sadsad x
asdasd
Kağıt Tabaktan Duvar Saati Yapımı

Kağıt Tabaktan Duvar Saati Yapımı

13 Mart 2017

Kesebileceğiniz ve delik açabileceğiniz herhangi bir yüzeyden duvar saati yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hatta bir kağıt tabaktan bile… Daha sağlam bir şey olsun derseniz her yerden kolayca bulabileceğiniz ince ve uygun fiyata satılan tepsileri de duvar saatinizin yüzeyi olarak kullanabilirsiniz. İstediğiniz yüzeyin desenini satın alırken kendiniz seçebileceğiniz gibi istediğiniz renk ve desenleri kendiniz boyayarak da elde edebilirsiniz. Amaç ilginç ve özel hediye fikri ise daha birçok üretkenlikte sınırımız yok.  Kağıt tabaktan çok şık bir duvar saati nasıl elde edilir adım adım anlatmaya başlayalım.


Duvar Saati İçin Gerekli Malzemeler

• Şirin bir kağıt tabak (ya da ince ve küçük tepsilerden),
• Resimdeki gibi saat kiti,
• Kalem ve
• Cırt cırt bant (isteğe bağlı).


Duvar Saatinin Yapılışı


1. Kağıt tabağımızın merkezinden delik açalım.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Kağıt tabağımızın (ya da kullandığımız diğer yüzeylerin) tam merkez noktasını bulup bir kalem ile işaretleyelim. Arından bu noktadan küçük bir delik açalım.


2. Saat kitimizin arka parçasını yerleştirelim.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Saat kitinin arka tarafta kalacak parçasının ortasında yer alan çıkıntıyı, açmış olduğumuz delikten içeriye doğru yavaşça yerleştirelim. Tam kendi genişliğinde ve şeklinde bir deliği açmış olacağız. Bu itme işlemini parçanın demir bölümüne kadar devam ettireceğiz.


3. Saat kitimizin ön yüzey aparatını takarak, kitimizin sabitlenmesini sağlıyoruz.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Her ne kadar duvar saati kitleri arasında ufak değişiklikler söz konusu olsa da hepsinin ön yüzeyi kapatmada kullanılacak olan ufak bir aparatı muhakkak vardır. Hatta birçok kitlerin içerisinde montaj aşamasını anlatan bir kağıt, kullanıcısına sunulur. Saatimizin ön yüzeyine gelecek ve arka aparatı sabitlemeye yarayacak olan ufak aparatımızı da saatin ön yüzeyine ekliyoruz.


4. Akrep ve yelkovanımızı da ekliyoruz.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Duvar saati kitimizin akrep ve yelkovanlarının olduğu parçayı da saatimize ekliyoruz. Ve ardından saat ayarını o anki saate göre yapıyoruz. Muhteşem el yapımı saat neredeyse bitti sayılır.


5. Saatimizin çalışması için hemen pilimizi takıyoruz.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Saat kitimizin arkasındaki pil yuvasına bir AA sınıfı pil yerleştirmeyi unutmayalım. Yoksa saatimiz çalışmayacağı için sadece duvarımızda dekoratif olarak yer alacaktır.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Normalde çoğu duvar saati kitlerinde, duvara asmak için gerekli olan çentik üzerinde vardır. Ancak resimde gördüğünüz gibi şu an elimizdeki kit içerisinde bu aparat mevcut değil. Sizin de satın aldığınız kit içerisine duvara asmak için bir aparat eklenmemiş ise bir sonraki aşamadaki işlem basamağını uygulayabilirsiniz. Ya da kendinize özgü yöntemler ile duvarınızda sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.


6. Saatimizi duvar montajına hazır hale getiriyoruz.

EL yapımı Kağıt Tabak Duvar Saati

Madem ismi duvar saati, duvara da monte edilebilmeli ve duvarda sabit kalabilmeli değil mi? Üretilirken bize özel bir aparat eklememişler ise hiç dert değil. Biz de çözümler bitmez. O zaman kendimiz duvara sabitleme aparatımız kendimiz yapalım. Bunun için bizler cırt cırt bant kullandık. Zaten saatimizin incecik bir kağıttan oluşması sebebi ile çok hafif oluşu bu çözümü destekledi. Duvarda sabit bir duruş sergilemesi için kullandığımız cırt cırt bantlar yeterli geldi. Dilerseniz sizler daha farklı çözümleri projenizde uygulayabilirsiniz. Hatta bulduğunuz çözümleri bizler ile de paylaşırsanız çok seviniriz. Ne demişler akıl akıldan üstündür. Değil mi?

sevgili kitapları

Oldukça ekonomik bir proje olmasının yanı sıra işlem basamaklarının da zevkli oluşu sebebi ile evinizin her odasının duvarına uygun desende bir duvar saati yapabilirsiniz. Aradığınız desen ve rengi yansıtacak bir duvar saati tabakası bulamadınız mı? Hiç dert değil. Bildiğiniz kalın bir kartonu istediğiniz şekli vererek kesebilir ve üzerini istediğiniz renkler ile boyayıp istediğiniz desenleri elde ederek kendi duvar saatinizi yapabilirsiniz. Sen de kendi duvar saatini kendin yap ve hatta çevrendekilere güzel bir hediye olarak sun. Bu kadar az bir maliyet ile bu kadar etkili bir hediye fikri sizce de çok hoş değil mi?

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.