sadsad x
asdasd
Kuvertür Nedir?

Kuvertür Nedir?

14 Nisan 2020

Kuvertür nedir diye bir soru sorarsak yüksek oranda kakao yağı içeren bir çikolata türü olduğun söylersek yanlış olmaz. Bu çikolatada yüzde 32 ile 39 arasında bir kakao yapı içermektedir. Aynı zamanda kırıldığında ya da ısıya maruz kaldığında kremsi ve yumuşak bir hal alır. Bu sayede oldukça lezzetlidir. Aynı zamanda bu çikolata damla çikolataların içerisinde de bulunmaktadır. Küvertür çikolata süsleme işlemlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir çikolata türü olmasının yanında meslek profesyonellerinin de tercihleri arasındadır.

Profesyonellerin Birinci Tercihi

Kuvertür Nedir

Kuvertür çikolatası terimi, bileşik çikolatadan farklı olmasıyla dikkat çeker. Bunun yanı sıra damak tadına da hitap eden bir üründür. Bileşik çikolatalar daha düşük bir katı yüzdeye sahip olmasının yanı sıra kakao içermeyen yağlar içermektedirler. Ürünün kullanımına göre hazırlanış şekli farklılık gösterebilmektedir.  Bunun yanı sıra bütün ürünler ham çikolatadan meydana gelmektedir. Kavrulmuş kakao çekirdeklerinin işlenmesiyle yapılan bu ürün neredeyse çoğu insanların damak tadına uygun hale getirilir. Aynı zamanda bu çikolatalarda Hindistan cevizi gibi birçok tatlandırıcı kullanılabilmektedir. Küvertür çikolatasüt ürünleri genel olarak eklenmediği için vegan besinler kategorisinde değerlendirilmektedirler. Çikolata endüstrisi ilk keşfedildiğinden bu yana oldukça büyük bir gelişim göstermektedir. Bunun yanı sıra çikolatalı ürünler de bu endüstrinin bir parçası haline gelmiştir.

Su Bu Çikolatanın Yapısını Değiştiriyor

Kuvertür Nedir

Bu çikolata eritme şekliyle de farklılık göstermektedir. Küvertürün yapılışı ise oldukça basittir. Bu çikolata türünün en yaygın kullanım alanı ganajdır. Bu ganajı yağmak için gerekli olan şey ise süt kreması ve küvertür çikolatadır. Ekstra bir malzemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Krema kaynama noktasına getirildikten sonra çikolata yavaş yavaş eklenir. Ekleme işlemi yapılırken bir yandan da karıştırılır. Bu sayede çikolatanın erimesi sağlanır. Katılaşmadan istediğiniz herhangi bir tatlının üzerine dökerek de kullanılabilir. Bir oda sıcaklığında bekletilerek soğutulan bu çikolata bir gereç yardımıyla kullanıma hazır gelmektedir. Bu çikolatayı eritirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de uygun sıcaklıkta kremaya ilave edilmiş olmasıdır. Bunun yanı sıra suya asla değmemelidir. Çünkü su çikolatanın yapısını değiştirmektedir. Bu sebeple tadında bozulmalar olmaktadır. Browni ya da waffle gibi tatlıların üzerinde kullanabilirsiniz. 

Benmari Usulü Eritebilirsiniz

Kuvertür Nedir

Küvertürün kullanım alanları da oldukça geniştir. Küvertür yapı itibarıyla katı bir çikolatadır. Ancak benmari usulü eritilerek daldırma, kaplama ve süsleme gibi birçok alanda kullanımı mevcuttur. Bu çikolata, çikolatalı tatlı yapımında, pürüzsüz yapısı itibarıyla çok sık kullanılmaktadır. Kakao türevi olarak geçen bu çikolata birçok damak tadına uygunluğuyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda sütlü, meyveli, Hindistan cevizli ve aromalı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Çikolatalı kuvertür en çok kullanılan biçimlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda sütlü çeşidi de bulunmaktadır. Bu çikolatalar yüzde yüz kakao yağı kullanarak hazırlanır. Aynı zamanda içeriğinde vanilya aroması da bulunmaktadır. Bu ürünlerin hazırlanışında en dikkat çeken noktalardan bir tanesi de krema kullanımıdır. Aynı zamanda dekor ve süsleme amacıyla da kullanılmaktadır.

Fildişi: İçerisinde Kakao Değil, Yağı Var

Kuvertür Nedir

Fildişi kuvertürlerin içerisinde ise kakao bulunmamaktadır. Bunun yerine kakao yapı kullanılmaktadır. 40 ile 45 derece arasında bir sıcaklıkta eritilerek kullanılmaktadır. Aynı zamanda kaplama hamurların içerinde de kullanılabilmektedir. Konfiserikaplamalık olarak piyasada bulunan bu kuvertür çikolata türü pasta ve kek kaplamasında kullanılmaktadır. Benmari usulü eritilerek kullanılmaktadır. Bu çikolataya hiçbir şekilde ısı temas etmemelidir. Genel olarak sıcak bir suyun buharıyla kolaylıkla erimektedir. Aynı zamanda birkaç kez ısıtılmamalıdır. Yağ oranı biraz daha yüksek bir çikolata olmasıyla öne çıkmaktadır. Dekor ve süslemede kullanılmaktadır.

kişiye özel çikolatalar

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.