sadsad x
asdasd
Doppio Nedir?

Doppio Nedir?

11 Nisan 2020

Doppio nedir? Kahve kültürünün gittikçe yayılmasıyla birlikte çeşitli kahve türleri farklı bölgeler ve kültürlerden ülkemize kadar ulaşmış ve yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu durumla birlikte, doğal olarak kahve severler için çeşitli kahve türleri ayrı bir merak konusu olmuştur. Doppio da espressoya benzer bir kahve türü olarak bu kahve türleri arasında karşımıza çıkmaktadır. Doppio, kelime anlamı itibariyle duble, double yani çift anlamına gelmektedir. Doppio İtalyanca kökenlidir. Kahve dünyasında ise double/duble espresso olarak da adlandırılabilir. Duble espresso şeklinde hazırlanan bir tür kahve olan doppio, iyi bir espresso makinesinin filtresine 14 ile 18 gram taze kahve konularak lezzetli bir şekilde hazırlanabilir. Ve bu şekilde hazırlanan bir kahve, 60-70 ml basınçlandırılan su ile hazırlanmaktadır. Barista şampiyonalarında espressoya bir standart halina gelmiş olan bu kahve türü, sert içim kahve severlerin de gözdesi olmuştur.

Doppio Nedir

Doppio nedir? Öğrendikten sonra yazının devamında bulunan doppio nasıl yapılır? anlatımını inceleyebilir, sizler için araştırdığımız doppio tarifi ile evdedoppio yapımı için gereklilikleri öğrenebilirsiniz. Tüm bunlar için yazının devamını okuyunuz.

Doppio Tarifi

Doppio Nedir

Doppionun yarı ölçüsünde bir kahve ve tekli bir filtreyle birlikte 30 ile 35 ml su eşliğinde hazırlanması mümkündür fakat aynı tadın yakalanması pek de mümkün olmamakla birlikte oldukça zahmetli olmaktadır. Baristalarherşeyin kolayca yaygınlaştığı ve geliştiği günümüzde, yarı otomatik makineler kullanarak ya da manuel olarak hazırlamaktadır. Eğer bir istisna yoksa, çift musluklu filtre kullanımıyla birlikte tek shotespresso bile istense, doubleshot olarak olarak hazırlanmaktadır.

Doppio Nedir

Tek shot olan bir espressonun kahve ile su oranına baktığımızda, kollu olmasıyla ayırt edilen eski manuel makinelerde doğru ve uygun olan oranı oluşturabiliyorlarken, yarı- otomatik espresso makinelerindeyse oran, doppionun oranı olacak şekilde tasarlanmıştır. Yani double/duble/ çift shotespresso olarak hazırlandığı görülmektedir.

Evde Doppio Yapımı

Doppio Nedir

Doppio nedir ve doppio tarifi kısmını da öğrendikten sonra evde nasıl doppio yapabilirsiniz ona geçelim… Sert içimli kahve severler için harika bir alternatif oluşturan Doppio, İtalyanca duble/ double yani çift anlamına gelmektedir ve duble shotespresso olarak hazırlanmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz doppio tarifi ile birlikte evde doppio yapımı için merak edilenleri söylecek olursak, bir espresso makinesine sahip olmanız gerektiğini en başta söylememiz gerekir.

Kahve konusunda baristaların tekniklerine güvenmeniz ve önerilere uygun kahve hazırlamanız her zaman, kahve aromalarını en üst düzeyde deneyimlemeniz için oldukça önemlidir.

DoppioKafein Miktarı

Doppio Nedir

Espresso çeşitlerinden biri olduğunu söyleyebileceğimiz doppio, yoğun kahve aroması içerdiğinden sert içim kahve severlerin gözdesi olmuştur. Double/duble ya da çift shot olarak hazırlanan bu espresso türü, içeriğinde 60 ile 185 miligram aralığında kafein bulundurmaktadır. Tüm kahve türleri gibi ölçülü tüketimi ve kullanımda aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir. Bilinenin aksine, espressonun sağlığa faydaları bulunmaktadır. Bu noktada ölçülü kullanılması oldukça önem arz etmektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.