Fotoğraflı Bardak altlığı Nasıl Yapılır?

Fotoğraflı Bardak altlığı Nasıl Yapılır?

17 Haziran 2019

Merhaba; Bugünkü yazımızda size birkaç adımda minik kare fayansların yüzeyine fotoğraflarınızı uygulayarak onlardan nasıl birer muhteşem bardak altlıkları hazırlayabileceğinizi anlatacağız. Fotoğraflı fayanslardan bardak altlığı nasıl hazırlanır projesi sizleri de heyecanlandırdıysa o halde yazımızın devamını okumaya devam edin. Anlatacağımız yöntemleri Adım adım uyguladığınız takdirde siz de çok kolay bir şekilde en sevdiğiniz fotoğraflarınızı fayans yüzeyler üzerine uygulayabilirsiniz. El yapımı projeler hazırlamak konusunda acemilik çekecek olan değerli okuyucularımızın gözü hemen korkmasın; zira birazcık zaman ayıran, azıcık gayret gösteren hemen herkesin oldukça kolay bir şekilde fotoğraflı bardak altlıklarından hazırlayabileceğine olan inancımız tam. Bu gayret ve emekleriniz sonucunda sizde sevdiklerinize ait fotoğrafları görsellerimizdeki gibi minik fayansların üzerine uygulayarak dekoratif birer bardak altlıklarına dönüştürebilirsiniz.

el yapımı resimli bardak altlığı

Hatta bunlara bardak altlıkları demek yerine sanat eserlerimi desek ne? Fayansların üzerine uygulayacağınız ve resimlerden oluşturacağınız bu harika bardak altlıklarını kendiniz için hazırlayabileceğiniz gibi sevdiklerinize de hazırlayarak hediye etme şansınız var. Anne, Baba, kardeş, arkadaş açıkçası bütün sevdikleriniz için hazırlayarak onlara harika bir sürpriz yapmış olacaksınız. Sitemiz de daha çok sevgiliye hediye ağırlıklı el yapımı hediye anlatımları olduğu için bu projeyi sevgiliniz içinde hazırlayarak onu bir hayli mutlu edebilirisiniz. Kimin için hediye hazırlayacağınız ile ilgili kararı size bırakıyor ve diyoruz ki gelin bugün kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve bu muhteşem bardak altlıklarından hazırlamaya başlayın. Hadi bakalım tembellik etmek yok!

el yapımı resimli bardak altlığı


Bu proje için gerekli malzemeler:

** Yazıcı
** Makas
** 10 cm x 10 cm fayans
** Mod Podge
** Sünger Fırça
** Keçe kumaş
** 10 cmx 10cm En sevdiğiniz fotoğraflarınız
** Nemli bir bez

Yukarıda sıraladığımız bazı malzemeleri zanaat marketlerden ya da internet üzerinden sipariş vererek de temin edebilirsiniz.


1 Adım:

el yapımı resimli bardak altlığı


Bilgisayarınızdan veya telefonunuzda yüklü fotoğraflar arasından projenizi için kullanacağınız fotoğraf veya fotoğrafları seçin. Seçtiğiniz bu fotoğrafları herhangi bir resim düzenleme programı ile açın. 10cm kenar uzunluklarında kare şeklinde fayanslar üzerine fotoğraflarınızı uygulamak için yazıcınızdan fotoğraflarınızı bu ölçülere göre ebatlandırarak çıktısını alın. Bu proje için kullanılacak yazıcının lazer yazıcı özelliğinde olması gerekmektedir. Mürekkep püskürtmeli olan yazıcılar ne yazık ki bu proje için kullanılamaz. Bir lazer yazıcı ile mürekkep püskürtmeli yazıcı arasındaki farkı merak edenler internet üzerinden araştırma yapabilirler. Bu aşamada söyleyebileceğimiz tek şey bu proje için kullanacağınız yazıcınızın lazer yazma özelliğinde olması gerektiğidir. Yine dikkatinizi çekeceğimizi diğer bir hususta bu projede fotoğrafları basarken klasik fotoğraf kâğıdına değil normal bilinen A4 kâğıdına basılacak olmasıdır. Fotoğraf kâğıtları kâğıt tütünden ve hacım olarak ta kalın olmasından dolayı bu proje için en uygun değillerdir bu sebeple bu projemiz için bilinen 80 gramlık A4 kâğıtları kullanılacaktır. Bu bilgileri verdikten sonra 2. adıma geçebiliriz.


2 Adım:

el yapımı resimli bardak altlığı

Yazıcınızdan çıktısını aldığınız fotoğraflarınızı Fayansınızın ebatlarına göre ayarlayarak fazlalık olan kısımlarını kesiniz. Resimlerinizi ahşap plaka ebatlarına göre gerekli ayarlamaları yaparak fazlalık olan yerleri makas yardımı ile kesin. Fotoğrafınızı ahşap plakanın tamamına yayacağınız gibi kenarlardan bir miktar boşluklar bırakarak ta ayarlayabilirsiniz. Bu aşamada tercihi size bırakıyor ve bir diğer adıma geçiyoruz.


3 Adım:

el yapımı resimli bardak altlığı

Bu adımda ise; neredeyse bütün el yapımı projelerinde kullanılan adeta mucizevi bir yapıştırma özelliği olan, yapıştığı yüzeylerde leke bırakmama ve sıvı ortamlardan etkilenmeme gibi harika özellikleri olan bir yapıştırıcıdan bahsedeceğiz. Bu yapıştırıcının adı Mode Podge. Belirtildiği üzere bu yapıştırıcı neredeyse el yapımı projelerin olmazsa olmazlarından biri olarak yer alır; dersek abartmış olmayız. Bu yapıştırıcı bu kadar övdükten ve reklamını yaptıktan sonra şimdi bu adımda yapmanız gerekenleri sizlere yazalım. Fayans yüzeyini nemli bir bez yardımı ile önceden siliyorsunuz. Bu şekilde fayans yüzeyinde yer alan kir ve toz gibi olumsuz etkilerden fayanslarınızı arındırılmış oluyorsunuz. Daha sonra bu fayans yüzeylerine bir kat Mod Podge uygulayın. Yapıştırıcı uyguladığınız bu yüzeylere önceden fayansla eşit büyüklükte kesmiş olduğumuz fotoğrafları yapıştırarak bu uygulama adımını tamamlayarak diğer bir adıma geçiyorsunuz.


4 Adım:

el yapımı resimli bardak altlığı

Fotoğrafları fayanslarınızın yüzeyine fotoğraflarınız mod Podge yardımıyla yapıştırdınız Bir müddet bekleyerek yapışma işleminin sağlıklı olması için kurumaya bırakmalısınız. Kuruma süresi gerçekleştikten sonra ise bu defa da fayans yüzeyine yapıştırdığınız fotoğraflarınızın üzerine bir kat mod podge uygulayın.

Bardak ALtlığı

fiyat

Bu son kat mod podge uygulamanın amacı; bardak altlığı olarak kullanacağınız ve fotoğraflarınızdan oluşturmuş olduğunuz fayans altlıkları üzerine herhangi bir sıvı dökülmesi veya temas etmesi durumlarında fotoğraflarınız zarar görmesine, Fotoğraflarınızın deforme olmasına engel olmak dolayısı ile iyi bir şekilde muhafaza etmiş olmaktır. 


5 Adım:

el yapımı resimli bardak altlığı

Neredeyse tamamlanmak üzer projeniz. Bu adımda sıcak silikon t5abancası ile keçe kumaşları fayansların alt yüzeyime uygulayacaksınız. Fayanslar ile eşit büyüklükte kestiğiniz keçe kumaşları sıcak silikon tabancası ile dikkatli bir şekilde fayanslarınızın alt kısımlarına yapıştırın. Keçe kumaşın fayans altına uygulanmasının sebebi fayans bardak altlıklarının hem kayma özelliğini engellemek hem de yumuşak bir taban elde etmek içindir. Bu arada yeri gelmişken değinmeden geçmeyelim. Eğer el yapımı projeler, el yapımı sürprizler yapmak konusunda meraklıysanız mutlaka sıcak silikon tabancası denilen aleti elinizin altında bulundurmalısınız. Gerçekten de birçok kendin yap projelerinde sıcak silikon tabancasının kullanıldığını ve bu tarz uygulamaların adeta babası sayılır. Nerdeyse sıcak silikon tabancasının kullanılmadığı herhangi bir DIY projesi yok gibidir. Ayrıca fiyat olarak da çok pahalı olmayan ve evde de birçok işinizde yardımca olacak bu aleti kesinlikle elinizin altında bulundurmanızı öneririz. Bizden söylemesi


Ve sonuç:

el yapımı resimli bardak altlığı

Ve Tebrikler! Zahmetli bir uğraşın sonunda fotoğraflarınızdan oluşmuş ve evinize yaraşır harika bir dekoratif eser oluşturdunuz. Emek verilmiş, zaman harcanmış, kısacası alın teri dökülmüş her iş bitiminde, o işi gururla seyretmenin verdiği haz gibisi yoktur. İşte bu el yapımı projemizde her gördüğünüzde sizi gururlandıracak ve keyif duymanızı sağlayacaktır. Bu dekoratif eserinizi gören tüm sevdikleriniz kendileri içinde yapmalarında size ısrarcı olacaklar. Ve bu sebeple diyoruz ki hazır eliniz değmişken sevdikleriniz içinde hazırlayın. Onlara da unutamayacakları harika bir el yapımı hediye hazırlamış olun. Sanki en çokta sevgiliye hediye edilecek gibi görünüyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.