sadsad x
asdasd
Yünden Kitap Ayracı Yapımı

Yünden Kitap Ayracı Yapımı

09 Kasım 2018

Sevgilinize, kız ve erkek arkadaşlarınıza ya da kitap okumayı oldukça seven bir yakınınıza özel gün için hediye yapmak istiyorsanız el yapımı kitap ayracı hediye fikrimizi oldukça beğeneceksiniz. Aynı zamanda bu güzel DIY projesi yaklaşmakta olan 24 Kasım öğretmenler günü için kıymetli öğretmenlerinize kendi ellerinizle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz anlamlı bir öğretmenler günü hediyesi olacaktır. Bu hediyeyi onlar için hazırlayabilir ve dilerseniz kendiniz için de farklı renklerde kitap ayraçları tasarlayabilirsiniz. Yapım tekniği oldukça basit olan bu hediyenin malzemelerini manifaturacılardan bulabilir ya da evinizde var olan yünleri kullanarak bu hediyeyi yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

• Farklı renkte yünler
• Makas
• Cetvel
• Silikon tabancası veya Japon yapıştırıcısı


1. Adım: Yün Toplarını Hazırlama

El yapımı kitap ayracı

Hediyemizin yapımının oldukça basit olduğunu sizlere dile getirmiştik. Bu hediye tam tamına 3 adımda yapılmaktadır. Yapımı yaklaşık olarak 10 dakika süren bu hediyeyi kitap okumayı seven tüm yakınlarınız adına tasarlayabilir ve armağan edebilirsiniz. El yapımı hediye fikirleri içerisinde yer alan kitap ayracı yapımının bu aşamasında yünlerimizi ve makasımızı kullanacağız.

El yapımı kitap ayracı

İlk olarak yapmamız gereken şey tercih ettiğimiz yünü iki ya da üç parmağımızın etrafında dolamak olacaktır. Ne kadar fazla dolarsanız yün topunuz o kadar büyük olacaktır. Dolayısıyla topunuz ne kadar büyük olsun istiyorsanız elinize yünü o kadar fazla dolayın.

Yüneden el yapımı kitap ayracı

Yünü dolamaya başlamadan önce yaklaşık olarak bir parmağınız uzunluğundaki kısmı boşta bırakıp öyle dolamaya başlayın. Bu kısmı yün topunuzu yaparken yününüzü bağlamak için kullanacaksınız. Parmaklarınıza yünü doladıktan sonra yine aynı uzunlukta yün bırakıp makas yardımıyla yününüzü kesin. Ardından kalan iki kısmı alarak yünün tam ortasından düğüm atın.

kitap ayracı

fiyat

Tam ortadan atmış olduğunuz düğüm sayesinde yün ikiye katlanmış gibi gözükecektir. Makas yardımıyla yünlerinizi kesin. Tüm yünlerin kesildiğine emin olun. Arada atlama yaparsanız topunuz güzel gözükmeyecektir. Kestikten sonra yününüzün kabarık bir top haline geldiğini göreceksiniz. Bu işlemden sonra yine makas yardımıyla topunuzun her kısmının eşit olmasını sağlayacak şekilde düzeltmeler yapabilirsiniz.

El yapımı kitap ayracı

Makasla düzeltme işiniz bittikten sonra yün topunuzun her yerden bakıldığında eşit bir hale geldiğini görebilirsiniz. Farklı renkte bir sürü yün top yapabilirsiniz. Bu sayede birden fazla kitap ayracı hediye edebilirsiniz.2. Adım: Yün Topu Kitap Ayracına Dönüştürme

El yapımı kitap ayracı

Bu adım hediyenin en önemli aşamalarından biri olacaktır. Bu adımda iki adet 15 ile 20 cm uzunluğunda yün kesmeniz gerekmektedir. Kestiğiniz yünleri birbirinin etrafında sıkıca dolayın. Ardından doladığınız kısmı yün topunuza silikon tabancası ya da Japon yapıştırıcısı yardımıyla yapıştırın. Kitap ayracınız böylelikle hazır hale gelmiş olacaktır. Bu işlemi yaptığınız her renkteki yün top için uygulamalısınız.


3. Adım: Süsleme

El yapımı kitap ayracı

Bu aşama tamamen sizlerin isteğine bağlı bir aşamadır. Dilerseniz bu aşamayı yapmayabilirsiniz. Şimdiki işlem basamağı ile birlikte kitap ayracınızı çeşitli şekilde süsleyebileceksiniz. Kırtasiyelerden bulabileceğiniz süsleme malzemeleri (payetler, simler vb.) kullanarak ayraçlarınızı süsleyebilir ve hediyenizin daha hoş bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizlerin hayal gücüne bağlı bir aşama olacaktır.

El yapımı kitap ayracı

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.