sadsad x
asdasd
Fıstık Kabuklarından Kase Yapımı

Fıstık Kabuklarından Kase Yapımı

07 Nisan 2017

Antep fıstığını sevmeyen sanırız yoktur. Yerken çok lezzetli olan Antep fıstıkları bu projemiz ile birlikte yedikten sonra da çok güzel olacak. Emsali görülmemiş ilginç hediye fikirleri arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte şimdi sizlerde bugün onlardan bir tanesini yapacağız. Projemizden elde edeceğimiz kolay kaseyi evimizde dekor amaçlı kullanabileceğimiz gibi meyveleri içerisine ekleyerek misafirlerimize çok özel sunum olarak da kullanabiliriz. Güzel Anneler günü hediyesi arayışında olanlara da değişik ve enteresan bir fikir olabilir. Antep fıstığından yapacağımız kaseleri biraz daha ufak ebatlarda yapıp hoş bir mumluk olarak da kullanabiliriz. Bunun gibi daha yüzlerce fikir sayılabilir. Önemli olan sizin ve sevdiklerinizin ihtiyaçlarını analiz edip ona yönelik çalışma sergilemek olacaktır. Bir tane kaseyi birlikte yapalım. Ardından sizlerin bu örneği geliştirerek ve üzerine kendinize özgü dokunuşları dahil ederek çok daha özel tasarımlar elde edeceğinize inanıyoruz.


Antep Fıstık Kabuğundan Kase Yapımında Kullanılacak Malzemeler


• Antep fıstığı kabukları,
• Parşömen kağıdı,
• Toksik olmayan yapıştırıcı veya ev yapımı doğal tutkal ve
• 1 adet kase


Antep Kabuğundan Kasenin Yapılışı


1. Antep fıstığı yiyin.

fıstık kabuğundan kase yapımı
İlk adımda sadece Antep fıtığı yiyoruz veya bir şekilde kabuklarını temin ediyoruz. Küçük bir kase yapmak için ortalama 100 tane, orta boy bir kase için ise en az 250 tane Antep fıstığının kabuğuna ihtiyacımız olacak.


2. Gerekli malzemeleri temin edin.

fıstık kabuklarından el yapımı kase

Projede ihtiyacımız olan malzemeleri (yapıştırıcı, kase ve Antep fıstıklarını) projemize başlamak üzere temine diyoruz.


3. Kabukları temizliyoruz.

Bu adım şart değildir ancak daha sonra yapacağımız kaseye meyve gibi gıda ürünleri ekleyeceksek muhakkak göz ardı etmemenizi öneriyoruz. Antep fıstıkların kabuklarını temizleme sırasında üzerindeki tuzlardan da kurtulmanın en etkili yolu kaynatmaktır. Ocakta kaynattığınız su tenceresinin altını kapatın ve biriktirdiğiniz kabukları tencerenin içerisine atıp ara ara karıştırarak bir süre bekletin. Böylece hem üzerindeki tuzlar hem de kirler temizlenmiş olacaktır.

4. Antep fıstıklarını dizip modelimizi oluşturalım.

fıstık kabuklarından kase yapımı

Kasemizin içerisine parşömen kağıdımızı yayalım. Kağıdın üzerine de tutkalımızı süreceğiz. Yaklaşık 1 avuç fıstık kabuğu için 1 yemek kaşığı tutkal eklememiz gerekecektir. Yani sonuç olarak kağıdı iyice tutkallayacağız. Tutkalların üzerine ise yıkayıp kuruttuğumuz Antep fıstığı kabuklarını rastgele diziyoruz. Dizme işleminde mümkün olduğunca kabukların sık ve dolu dolu olmasına özen gösterin. Aksi halde elde edeceğiniz kasede oluşacak olan boşlukların büyük olması istenmeyen bir görüntü oluşmasına sebebiyet verir.

antep fıstığından kase yapımı

Dizdiğiniz kabuklar birkaç saat içerisinde kurumuş olacaklardır. Kuruma işlemini hızlandırmak için bir saç kurutma makinesinden ya da bir fandan yardım alabilirsiniz. Yapışkan tamamen kuruduktan sonra parşömen kağıdını kasenizden çıkarabilirsiniz. Eğer arada boşluklar var işse tutkal sürerek son rötuşları yapın. Son eklediğimiz tutkal da kuruduysa tamamdır. Ve sonunda şaheserimiz hazır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.