sadsad x
asdasd
Fotoğraflı Mum Nasıl Yapılır?

Fotoğraflı Mum Nasıl Yapılır?

24 Nisan 2018

Anneler günü'nde, annenize ilginç ve sıra dışı bir sürpriz yapmak istiyorsanız “fotoğraflı mumlar” yazımızı şiddetle okumanızı tavsiye ederiz. Anneler günü'nde önceki anneler günü hediyeleri’nden veya anneler günü sürprizleri’nden daha farklı bir şeyler denemek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre! Sizin veya anneniz için anlamı olan fotoğraflardan ortaya çıkaracağınız “fotoğraflı mumlar” eminiz ki annenizin oldukça hoşuna gidecek ve o’nu bir hayli şaşırtacaktır. Ailece çektirdiğimiz veya sadece annenizle birlikte çektirmiş olduğunuz fotoğraflardan oluşturacağınız fotoğraflı mumları anneniz, evinin en güzel köşesinde sergileyeceğinden emin olabilirsiniz. Yapımı kolay ve maliyeti de oldukça düşük sayılabilecek harika bir el yapımı anneler günü hediyesini bu yazımızı okuduktan sonra hazırlamış olacaksınız. Eminiz ki siz de birçok insan gibi önceki yıllarda annenize anneler günü hediyesi olarak mağazalardan veya dükkânlardan o’nun hoşlanabileceğine inandığınız çeşitli hediyeler satın aldınız. Eminiz ki bu hediyelere de anneleriniz bayıldılar. Ama şunu iddia ediyoruz ki hiçbir hediye sizin kendi el emeğiniz göz nurunuz ile hazırlayarak annenizi sunduğunuz hediyeler kadar onları mutlu edemez. Çünkü anneniz bilir ki; o hediyeyi biricik yavrusu hazırlamış, Onun eli değmiş ve emek harcamış! Bu sebeple o’nun için kendi elleriniz ile hazırlayacağınız bir hediye, anneniz için dünyalara değişmeyeceğini bir hediye oluvermiştir. Bugünkü yazımızda, sizlere yapımını anlatacağımız fotoğraflı mumlar işte bu tarz hediyelerden biri. Tamamen evde hazırlayacağınız bu sürpriz ile; 2018 yılının ikinci. Pazarı’nda kutlanacak olan anneler günü'ne damgamızı vurmuş olacaksınız. Bu arada anneler günü ne zaman kutlanacak? Diye merak edenler için bu yıl anneler günü 13 mayıs 2018 pazar günü kutlanmış olacak. Evet, sözü daha fazla uzatmadan bu yılki anneler günü'nün sürprizi sayılabilecek fotoğraflı mumları nasıl yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım. Ama önce her zaman olduğu gibi bu projemizde kullanabileceğimiz malzemelerimizi sıralayalım.

Bu proje için kullanacağımız malzemeler


• Dekoratif kalın mumlar
• Beyaz kağıt peçete
• Yazıcı
• Yazıcı kâğıdı
• Makas
• Şeffaf bant
• Bal mumu kâğıdı
• Isı tabancası veya saç kurutma makinesi

El yapımı fotoğraflı mum

Yukarıda sıraladıklarımız arasında bulmakta güçlük çekebileceğiniz herhangi bir malzeme olduğunu düşünmüyoruz. Birçoğu hemen hemen herkesin evinde mevcut olan malzemeler. Önce hangi fotoğrafları mumlar üzerinde kullanmak istiyorsanız bunları belirlemeniz gerekiyor. Bunun için fotoğraf arşivinizden sizin ve Anneniz için anlamı olan fotoğrafları seçerek işe başlayın. Seçtiğiniz fotoğrafları herhangi bir resim düzenleme programı ile açın ve mumların ebadına uygun olacak şekilde ölçeklendirin.

fotoğraflı mum nasıl yapılır

Fotoğraflarınızın çıktısını almadan önce; renkli mi ya da siyah-beyaz mı olacağına karar vermelisiniz. Bize göre; fotoğraflar siyah-beyaz olduğunda daha nostaljik bir havası olacaktır. Gerçekten de siyah beyaz fotoğrafların renkli fotoğraflara göre duygusal etkisi daha fazladır. Bu durumu göz önünde bulundurarak siyah beyaz fotoğraflarla projeye devam etmenizde fayda var. Şimdi asıl yapım aşamasına geçecek olursak; beyaz kâğıt mendil veya beyaz renk peçete kâğıdını normal beyaz renk kâğıt üzerine yerleştirin. Kâğıt mendilin bütün kenarlarını normal A4 kâğıdının üzerine şeffaf bant ile yapıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu kâğıdı yazıcınızın kâğıt besleme haznesine koyun ve çıktısını almak istediğiniz fotoğrafı yazdırın. Yazıcıdan çıkan fotoğrafın fazlalık kısımlarını makas yardımı ile kesin. Sonra bal mumu kâğıdının üzerine çıktısını aldığımız fotoğrafın görsel tarafı kâğıda temas edecek şekilde yatırın. Balmumu kâğıdını ise beyaz mumların üzerine sıksıca dolayarak sarın. Sıkıca sardığınızdan emin olun. Aksi takdirde ısı tabancası ile mum üzerine yapıştırma esnasında aralarda kabarcıklar meydana gelebilir.

evde resimli mum nasıl yapılır

Sıcak hava tabancası olmayan ziyaretçilerimiz üzülmesinler. Bu işlemi saç kurutma makinesi ile de yapabilirler. Saç kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırın ve kâğıdın mumla temas eden yerlerine sıcak hava tutarak muma iyice nüfuz etmesini sağlayın.

evde resimli mum nasıl yapılır

Sıcak hava mum yüzeyini hafifçe eritecek ve üzerine sardığınız resimli kâğıt mum üzerine adeta oturacak ve mum daha sonra kuruduğunda ise görsel mum yüzeyine tamamen yapışmış olacaktır.

kolay şekilde resimli mum yapımı

Görsellerimiz kısa süre içinde kuruyacaktır. Kuruma işlemi tamamlanınca mum üzerine sardığımız yağlı kâğıdı hafifçe açmaya başlıyoruz ve ortaya bu harika görüntü çıkmış oluyor. Bayanlar baylar işte karşınızda Anneler gününe özel hazırlayacağınız sürpriziniz! Kim böylesi harika bir sürprizi hazırlamaya hayır der ki? Hani derler yaa Para ile alamazsın! Dedikleri şey işte budur! Gerçektende hazırladığınız veya hazırlayacağınız bu mumlar sadece size ve annenize özel. 

fotoğraflı mumlar

Başka hiçbir yerde yok ve satılmıyorlar da. Ne kadar özel oldukları işte ortada. Evet, sevgili dostlar; Anneler gününde Anneler için El yapımı harika bir sürpriz veya harika bir hediye hazırlamak isterseniz bu fırsatı kaçırmayın deriz. Anlatmaya gerek yok! Görüyorsunuz : ) diye son cümlemize de yazıyor ve tekrar görüşünceye dek hoşçakalın diyoruz.

EDİTÖR: Serkan Çakır

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.