sadsad x
asdasd
El Yapımı Bebek Hediyeleri

El Yapımı Bebek Hediyeleri

01 Haziran 2017

Hayata henüz gözünü yeni açan bebeklerimiz bizim için çok değerlidir. Onlara kavuşacağımız ve onları göreceğimiz günü sabırsızlıkla bekleriz. Hamile olan yakınımızın yeni dünyaya gelen bebeği ise en az anne babaları kadar bizi de heyecanlandırır. Bu heyecanı yaşarken onlara en güzel ve kullanışlı hediyeler sunma telaşına düşeriz. Bu bağlamda çoğu kişinin aklına bebek mağazalarından alınacak pahalı hediyeler gelse de aslında en değerli hediye yeni doğan bebeğe el işi hediye yapmaktır. Kuşkusuz kendi emeğinizi ve tabi ki sevginizi de katarak hazırladığımız bu hediyeler hazır alınan hediyelerden daha değerli olacaktır. El işi olarak hazırlayacağınız yeni doğan bebek hediyeleri, hem size hazırlama aşamasında büyük keyif verecek hem de yeni doğan bebeğin ebeveyni olan yakınınızı oldukça mutlu edecektir. Sizde kendi emeğinizle ayrı bir değer kattığınız hediyelerden hazırlamak isterseniz hiç durmayın harekete geçin! İşte sizin için hazırladığımız birkaç el yapımı ile tasarlanmış hediye fikri.

Pratik Kapı Süsü

El işi bebek hediyeleri

Bu süsler yeni doğan bebek odalarında kullanılan vazgeçilmez bir aksesuar. Hem sevimli hem de gösterişli olan bu hediye, bebek ebeveynlerini de çok mutlu edecek. Bunun sebebi hali hazırdaki kapı süslerinin aksine bu süsün fazlaca işlevi olması. İlk bakışta şık bir kapı süsü gibi görünen yeni doğan el işi hediye dikkatli bakıldığında bebek bezlerinden oluşmaktadır.

el yapımı bebek hediyesi

Bilirsiniz bebeklerin en çok ihtiyacı olan ve uzun kullanım süresinden dolayı aileler için büyük maliyet kaynağı olan bebek bezleri sürekli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden yeni bebek sahibi olan yakınınız bu hediyeyi ilk gördüğünde mutlu olurken bezden yapıldığını öğrenince bir kat daha sevinecek. Peki, nasıl hazırlanır bu kapı süsü. İşte ilk fikrimiz olan kapı süsünün hazırlanışı. İhtiyacınız olan şeyler sadece bebek bezi, kurdele ve birde küçük bir pelüş oyuncak. Bu arada bebek kızsa pembe, erkekse mavi kurdele tercih edilebilirsiniz.

El yapımı bebek hediyeleri

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra bebek bezlerini rulo şekline getirelim. Üzerlerini kurdelemizle saralım. Bu işlem hem bebek bezi rulolarının açılmadan muntazam durmasını sağlayacak hem de görüntüsü güzel olacak. Resimdeki gibi kalın ve ince kurdelelerle rulo yaptığımız bebek bezlerini, birbirine sabitleyerek bir daire oluşturalım. 

bebek mama önlükleri

Yine kurdeleden asmak için bir askı yapmayı da unutmayalım. Bu işlemlerin sonunda ise aldığımız bebek ayakkabısını bu daire şeklinde hazırlanmış bebek bezlerinin ortasına sabitleyelim. İşte hediyemiz hazır.

Eğlenceli Ve Yumuşacık Bez Küpler

Bebeklere el yapımı ne hediye hazırlanabilir

Yeni doğan bebeğe el işi hediye hazırlayabileceğiniz bir diğer seçenekte kumaştan yapılan eğlenceli ve yumuşacık küpler. Küp oyuncak yapımı için dikiş dikmeyi bilmeniz gerekiyor ya da kestiğiniz parçaları bir terzi de birleştirtebilir veya dikiş diken bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu hazırlayacağınız küpler sizin için yeni doğan bebeğe el işi hediye, bebek içinde eğlendirici bir oyuncak olacak. Bilirsiniz bebekler yeni şeyler keşfetmek adına her şeyi ağızlarına alırlar. İşte küp oyuncaklar bu sebepten dolayı oldukça sağlıklı ve hijyen bakımından da oldukça uygundur. İstenildiği zaman yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir. Tamamen bebeklere uygun olan kumaştan yapılan bu küpler bebeklere zarar vermez ve plastik içerikli oyuncakların aksine sağlığını olumsuz etkilemez. Ayrıca küplerin yumuşak olan köşeleri de bebeklerin kullanımına uygundur. Bu kullanışlı bezden bebek küplerinin yapılışı oldukça kolay. İhtiyacınız olan malzemeler pamuklu olarak tabir edilen yumuşak kumaşlar, iğne, iplik ve içine dolgu malzemesi olarak elyaf.

EL yapımı bebek hediyeleri

Seçtiğiniz kumaşların, bebeklerin dikkatini çeken renkte ve desende olmalarına dikkat edin. Bu, küplerin bebekler için daha eğlenceli olmasını sağlayacaktır. Hazırladığımız kumaştan eşit 6 kare kesiyoruz. Bu parçalardan bir küp elde edeceğiz. Boyutlar tamamen sizin isteğinize kalmış. Sonraki aşamada ise bu kare kumaş parçalarını basit dikiş tekniğiyle birleştiriyoruz.

Doğum Hatırası Çerçevesi

Oyuncağımızın yumuşak dokusuna daha fazla yumuşaklık katmak için kullanacağımız elyafı da içine dolduruyoruz. Bunu doldurma işini, dikiş aşamasında bıraktığınız küçük bir boşluktan yapabilir ve en sonda bu boşluğu dikerek küpünüzü bitirebilirsiniz.

Çoraptan Oyuncak Yapımı

Bebeğe el yapımı hediye

Bu fikrimiz ise maliyeti oldukça az ama bir o kadar da sevimli bir oyuncak. Yapım aşamasında çizgili çoraplara sahip olmanız gerekli. Bunun yanı sıra el yapımı bebeklerde kullanılan bir çift göz, iğne, elyaf ve çorabınızın rengine uygun ipliği de unutmayın. Yapım aşamasında ilk önce karar vermeniz gereken hangi hayvanı yapmak istediğiniz olacaktır. Bu maymun, zürafa, at ya da kendi seçtiğiniz her hangi bir hayvan olabilir. Tercih tamamen size kalmış. Daha sonra oyuncağınızı yapmak için işe koyulabilirsiniz.

bebek yastıkları

Önce çoraplarınızın içini elyafla doldurmanız gerekiyor. Bunu yaparken iyice dolmasına ve istediğiniz hayvan şeklinde olmasına dikkat edin. Çorapların özellikle boğaz kısımlarının kurguladınız hayvanın el ve ayaklarına gelmesine de dikkat etmelisiniz. Oyuncağınızın içini elyafla doldurduktan sonra bu kısımlardan dikmeniz yeterli olacaktır. En son aşamada ise hayvanınızın gözlerini takmayı unutmayın. İşte yeni doğan bebeğe el işi hediye olan çorap oyuncağınız hazır.

Bebek Eşyalarından Çiçek Buketi

el emeği ile bebek hediyesi yapımı

İşte en farklı yeni doğan bebeğe el işi hediye fikrinde sıra. Tamamen bebek eşyalarından oluşan bu el yapımı hediye seçeneği ilk bakışta bir çiçek buketi gibi görünse de aslında bebek eşyalarından yapılmış eşyalardan oluşmaktadır. Bu hediye bebek sahibi olan yakınınızı şaşkınlığa uğratacak. Çünkü ilk bakışta tıpkı bir buket çiçeği andırıyor, ancak bebek eşyalarında oluşuyor. Bu benzersiz bebek hediyesini nasıl yapacağımıza gelecek olursak. Hediyenin yapılışı oldukça basit. Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler çiçeklerimizi oluşturacak olan bebek kıyafetleri. Bunlar: bebek zıbını, önlüğü, patiği hatta bezi olabilir. Tabi ki bu seçenekleri artırmak mümkün. Bu seçenekler tamamen size kalmış. Bunun dışındaysa bir kağıt ve süslemek için kurdele gibi süsleme malzemeleri birde üzerinde yaprak bulunan plastik çiçek saplarına ihtiyacımız olacak. Çiçek saplarını çiçekçilerden temin edebilirsiniz.

el yapımı Yeni doğan bebek hediyesi

Çiçekleri hazırlamak için hediyelerimizi rulo haline getirip çiçek saplarına sarmamız ve bir miktar iple sabitlememiz gerekecek. Muntazam olarak sararak hazırladığımız hediye çiçeklerimizi kağıdımızın içine yerleştirerek hediyemizi son haline getirmiş oluyoruz.

Örgüden Bebek Bandajı Yapımı

El emeği ile bebek hediyesi yapımı

Yeni doğan için hazırlayabileceğimiz diğer bir el işi ürün ise bebek bandajı yapımı. Bu fikrimiz daha çok örgü tekniklerini bilenlere hitap etmekte. Basit düz örgü tekniğiyle hazırlayacağımız bu bandaj hediye bebekler için oldukça kullanışlı ve şık bir tercih. Özellikle ilk bebeklik dönemlerinde az saça sahip olan bebekler için kullanılan bandajlar tatlılıklarına tatlılık katacak. Bunun için gerekli olan malzemelerse oldukça kolay. Bebekler için uygun yumuşaklıkta bir yumak örgü ipi(bebekler için özel üretilen anti bakteriyel ipler seçilebilir),uygun kalınlıkta bir çift şiş ve süslemek için uyumlu renkte bir adet düğme. Bandajımızı hazırlamak için ilk önce dikdörtgen şekilde bir örgü örmemiz gerekiyor. Bu dikdörtgenin ölçüleri bir bebek şapkasının çapına göre ayarlanabilir.

bebek duvar saati

Eninin ise ortalama 3 parmak kalınlığında olması yeterlidir. Hazırlanan bu dikdörtgen örgü parçanın kısa kenarlarını pratik dikişle dikerek birleştiriyoruz. En son bu dikiş kısmında büzgü yaparak bandajın kafanın öne gelen kısmını oluşturmuş oluyoruz. Büzgü yapılan bu kısmı hem gizlemek için hem de aksesuar katmak için düğme ya da farklı bir aksesuar dikebiliriz. Böylece yeni doğan bebek için el yapımı hediye hazırlanmış oluyor. Tüm bu fikirlerin dışında hala el işi olsun ama örgü ya da dikiş gerektirmesin diyenleriniz varsa. Son iki fikrimiz tamda sizin için demektir.

Hediye Sepeti Yapımı

el yapımı bebek hediye sepeti

Bu fikrimiz kolay olduğu kadar oldukça zengin içerikli de bir hediye. Yeni doğan bebeğe el işi hediye sepeti yapımı el emeğiniz olan ama aynı zamanda sizi çokta uğraştırmayacak bir fikir. Bunun için gerekli olan şeyler başta bebek bezi olmak üzere bebekler için gerekli olan tüm araç ve gereçler. Bu araç gereçleri biraz daha açmak gerekirse: emzik, biberon, pişik kremi, bebek bezi, emzirme yastığı, patik, bebek önlüğü olarak sayılabilir. Hatta bebek bakımıyla ilgili bir kitabı da bu hediye içersinde yer verebilirsiniz. Paketin içindeki hediye seçenekleri tamamen sizin beğeni ve seçiminize bağlı.

el emeği ile bebek hediyesi yapımı

Bunların yanı sıra hasır bir sepet ve bebeğin ismini üstüne yazabilmek için keçeden harfler gerekecek. Bütün hediyeler görünecek şekilde üst üste koyduktan sonra geriye sadece bebeğin ismini sepetin üstüne yapıştırmanız kalıyor.

el emeği bebek hediyesi yapımı

Süsleme kısmında isteğe göre değişik malzemeler kullanmakta mümkün. Ayrıca hediyelerin üzerine istediğiniz bir tebrik mesajını da ekleyerek hediyenizi unutulmaz bir el yapımı hediye haline getirebilirsiniz.

Cup Kek Görünümlü Hediye Paketi

el yapımı yeni doğan bebek hediyesi

Sıradaki fikrimiz, yeni doğan bebeğe el işi hediyeler arasında ilginç olduğu kadar en tatlı da olanı da. Çünkü kendimiz yaptığımız paketleme tekniğiyle, hediye edeceğimiz ürünleri bir kap kek görünümüne büründüreceğiz. Bunun için bir adet penye bebek zıbını, bir çift bebek çorabı gerek. Ayrıca bu hediyeleri içine koymak için bir kağıt muhafaza kabı, bir tane kek kapsülü yeterli olacaktır. Bu malzemeleri temin ettikten sonra işiniz çok kolay ve pratik. Rulo şeklinde sardığınız zıbının ortasına gelecek şekilde çorabı yerleştiriyoruz.

bebeğe özel kanvas tablo

Ancak bakıldığında cup keke benzer görünüşte olmasına dikkat edin. Daha sonra karton kutunun içerisine koyup üzerini hediye paketiyle ve birleştirip kurdeleyle süslüyoruz. İşte hepsi bu kadar. Sizde kendi ellerinizle yeni doğan bebeğe el işi hediye hazırlamak istiyorsanız fikirlerimizden yararlanabilirsiniz. Bu hediyeler bebek ebeveynlerini mutlu ederken el işi olmalarıyla da ayrı bir değer taşıyacak.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.