sadsad x
asdasd
Şekerlerden Gül Yapımı

Şekerlerden Gül Yapımı

07 Mart 2017

Bayanlar ne güle hayır diyebilir ne de tatlıya. Hele bu kadar güzel ve lezzetli aynı zamanda da yenilebilir bir gül şeker hediyesi söz konusu olunca herkes bu hediyeniz karşısında etkilenir. Bildiğiniz her yerde kolayca bulunan ucuz şekerlemeleri kullanarak böylesine şık bir hediye elde edebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz?  Sanki cam gibi parlak duruş sergileyen görünümüne bir de yenilebilir bir tatlılık eklenince iştah açıcı bir hediye halini alıyor. Her bir adet gül yapımı için; sadece kırmızı ve yeşil renk şekerlere ihtiyacımız olacak. 6 ile 9 arasında sizin belirleyeceğiniz sayıda, bildiğimiz bayram şekerlerinin kırmızı renkte olanlarından gül yapraklarını ve iki tane yeşil renk şekerden de sap yapraklarını yapacağız. Sonuç ise hem göz hem de mide doldurucu harika bir hediye olacak. Sadece bayanlara hediye seçimi için değil aynı zamanda erkeklere hediye seçenekleri arasında da değerlendirebileceğiniz güzel bir alternatiftir. Boşuna dememişler ‘bir erkeğin kalbine gider yol, midesinden geçer’ diye değil mi?


Gül Şeker Yapımı İçin Gerekli Malzemeler


• Gül başına bir tane olmak üzere bambu çubukları,
• Mutfakta kullanılabilecek bir makas,
• Sert şeker,
• Gıda işlerinde kullanmaya uygun lastik eldiven,
• Cam kase,
• Mikrodalga fırın.


Adım Adım Gül Şeker Yapımı


1. Bambu çubuklarımızın sivri uçlarını kesiyoruz.

şekerden gül yapımı

Kaç tane gül yapmak istiyorsanız o kadar bambu çubuğunun sivri ucunu kesiyoruz.


2. Şekerleri ısıtalım.

Şekerleri ıslatalım

Orta boy bir kasenin içerisine su dolduruyoruz. Bu suyun içerisine, şekerlerimizi paketinden çıkarmadan ekliyoruz. Ve mikrodalga fırının içerisinde 30 saniye ile 1 dakika arasında bekletiyoruz. (Bu süre mikrodalga fırının özelliğine göre değişebilir). Elinizi suya sokmaktan korkmayın, çünkü yakacak kadar yüksek ısıda değildir.


3. Şekerleri hazırlıyoruz.

el yapımı gül şeker

Mikrodalgadan aldığımız erimiş şekerleri henüz poşetlerinden çıkarmadan ön şekillendirmesini yapıyoruz. Tabi öncelikle gıdaya uygun lastik eldivenlerimizi giyiyoruz. Ardından sıcak sudan çıkardığımız poşetli şekerleri parmaklarımızla düzleştiriyoruz. Böylece hafiften bir oval şekli kazandırmış oluyoruz.


4. Şekerlerin Son Hallerini Belirliyoruz.

el yapımı gül şeker

Artık şekerlerimizi poşetinden çıkarabilir ve son şekillerini verebiliriz. Şeker büyükse ortadan ikiye ayırın. Ve yavaş yavaş elinizde şekeri yanlara doğru açın. Oval bir şekil almasını sağlayın.


5. Şekerimizi çubuğa sarıyoruz.

şekerden gül yapmak

Oval şeklini verdiğimiz şekeri çubuğumuzun ucuna dolayarak gülün en iç katmanının şeklini vermeye çalışıyoruz. Bu işlemi mümkün olduğunca hızlı yapmanız gerekiyor. Çünkü şeker soğuduğunda şekil vermeniz zorlaşacak ve kırılma riski oluşacaktır. Eğer şeker soğuduysa yumuşaması için tekrar sıcak suda yumuşayana kadar bekletebilirsiniz.


6. Diğer yaprakları da ekleyerek gül şeklimizi vermeye devam ediyoruz.

şeker gül

Diğer şekerleri de sırası ile aynı işlemi uygulayarak gül şekerimizin yapraklarını oluşturmaya devam ediyoruz. Çubuğun üzerinde çalışma yapıyoruz ve her eklediğimiz şekeri sağlam duracak şekilde ve aynı zamanda da dengeli duracak şekilde ekliyoruz. Yaprakların kıvrımlarını yaparak orijinal bir gül şeklini kazandırmış oluyoruz.

gül şeker ev yapımı

Eklediğimiz yaprakları şekillendirirken çubuğun sabit kalması gerekmektedir. Eldivenlerimizde şekerli olduğu için çubuğa mümkün olduğu için dokunmamız gerekmektedir. Bunun için en ideal çözüm bir süt şişesi ya da herhangi bir uzun şişeden yardım almak olacaktır. Şişenin içerisine çubuğu koyabilir ve parmağımızla da kenara sıkıştırarak çok daha kolay bir çalışma sürdürebiliriz.


7. Yeşil çanak yaprakların oluşturulması.

el yapımı şeker gül

Yeşil çanak yapraklarımızın yapımı, kırmızı gül taç yapraklarımızın yapımına çok benzemektedir. Aralarındaki tek fark, yeşil yaprakların en dışta olacağı için kırmızı gül yapraklarına oranla daha düz bir şekilde olmalarıdır.

şekerden gül yapmak

En son rötuşumuzu da çubuklarımıza yapıyoruz. Çünkü sapında yaprağı olmayan bir gül olmaz değil mi? Madem amacımız gerçek bir gül görünümünü yakalayabilmek o zaman tüm detayları sevgililere özel gül şekeri çalışmamıza ekleyelim ve mükemmel görselliği yakalayalım. Son detay olarak sapında duran yeşil yaprağın şeklini veriyoruz ve çubuğa geçiriyoruz. İki tane minik şeker bu işlem için yerli olacaktır. Ardından çubukta sabit olarak kalabilmesi için, şekerleri ortada birleştirip çubuğa doluyoruz. İşte muhteşem güzellikteki yenilebilir gül şekerimiz böyle oluyor.

el yapımı gül şeker

Yine kendi el emeğinizle hazırlayabileceğiniz çok şık bir şişeyi bu güzel güllerin sunumu için kullanabilirsiniz. İsterseniz hiçbir işlem yapmadan hazır bir şişe içerisinde de hediyenizi sevdiğinize sunmayı tercih edebilirsiniz. Ancak kendi elinizle ve sevdiğinize özel olarak tasarlayacağınız ürünlerin çok daha değerli ve etkili olacağını hatırlatmak isteriz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.