sadsad x
asdasd
El Yapımı Tebrik ve Teşekkür Kartı

El Yapımı Tebrik ve Teşekkür Kartı

07 Mart 2017

Düğünün vazgeçilmez parçalarından biri teşekkür seremonisidir. Nişanlandığınız an itibari ile yaşananları bir göz önünden geçirecek olursanız ailenizin ve birçok yakınınızın size ne kadar büyük yardımlarının olduğunu fark edeceksiniz. Kimi zaman maddi kimi zaman ise manevi olarak bizlere destek olup birçok zor zamanımızda varlıklarını hissettiren bu insanlara bir teşekkür sunmak artık borç olmuştur. Eminiz, sizlerin de çevresinde el yazısı ile yazılmış ve güzel bir not eşliğinde sunulan teşekkür kartları almayı hak edecek çok sayıda insan vardır. O zaman bizlerinde bu değerli insanlara sunabileceğimiz çok cici teşekkür kartları var. İster kendiniz için yapabileceğiniz; isterseniz de en yakın arkadaşa hediye olarak hazırlayabileceğiniz el emeği tebrik & teşekkür kartları adım adım nasıl hazırlanıyor bu yazımızda sizlerle..

Her zevke hitap edebilen bir çeşidimiz olsun diye tam 3 farklı tasarımda sunacağımız fotoğraflı el yapımı tebrik / teşekkür kartları içerisinden sizler de beğendiğiniz modeli yapabilirsiniz. Ya da hepsi güzel diye düşünüyorsanız hepsinden yapabilirsiniz. Uygulaması son derece kolay olup, modelleme aşamasında sizler de kendi özel zevklerinizi projenize dahil ederek çok daha emsalsiz kartlar oluşturmanız mümkün. Böylelikle elinizdeki çeşit çeşit teşekkür kartlarınızı çevrenizdeki insanların zevklerinize göre sunma fırsatınız olacaktır.

Unutmayın ki fotoğraflı teşekkür kartlarımızın en özel kısmı en son aşamasındadır. Yani fotoğraf ekleme bölümünde gizlidir. Sizin için en anlamlı olan fotoğraf ne ise onu kartınıza eklediğiniz an, sizin için en özel olan teşekkür kartı hazır olmuş olacaktır. Böylece sunacağınız kişiler çok daha ince düşünülmüş bir hediyeyi tarafınızdan almış olmanın mutluluğunu yaşayacaklardır.

El yapımı teşekkür kartı

Ancak projemizin en güzel şekilde yapılabilmesi için buradaki gibi Canon ya da diğer kaliteli bir marka yazıcının kullanılması gerekiyor. Özellikle ev tipi yazıcılarına bile profesyonel sunumlar ekleyen Canon bu konuda oldukça başarılı.

EL emeği ile tebrik kartı yapmak

Tavsiye: Eğer küçük bir etkinlik için teşekkür kartları yapımı işlemine başlayacaksanız, her bir kart için farklı bir resim kullanmanızı tavsiye ederiz. Hatta mümkünse bu minik projemiz için özel fotoğraflar bile çekebiliriz. Böylece konuklarınız kendilerine özel olan resimler karşısında daha da etkileneceklerdir. Nişanınız, kına geceniz, düğün hazırlıklarınız ve hatta doğum günü kutlamalarınız için bile sizlere yardımları olan tüm yakınlarınıza teşekkür sunmanın en etkili yolu olarak sizler de, 3 farklı tasarıma sahip olan bu fotoğraflı teşekkür kartlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraflı Teşekkür Kart Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

el yapımı tebrik kartı için gereken malzemeler

• Canon gibi kaliteli bir yazıcı,
• Yazıcınıza uygun yarı parlak fotoğraf kağıdı,
• A4 boyutunda karton kağıtlar,
• 10 numaralı zarf (#10 olarak geçer ve 28 mm genişliğinde, 40 mm uzunluğundadır),
• Kağıt kesme cetveli, (ya da düz kesmek zor olsa da makas ile de kesebilirsiniz.)
• El işi bıçağı ya da maket bıçağı,
• Cutting mat (Kesim altlığı),
• Yapıştırıcı (UHU)

Fotoğraflı Teşekkür Kartlarının Yapımı

1. Kartımızı tasarlayalım ve ardından çıktısını alalım.

el yapımı teşekkür kartı

el emeği ile tebrik kartı yapmak

Öncelikle kartlarımın tasarımını bilgisayar üzerinden kendimize özgü olarak tasarlayalım. Ya da buradaki tasarımlardan birini kullanmak isterseniz aşağıdaki 3 adet farklı şablondan birini kullanabilirsiniz. Ya da size fikir üretmesi bakımından göz atmak isteyebilirsiniz.

Model 1
Model 2
Model 3

Kartınızı kendiniz tasarlayacaksanız örneklerdeki gibi kesim yerlerine ufak dokunuşlu çizgiler eklemeyi unutmayın. Bu çizgiler kesme işleminizde size kılavuzluk yapacaklardır. Çizgileri belirgin yapabilir ve onlara özel bir görünüm tasarımı ile şekillendirerek güzel bir görsele çevirebilirsiniz. Ya da çok hafif noktalar şeklinde sadece sizin görebileceğiniz işaretler ile de size kılavuzluk etmelerini sağlayabilirsiniz.

Kartlarımızın tasarımını belirledikten sonra sıra yazıcıdan çıktılarını almaya geldi. Kağıdımız karton olması sebebiyle serttir. Bu sebeple yazılacak olan karton kağıdın yazıcının içinden değil yan tarafından verilmesi gerekir. Aksi halde yazıcı içerisine kağıt hiç girmeyecek ya da girse bile içinde sıkışacaktır. Yazıcınızda arıza meydana gelmemesi için kağıtlarınızın yan besleme bölümünden alınmasını sağlayınız.


2. Fotoğrafların düzenlenmesi ve basılması.

el emeği ile fotoğraflı tebrik kartı yapımı

En rahat kullandığınız bir resim programını ya da uygun özelliğe sahipse cep telefonunuzu kullanarak, istediğiniz resimleri 7,5 cm’lik kare resimler haline getirin. Yarı parlak fotoğraf kağıtlarına 7,5 cm’lik fotoğraflarımızı artık bastırabiliriz. Kağıdın özelliği sebebi ile ve yazıcımız da istenen kalitede ise çok profesyonel resimleri elde etmiş olacağız.


3. Belirlenmiş çizgilerden karton kağıdımızı keserek fotoğraf yerlerini oluşturalım.

el yapımı kart

Verdiğimiz üç farklı desenlerin üçünde de kesim yerleri çizgiler ile belirtilmiştir. Kendi tasarımınızı kullandıysanız 1. adımda hatırlattığımız üzere siz de kendi belirlediğiniz işaretlerden kesme işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Böylece fotoğraflar kart üzerine tam olarak denk gelecektir.


Bu işlem için el işi ya da maket bıçağı en uygun ekipman olacaktır. Çünkü kesme işleminde titiz ve dikkatli çalışma sergilememiz gerekecektir. Aksi halde fotoğrafımız karton kağıdımızda düzgün durmayacak ve çirkin bir görüntünün oluşmasına sebep olacaktır. Son bir hatırlatma daha yapalım. Kesme çizgisinin ‘Thank You’ ya da sizin yazdığınız yazının tarafından kesme işlemini uygulamanız gerekiyor. Diğer taraftan değil. Çünkü fotoğrafı içerisine koyduğunuzda gri çizgi, fotoğrafın altında kalmış olacak ve görülmeyecektir. Yani amaç, bizim işaret olarak belirlemiş olduğumuz gri çizginin görünmemesini sağlamak ve resmin altında bırakmak.


4. Artık fotoğrafımızı ekleyebiliriz.

el emeği ile düğün kartı yapmak

Hazırlamış olduğumuz 7,5 cm’lik fotoğrafımız şimdi kesme çizgimizin içerisine tam sığacaktır. Fotoğrafın altında kalan karton kağıdın ortasına yapıştırıcımızı da sürdüysek artık kendimize böyle bir şaheser oluşturduğumuz için hayran olabiliriz.

el yapımı düğün kartı yapımı

el yapımı teşekkür tebrik kartı

düğün teşekkür kartı

NOT: Her tasarım için işlem sıraları aynıdır. Kart tasarımı yapılır, yazdırılır sonra kartlar kesilir. Ardından fotoğraf için yazdırma işlemi uygulanır. Kartlarda fotoğraf için belirlenmiş çizgilerden de kesilip fotoğraf karta monte edilir, son olarak da yapıştırılarak işlem tamamlanır.
Küçük Bir İpucu: Eğer fotoğrafları koyacağınız kartların kesim yerlerinin daha pürüzsüz ve düzgün görünümlü olmasını istiyorsanız bildiğiniz tırnak törpüsünden faydalanabilirsiniz.

el yapımı düğün teşekkür kartı

Üzerinde titiz çalışılmış profesyonel teşekkür kartlarımızın sunuma hazır olması için son bir işlemimiz kaldı.


5. Teşekkürlerimizi sunuyoruz.

el yapımı tebrik teşekkür kartı

Göz alıcı tasarımı ile hazır olan kartlarımızın üzerine, teşekkürümüzü nasıl ifade etmek istiyorsak kelimelerimize yansıtarak projemizi tamamlıyoruz. Kişiye özel mesaj ve kişiye özel resim seçeneği ile en özel hediye fikirleri arasında yer alan teşekkür kartı projemizin sizin ve sevdiklerinizin hayatlarına da özel dokunuş katması dileğiyle.

kişiye özel hediye

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.