sadsad x
asdasd
El Yapımı Ev Hediyeleri

El Yapımı Ev Hediyeleri

19 Haziran 2017

Ev hediyeleri, yeni ev sahibi olan yakınlarımız için hazırlayabileceğimiz hediyelerdir. Bu hediyelerle yakınlarımızı mutlu edebiliriz. Bunun yanı sıra hediyenin el yapımı olması daha da değerli olacaktır. Bu kapsamda sizin için sunacağımız el yapımı ev hediyesi fikirlerimizi uygulayarak yakınlarınıza özel ev hediyeleri hazırlayabilirsiniz. El yapımı ev hediyeleri, hem şık bir tercih olacak hem de hediye ettiğiniz kişi için büyük bir değer ifade edecektir. İşte birkaç hediye fikri..

Kurdele İle Abajur Süsleme

el yapımı ev hediyeleri

Hazırlayacağımız el yapımı hediye fikrinin ilki kurdele ile abajur süsleme. Bu hediye oldukça şık bir dekoratif eşya. Hediye edeceğiniz kişinin zevkle kullanacağı ve her kullandığında size hatırlayacağı bir özel eşya olacak. Bu hediyemiz için kurdele tekniği uygulayacağız. Bu yüzden öncelikle çeşitli renklerde kurdelelere ihtiyacımız olacak.

el yapımı ev hediyeleri

Bunun dışında bir tek renk abajur, yapıştırıcı, çiçeklerin ortaları için boncuk ve dal çizimlerini yapmak için abajurun üzerine yazabilecek uygun bir kaleme ihtiyacımız olacak. Öncelikle abajurunuzu kurdeleden çiçeklerle nasıl süsleyeceğinize karar vermelisiniz. İsterseniz süslemeleri bir tarafta yoğunlaştırabilir ya da her tarafa yayabilirsiniz. Bu işlem tamamen sizin zevkinize kalmış. 

el emeği ev hediyeleri

Sonrasında çiçekleri yapıştırmadan önce kalemle belirlediğiniz yerdeki dalları çizin. Daha sonra şekil verip ortasını boncuklarla süslediğiniz çiçekleri yapıştırabilirsiniz. Çiçeklerin iyice sabitlendiğine emin olmak için yapıştırıcının kurumasını bekleyin. Sonrasında abajurunuz kullanıma hazır olacaktır.

Şişeden Dekoratif Eşya

el yapımı ev hediyeleri

Sıradaki hediyemiz oldukça şık bir ev dekorasyon eşyası. Aynı zamanda kullanılmış şişelere geri dönüşüm sağlayabileceğiniz bu fikir, oldukça masrafsız bir hediye. Bu hediye yakınınızın evinin daha hoş görünmesini sağlarken üzerindeki home yazısı ile tam bir ev hediyesi olacak. Bu hediyeyi hazırlamak için gerekli malzemeleri şunlar: Dört adet şişe, home yazısını yazmak için ahşap harfler, beyaz cam boyası, dekoratif amaçlı kullanılan ip, dekoratif amaçlı çiçekler ve yapıştırıcı. Bu malzemelerden olan dekoratif çiçekleri, isterseniz kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunları istediğiniz malzemeye şekil vererek yapabilirsiniz.

el yapımı ev hediyeleri

Tüm gerekli malzemeler hazırlandıktan sonra yapım aşamasına geçelim. İlk önce cam boyası ile şişelerinizi boyayın ve kurumasını bekleyin. İyice kuruyunca hepsini ya da bazı kısımlarını dekoratif ip yardımıyla sarın. Sarma işlemini yaparken yapıştırıcı ile ipi sabitlemelisiniz ki sonrasında bozulmasın. Daha sonra çiçeklerinizi belirlediğiniz kısımlara yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın. 

el emeği ev hediyeleri

Son olarak home yazısını oluşturan ahşap harfleri yine yapıştırıcı yardımıyla şişelerin üzerine yapıştırın. Böylece el yapımı ev hediyesi hazır hale gelecektir.

Kasnaklarla Duvar Süsleme

el yapımı ev hediyesi fikirleri

Kasnaklarla duvar süsleme fikri ilginç olduğu kadar şıkta bir ev hediyesi olmaya aday. Bu hediyede, işleme yapma işlemini kolaylaştırmak amacıyla kullanılan çeşitli boydaki kasnakları dekoratif amaçlı kullanacağız. Kasnaklarla duvar süsleme, hazırlarken zevk alacağınız, aynı zamanda hediye ettiğiniz kişinin evine renk katacak bir çalışma. Hediyeyi hazırlayacağınız kişinin evi geniş bir duvara sahipse, özellikle bu hediyeyi tercih edebilirsiniz. Zira bu el yapımı ev hediyesi boş alanları renklendirecektir. Bu hediye için bazı malzemelere sahip olmanız gerekmekte. Bunlar: çeşitli boylardaki işleme kasnakları, çeşitli desen ve renklerde kumaşlar, kumaşları sabitlemek için ip ve iğne. Tüm malzemeleri hazırlayınca hediyemizi hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle kumaşlarımızı kasnak boylarına uygun şekilde kesiyoruz. 

el yapımı ev hediyesi

Bu işlemde arka tarafa çevirmek için gerekli olacak dikiş payını fazladan bırakmayı unutmayın. Daha sonra kumaşınızı kasnağınıza gerip vida kısmından iyice sıkılayın. Sonrasında iğne ve iplik yardımıyla kasnak arkasında kalan kumaş paylarını sabitleyin. Böylece kumaşınızın daha muntazam durmasını ve bozulmamasını sağlamış olacaksınız. Bu işlemi yaparken dikiş izlerinin dışarıdan görülmemesine de dikkat etmelisiniz.

el yapımı ev hediyesi fikirleri

Tüm kasnak ve kumaşlara bu işlemi uyguladıktan sonra dekoratif kasnaklarınız hazır hale gelecektir. Daha sonra istediğiniz şekil ve komposizyon düzeninde kasnakları duvar üzerine asabilirsiniz. Bu işlemle beraber kasnaklarla duvar süslemeniz hazır hale gelecektir.


Örgü Battaniye

El yapımı örgü battaniye

Sıradaki el yapımı ev hediyesi fikrimiz yumuşak ve sıcacık bir hediye. Penye ipten örgü yardımıyla hazırlayacağımız battaniyemizin yapılışı ise oldukça ilginç. Çünkü battaniye örme esnasında örgü şişi değil kolunuzu kullanıyorsunuz. Evet, yanlış duymadınız kolunuz bir örgü şişinin yerini tutuyor. Bunun nedeni örgü ipi olarak kullanacağımız ipin bir kalın penye ip olması ve bu örme tekniğiyle hemen sonuca ulaşabilmemiz. 

ev hediyesi

Bu battaniyeyi hazırlamak için öncelikle herhangi bir renkte penye ipe ihtiyacımız olacak. Bu ipi temin ettikten sonra hemen işe koyulabilirsiniz. Çünkü başka malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Tabi ki kolunuz dışında. Kolunuzu sanki bir şiş gibi düşünerek ilmekleri sırayla kolunuza dizmeniz gerekiyor. İlmeklere kolunuz dolana kadar devam edin.

el yapımı ev hediyeleri

Sonrasında ilmekleri eliniz yardımıyla örerek bitirin. Sonra bu işlemi tekrarlamayı sürdürün. İstediğiniz boyuta ulaşana kadar işlemi sürdürmeniz gerekiyor. Böylelikle istediğiniz uzunlukta bir battaniye elde etmiş olacaksınız. Son olarak istediğiniz büyüklüğe ulaştığında ipi kesin ve düğüm yapın. İşte yumuşacık penye ipten battaniyeniz hazır.

Dantelden Duvar Aksesuarı

el yapımı duvar süsleri

Hediyemiz yine ev aksesuarı olarak kullanılabilecek bir fikir. Bu hediyeyi diğerlerinden ayıran ise eski kullanılmayan dantellerin değerlendirilmesiyle hazırlanması. Bu hediyeyle hem dantelleriniz değerlenmiş olacak hem de ev sahibi olan yakınınızı mutlu edebileceksiniz. El yapımı ev hediyesi hazırlayabilmek için öncelikle danteller dışında bazı malzemelere ihtiyacımız var. Bunlar: değişik boylarda olan daire şeklinde ahşap çerçeveler, dantellerin renklerine uygun uzun süsleme şeritleri, süsleme malzemesinin ucuna takmak için tüyler. Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk yapmamız gereken, dantelleri ahşap çerçevelere geçirmek olacak. Bu işlem iyice gerilerek yapılmalıdır. Bu yüzden dantellerin kenar kısmındaki ipleri bir sıra sökerek ve ahşap çerçeveye geçirerek bu işlemi yapabilirsiniz. Sabitleme işlemini yaptıktan sonra aynı işlemi, diğer çerçevelerle olan bağlantı noktalarına da uygulamanız gerekecek.

el yapımı ev hediyesi önerileri

Böylece hepsi bir araya gelecektir. Çerçeveler duruşunu kendi belirlediğiniz düzene göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra alt taraftaki çerçevelerin ucuna süsleme malzemesi olan uzun şeritleri bağlıyoruz. Bu hediyemizi farklı bir görünüme büründürecektir. Hediyemiz için son olarak şeritlerin uçlarına tüyleri de bağlamayı unutmayın. Bu son dokunuşla beraber el yapımı hediyeniz hazır.


Uçuşan Çiçekler Tablosu

el yapımı ev hediyeleri

Ev hediyesi olarak hazırlayabileceğiniz bir diğer hediye fikri de uçuşan çiçekler tablosu. Bu hediyeyi böyle isimlendirmemizin nedeni, tabloya baktığımız zaman çiçeklerin havada uçuyor izlenimi vermesi. Bu çiçeklerin ve yaprakların cam üzerine yapıştırılarak sabitlenmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan işlemle beraber tablo, tam bir duvar aksesuarı haline gelmiş oluyor. Bu tabloyu hazırlamak için öncelikle çerçeveyi oluşturacak cam ve tahta çubuklara ihtiyacınız olacak. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çubukların boyunun camın kenarlarını kapatacak büyüklükte olması gerektiğidir. Bu kontrolü yaptıktan sonra bir diğer gerekli malzeme olan kurumuş çiçek ve yaprakları temin etmeniz gerekiyor. 

Harfli Çerçeve

Çiçek ve yapraklardan sadece birini seçip tek olarak tabloya yansıtabileceğiniz gibi birçok çiçek ve yaprağı bir arada kullanabilirsiniz. Bu sizin tasarımınıza göre şekillenebilir. İstediğiniz düzeni oluşturduktan sonra cama yapıştırmanız yeterli olacaktır. Tahta çubukları da cama monte edip çerçeveyi oluşturduktan sonra el yapımı ev hediyesi son haline gelecektir. Artık uçuşan çiçekler tablonuzu bir hediye paketi yapıp sahibine iletebilirsiniz.


Gömlekten Mutfak Önlüğü Yapma

kolay yapılabilen ev hediyeleri

Geri dönüşüm eşyalardan hazırlanabilecek hediyelerden biri olan sıradaki fikrimiz oldukça kullanışlı. Ayrıca hazırlamak için kullanacağımız malzemelerde çok kolay. Hediyemizi el emeğimizle, önceki şeklini biraz farklılaştırarak hazırlayacağız. Bunun biraz dikiş bilgisine sahip olmanız yeterli olacaktır. El yapımı ev hediyesi olan mutfak önlüğümüzü hazırlamak için öncelikle kullanmadığınız bir erkek gömleği edinmeniz gerekiyor. Sonrasında gömleğe basit dikiş işlemi yapabilmek için iğne ve ipliğe ihtiyacınız olacak.

el yapımı ev hediyeleri

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra gömleğimizin ön kısmı ve yakası dışında diğer kısımlarını keserek çıkarıyoruz. Daha sonra keserek çıkardığımız kısımdan iki tane uzun kuşak elde ediyoruz. Sonrasında bunları gömleğin bel kısmımıza gelen yan taraflarına dikerek monte ediyoruz. Böylece gömlekten mutfak önlüğümüz, kullanıma hazır son halini alıyor.


Tasarımlı Porselen Tabaklar

el yapımı ev hediyeleri

Şimdiki hediye fikrimiz şık olduğu kadar hazırlaması kolayda bir hediye. Çünkü hazırlamak için birkaç malzeme temin etmeniz yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra porselen tabak üstüne çizilerek hazırlanan bu hediye, ister tabak işlevinde isterse duvar süsü olarak kullanılabiliyor. Hediyemiz hazırlamak için tek renk porselen tabak ve silinmeyen porselen kalemi yeterli olacaktır. Bunları hazırladıktan sonra tabağa çizeceğiniz desene karar vermeniz gerekecek. Sonrasında yapım aşamasına geçebilirsiniz. İstediğiniz şekli tabağa çizin. Daha sonra sabitleme işlemi için tabağınızı uygun sıcaklıkta fırınlama işlemine tabi tutabilirsiniz. Böylelikle desenler silinmez hale gelecektir. Eğer isterseniz el yapımı ev hediyesi fikri olan bu porselen tabağı, altı tane hazırlayıp bir takım haline de getirebilirsiniz. Böylece hepsi bir arada kullanılabilecektir.


Keçe Süslemeli Kırlent

el emeği ev hediyeleri

Evlerimizde her zaman kullandığımız dekorasyon eşyalarından biri olan kırlentler koltuklarımızın tamamlayıcıdır. Bunun yanı sıra farklı renk ve desenleriyle evimizin havasını değiştirirler. İşte sıradaki fikrimizde kırlentlerle ilgili olmakla beraber diğer kırlentlere pek benzemiyor. Öyle ki bu kırlent tasarımı keçe materyallerle süslenerek değişik bir görünüm elde edilmiş. Tıpkı bir balık pulu dizimi görünüşünü andıran bu süsleme, oldukça ilginç ama bir o kadar da hoş bir görüntüye sahip. Sizde el yapımı ev hediyesi olarak yakınınız için bu kırlentleri tercih ederseniz yazımızın devamındaki adımları takip edebilirsiniz. Öncelikle bir kırlent temin etmeniz gerekiyor. 

sihirli yastık

Bu kırlenti ister kendiniz dikin isterseniz hazır olarak alın. Sonrasında istediğiniz renklerde keçelere ihtiyacınız olacak. Bu keçeleri aynı ölçülerde yuvarlak şeklinde kesin. Daha sonra yastığınızın üzerine şekildeki gibi sıralı bir şekilde iğne ve iplik yardımıyla dikerek sabitleyin. Böylece istediğimiz farklı ve güzel görüntüye ulaşabiliriz. Tüm bu aşamaları tamamladığınızda kırlentiniz hazır demektir. İsterseniz kırlent sayısını artırarak el yapımı ev hediyesi için bir bütünlük sağlayabilirsiniz.


Karton Koliden Muhafaza Kutusu

el yapımı ev hediyeleri

Ve yine bir geri dönüşüm fikrine yazımızda yer veriyoruz. En kolay hazırlanabilen hediye fikri olmaya aday bu hediyemizi görünce hemen uygulamak isteyeceksiniz. Bu hediye ev sahibi olan yakınınız için oldukça kullanışlı bir eşya olacaktır. Aynı zamanda eski görüntüsünden eser kalmayan bir koliden hazırladığımız bu hediye çok şık bir seçenek olacaktır. Bu el yapımı ev hediyesi için gerekli malzemeler: bir adet tercih ettiğiniz boyutta karton kutu, yapıştırıcı, içini kaplamak için beyaz bir kumaş ve dışını kaplamak için kalın bir iplik.

el yapımı ev hediyeleri

Öncelikle kartonu alttan başlayarak yukarıya kadar iplikle kaplamaya başlıyoruz. Bunu yaparken bir yapıştırıcı yardımıyla ipi kutuya sabitliyoruz ki kutunun yüzeyinden kolayca çıkmasın. Daha sonra beyaz kumaşımızı kutunun içine yerleştiriyoruz. Dışarıda kalan uçlarını ise yine yapıştırıcı yardımıyla içe doğru yapıştırıyoruz. Böylece el yapımı muhafaza kutumuz son şeklini almış oluyor.

Makrameden Kapı Perdesi

yeni eve el yapımı hediyeler

Hem perde amaçlı hem de dekoratif bir görüntü oluşturması nedeniyle tercih edilen makrame kapı perdeleri, güzel bir el yapımı ev hediyesi olabilir. Ayrıca kolayca örülen ve fazla maliyeti olmayan bu hediye tam da yeni evler için uygun bir eşya. Bunun yanı sıra el emeği olması nedeniyle makrame kapı perdesi, hediye edilen kişiyi için ayrı bir değer taşıyacaktır.

nostaljik ev hediyeleri

Ayrıca bu perdeler daha küçük ebatlarda örüldüğünde duvar süsü olarak ta kullanılabilmektedir. Belki de bu alternatifi de hediye olarak değerlendirmek istersiniz.

el yapımı ev hediyeleri

Makrame kapı perdesi hazırlamak için birkaç tane malzemeye ihtiyacınız olacak. Bunlar makrame ipi, asmak için ve üzerinde, örgüyü oluşturmak için uygun büyüklükte asma aparatıdır. Sadece bu iki malzemeyle hazırlayacağınız hediyeniz için, birkaç basit makrame modeli bilmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında kapı perdeniz kısa süre tamamlanacak ve kullanıma hazır olacaktır.


Yumuşacık Ponpon Paspaslar

el yapımı ev hediyeleri

Sıradaki el yapımı ev hediyesi fikrimiz bir paspas. Ancak benzerlerinden farklı malzemelerle yapılıyor. Paspasın malzemesi tamamen ponponlardan oluşmakta. Böylece oldukça yumuşak bir paspas elde edilmiş. Ayrıca farklı boy ve renkteki bu ponponlarla paspasımız daha farklı bir görünüme kavuşmuş oluyor. Hazırlanması ise oldukça kolay ve bir o kadar da zevkli. İlk olarak istediğiniz boyutlarda ponponlara uygun ponpon aparatlarına sahip olmanız gerekiyor. Farklı yöntemlerle de hazırlanabilen ponponlar için isterseniz kendi yönteminizi de kullanabilirsiniz.

el emeği ile ev hediyesi yapmak

Ponponları çeşitli renkteki örgü iplerinden hazırladıktan sonra hepsini bir araya getirmek için bir örtü kullanmamız gerekiyor. Bu örtünün delikli yapıda olması işimizi kolaylaştıracaktır. Böylece ponponlarımızı kolayca örtüye monte edebiliriz. Kumaşa monte ederken ponponları iyice bağlayarak sağlamlaştırmayı unutmayın. Böylece paspasınız daha uzun ömürlü olacaktır.

Kumaştan Kâğıt Havluluk

el yapımı ev hediyesi önerileri

Sıradaki el yapımı hediye fikrimiz daha çok dikiş bilgisi olanlara hitap ediyor. Dikiş bilgisi gerektirmekle beraber aslında çok detaylı ve zor bir dikime de sahip değil. Sadece gerekli adımlara uyarak bu el yapımı ev hediyesi fikrini hayata geçirebilirsiniz. Hediyemiz için ihtiyacımız olan malzemeler istediğiniz renkte ve desende kumaş, dikmek için iplik ve iğne(isteyenler dikiş makinesinde de dikebilir). Öncelikle istediğiniz ölçülerde bir dikdörtgen prizması tasarlamalısınız. Bu doğrultuda kumaşınızı kesebilirsiniz.

el emeği ev hediyeleri

Kumaşın kesilmesinin ardından kağıt havluluğu asmak için gerekli olan kısmı kesmeyi unutmayın. Gerekli tüm parçaları kumaş üzerinde biçtikten sonra birleştirin ve dikdörtgen şeklindeki kâğıt havluluğunuzu oluşturun. En son kulp kısmı da iki düğme yardımıyla yanlara dikerek tutturun. Böylece hem kulpunuz sabitlenmiş olur hem de kâğıt havluluğa görsel olarak farklı bir aksesuar eklemiş olursunuz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra el yapımı kâğıt havluluk hediyeniz tamamlanmış olacaktır.


Rengârenk Anahtarlıklar

el yapımı anahtarlıklar

Belki de yeni ev sahibi olanlar için en uygun olacak hediye anahtarlık fikrimizde sıra. Bu anahtarlıklar tamamen el emeğiyle hazırlanıyor ve oldukça şık. Hazırlanması ise çok kolay. Sadece basit dikiş bilgisine sahip olmak bu rengârenk anahtarlıkları hazırlamak için yeterli olacaktır. Anahtarlık hazırlamak için ilk olarak zevkinize göre seçtiğiniz desenli bir kumaş edinmeniz gerekiyor. Sonrasında zikzaklı kesim makası ile daireden iki adet kumaş kesiyoruz. Bu kumaşların daha muntazam görünmesi için içerlerine elyaf malzeme koyuyoruz.

el yapımı ev hediyesi seçenekleri

Daha sonra kumaştan hazırladığınız kulpumuzu da dikip arasına bir anahtarlık halkası yerleştiriyoruz ve daire şeklindeki kumaşımızın arasına kulpumuzu da yerleştirip dikiyoruz. Dikişimiz daire şeklinde yapılıyor ve tüm parçaları bir araya getirme işleminin gerçekleşmesini sağlıyor. Bu dikişle beraber el yapımı ev hediyesi olan anahtarlığımız hazır hale geliyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.