sadsad x
asdasd
Plastik Boncuklarla Kase Yapımı

Plastik Boncuklarla Kase Yapımı

20 Kasım 2018

Tüm bayanlar bu rengarenk kaselere aşık olacaklar. Ben de bu kaselere bayıldım ve odam için iki tane salon için de iki tane yaptım. Arkadaşlarıma hediyelik için yaptıklarım hariç tabi ki! Sanat eseri gibi görünen bu kaselerin en güzel yanı ise, yapımlarının oldukça basit olması. İhtiyacımız olan sadece üç malzemeyi temin etmek ve ardından basit olan birkaç basamağı uygulayarak şaheserleri ortaya çıkarmak.

plastik boncuklardan kase yapımı

Kase Yapımı İçin gerekli Malzemeler


1. Bir adet ısıya dayanıklı cam kase ( Boroslikat Cam) ,
2. Pişirme spreyi ve
3. Küçük, plastik, rengarenk boncuklar. Dilerseniz buradaki linki kullanarak nasıl boncuklar satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

hediye

fiyat

İşte bu 3 kolay bulunabilir malzeme ile bir şaheseri elde edebileceğiz. ‘Pişirme spreyi nedir?’ dediğinizi duyar gibiyim. Henüz pişirme spreyini duymadıysanız endişelenmenize gerek yok. Birçok ülkede yıllardır kullanılmakta olan bu pişirme spreyi aslında bir çeşit yağ. Tavaları yağlamak, diyet zamanları yağı kontrollü bir şekilde kullanabilmek ve salataları kontrollü bir şekilde yağlayabilmek için kullanılmaktadır. Ülkemizde de son zamanlarda kolayca bulunabiliyor. Migros gibi büyük marketlerin reyonlarında bulabilirsiniz. Ancak isterseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Sizin için pişirme spreyinin tarifini yazıyoruz. Böylelikle marketlerde harıl harıl pişirme spreyi arama derdinize de son veriyoruz. Ayrıca yapımının son derece kolay olduğu bu pişirme yağını mutfaklarınızda diğer yemeklerinize de kullanmayı deneyebilirsiniz. Elinizin altında bulunmasından mutluluk duyacağınız bu ürünün tarifini öğrenmeye hazır mısınız?


Pişirme Spreyi Nasıl Yapılır?

plastik boncuklardan kase yapımı

Pişirme spreyinin aslında bir çeşit yağ olduğunu söylemiştik. Sprey ile kullanılabilir olması sebebi ile margarin yağ kullanılamıyor. Sıvı ayçiçek yağ ya da zeytinyağı ile mükemmel bir pişirme spreyi elde edebilirsiniz. Daha sağlıklı olması açısından biz zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Gerekli malzemeler;


1. Bir birim zeytinyağı,
2. Bir birim su ve
3. Sprey şişesi.


Örneğin bir çay bardağı zeytinyağı kullandıysanız bir çay bardağı da su ekliyorsunuz. Bu karışımı bir sprey şişesi içerisine dahil ediyorsunuz. Şişeyi iyice karıştırdığınızda pişirme spreyiniz hazır demektir. Artık mükemmel kasemizin yapımına dönebiliriz.


Plastik Boncuklu Kasenin Yapım Aşamaları

plastik boncuklardan kase yapımı

Önemli Uyarı: Muhteşem kasemizi yapmadan önce bir uyarı da bulunmamız gerekiyor. Bu proje çocuklarınız ile birlikte yapabileceğiniz oldukça eğlenceli bir aktivite niteliğindedir. Ancak dikkat etmeniz gereken şey; kullanılan boncukların çok küçük olması ve rengarenk oluşları ile dikkat çekmeleri sebebi ile çocuklarınızın da merakını kazanmalarıdır. Her şeyi deneyimleyerek öğrenmeye çalışan küçük çocuklar bu boncukları ağızlarına götürmeye ve tadını öğrenmeye çalışacaklardır. Yutmaları durumunda boğazlarında kalabilir veya bağırsaklarında ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu sebeplerden dolayı siz, siz olun ve asla çocuklarınızın önüne rengarenk olan bu minik boncukları bırakıp, onları yalnız bırakmayın.

A. Kasenin iç yüzeyini pişirme spreyi ile yağlayın. Ardından plastik boncuklarınızdan bir avuç kadar alın ve yağlanmış olan kasenin içerisine bırakın. Şimdi sıra geldi kasemizin içerisindeki boncukları düzenlemeye. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli husus; boncukların sadece bir katlı olarak yerleştirilmeleridir. Yani asla üst üste iki tane boncuk olmamalı. Tüm yüzeye sırası ile boncukların tek bir tabaka halinde serildiğine emin olana kadar boncukları yayma işlemine devam edin.

plastik boncuklardan kase yapımı

B. Fırını yaklaşık 190 dereceye ayarlayın ve çalıştırın. Ya da pişirme işlemini, ocağın üzerinde kontrollü bir şekilde de yapabilirsiniz. Benim uygulamamda 190 derecede yaklaşık olarak 12 -14 dakika süre içerisinde istediğim şekli aldılar. Bu süre sizin kullandığınız ısıya göre değişim gösterebilir. Sonuç olarak istediğimiz kıvama gelmesi için boncukların hafiften erimiş olması gerekiyor. (Yanmayacak kadar kısa ama eriyip birbirleri ile bütünleşecek kadar da uzun bir süre gerekli). Plastikler eridikçe boncuklar birbirilerine yapışacaklar. Birbirlerine yapışmaları ile birlikte, cam kaseden bir kalıp halinde ayrılacaklar. Yani bu işlem sonunda boncuklarınız bütünleşip bir kase oluşturmuş olacak ve bu kase de, cam kasenizden ayrı bir şekilde hazır olarak sizi bekliyor olacak.

Sevdiklerinize hediye olarak yapabileceğiniz bu renkli kaseleri ne kadar kısa sürede yapabileceğinize siz bile şaşıracaksınız. Gerekli olan malzemeleri kolayca temin et, toplam da en fazla 25 dakikanı ayırarak projeni tamamla. İşte bu kadar basit!

EDİTÖR: Nazan Hataylı

KAYNAK: www.meaningfulmama.com

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.