sadsad x
asdasd
Dünyanın Gördüğü En Büyük Salgınlar

Dünyanın Gördüğü En Büyük Salgınlar

14 Nisan 2020

Dünyanın en büyük salgınları insanlık tarihi açısından yıkıcı sonuçlar doğurmuştur. Hızla yayılan bu virüsler teknolojinin bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen ara ara ortaya çıkarak insanlığı tedirgin etmektedir. Tüm bunların yanı sıra bu salgınların ölümlere neden olması da korkutan bir başka yanıdır.

Milyonlarca Kişinin Yaşamını Yitirmesine Neden Oldu

dünyanın gördüğü en büyük salgınlar

Korona virüs ise bugün yakınımızda olan en büyük salgınlar arasında yer almakta. Ancak insanlık var olduğu günden bu yana mikroplarla savaşıyor, vücudu evrimsel süreçte bağışıklık kazanıyor. Fakat bağışıklık kazanabilmek için öncelikli olarak vücudun bu virüsü tanımış olması gerekiyor. Tarihte ilk bilinen salgın ise “Kara Ölüm” olarak tabir edilen bir vega salgınıydı. Korku ve panik had safhadaydı. Bu salgın 1347 ile 1351 yılları arasında milyonlarca insanın ölümüne neden olurken başka şehirlerde de değişik tarihlerde patlak verdi. Yersinapestis adlı bakterinin bu salgına yol açtığı tahmin ediliyor.

Kanamalı Viral Ateşi: 15 Milyon Can Aldı

dünyanın gördüğü en büyük salgınlar

En büyük salgın hastalıklar için bir örnek daha verecek olursak ikinci sırayı kanamalı viral ateşi olarak bilinen salgın alır. 15 milyona yakın insanın ölümüne neden olan bu salgının 1545 ile 1548 yılları arasında Meksika’da ortaya çıktığı biliniyor. Korkunç kanama komplikasyonlarına neden olan bu hastalık oldukça tehlikeliydi. Dünyayı yerle bir eden bir başka salgın ise 1817 ile 1824 yılları arasında bin 500 kişinin ölümüne neden olan kolera salgınıydı. Avrupa’da ortaya çıkan bu salgın Vibriocholerae adlı bakteriyle gelişiyor. Sonrasında bağırsak enfeksyonuna ardından da şiddetli ishale neden oluyordu. Bu salgın Osmanlı İmparatorluğu’nda da ciddi kayıplara yol açmıştı. 20 bin kişinin ölümüne neden olan tifüs salgını da 20 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. 

Savaş Bitiren Salgın: İspanyol Gribi

dünyanın gördüğü en büyük salgınlar

İnsanlar tarihler boyunca ölümcül grip vakaları sebebiyle de yaşamını yitirdi. Bunlardan en büyüğü olan İspanyol Gribi de bunlardan birisiydi. H1N1 virüsünün yol açtığı bu gribe ölümcül bir virüs neden oluyordu. Öylesine ölümcüldü ki 18 ay içerisinde 100 milyona yakın insan yaşamını yitirdi. Tarihin bilinen en büyük salgınları arasındaki yerini alan bu virüs dört yıl savaşlarının bitmesindeki en etken olarak görülüyor.

Türler İçin Büyük Tehlike: Pandemi

dünyanın gördüğü en büyük salgınlar

Pandemi insanlık var olduğu sürece farklı şekillerde bunlara maruz kalmayı sürdürüyor. Bunlardan bir tanesi de HIV salgınıydı. 1997 yılında 3,3 milyon HIV pozitif hasta sayısıyla bu virüsün zirve noktasına eriştiği belirtildi. 2010 yılında ise 1.8 milyon insan AIDS sebebiyle yaşamını yitirdi.  36.9 milyon insanın 2014 yılında HIV pozitif olduğu açıklandı. Bu kritik salgınlardan bir tanesi de domuz gribiydi. Asya gribi olarak da bilinen bu salgın 1957- 1958 yıllarında 2 milyon insanın ölümüne neden oldu. 2009 yılında tekrar baş gösteren domuz gribi ise 284 bin kişinin canını aldı.

Küresel Kriz: COVID19

dünyanın gördüğü en büyük salgınlar

Dünyanın en büyük salgın vakaları arasında ise bugün korona bulunuyor. Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan bu salgın kısa sürede küresel bir krize dönüşerek tüm dünyaya yayıldı. Sınırların kapatılmasına neden olan bu salgın, ticari faaliyetleri dahil durdurdu. Çin’de bulunan Huanan isimli bir vet markette ortaya çıktığı öne sürülen bu virüs SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine mensup. Birçok ülkede sokağa çıkma yasaklarının ilan edilmesine neden olan bu virüs binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Grip hastalığının çok daha fazla ağırı olan bu salgın kronik rahatsızlıkları olan kişilerin yaşamını yitirmesine neden oluyor.

evdekal Türkiye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.