sadsad x
asdasd
Kişiye Özel Fotoğraflı Mum Yapımı

Kişiye Özel Fotoğraflı Mum Yapımı

19 Kasım 2018

Güzel bir hediye vermek için çok para harcamanız gerektiğin inanlardansanız, bu projemiz ile inandığınızın hiç de doğru olmadığını göreceksiniz. Oldukça az bir bütçe ile ve çok kısa süre içerisinde sevdiklerinize hediye yapabilirsiniz. Hem de bu hediye, resimde gördüğünüz gibi göz alıcı şıklıkta bir mum olabilir. Kişiye özel hediye olması büyük bir ayrıcalık iken, çocukların bile yapabileceği kadar kolay bir yapım aşamasına sahip olması da ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Sonuç;

- En az zaman + En az bütçe + En zevkli anlar = En Güzel Hediye

Bu denklem ile birlikte varacağımız nokta ise kişiye özel fotoğraflı mum olacaktır. 15 dakikada ve 20 TL’nin altındaki bir bütçe ile elde edebileceğiniz şaheser nitelikteki mumlarımızın yapımına başlıyoruz. Hazır mısınız?

Kişiye Özel Mumluk İçin gerekli Malzemeler Listesi

el yapımı kişiye özel mum

Kişiye özel mum yapımı için hiçbir pahalı malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Mumunuzun üzerinde görmek istediğiniz fotoğrafınızın renkli bir çıktısını aldıysanız bir de elinizde şeffaf koli bandı varsa bu projeyi yapmaya hazırsınız demektir. Tabi bir mum ve mumumuzun ebatlarına uygun cam bir kaseyi de listemize eklememiz gerekecek. Cam kase ya da bildiğimiz cam bardaklar bile bu proje için uygun olabilir. Yeter ki mumunuz ile cam bardağınız birbiri ile uyumlu olsun. Her evde muhakkak olan makas da kullanacağımız malzemeler arasında yerini alıyor. Renkli çıktısını aldığımız resimlerimizi böylece kesebileceğiz. Keserken düz kesme konusunda endişe duyuyorsanız eski bir kredi kartından yardım alabilirsiniz. Kredi kartı size düzgün kesmeniz için iyi bir kılavuz olacaktır. Ayrıca baskı alma tekniğinde de kredi kartımızın bize büyük yardımları olacaktır. Son olarak kullanacağınız koli bandının kaliteli olmasının önemini de vurgulamamız gerekiyor. Kırtasiyelerden bilinmiş ve tanıdık markaların koli bantlarını almanız gerekiyor. Aksi halde fotoğraf transfer işleminiz hiç de istediğiniz gibi sonuçlanmayacaktır. Bu sebeple, koli bandı seçiminizde kalite son derece önemli.


Kişiye Özel Fotoğraflı Mum Nasıl Yapılır?

el yapımı kişiye özel mum

Gerekli malzemelerimizi temin ettiysek şimdi projemizin yapım aşamalarına göz atabiliriz. Toplamda 15 dakika içerisinde kişiye özel mumlarınız hazır olacaktır. Sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel ve en anlamlı hediyeler arasında olan bu mumları yaparken oldukça zevkli anlar geçireceğinizi ümit ediyoruz.


NOT:

el yapımı kişiye özel mum

Kullanacağınız fotoğrafın arka plan renginin açık renk olması, daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Arka planı koyu renk olan fotoğraflarınızda koli bandı ile baskılama yani resim transfer işleminde zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer ille de arka planı koyu renk olan bir fotoğrafı kullanmak isterseniz, bu sefer tek yapmanız gereken şey koli bandı yerine şeffaf film etiketi kullanmanız olacaktır. Maliyet biraz artacaktır. Ancak elinizde bulunan fotoğraf çok özel ise buna değebilir.

kişiye özel mum

1. Öncelikle elinizdeki mumun ve cam bardağın boyutlarına uygun olacak şekilde elinizde fotoğrafı boyutlandırmanız gerekiyor. Örneğin benim bu projemde kullandığım fotoğrafın yüksekliği 5 cm., genişliği ise yaklaşık 7,5 cm. Siz de kendi kullanacağınız malzemeye göre fotoğrafınızı bir fotoğraf düzenleyici kullanarak boyutlandırabilirsiniz.

el yapımı kişiye özel mum

2. Hazırladığımız fotoğrafın çıktısını bir renkli lazer yazıcıdan almamız gerekiyor. Mürekkep püskürtmeli baskı tekniği ile bu projeyi yapamayız. Çünkü mürekkepler koli bandında dağılacaktır. Baskılama sırasında renk dağılması yaşanmasa bile mumun kullanımı sırasında yani mum eridikçe mürekkepler karışıp kötü bir hal almasına neden olacaktır. Bu sebeple kullanacağınız yazıcının özellikleri önem taşıyor. Yazıcıdan çıktı almak yerine yine renkli lazer yazıcı kullanarak renkli fotokopi de çekebilirsiniz. Eğer aynı fotoğrafı kullanarak birden fazla mum yapmak isterseniz, istediğiniz adet kadar renkli fotokopi alın ya da renkli çıktı alın.

3. Fotoğrafınızı tam olarak kaplayacak şekilde bir koli bandı parçası kesin. Bu koli bandı parçasını düzgün olarak ve fotoğrafın her yüzeyini kapladığından emin olarak resmimizin üzerine yerleştiriyoruz.

el yapımı kişiye özel mum

4. Koli bandının fotoğrafımızı tamamen sardığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için de kredi kartını kullanabiliriz. Kredi kartı ya da onun gibi sert bir kart parçası ile koli bandının üzerinden geçin. 3-4 kere sağlam bir şekilde üzerinden geçerek koli bandının resmimizin her yerine yapıştığından emin olmamız gerekiyor.

el yapımı kişiye özel mum

5. Şimdi fotoğrafımızın çevresinden kesme işlemine başlayabiliriz. Düz bir şekilde kesmek için yine kredi kartını kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

6. Fotoğrafınızı düz bir şekilde içerisine yerleştirebileceğiniz kadar büyük bir kasenin içerisine su koyun. Ve fotoğrafınızı bu su dolu kaseye bırakın. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca suyun içerisinde kalmasını bekleyin.

7. Yaklaşık 10-15 dakika suda beklemiş olan fotoğrafınızı çıkardığınızda beyaz kağıtların çıkmış olduğunu göreceksiniz. Belki bir iki parça küçük küçük beyaz kağıtların üzerinde kalmış olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durum varsa çok nazik hareketler ile ovalayarak bu kağıt parçaları temizleyebilirsiniz.

el yapımı kişiye özel mum

8. Hala daha beyaz parçala ile başınız dertte ise hiç sorun değil. Parmaklarınızla ovma konusunda çok zorlayıcı olmayın. Suya birkaç kere daldırdığınızda o kalan parçaların da kolayca ortadan kaybolduklarını göreceksiniz. 

9. Fotoğrafınız beyaz kağıt kalıntılarından temizlendiyse artık kurutma işlemine başlayabiliriz. Bunun için bir havluya ihtiyacınız olacak. Havlunun üzerine fotoğrafınızı bırakın. Yapışkan yüzeyinin havada kalmasını sağlayın. Fotoğrafınız kuruduğunda bandın yapışkan özelliğine tekrar geldiğini göreceksiniz. İşte kaliteli koli bandı kullanmanın önemini burada fark ediyoruz.

el yapımı kişiye özel mum

10. Fotoğrafımızın banda transfer işlemi sağlandı. Bandımızın yapışkanlık özelliği geri kazanıldı. Şimdi sıra elimizdeki fotoğrafın yapışkan yüzeyini kullanarak, mum için kullanacağımız camın içerisine yerleştirmekte.
11. Çıktısını alacağınız bir fotoğraf olabileceği gibi bir yazı da olabilir. Yazılarda ve arka plan rengi açık olan fotoğraflarda beyaz mum kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece daha etkileyici kişiye özel hediye yapma şansını elde edebilirsiniz.

el yapımı kişiye özel mum

12. Eğer kaliteli bir koli bandı kullandıysanız ve fotoğrafınızın çıktısını ya da fotokopisini aldığınız yazıcınız mürekkep püskürtmeli değil de lazer sisteme sahip bir yazıcı ise mumunuz ne kadar süre ile yanarsa yansın fotoğraf dağılmadan orijinal görüntüsünü korumaya devam edecektir.

Kaynak: www.itsalwaysautumn.com

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.