine göre bir büyük dikdörtgen, iki tanede cep için küçük dikdörtgen ve iki tanede kulp için uzun parça kesin. Öncelikle büyük dikdörtgenin üzerine cepleri dikmelisiniz. Daha sonra kulpları önde düz, arkada çapraz gelecek şekilde dikin. Böylece çocuklar için faaliyet önlüğü hazırlık aşamaları sona ermiş olacaktır.

Baykuş Çanta

el yapımı kız çocuk hediyesi

Baykuş çanta, çocuklar tarafından çok sevilecek bir el yapımı hediye. Çocukların en sevdikleri aksesuarlarından olan çantaya baykuş şekli verme fikriyse oldukça eğlenceli. Bu hediye fikrimiz için öncelikle temel örgü bilgisine sahip olmak gerekiyor. Daha sonra malzemeleri hazırlayıp yapımına geçebilirsiniz. Malzemelerimiz örgü ipi, iki adet düğme ve tığdan oluşuyor. Baykuş çanta yapımında istediğiniz renkte iplik seçebilirsiniz. Sonrasında örgü tekniklerinde, sık iğne adı verilen teknik yardımıyla torba şeklinde bir örgü oluşturmanız gerekiyor. Bu aşamadan sonra çantanın kapağını ve aynı zamanda baykuşun başını oluşturacak bölümü örmeye geçmelisiniz. Bunu da tamamlayınca iki adet uzun parça örerek kulpu oluşturmanız gerekecek. Son olarak süsleme için gerekli olan iki tane göz, iki tane kanat, bir adet burun ve altı adet tüy örmeniz gerekiyor. Tüm süsleme parçalarını örünce bunları çanta üzerine monte etme işlemine geçebilirsiniz. En son düğmeleri de gözlere eklemeyi unutmayın. Bütün aşamaların tamamlanmasıyla baykuş çanta tamamlanmış olacaktır.

Mıknatıs Oltalı Balık Oyunu

el yapımı erkek çocuk hediyesi

Sıradaki hediyemiz aynı zamanda bir oyun. Balık tutma şeklinde gerçekleşen bu oyun çocukların keyif alacağı bir el yapımı hediye olacaktır. Biraz uğraşla kolayca hazırlayabileceğiniz mıknatıs oltalı balık oyunu hediye ettiğiniz çocuğu çok mutlu edecek. Bu hediyenin hazırlanışı safhaları bile çok eğlenceli. Öncelikle bu oyunun balıklarını hazırlamanız gerekiyor. Balıklar için bir balık şablonu hazırlamalı ve buna göre çeşitli desende kumaşlardan balıkları keserek hazırlamalısınız. Sonrasında içlerine elyaf doldurarak balıkları dikebilirsiniz. Daha sonra kurdele yardımıyla yuvarlak halkaları balıklara tutturmalısınız. Son olarak bir oltaya sahip olmanız gerekecek. Bu olta için bir sopa ve ucunda mıknatıs bulunan bir kumaş parçası olması gerekiyor. Böylece balıkları halkalardan yakalamak için bir mıknatıslı oltaya sahip olacaksınız. Böylelikle balıklar ve olta oyuna hazır duruma gelecektir. Tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla artık hediye edeceğiniz çocuğu mutlu etmenin zamanı gelmiş demektir.

Sevimli Kitap Ayracı

evde yapılabilecek çocuk hediyeleri

Sıradaki hediyemiz bir kitap ayracı. Ayracın üzerinde ise sevimli bir kedi var. Bu hediye hem hediye ettiğiniz çocuk için eğlenceli olacaktır hem de onu okumaya teşvik edecektir. Kolayca hazırlanabilecek bu sevimli hediyenin üzerindeki karakteri isterseniz hediye edeceğiniz çocuğun sevdiği çizgi karakterle değiştirebilir, ona güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Sevimli kitap ayracı hediyemiz için çeşitli renkteki keçe kumaşlar hazırlamanız yeterli olacaktır. Sonrasında karar verdiğiniz karakterin yüzünü keçelere çizerek kitap ayracının en önemli kısmını oluşturabilirsiniz. Daha sonra üçgen şeklinde iki keçe daha keserek kenarlardan birbirine dikin ve hazırladığınız karakteri üzerine yapıştırın. Tüm bu işlemlerin ardından kitap ayracınız hediye edilmek üzere hazır olacaktır.

Resimli Küpler

el emeği ile çocuk hediyesi yapılışı

Resimli küpler, çocukların en güzel anlarının yansıtılabileceği görsel bir hediye. Bu hediye tıpkı bir resim çerçevesi gibi kullanılabilir. Resimli küpleri hediye edeceğiniz çocuğun odasında, en güzel eşyası olacak bu hediye hazırlamaksa oldukça kolay. Öncelikle bu hediye için bir küp edinmeniz gerekiyor. Bu küp, bir tahta parçasından olabilir. Sonrasında beş adet resim seçin. Bu resimler sizin hediyeyi hazırladığınız çocukla çekilmiş fotoğraflardan olursa, daha anlamlı bir hal alacaktır. Sonrasında tutkal yardımıyla resimleri küpün üzerine yapıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken küpün altıncı kenarının boş kalması olacaktır. Bu kenar küpü koyduğunuzda yere denk düşeceğinden görünmeyecektir. İsterseniz bu yüze resimlerin renklerine uygun tek renkli bir kâğıt yapıştırabilirsiniz. En son muntazam şekilde yapıştırdığınız resimlerin kurumasını bekleyin. Daha sonra el yapımı resimli küpünüz sahibine verilmek üzere hazır olacaktır.

Rengârenk Bandajlar

el emeği saç bandajı

Sıradaki hediyemiz kız çocukları için hazırlayabileceğiniz bir hediye fikri. Kız çocuklarının sıkça kullandığı saç bandajları hediye seçenekleri arasında en işlevli olanlar arasında yer alıyor. Bu rengârenk bandajlar çocukların çok seveceği ve saçlarından hiç çıkarmak istemeyeceği bir aksesuar olacak. İstediğiniz herhangi bir kumaştan hazırlayabileceğiniz bandajlar için kumaş dışında geniş lastik, iplik ve iğneye ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra kumaşınızı kenarlarda daralan ortada genişleyen bir şekilde kesmelisiniz. Bunu yaparken kumaşı iki kat kesmeyi unutmayın. Kesme işlemi tamamlandıktan sonra bir miktar lastik kesin. Bu lastiği de kumaşa birleştirerek bütün dikişleri bir arada dikebilirsiniz. Böylece bir defada dikerek tüm bandajı bitirmiş olacaksınız. Sonrasında hazırladığınız rengârenk bandajlar sahibine verilmek üzere hazır olacaktır.

Ayı Şekilli Kurabiyeler

ayı şeklinde kurabiye yapılışı

Ayı şekilli kurabiyeler, lezzetli olduğu kadar yapımı kolay olan bir hediye. Diğer hediyelerin aksine bu hediye atıştırmalıklara bayılan çocukları daha çok sevindirecektir. Ayı şekilli kurabiyeler, sadece lezzeti ile değil sahip olduğu şekillerle de göze hitap ediyor. Şekilli kurabiye yapımında istediğiniz her hangi bir hayvan şeklini kullanmanız da mümkün. İstediğiniz bir kurabiye hamuruyla bu sevimli hediyeyi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca kurabiyeleri bir kavanoza koyup üzerini de süsleyebilirsiniz. Böylece hediyeniz daha güzel bir görsele sahip olacaktır.

Seksek Oyun Minderi

eğlenceli çocuk hediyeleri el yapımı

Seksek oyun minderi tamamen kendi el emeğinizle yapabileceğiniz bir hediye seçeneği. Bu minderi yaparak çocukların sokaktaki oyun keyiflerine kaldığı yerden evde de devam etmesini sağlamış olursunuz. Hazırladığınız rengârenk seksek minderini görünce çocukların çok mutlu olacağı kesin. Bu minderi hazırlamak içen öncelikle büyük ve dikdörtgen bir kumaşa ihtiyacınız olacak. Zira oyun minderimizin temelini bu kumaş oluşturacak. Sonrasında renkli kumaşlar edinmelisiniz. Bu kumaşları, kullanmadığınız kıyafetlerinizin kumaşlarından elde etmekte mümkün. Kumaşların orta kısımlarına birden ona kadar sayılar kesin. Kestiğiniz her kumaşı seksek oyunundaki gibi kumaşın üzerine yerleştirin ve yapıştırın. Daha sonra kumaşın kalan kısımlarını istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Seksek oyun minderi bu şekilde tamamladıktan sonra birkaç tane oyun taşı bulun ve bu taşları da oyun minderinizin rengine uygun bir şekilde boyayın. Oyun taşları da boyandıktan sonra seksek oyunu için başka eksiğiniz kalmayacak. Minderiniz oyun için hazır.

Çoraptan Ahtapot Yapımı

el yapımı sevimli çocuk hediyeleri

Sıradaki hediyemiz bir geri dönüşüm hediye. Hazırlayacağımız ahtapot oyuncakları, kullanmadığınız çoraplardan yaparak hem geri dönüşüm sağlıyoruz hem de çocukları mutlu edecek bir hediye yapmış oluyoruz. Çoraptan ahtapot yapımı için çeşitli desendeki çoraplara, elyafa ve süsleme için keçe kumaş parçalarına ihtiyacımız olacak. Bunları hazırladıktan sonra çorabımızın ucunu dikiyoruz. Sonrasında bilek kısmındaki lastiğini kesip atıyoruz. Çünkü bu kısma ihtiyacımız olmayacak. Sonrasında elyaf ile bir yuvarlak oluşturacak şekilde çorabın içini dolduruyoruz.

kişiye özel flüt

Bir sonraki aşama da ağız kısmını iğne ve iplik yardımıyla büzgü alarak büzüyoruz ve dikiyoruz. Sonra kalan kısımlarını uzun bir şekilde kesiyoruz. Böylece ahtapotumuzun bacakları ortaya çıkmış oluyor. Daha sonra keçeleri yuvarlak şekilde kesip üst üste yapıştırıyoruz ve gözleri oluşturup çorabın üzerine uygun şekilde yapıştırıyoruz. Böylece ahtapotumuz ortaya çıkmış oluyor. İsterseniz ahtapot yapımı için kullanmadığınız kazaklarınızın kumaşını da kullanabilirsiniz.


El Yapımı Bez Bebekler

el yapımı çocuk oyuncakları

Bez bebekler her kız çocuğunun sahip olmayı istediği özel oyuncaklardandır. Bu bebekler el emeği göz nuruyla yapıldığı için çocuklar için ayrı bir öneme sahiptir. Bu açıdan, sizde hazırladığınız bez bebekleri yakınınızın çocuğuna hediye olarak verebilir, onu mutlu edebilirsiniz. Bez bebekler çeşitli şekillerde ve çeşitli malzemelerle yapılmakla beraber bizim hazırlayacağımız bez bebek parayla alınan hazır bebekleri aratmayacak güzellikte olacak. Bu yüzden öncelikle bebeğimizin vücudunu oluşturacak ten rengi bir kumaşa ihtiyacımız var. Ayrıca saçları içinde renkli polar kumaşlar hazırlamanız gerekiyor. Sonrasında bez bebeğin kıyafetleri için istediğiniz bir desenden kumaş seçebilirsiniz. Bunun dışında göz, burun ve ağzını çizmek için kalem, bebeğinizi daha fazla süslemek için çeşitli süsleme malzemeleri edinebilirsiniz.

karikatürlü çocuk hediyesi

Malzemelerin hepsini temin edince ilk önce ten rengi kumaşı istediğiniz boyutlarda kesin. Bu kesme işlemiyle bebeğin vücut hatlarını oluşturmuş olacaksınız. Sonrasında kumaşı dikin ve açık bıraktığınız kısımdan elyaf doldurun. Böylece bebeğin vücudu oluşmuş olacak. Desenli kumaştan kestiğiniz bir dikdörtgen parçaya büzgü alarak bebeğin üzerine elbise giydirin. Sonrasında saçlar için hazırladığınız polar kumaşı uzun şeritler halinde kesin ve elinizle kıvrımlar vererek bebeğin kafasına yerleştirerek dikin. Bu aşamada polar kumaşı çeşitli şekillere sokarak bebeğin saçını istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Bez bebek yapımı için son aşama da yüzünü kalemle çizebilir ve istediğiniz süslemeyi yapabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sahibine verilmek üzere hazır hale gelecektir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.