sadsad x
asdasd
Evde Ütü Masası Kılıfı Nasıl Yapılır

Evde Ütü Masası Kılıfı Nasıl Yapılır

08 Ağustos 2017

Şık ya da şirin bir ütü masası kılıfı her bayanın isteğidir! Ütü yaparken, ütü kadar en az ütü masası kılıfı da önemli! Yanmayan, kalın ve kaygan bir örtü olması, ütü masası kılıfı için önemli özelliklerdir! Kendi tarzınıza uygun ütü masası kılıfı bulamıyorsanız, evde kendiniz yapmayı hiç düşündünüz mü? El yapımı ütü masası kılıfı yapmak sandığınızdan çok daha kolay! Uygun malzemeler ve biraz da el becerisi ile masanızın eskimiş kılıfını yenileyebilir ve ortaya harika bir sonuç çıkartabilirsiniz! Eğer bu ev yapımı hediye projesini yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, hiç dert etmeyin! El yapımı ütü masası kılıfı nasıl yapılır, sizlere en ayrıntılı ve resimli bir şekilde anlatacağız! Yani kelimelerin yetersiz geldiği noktalarda, resimlere bakarak daha kolay bir şekilde ütü masası kılıfınızı oluşturabilirsiniz!

Çok kısa bir sürede ortaya çıkan sonuca sizler de çok şaşıracaksınız! Ve gerçekten ütü masası kılıfı projesi, harika bir acemi dikiş projesi! Bu nedenle, çok fazla dikiş bilgisine sahip olmadan da bu projeyi yapabilmeniz mümkün! Kendinizi denemeniz ve geliştirmeniz için harika bir fırsat! İster kendinize isterseniz de sevdiklerinize bu güzel ütü masası kılıflarını yapabilirsiniz! Eminiz ki gören herkes, sizden bir sipariş isteyecektir! Ya da dilerseniz bu harika proje ile annenize hoş sürpriz yapabilir ve anneye alınabilecek hediyeler içerisinden en değerlisini kendi ellerinizle siz hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz renk kumaşı kullanarak tarzınızı ortaya çıkarmanın tam zamanı! O halde bir an önce ev yapımı ütü masası kılıfı yapılış aşamalarına geçelim! Fakat önce malzemeler…

El yapımı ütü masası kılıfı

EL YAPIMI ÜTÜ MASASI KILIFI İÇİN MALZEMELER


2 metre çizgili kumaş
• % 100 pamuk yorgan pervazı 2 metre
• Beyaz iplik
• İğne
• Kumaş makası
• Cetvel
• Keskin işaretçi veya kumaş kalemi
• Dikiş makinesi
• 3 metre naylon ip (kumaş mağazasının perde bölümünde bulabilirsiniz)
• 1 plastik düğme
• Firkete
• Ütü masası
• 1 metrelik 3 cm dikişli cırt cırt

Bu ekipmanlar, her ebatta ütü masası ile uyumlu şekilde tasarlanmıştır. Kılıf desenini kesmek için kendi ütü masanıza ihtiyacınız olacaktır!

EL YAPIMI ÜTÜ MASASI KILIFI YAPILIŞI


Adım 1

evde ütü masası kılıfı yapımı

İlk olarak pamuklu kumaş ile başlayın. Ütü tahtasını kumaşın üstüne yerleştirin ve tahta üzerinde en az 5 cm bırakarak üzerine ortalayın!

Adım 2

eskiyen ütü masası kılıfını değiştirme

Bir cetvel ve işaretleyiciyle, ütü masasından 5 santimetre aralıklar ile işaretleyin. Sadece bir nokta koyun!

Adım 3

ütü masasına kılıf yapımı

Şimdi tek tek attığınız noktaları düz bir çizgi çekerek birleştirin!

Adım 4

ütü masasına kılıf yapımı

Fazla kumaşı kumaş makası ile kesin! Normal makas yerine kumaş makası tercih ederseniz sizlere daha kolaylık sağlayacaktır!

Adım 5


Şimdi kumaşı yatırın, pamuklu kumaş tarafı aşağıya yerleştirin ve üzerine de desenli kumaşı yerleştirin! Desenli kumaşın her tarafına 5 cm bıraktığınızdan emin olun!


Adım 6

ütü masasına kılıf yapımı

Tıpkı demin yaptığınız gibi 5 cm aralıklar ile kumaşın etrafını işaretleyin.

Adım 7

El yapımı ütü masası kılıfı

Ve şimdi tekrar bu noktaları birleştirin!Adım 8

El yapımı ütü masası kılıfı

Çizgi çektikten sonra pamuklu kumaşı kestiğiniz gibi desenli kumaşı da kumaş makası ile kesin!

Adım 9

El yapımı ütü masası kılıfı

Dikiş makinesi ile her iki kumaşı zikzak dikiş ile birleştirin! Daha sonra tüm iğneleri çıkarın.Adım 10

El yapımı ütü masası kılıfı

Artık kumaşı düz yönüne doğru çevirebilirsiniz! Kumaşı aşağı indirin ve kumaşı 3 cm’den fazla ittirin!

Adım 11

El yapımı ütü masası kılıfı

Daha sonra bir daha 3 cm üzerine katlayın ve aşağı iğneleyin. Döndürülen kenar yukarı olmalıdır. Kumaşın etrafından sonuna kadar iğneleyin! Aşağıdaki resimdeki gibi!Adım 12

ütü masasına kılıf yapımı

Köşeler sizleri biraz zorlayabilir! Köşeleri eğri olarak oluşturmak sizi zorlasa da üstesinden geleceğinize eminiz! Yatıkları düz tutmak için iyice sıkıştırın!


Adım 13

ütü masasına kılıf yapımı

Dikiş makinesiyle, oluşturduğunuz kumaş parçasının etrafından dolaşın. Mümkün olduğunca katlayarak dikiş yapın. Ütü tahtasının ucuna 8 cm’lik bir açıklık bırakın.


Adım 14

eski ütü masasına kılıf yapımı

Bir büyük iğneye veya ona benzer bir malzemeye naylon ipi geçirerek açıklık bıraktığınız yerden her tarafına geçirin!


Adım 15

Eskimiş ütü masasına kılıf yapımı

Plastik bir düğme ekleyin ve ipin ucunu bağlayın.Adım 16

ütü masasına kılıf yapımı

Kapağın ütü masası boyunca sıkıca oturduğundan ve sıkıştığından emin olmak için iki askı cırt cırdı yanlara ekleyin. Bir çifti ütü masasının önüne ve diğerini sonuna yakın yerleştirin. Sabitlemek için önce kapağı masanın üzerine koymanız gerekmektedir. Cırt cırdın bacaklara giremeyeceğinden emin olun! Aksi takdirde ütü masanız açılmaz! Yerine sabitledikten sonra, dikiş makinesini kullanarak cırt cırdını dikin. Ütü tahtası üzerinde çekilen gerginliği giderebildiğinden emin olmak için en az dört kez ileri geri dikin.


Adım 17

ütü masasına kılıf yapımı

Ütü masanızın üzerine kapağı takın, plastik düğme ile bağladığınız ipi sıkıca çekin ve cırt cırdı oturtun! Ve bitti! El yapımı ütü masası kılıfınız kullanıma hazır hale geldi! Hem de oldukça kısa bir sürede! Artık kendinizin tasarladığı harika bir ütü masası kılıfınız mevcut! Sıkıldıkça farklı renk ve modellerde ütü masası kılıfı yapabilirsiniz! Artık ütü yapmak bu kılıflar sayesinde çok daha eğlenceli! Ellerinize sağlık! İyi günlerde kullanın!

Sevgiliye el yapımı hediye fikirleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.