sadsad x
asdasd
Güzel Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

Güzel Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

14 Nisan 2020

Fotoğraf çekimi önerileri ile siz de profesyonel bir fotoğrafçı gibi estetik fotoğraflar çekebilirsiniz. Üstelik bunun için profesyonel bir fotoğraf makinesine de gerek yok… Küçük detaylara dikkat ederek harika fotoğraflar çekebilmeniz mümkün. O zaman başlayalım!

Portre Fotoğrafları Ve Gözler

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Portre yani boydan fotoğraf çekmek, genel olarak tercih ettiğimiz bir poz değil mi? Peki portre fotoğraflarda dikkat etmeniz gereken detaylar neler? Tabi ki gözler… Fotoğraf çekimi tüyoları arasında bulunan bu minik detay ile harika netlikte fotoğraflar çekebilirsiniz.  Öncelikle kadrajı ayarlayın. 

güzel fotoğraf nasıl çekilir

Eğer çekeceğiniz cansız bir varlık ise, nesnenin tam ortasına odaklanın. Bir yakınınızı çekecekseniz eğer, gözlerine odaklanın. Gözleri netleştirerek harika bir fotoğraf ortaya koyabilirsiniz.

Kadraja Doğru Yürümek

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Fotoğraf çekimi teknikleri arasında bulunan ve dikkat etmeniz gereken birtakım detaylar vardır. Yürürken ya da hareket halindeyken daha estetik bir fotoğraf çekimi için kadraja doğru hareket etmek çok önemli. Arkadan çekilen fotoğraflara nazaran kadraja doğru çekilen fotoğraflar daha estetik çıkıyor. Hem böylece arka planı değil, odaklandığınız kareyi ön plana çıkarabiliyorsunuz.

güzel fotoğraf nasıl çekilir

İster gece ister gündüz fark etmeksizin bu detaya önem vererek daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Birden fazla kişinin hareket halinde olduğu fotoğraflar da bu şekilde çekildiği zaman çok daha güzel görünüyor. Bizden söylemesi…

Çiçekleri Güneşin Doğuşuna Göre Çekin

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Ağaçlar, çiçekler ve doğa… Manzara fotoğrafları ya da çiçekler ile dolu bir tarlada çekineceğiz o muhteşem kareler daha da estetik hale getirmek ister misiniz? O halde bu detaya dikkat edin. Güneşin doğuşundan hemen sonraki zaman aralığı, çiçek ağırlıklı fotoğrafların çekilmesi için en uygun zaman. Bu saatlerde çiçeklerin yoğun olan renkleri daha belirgin oluyor.

güzel fotoğraf nasıl çekilir

Sabahın erken saatlerinde hafif bir ışıma ile çekeceğiniz fotoğraflar profesyonel bir fotoğrafçı gibi kareler yakalamanıza sebebiyet verecek. Çiçek bahçesinde fotoğraf nasıl çekilir sorusunun cevabı işte bu satırlarda gizli…

Güneşi Arkanıza Alın

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Açık hava pozları için aklınızda bulunması gereken detay ise, güneşin fotoğrafı çekilecek kişinin ya da nesnenin arkasında kalması… Modelin siluetinin daha net ve estetik gözükmesi açısından bu detaya dikkat etmelisiniz. Eğer güneş fotoğraf çeken kişinin arkasında kalırsa bu fotoğrafı çekilecek olan kişinin gözlerinin kısılmasına ve surat ifadesinin değişmesine neden olacaktır. Buruşturulmuş bir surat, estetik olmaz öyle değil mi?

Pencereden Süzen Işığı Kullanın

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Sırada harika bir fikir var! Bırakın flaşlı çekimi… İçmekan fotoğrafları için kullanabileceğiniz ve muhteşem kareler ortaya çıkarabileceğiniz bir detay geliyor! Süzülen ışık… Fotoğraf çekimlerinize daha da derinlik katacak olan bu fikri mutlaka denemelisiniz.

fotoğraflı hediye

O kadar güzel kareler çıkıyor ki, inanamazsınız! Yapmanız gereken; pencereden süzen güneş ışığının fotoğrafı çekilecek kişinin ya da nesnenin bir kısmına dokunması… 

Yandan Poz Verin

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Özellikle portre fotoğraflarında kullanabileceğiniz bir detay olarak yan poz, daha zayıf gözükmenize olanak verecek. Siz de bu şekilde pozlar vererek daha estetik bir fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. 

güzel fotoğraf nasıl çekilir

Hatta küçük bir tüyo daha verelim. Biraz aşağıdan çekilen fotoğraflar, daha uzun boylu gözükmenizi sağlar. Bacaklarınız ve boyunuz daha uzun gözükür. Bunun için biraz yan durun ve fotoğrafınızı çeken kişiye biraz eğilmesini söyleyin.

Siyah Beyaz Film Gibi…

estetik fotoğraf nasıl çekilir

Estetik fotoğraf deyince siyah beyaz çekimi saymadan olur mu hiç? Tabi ki de olmazdı… Fotoğraf çekimi fikirleri arasında siyah beyaz filtreler de yer alıyor. Hem sade hem de ilgi çekici olan bu fotoğraf çekimi ile siz de daha estetik fotoğraflar ortaya çıkarabilirsiniz. İster dış mekânda, isterseniz iç mekânda… Muhteşem kareler yakalamanız mümkün.

kişiye özel kanvaslar

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.