sadsad x
asdasd
Yılbaşı Kutlama Gelenekleri

Yılbaşı Kutlama Gelenekleri

07 Aralık 2018

Yılbaşını her zamanki gibi evinde geçirecekler varsa, yılbaşı gecesi neler yaşanacağını az çok biliyordur. Her yıl evde yılbaşı kutlama yaparken bazı gelenekler bozulmaz. Mandalina kabuklarını soyup tombala oynarken kullanmak gibi… Bu yazımızda sizlere, artık klişe olmuş ancak, hala yapılması mutluluk veren yılbaşı aktivite ve eğlencelerinden bahsedeceğiz. Siz de yeni yılı nostaljik ve alışıla gelmiş bir kutlamaya ile geçirmeyi düşünüyorsanız bu yazımızı beğeneceğinizi düşünüyoruz. Yılbaşı eğlence ve kutlamalarının en nostaljik ve en geleneksel şekilleri madde madde aşağıda sizin için listeledik. Türkiye’de yılbaşı kutlamak için birçok gelenek, etkinlik, eğlence, yemek ve oyun vardır. Bu makalede, evde yılbaşı kutlamak isteyenler için bazı güzel ve yaratıcı öneriler sunacağız. Türkiye’de yılbaşı gecesi, yeni yılın başlangıcını kutlamak için birçok gelenek vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Tombala Oynamak

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı gecesi, oyun oynamak, hem eğlenceli hem de rekabetçi bir etkinliktir.  Yılbaşı gecesi oynanan oyunlardan birisi tombaladır. Neredeyse her evde mutlaka tombala oynanır. Her yeni yıl akşamının vazgeçilmezi olan tombala oyununu bir de evde sizden yaşça büyük bireylerle oynuyorsanız, bingo! Bir yılbaşı klişesinin içerisindesiniz demektir. Yılbaşı gecesi, oyun oynamak, hem eğlenceli hem de rekabetçi bir etkinliktir. Tabu, Monopoly, Scrabble, Uno, Jenga, Twister, Pictionary, Kim Milyoner Olmak İster, Kelime Oyunu gibi oyunlar, yılbaşı gecesini eğlendirmek için idealdir. Oyun oynarken, kurallara uymak ve fair play yapmak gerekir. Tombala, yılbaşı gecesinin klasik oyunudur. Tombala, karton veya kağıt üzerine basılmış 1’den 90’a kadar numaraların bulunduğu kartlar, bu numaraların yazılı olduğu küçük taşlar ve çinko veya tombala diyen kişiye verilecek hediyeler ile oynanır. Oyunun amacı, kartındaki numaraları taşlarla kapatarak, önce çinko sonra tombala yapmaktır.

yılbaşı kar küresi

Şişe çevirmece: Şişe çevirmece, yılbaşı gecesinin eğlenceli oyunudur. Şişe çevirmece, boş bir şişe, şişenin gösterdiği kişiye sorulacak veya yapılacak bir şey belirleyen bir kişi ve oyunu oynayan kişiler ile oynanır. Oyunun amacı, şişeyi çevirerek, şişenin gösterdiği kişiye soru sorarak veya ona bir şey yaptırarak, eğlenmektir.

Kim demiş: Kim demiş, yılbaşı gecesinin yaratıcı oyunudur. Kim demiş, ünlü kişilerin sözlerinin yazılı olduğu kağıtlar, bu kağıtları çeken ve sözü okuyan bir kişi, sözü söyleyen kişiyi tahmin eden bir kişi ve oyunu oynayan kişiler ile oynanır. Oyunun amacı, kağıttaki sözü okuyarak, sözü söyleyen kişiyi tahmin etmektir.


2. Hindi Pişirmek

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı gecesi, yemek yapmak, hem lezzetli hem de yaratıcı bir etkinliktir. Yılbaşı gecesinde yapabileceğiniz yemekler arasında şunlar vardır: Neden olduğu bilinmez ama yılbaşında mutlaka fırında hindi yemeği yapılır. Bazı kişiler hindinin içerisini iyice temizleyerek iç pilav ile doldurmaktadır. İçi doldurulmamış bir hindi yiyorsanız mutlaka yanında kestaneli bir iç pilav yiyeceksiniz demektir. Yılbaşı menülerinin vazgeçilmezi olan hindi, adeta bir gelenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hindi dolması: Hindi dolması, yılbaşı gecesinin klasik yemeğidir. Hindi, iç pilav, kuru meyve, ceviz, fıstık, baharat ve tereyağı ile doldurulur ve fırında pişirilir. Hindi dolmasının yanında, salata, turşu, sos ve ekmek servis edilir.

Mantı: Mantı, yılbaşı gecesinin lezzetli yemeğidir. Mantı, hamur, kıyma, soğan, tuz ve karabiber ile hazırlanır ve kaynar suda haşlanır. Mantının üzerine, sarımsaklı yoğurt, kırmızı biberli tereyağı ve nane dökülür. Mantının yanında, ayran, salata ve turşu servis edilir.

Kek: Kek, yılbaşı gecesinin tatlı yemeğidir. Kek, un, şeker, yumurta, süt, yağ, kabartma tozu, vanilya ve isteğe göre kuru meyve, çikolata, fındık, ceviz gibi malzemeler ile hazırlanır ve fırında pişirilir. Kekin üzerine, pudra şekeri, çikolata sosu, krema veya meyve dilimleri konulabilir. Kekin yanında, çay, kahve veya süt servis edilir.


3. Televizyon Showları

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı gecesini özellikle ailenizle birlikte geçiriyorsanız mutlaka televizyonlarda yer alan Showları izliyorsunuz demektir. Özellikle bazı kanallarda çıkan dansözler ve beraberinde gelen oryantal showlar yılbaşı akşamlarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Film veya dizi izlemek: Yılbaşı gecesi, sevdiklerinizle birlikte film veya dizi izlemek, hem keyifli hem de rahatlatıcı bir etkinliktir. Yılbaşı temalı veya komedi türündeki filmler veya diziler, yılbaşı ruhunu yaşatmak için idealdir. Film veya dizi seçerken, herkesin beğenisine uygun olmasına dikkat etmek gerekir.

Müzik dinlemek veya şarkı söylemek: Yılbaşı gecesi, müzik dinlemek veya şarkı söylemek, hem eğlenceli hem de coşkulu bir etkinliktir. Yılbaşı şarkıları, popüler şarkılar, nostaljik şarkılar veya kendi seçtiğiniz şarkılar, yılbaşı gecesini renklendirmek için idealdir. Müzik dinlerken veya şarkı söylerken, ses seviyesine dikkat etmek gerekir.4. Evi Işıklarla Süslemek

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Mutlaka ama mutlaka evinde yılbaşı gecesi kutlaması ya da partisi yapacaksanız yılbaşı ışıklarının olduğunu görebilirsiniz. Üstelik her yerde! Genellikle yılbaşı ağacının üzerine konulduğunu, perdelere asıldığını ya da duvara şekil yaparak asılmış olduğunu görebilirsiniz.5. Yılbaşı Bileti Satın Almak

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı gecesinden önce mutlaka bir bilet satın alınır ve denilir ki “o bilet bu sefer bana çıkacak”. Hatta yılbaşı gecesinin bir bölümü “o para bana çıksa neler yaparım” konuşmaları etrafında da geçer.

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Bu konuşmalar kazanan yılbaşı biletini görene kadar devam eder. Yılbaşı gecesi kendinizi üzmeyin, hayaller kurmayın!6. Victoria’s Secret Defilesi İzlemek

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Meleklerin Gösterisi olarak da adlandırılan bu defile yılda yalnızca bir kez yapılmaktadır. O gün de yılbaşı gecesidir… Saatler tam gece yarısı olduğunda “Victoria’s Secret Fashion Show” başlar ve tüm gözler Melekler’e kitlenir. Yılbaşının vazgeçilmez gösterilerinden biridir.


7. Nar Kırmak

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Bu durum her ne kadar yaşanılan bölgeye göre değişse de birçok yerde bolluk ve bereket getirdiğine inanıldığı için yapılmaktadır. Yılbaşı için yapılan geri sayımdan sonra mutlaka evin kapısının önünde nar yere atılarak kırılır.8. Yılbaşı Ağacı ve Hediyeler

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Evinizde bir yılbaşı gecesi geçiriyorsanız, bir de ailenizin yanınızdaysanız ya da aile kurduysanız mutlaka yılbaşı ağacınızı süslemişsiniz demektir. Üstelik sadece süslemekle kalmaz yılbaşı ağacının altına da bir sürü hediye koymuşsunuzdur! Hem kendiniz hem sevdikleriniz için bir sürü hediye… Hazır yeri gelmişken, yılbaşı hediyesi için en doğru hediye sitesinin Hediyemen olacağını da aklınızdan çıkarmıyorsunuz değil mi? :))


9. “Bugün Bırakıyorum, Yarın Son”

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı akşamı konuşulan muhabbetlerden birisi de “bugün bırakacağım, yarın son” muhabbetidir. Sigara içmemek, diyete başlamak, spora başlamak gibi birçok konuda bu vaatlerin edildiği akşamdır yılbaşı. Yılbaşı, yeni başlangıçlar için bir fırsattır. Sigarayı bırakmak, hem sağlığınız hem de bütçeniz için çok faydalı bir karardır. Sigarayı bırakmak için yılbaşı gecesi, kendinize bir söz verin ve bu sözü tutmaya çalışın. Sigarayı bırakmanın zor olduğunu biliyoruz, ama pes etmeyin. Sigarayı bırakmak için size yardımcı olabilecek bazı önerilerimiz var: Nikotin bandı, sakızı veya spreyi kullanın: Bu ürünler, sigara içme isteğinizi azaltmaya ve nikotin bağımlılığınızı yavaş yavaş bırakmaya yardımcı olur.

eğlenceli yeni yıl hediyeleri

Bu ürünleri doktorunuza danışarak kullanın ve talimatlarına uygun şekilde uygulayın. Sigara içtiğiniz yerleri ve durumları değiştirin: Sigara içtiğiniz yerlerde veya durumlarda sigara içmeyin. Örneğin, kahve içerken, yemekten sonra, stresli olduğunuzda veya arkadaşlarınızla buluştuğunuzda sigara içmeyin. Bunun yerine, başka bir şey yapın. Örneğin, su için, meyve yiyin, nefes egzersizi yapın veya kitap okuyun. Sigara içen arkadaşlarınızdan uzak durun: Sigara içen arkadaşlarınız, sizi sigara içmeye teşvik edebilir veya sigara içtiklerini görünce siz de isteyebilirsiniz. Bu yüzden, sigara içen arkadaşlarınızdan uzak durun veya onlara sigarayı bıraktığınızı söyleyin ve sizi desteklemelerini isteyin.10. Yeni Yıla Giren Ülkeleri İzlemek

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Mutlaka ama mutlaka televizyon showları içerisinde yeni yıla giren ülkeler sırasıyla gösterilir. Üstelik bu ülkelerde yapılan kutlamalar zevkle izlenir. 

11. Kırmızı İç Çamaşırı Giyinmek

yılbaşı eğlenceleri ve gelenekleri

Yılbaşı ağacı süslemek: Yılbaşı ağacı, yeni yılın bereketini ve mutluluğunu simgeleyen bir süslemedir. Ağacın üzerine ışıklar, renkli toplar, çanlar, kurdeleler, yıldızlar ve hediyeler asılır. Ağacın altına da yeni yıl dilekleri yazılan kartlar bırakılır.

Yılbaşı sofrası hazırlamak: Yılbaşı gecesi, aile ve arkadaşlarla birlikte lezzetli yemekler yemek de bir gelenektir. Yılbaşı sofrasında genellikle hindi, pilav, salata, meze, tatlı ve kuruyemiş gibi yiyecekler bulunur. Yemeklerin yanında da şarap, rakı, bira veya meyve suyu gibi içecekler servis edilir.

Yılbaşı çekilişi izlemek: Yılbaşı gecesi, Türkiye’de Milli Piyango İdaresi tarafından düzenlenen büyük ikramiyeli bir çekiliş yapılır. Bu çekiliş, televizyon ve internet üzerinden canlı olarak yayınlanır. Çekilişe katılanlar, biletlerinin numaralarını kontrol ederek, büyük ikramiyeyi kazanıp kazanmadıklarını öğrenirler.

Yılbaşı hediyeleri vermek: Yılbaşı gecesi, sevdiklerine hediye vermek de bir gelenektir. Hediyeler genellikle yılbaşı ağacının altına konur ve gece yarısından sonra açılır. Hediyeler, kişilerin zevkine, ilgisine ve ihtiyacına göre seçilir. Hediyeler arasında kitap, kıyafet, takı, oyuncak, kozmetik, elektronik eşya gibi çeşitli seçenekler vardır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.